12 výlepšených spôsobov, ako nahradiť kofeín a kávu

Miluješ to nakopnutie ale zároveň nenávidíš úpadok ktorý po káve prichádza ?Spísal som pre teba zopár nízko/bez-kofeínových náhrad,  ktoré môžeš piť namiesto kávy.

Nie len že ti kávu chutne nahradia ale počas dňa ťa energeticky podržia a prinesú aj fajn výhody pre zdravie. “Zmena je život“.  Najskôr sa ale poďme krátko porozprávať o káve a prečo by si z času na čas mal prepnúť.

Tmavá stránka kávy – Kofeín

Zdravotné účinky kofeínu nespochybňujem, tiež mám rád to nakopnutie.Odporúčané denné maximum je 3-4 šálky, čo je okolo 400 mg kofeínu. Pre zdravého človeka je to v pohode, dokonca to môže mať aj výhody pre tvoje zdravie.

Ale ak často prekračuješ „stanovený limit“ môžeš si tým podráždiť telo.

V podstate predávkovanie kofeínu prináša svoje vedľajšie účinky.Obsah kofeínu v káve je okolo 150mg/200ml. Samozrejme to závisí od viacerých faktor, také espresso má asi polovicu,  ale človek sa celkom ľahko predávkuje.

Káva

Prejavy predávkovania kofeínom

Zvýšenie telesnej hmotnosti: Kofeín v káve môže zvýšiť hladinu stresového hormónu kortizolu a zvýšený kortizol môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti.

Nízka energia(to najhoršie): Kofeín stimuluje endokrinný systém, ktorý na krátky čas tvoju energiu zvýši no potom príde úpadok – preto sa cítiš niekedy tak mizerne.

Nedostatok minerálov: Kofeín ovplyvňuje vstrebávanie železa v žalúdku. Znižuje tiež schopnosť obličiek uchovávať vápnik, zinok, horčík a ďalšie dôležité minerály.

Nekvalitný spánok: Kofeín zostáva v nervovom systéme 6-8 hodín, takže aj keď ideš spať unavený a zaspíš bez problémov, kofeín ti pravdepodobne narúša spánkové cykly.

Obmedzenie kofeinu vo večerných hodinách je jedna z foriem, ako si môžete skvalitniť spánok a predísť tak zdravotným komplikáciám medzi, ktoré patrí napríklad migréna, kardiovaskulárne problémy či iné indispozície.

Ak bola pre teba myšlienka na vynechanie kávy šialená tak skús porozmýšľať znova.

Pravdou je že je to trocha boj – prvé dni sú najťažšie. No potom je to super „feeling“ keď zistíš že        šliapeš na vlastnom palive. Teraz ťa chcem trocha inšpirovať, teda upokoj sa, a skús sa zamyslieť nad týmito alternatívami ktoré môžeš z času na čas za kávu zameniť.

Väčšina z nich ti prinesie zdravšiu trvalejšiu energie a tiež odsekne nepriaznivé účinky kávového predávkovania.

Teplé náhrady kávy

Nie je nič príjemnejšie ako chutný horúci nápoj na ráno. Našťastie, káva nie je jedinou možnosťou a čaj je troška stará škola, aj keď stále účinná.

Tu sú niektoré z najlepších náhrad kávy (niektoré skutočne chutia ako káva!).

1.Yerba mate

Yerba mate

Yerba mate je dobrou alternatívou pre tých, ktorí nemôžu začať deň bez pohára kofeínu. Yerba ti zaručene dodá to ranné nakopnutie. Mate je plné živín vyrobené z listov juhoamerického dažďového pralesa. Je všeobecne známe, že Yerba mate ti neprivodí silný úpadok ako niekedy káva. Ďalšou výhodou Yerba Mate je, že si ju môžeš pripraviť za horúca alebo za studena.

Obsah kofeínu: 70 mg/200ml

2.Káva z čakanky

Tento bylinný čaj je káve podobný, keďže je tmavý a silný.

Čakanku môžeš kúpiť aj v čajovej zmesi, napríklad zeleného čaju aby sa zlepšil jej chuť a silu. Táto “nepravá káva“ sa vyrába zo sušených koreňov čakanky, ktoré sa upražia. Pri pražení sa prítomné cukry v koreňoch karamelizujú a vznikne typické tmavohnedé sfarbenie. Výsledkom je bezlepkový nápoj, ktorý chutí veľmi podobne ako káva.

