[1.časť] SUPERPOTRAVINY a ich miesto na vašom tanieri: Úvod a všeobecné informácie [1/3]

Nadšenie pre kurkumu a jej pestré účinky pre vaše zdravie sme už popísali veľa krát.

No kurkuma je len jedna z potravín ktorá pozitívne vplýva na zdravie komplexne. No sama to nezvládne. Preto sa aj my zamýšľame ako by sme UPGRADLI náš jedálniček práve o ingrediencie ktoré majú nadpriemerné výživové hodnoty.

 

Totiž to, pomyslená “ZDRAVÁ STRAVA“  žiaľ dnes už nie je to čo kedysi hlavne vďaka masovej výrobe a petrochemickému priemyslu.

 

U nás veríme, že zelenina a ovocie by mali mať podstatné zastúpenie v našej strave no ich nutričné hodnoty v 21. storočí nie sú vždy pre  nás dostatočné. Áno poukazujem na celý Bio a nie Bio fenomén.

 

Ovocie

Vidíme ale čiastočné riešenie v potravinách s nálepkou “SUPER” a dovoľujeme si vám priniesť náš pohľad prečo by ste aj vy mali  ich použite zvážiť a pridávať ich do vašich jedál pravidelne.

 

ÚVOD

Super potraviny sa stali populárne viac ako kedykoľvek predtým. Zvlášť v tejto uponáhľanej dobe kedy si často nevieme nájsť čas na nákup zdravých ingrediencií a ich prípravu.

 

Častokrát radšej uprednostníme pohodlnosť “FITNESS” shakov alebo “FITNESS” tyčiniek ktoré sú prepchaté cukrom s takmer nulovou biologickou hodnotou.

 

Mnoho ľudí už ale pozná a užíva si skvelé výhody potravín s nálepkou SUPER.  
Ale pozor !!!  Veľké reťazce veľmi dobre chápu silu marketingu, a preto dnes už vídať “nálepky” s názvami:  super, bio, natural, 100%  prírodné, bez lepku, bez laktózy, bez prídavných látok a rôzne ďalšie na každom rohu.

Chlieb

Nedajte sa nachytať a neplaťte predražené sumy za priemernú hodnotu potravín. Predstavíme vám potraviny ktoré sú vedecky odobrené že majú bohatší nutričný obsah.

 

Ak si  teda nie ste istí ktoré  to sú to tie ozajstné superpotraviny a ako ich pridať  do vášho jedálnička, tento článok vám pomôže túto problematiku zvládnuť.

 

V druhom článku tejto série nájdete jednoduchý sumár super potravín, čo ich odlišuje od klasických potravín, predstavíme si ich prospešné účinky, ich použitie v kuchyni a návod na to ako ich postupne pridávať na váš tanier.

Definícia superpotraviny

Názov “superpotraviny” pochádza z Ameriky. Tento ľudový názov uľahčuje ich zaradenie do kategórie – super zdravé potraviny. V Európskej únii môžu takto byť označené iba produkty, ktorých liečivé účinky – vitamíny, minerály, dobré tuky, enzýmy boli vedecky dokázané.

Ovocie

Čo sú superpotraviny ?

Super potraviny sú potraviny, ktoré sú obzvlášť bohaté na živiny a v dôsledku toho sú považované za veľmi prospešné pre naše zdravie. Mnohé z nich obsahujú viac antioxidantov a enzýmov ako iné potraviny a môžu podporovať hojenie, detoxikáciu, plodnosť, alkalizáciu, trávenie, absorpciu živín a spomaľujú starnutie.

 

Môžu byť tiež užitočné pre zlepšenie energie v tele, najmä pre tých, ktorí pracujú dlhé stresové hodiny alebo zažívajú dlhodobú únavu.

