3 skryté zložky kurkumy – Veda, výhody a ich porovnanie

Oranžový zázrak alebo žlté zlato ? Liek na rakovinu alebo efektívny bojovník pri chudnutí? Tak teda čo je to tá kurkuma? Doteraz sme pokryli množstvo tém týkajúcich sa kurkumy, jej použitia v tvojich jedlách a nápojoch, jej liečivé účinky a ako ti môže pomôcť zmeniť zdravie a nakopnúť zdravie komplexne.

Niektoré štúdie tvrdia že kurkuma by mohla byť ten jediný – najefektívnejší doplnok našej každodennej stravy. Aká je ale pod povrchom ? Z čoho je zložená, a ktoré sú jej najúčinnejšie zlúčeniny ?

Veľa ľudí si myslí, že kurkumín je jedinou prospešnou zložkou kurkumy. Áno, čiastočne je to pravda no ak si si doteraz myslel, že kurkumín je jediný vojak v kurkumovom poli – tento článok trochu vysvetlí celý humbuk prečo to nie vždy platí.

Snažil som sa priniesť odpovede, ktoré sú podopreté výskumnými štúdiami. (zdroj: PUBMED) Tak to poďme spolu trošku preskúmať…čo je kurkuma ?  A čo sa skrýva pod jej hrboľatým povrchom ?

Čo je kurkuma?

Kurkuma je jedna z mnohých korenín používaných v Indii.

Je to bylina, ktorá patrí do rodiny zázvoru a je pestovaná hlavne v Ázii. Rastlina kurkumy má špicaté listy,  žlté kvety a zvyčajne meria  1 – 1,5 metra. Vypestovať si ju môžeš aj na Slovensku napríklad v kvetináči na balkóne. 

Použitie kurkumy ako koreniny pochádza z tradičných systémov medicíny, prvý krát datované spred 5000 rokmi.

Kurkuma

Koreň kurkumy sa očistí, uvarí a vysuší. Potom sa z neho vyrobí kurkumový prášok, bežne dostupný v obchodoch.Ďalším spôsobom použitia kurkumy je tinktúra alebo kurkumový olej ktoré sa extrahujú tiež z koreňa.

Obidve tieto zložky majú skvelé liečivé hodnoty. 

Pokiaľ ide o liečivú hodnotu, kurkuma má niekoľko farmakologických vlastností:  je protizápalová, analgetická, antioxidačná, antispastická, antiseptická, antialergická, proti nádorová, tráviaci trakt stimulujúca a pod. (článok – liečivé účinky kurkumy )

Hlavné zložky kurkumy:

  • Kurkuminoidy – sú skupinou antioxidantov, ktorá dodávaja charakteristickú zlatožltú farbu.
  • Kurkumový olej – Táto zložka obsahuje množstvo zlúčenín, ktoré dodávajú koreniu arómu.

1.Kurkuminoidy

Ďalšia otázka, ktorá sa logicky vynára znie: Aký je rozdiel medzi kurkumínom a kurkuminoidmy, no nie? Opäť sa troška dopletieme…

Tak teda od podlahy…

V rodinke „Curcuma“ existuje viac ako 100 rôznych druhov kurkuminoidov. Jedna vec, ktorá je charakteristická pre všetky druhy je ich žlto-oranžový odtieň. Oni dodávajú kurkume jej farebnosť.

Tri hlavné kurkuminoidy sú: kurkumín, bis-demetoxykurkumín a de-metoxykurkumín. Všetky tieto 3 kurkuminoidy obsahuje vo veľkom množtve aj náš nu3o patentovaný C3 extrakt, ktorý nájdeš na tomto linku. 

Obsahujú 2 – 6% obsahu surového koreňa kurkumy (80% kurkumínu, 18% demetoxykurkumínu a 2% bisdemetoxykurcumínu).

Kurkuma

Chemická štruktúra:

Hlavné tri kurkuminoidy sú silné antioxidanty. Okrem toho výskum dokazuje, že majú tiež protizápalovú, anti-HIV a protinádorovú aktivitu.

2.Kurkumový olej

Vy-extrahovaný olej z kurkumy je ďalší so spôsobov použitia tejto rastlinky.Extrakcia vytiahne všetky dôležité zlúčeniny z koreňa kurkumy. Kurkumový olej sa potom môže použiť napríklad proti zápalu v tele alebo bolesti svalov.

Kurkumový olej

Kurkumový olej je veľmi účinný, keďže je nabitý aktívnymi zlúčeninami extrahovanými z kurkumy. Pod mikroskopom môže kurkumový olej obsahovať až do 500 rôznych druhov molekúl. 

Čo je ešte úžasnejšie, je, že mnohé z týchto molekúl majú aj receptorové miesta v našich neuro endokrinných systémoch.Väčšina výskumov o kurkume sa zameriava na kurkuminoidy, lebo sú hlavnou skupinou ktorá je zodpovedná za väčšinu liečivých vlastností.