Obsah kofeínu: 0 mg/200ml

3.Kakao

Kakao

Mňaam, moja obľúbená voľba! Kakao je tiež taká malá nutričná zásobáreň pre naše telo. Obsahuje pomerne veľa vitamínov a minerálov – najmä magnézium. Kvalitné 100% kakao ti dodá zopár mg kofeínu a chutí skvelo. Odporúčam ho tiež “dokoreniť” napríklad s cejlónskou škoricou,  vanilkou a kokosovým olejom. Kakao milujem preto som sa rozhodol vytvoriť čokoládové latte s výberových  ingrediencií.

Obsah kofeínu: 8,4mg / 15g

4.Maca

Maca koreň je rastlina, ktorá rastie v Andách v Južnej Amerike. Používa sa ako prírodný liek už tisíce rokov. Koreň Maca je známy tým, že podobne ako káva stimuluje energiu a pamäť, ba čo viac môže byť afrodiziakom. Stačí ak zaleješ 1-2 polievkové lyžice horúcou vodou môžeš vychutnávať.

Ak ti maca samotná nešmakuje skús ochutnať našu zmes maca latte, kde nájdeš aj kokosové mlieko, kakao, karob, vlákninu, a pravú ceylónsku škoricu.

Obsah kofeínu: 0mg/ 200ml

5.Four sigmatic

Niečo pre naj náročnejších. Áno priznávam „four sigmatic“ je vlastne káva. Obsahuje ale iba polovičné množstvo kofeínu a „zdravé huby“ ktoré sú často používané v ich instantnom mixe spomaľujú úpadok energie, ktorý často po káve prichádza. Tieto kávy ti pomôžu ubrať dávky kofeínu, ak bez kávy naozaj nevieš vydržať ani pár hodín. Pokojne to nazvime aj formou detoxu. Minimálne znížiš svoje dávky na polovičné.

Obsah kofeínu: 50mg / jedna porcia

6.Kurkuma latte (Zlaté mlieko)

Kurkuma latte

Klasika pre nás. Tento starobylý nápoj je skvelou alternatívou. Pripúšťam že nemá chuť ako káva, ale tento krémovo – korenený nápoj s nádychom sladka je upokojujúci a super zdravý. Tiež je plný nutričných výhod a liečivých účinkov.

Kurkuma okrem iného podporuje trávenie, imunitnú funkciu, funkciu pečene a môže dokonca ponúkať ochranu pred niektorými typmi rakoviny. Nájdeš ho u nás na eshope.

Obsah kofeínu: 0mg/200ml

7.Matcha – zelený čaj

Zelený čaj

Matcha zelený čaj je vlastne zelený čaj z listov rozdrvený do jemného prášku. Ak ho chceš piť, jednoducho ho rozpustíš vo vode a vytvoríš si čaj plný antioxidantov, vitamínov a minerálov.

Aké je ale množstvo kofeínu v zelenom čaji ?

Matcha je vynikajúca náhrada kávy. Jedna čajová lyžička prášku obsahuje dostatok kofeínu, aby ti zvýšil energiu, ale s porovnaní s kávou je to len asi 1/5  štandardnej šálky. Kofeín v zelenom čaji „matcha“ sa navyše dodáva do tela pomaly počas 6-8 hodín.

Výsledkom je, že Matcha prináša dlhotrvajúcu energiu, a nenechá ťa s “nervóznymi” úpadkami. Matcha tiež obsahuje najvyššiu prirodzenú koncentráciu aminokyseliny L-theanín. L-theanín podporuje alfa vlny v mozgu, ktoré zvyšujú koncentráciu a zvyšujú dopamín na zlepšenie pamäti.

Obsah kofeínu: 63mg / 200ml

8.Domáci vývar

Domáci vývar je skvelou netradičnou náhradou kávy. Vývar má bohatú chuť a výživné hodnoty. Áno nechutí síce ako káva, ale ak si ho ohreješ a ovoniaš ,hmm….no určite to stojí za úvahu!

Domáci je podľa môjho názoru najlepší, ale ak nemáš čas si ho uvariť pokojne si ho kúp aj v dobrom bio obchode. Odporúčam hovädzí – chutí vynikajúco.