 

Superpotraviny sú napríklad rôzne bobule, semená, orechy, zelenina, ovocie, orgánové mäsá, vajíčka a surové mliečne výrobky ktorých nutričné zloženie ďaleko predčí ostatné bežne dostupné zdravé potraviny. Sú to doslova nutričné BOMBY plné živín. 

Vajíčka

Sú superpotraviny dôležité?

Ako už bolo spomenuté, moderná strava, aj vďaka veľkým korporáciám často nie je taká výživná, ako by mala byť. Dnes existuje množstvo nezdravých potravín, ktoré sa dajú jednoduchšie              (a lacnejšie)  pripraviť  v porovnaní s ich zdravými náprotivkami.

 

Nehovoriac o ďalších faktoroch ktoré výrazne znižujú ich biologické hodnoty. Áno narážam na chemické postreky, genetické “vylepšenia”, spôsob akým sa potraviny pestujú a prepravujú.

 

Nezdravé jedenie sa považuje bohužiaľ za NEW NORMAL, avšak pre naše telo je to hotová KATASTROFA, ktorá dokáže rozhádzať váš hormonálny systém a metabolizmus. Telo máme len jedno po celý život – keď ho raz pokazíme, ťažko sa dáva dokopy.

 

Inými slovami to čo jete ovplyvňuje váš emocionálny stav. V porovnaní s tým je denná strava, ktorá je rozumne obohatená o superpotraviny BALZAMOM. Dodáva vášmu telu všetko, čo potrebuje, aby mohlo hladko fungovať a ostať zdravé po celý rok.

 

Nespoliehajte sa na superpotraviny že urobia celú prácu za vás. Alebo vymažú negatíva toho ostatného čo jete.

 

Áno čiastočne to tak funguje ale ak si napríklad dáte na raňajky misku plnú müsli alebo korn flakov zalejete s nízkotučným mliekom a do toho prisypete chia semienka – vaše zdravie NEBUDE zrazu super.

 

Alebo ak si na desiatu dáte fit&slim shake kde už všetky nutrienty vymreli – nečakajte zmeny !!!  Radšej si dajte jablko alebo za hrsť orechov. Vaše telo vám za to POĎAKUJE.

Jablko

Výhody superpotravín

Každá superpotravina má svoje vlastné špecifické charakteristiky a ponúka unikátne prínosy pre vaše zdravie. Zlepšenie telesného a duševného zdravia, posilnenie imunitného systému a zvyšovanie odolnosti voči chorobám sú niektoré zo základných vlastností superpotravín.

 

Superpotraviny poskytujú extra energiu a pomáhajú vám cítiť sa lepšie. Superpotraviny  sú tiež známe ako efektívnejšie spaľovače kalórií, pretože sú telu svojím charakterom blízke.

 

Zoznam superpotravín je celkom rozsiahly. V ďalšom článku v tejto sérii som ich roztriedil do 7 kategórií. V každej z nich nájdete prehľad tých najzdravších, najznámejších a najdostupnejších.

 

Záver

Je prirodzené usúdiť že niektoré potraviny sú nutrične bohatšie ako ostatné. To dáva zmysel že ? No, pravidlo, všetko s mierou platí aj pri super potravinách. Osobne preferujem vyrovnanú stravu ktorá je čerstvá, s kvalitného zdroja a pomerne vyskladaná podľa makronutrientov – Tuky: Bielkoviny: Sacharidy: Vláknina.

 

Ak peňaženka pustí tak aj v BIO kvalite. Ak si to celé matematicky zrátate, síce teraz miniete viac no v starobe kedy sa dlhodobé účinky kvalitnej stravy prejavia viac, ušetríte na liekoch a budete sa cítiť vitálnejšie.

V Ďalšom 2. článku sa dočítaš o dôležitých postojoch ako v obchodoch vybrať to lepšie a kvalitnejšie. Postoje pri nákupe sú často dôležitejšie ako samotná superpotravina. Taktiež som pre vás sumarizoval väčšinu superpotravín s ich vedeckými účinkami pre náše zdravie.