No nedávny výskum testoval práve kurkumu z  ktorej boli kurkuminoidy vyextrahované. Zistilo sa že kurkuma má aj bez kurkuminoidov vysokú biologickú hodnotu pre náš organizmus.

Okrem bioaktívnych molekúl obsahuje koreň približne približne 70% sacharidov, 7% bielkovín, 4% minerálov, 4% esenciálnych olejov, vitamíny a približne 3% vlákniny.

 20 molekúl kurkumy má antibiotickú vlastnosť, 14 má protirakovinový účinok, 12 má protirakovinový, 12 protizápalový a 10 z nich sú antioxidanty. Úžasné no nie ?Toľko ku kurkume. Poďme teraz spolu preskúmať kurkumín, ktorý je podstatnou zložkou kurkumy.

Čo je kurkumín?

Kurkumín je jednou z najdôležitých zložiek skupiny kurkuminoidov. Taktiež  je to bioaktívna zložka kurkumy.

Jeho štruktúra sa skladá z aromatických kruhových štruktúr, preto je to polyfenol, teda laicky antioxidant. Aj preto ti dopomôže schudnúť. Jeho štruktúra bola prvýkrát identifikovaná v roku 1910.

 

Kurkumín

Kurkumín má protizápalové, imunomodulačné, antimikrobiálne, chemosenzibilizačné a antioxidačné vlastnosti.

Na genetickej a bunkovej úrovni zabraňuje bunkovej smrti a zároveň zabraňuje proliferácii rakovinových buniek.

Pôsobí na mnohé signalizačné molekuly, ako sú proteíny, enzýmy, proteíny rezistentné voči liekom, zápalové molekuly, liečivé receptory, DNA, RNA a teda sprostredkováva množstvo farmakologických účinkov.

Kúpiť si o môžete aj u náš na eshope.

Jedna z najdôležitejších vlastností kurkumínu je, že inhibuje aktivitu skupiny proteínov nazývaných nukleárny faktor-kappa-B, ktorý reguluje zápalovosť proliferáciu (enormný nárast) rakovinových buniek.

Početné klinické štúdie boli vykonané na použitie kurkumínu pri rôznych poruchách, ako napr. neurologické, kardiovaskulárne, metabolické, autoimunitné a psychologické poruchy.

Kurkumín sa používa ako doplnok stravy v niekoľkých krajinách vrátane Indie, Japonska, USA, Thajska, Číny, Kórey, Turecka, Južnej Afriky, Nepálu a Pakistanu.

Kurkumín zvyčajne predstavuje približne 2 – 5% obsahu koreňa kurkumy. Znamená to, že pre získanie REÁLNE účinnej dávky kurkumínu sú potrebné veľké množstvá kurkumového prášku.

Problém Kurkumy aj Kurkumínu

Biologická dostupnosť je termín, ktorý sa používa na popísanie toho, koľko percent z danej potraviny (v tomto prípade kurkumy), ktorú skonzumuješ, je telu k dispozícii, aby spôsobila požadovaný účinok.

Kurkuma má nízku biologickú dostupnosť – väčšina, teda nie je v črevách absorbovaná.

Aktivuj kurkumu naplno

vedci navrhujú kombinovať kurkumu s čiernym korením. Piperín, aktívna zložka čierneho korenia zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumy o 2000%. (Prečítaj si celý článok, ako vylepšiť biologickú dostupnosť kurkumy?)

Zistilo sa, že kurkumín je bezpečný až do hmotnosti 12 g na deň (užívaný v krátkom období), stále ale trpí nedostatočnou absorpciou, rýchlym metabolizmom a rýchlym vylučovaním z tela. To je dôvod, prečo vedci vyvinuli rôzne vzorce kurkumínu, ako sú:

  • Kurkumín v kombinácii s piperínom – najviac predávaný
  • Kurkumín v kombinácii s tukom / olejom (kokosový, olivový olej…atď)
  • nano-kurkumín (viac si prečítajte tu)
  • Kurkumín – fosfolipidový komplex
  • Ďalšie iné – štrukturálne varianty kurkumínu

Všeobecne kurkuminoidy nie sú rozpustné vo vode, ale  viažu sa k tukom (lipidom). Existuje ďalší zaujímavý patentovaný vzorec kurkumínu, navrhnutý so zámerom zvýšiť jeho vstrebávanie. Jeho chemická značka je BCM-95.

Namiesto použitia syntetických katalyzátorov na zvýšenie absorpcie kurkumínu tento vzorec obsahuje kombináciu ar-tumeronu a kurkumínu. Ar-tumeron je ďalšou dôležitou zložkou kurkumy.

Vo finálnej verzii je BCM-95 6,93 krát viac biologicky dostupnejší Jedna dávka (400mg) tohto extraktu kurkumy s novou biologickou dostupnosťou je ekvivalentná s 2772 mg štandardného “95%” extraktu kurkumínu.