Obsah kofeínu: 0mg

Studené náhrady kávy

V teplejších mesiacoch keď horúci nápoj nie je tak prívetivý, chladný a osviežujúci ranný nápoj môže byť opäť príjemná zmena.

9.Citrónová voda

Voda s citronom

Citrónová voda ti  pomôže prebudiť sa ráno bez kofeínu! Je to osviežujúci a povznášajúci nápoj ktorý má zopár zdravotných výhod. Citrónová voda môže pomôcť pri trávení, s váhou, imunitnej funkcii a pomáha hydratovať,  prvá vec na ráno, aby telo mohlo eliminovať bunkový odpad.

Obsah kofeínu: 0mg

 

 

10.Voda s jablčným octom

Jablkový ocot  sa vyrába kvasením drvených jabĺk pomocou kvasiniek a baktérií. Tento proces prináša zlúčeninu zv.  kyselina octová, ktorá môže mať podľa niektorých štúdií pozitívny vplyv na citlivosť na inzulín a hladinu cukru v krvi.

Napríklad jedna štúdia zistila, že keď ľudia s rezistenciou na inzulín pili pred jedlom 20 gramov (0,5 lyžice) octu , ich hladiny cukru v krvi sa znížili o 64%. Nepi ho ale bez vody – môže ti trocha „spáliť“ hrdlo.

Obsah kofeínu: 0mg/200ml

11.Kokosová voda

Kokosová voda

Kokosová voda je prirodzene bohatá na elektrolyty, ktoré pomáhajú udržiavať telo hydratované. Je prirodzene sladká,čo môže byť super voľba pre tých, ktorí majú svoju kávu radi sladkú.

Môžeš tiež vyskúšať kefír z kokosovej vody, ktorý je vlastne fermentovaná kokosová voda. Stále má vysoký obsah elektrolytov, ale obsahuje aj veľa probiotík, ktoré sú dôležité pre črevnú flóru a celkové zdravie.

Obsah kofeínu: 0mg/200ml

  

12.Kurkumový čaj

Ak sa cítiš počas leta vyčerpaní a bez energie vyskúšaj tento kurkumový čaj. Horúce letné dni môžu spôsobiť nadmerné potenie, stratu vody a solí z organizmu. Tento nápoj ťa osvieži a dodá telu potrebné látky.

Obsah kofeínu: 0mg

Obsah kofeínu v ostatných nápojov

Obsah kofeínu v káve

 • Espresso: 70mg/44ml
 • Americano: 154mg/350ml
 • Cappuccino/latte: 155mg/350ml
 • Zalievaná káva: 163mg/250ml
 • Bezkofeínová káva: 5,6mg/250ml

Obsah kofeínu v čaji

 • Čierny čaj: 42mg/250ml
 • Zelený čaj: 25mg/250ml
 • Bezkofeínový čierny čaj: 5mg/250ml

Obsah kofeínu nápojoch

 • Coca colla: 47,9mg/500ml
 • Redbull: 80mg/250ml
 • Kakao: 8,4mg/15g
 • Čokolada: 72% 11mg/10g (kocka) alebo 110mg/100g
 • Yerba mate: 89,8mg/250ml

Zdroj: https://www.caffeineinformer.com/

Náhrada kávy: Záver

Či už kávu toleruješ lepšie alebo horšie, prestávka od kávy môže byť prospešná pre každého.

V dnešnej ultra rýchlej dobe kedy je každý „busy“ sú prestávky na kávu alebo stretnutia pri nej obrovskou súčasťou našej kultúry. Veď posúď sám čo vidíš všade navôkol.

Avšak, závislosť od kávy a kofeínu je celkom bežná, len sa o nej málo hovorí. Určite nie je taká závažná ako iné tipy, no predpokladám že ak čítaš tento článok káva je na tvojom dennom režime.

Ako to vyriešiť ?

Jednoducho si ráno priprav iný nápoj čo ti môže úplne zmeniť hladiny energií počas dňa a vylepšiť tvoj spánok! Tvoj organizmus z času na čas potrebuje pauzu, najmä po dlhšom stresovom období. Dopraj mu oddych J

Vyskúšal si niektorú z týchto kávových náhrad ? Ktorá je tvoja obľúbená ?