POZOR!! – Nie je kurkumín ako kurkumín – Asi začínaš chápať že nie je jedno aký kupuješ.Tiež to naznačuje, že prírodné zložky koreňa kurkumy môžu zvýšiť absorpciu kurkumínu a tie sa vo všeobecnosti vytrácajú v procese extrakcie a čistenia.

Asi sa na kurkumu v obchode už viac nebudeš pozerať iba ako na kurkumín. ?

Porovnanie účinnosti – čo je Kurkuma / čo je Kurkumín

Imunita: Kurkuma je lepšia ako kurkumín

Bola robená štúdia, v ktorej sa porovnával etanolový extrakt kurkumy s kurkumínom v rámci protizápalových, imunostimulačných a antioxidačných účinkov.

Zistilo sa, že kurkuma zvyšuje perforín (proteín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri imunitných reakciách). Bol dva-krát výkonnejší pri iniciovaní imunitných odpovedí tela.

Antioxidačné vlastnosti: Kurkuma lepšia ako kurkumín

Prášok z kurkumy bol tiež účinnejší, pokiaľ ide o antioxidačnú vlastnosť, jeho percentuálna inhibícia produkcie reaktívnych kyslíkových druhov bola dvakrát vyššia ako má kurkumín.

Ďalšia štúdia skúmajúca antioxidačný potenciál prášku kurkumy a kurkumínu uvádza, že prášok z kurkumy vykázal vo väčšine experimentálnych testov účinnejšiu antioxidačnú kapacitu ako kurkumín.

Mozgové funkcie: Kurkuma opäť poráža kurkumín

Beta amyloid je proteín pri Alzheimerovej chorobe vytvára agregáty v mozgových bunkách, prerušuje signály v mozgu a vedie k smrti nervových buniek a strate mozgových funkcií.

Bola uskutočnená štúdia na vyhodnotenie inhibície agregátov amyloidu beta štandardizovanými extraktmi kurkumy v podobe kurkuminoidov.

Zaujímavé je, že žiaden z kurkuminoidov nebol účinný, zatiaľ čo kurkuma ako taká dôrazne ukázala indikujúce molekuly.

Záverečný verdikt?

Výskumné štúdie dokazujú, že výťažky z kurkumy vykazujú vyššiu účinnosť, pokiaľ ide o farmakologické aktivity a okrem kurkumínu obsahuje kurkuma množstvo bioaktívnych molekúl, ktoré zlepšujú aktivitu samotného kurkumínu.

Väčšina článkov, ktoré sú dnes zverejnené sa zameriava hlavne na liečivé účinky kurkumy sprostredkované kurkumínom. Dokonca poprední lekári a výživový poradcovia uprednostňujú samotný kurkumín pred kurkumou v prášku.

Kurkuma a kurkumín sú často považované za synonymum. Avšak ostatné zložky kurkumy bez kurkumínu majú tiež liečivú hodnotu.

Kurkuma má rozhodne širšiu škálu zlúčenín, ktoré majú podobné liečivé vlastnosti ako samotný kurkumín.Bolo identifikovaných približne 10 nových zlúčenín, ktoré vykazujú  protizápalové, protirakovinové a antidiabetické vlastnosti.

Kurkuma

To tiež len potvrdzuje že kurkuma sa nerovná kurkumín.

Na základe vedeckých dôkazov, ktoré som zahrnul, dedukujem, že kurkuma je lepšia ako samostatný kurkumín. Napriek tomu existujú určité choroby, ako je rakovina, kde kurkumínové doplnky môžu fungovať lepšie.

Na druhej strane, v prípade zápalu alebo ťažkostí spôsobených artritídou by bolo vhodné užívať kurkumu ako celok alebo ju aplikovať napríklad v podobe kurkumovej pasty.

Ak máte ale v úmysle zlepšiť vašu imunitu, čo je jeden zo zásadných princípov zdravej výživy,  odporučili by sme kombináciu prírodnej kurkumy a čierneho korenia. Vylepšovanie samotnej imunity je podľa nás to najdôležitejšie pretože je kľúčom k prevencii akýchkoľvek budúcich zdravotných porúch. 

Kurkuma môže mať ďalekosiahlejšie účinky na zdravie ako kurkumín.  Preto ju určite pridaj do svojho jedálnička a inšpiruj sa aj týmito chutnými receptami s kurkumou.

Záver…Čo je kurkuma ?

Dúfam, že po prečítaní všetkých argumentov ti bude jasnejšie, že kurkuma je oveľa viac než len kurkumín, a preto je najlepšie ju prijímať komplexne v prášku a nekupovať len kurkumín (s výnimkou niektorých prípadov).

Napíš nám, o svojích skúsenosťiach s kurkumou dole v komentároch. Budeme radi, ak si od dnešného dňa začneš do svojej stravy pridávať aj kurkumu.