3 tipy ako používať kurkumu v kuchyni čo najefektívnejšie

Kurkuma je dobre známou bylinkou nielen v oblasti tradičnej Ajurvédy ale aj medicíny novej generácie.

Toto korenie obsahuje viac ako 100 zlúčenín, ktoré majú liečivé vlastnosti od protizápalových cez tráviace až po protirakovinové. Veľa ľudí ju preto konzumuje pravidelne ale ako používať kurkumu správne pre maximálne efekt často nie je jasné.

Kurkumín je hlavnou bio aktívnou zlúčeninou kurkumy a väčšina výskumu je sústredená okolo neho. Kurkumín predstavuje 2 až 5% zloženia prírodného kurkumového prášku.

V praxi to znamená, že by si musel užiť naozaj veľké množstvo kurkumového prášku, aby si získal relevantnú účinnú dávku kurkumínu.Väčšina ľudí teda rovno siahne na 95% prášok z kurkumínu. Prečo to ale nemusí byť tá správna voľba a kde je pes zakopaný?

Existujú dva dôvody: jeden, že kurkuma je viac než len kurkumín a druhý, kurkuma sa samostatne nevstrebáva dostatočne dobre. (Prečítaj si viac o pestrých účinkoch kurkumy) Biologická dostupnosť (vstrebávanie) –  keď sa dané živiny od potravy oddelia, vstupujú cez črevá do krvného obehu a zasiahnu cieľové bunky.

Kurkuma má ale biologickú dostupnosť trocha nízku.V tomto článku ti prezradím tri spôsoby ako používať kurkumu a vyťažiť z nej čo najviac.

1.Kurkuma a čierne korenie

Kurkuma a čierne korenie

Čierne korenie obsahuje piperín, ktorý všeobecne zlepšuje vstrebávanie.

Okrem toho že sa používa ako korenie je známe, že piperín zvyšuje biologickú dostupnosť mnohých liekov.

Jedna štúdia uvádza, že piperín v dávke 20 mg zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu o 2000%.

Teda, ak sú recepty s kurkumou, kari alebo kurkumové nápoje tvoja radosť, vždy k do nich prisyp trocha kvalitného čierneho korenia – aj štipka urobí veľa.

2.Kurkuma a kokosový olej

Ajurvéda odporúča užívať s kurkumou maslo ghee a určite musí existovať dôvod prečo? Však ? Lekári vždy odporúčajú užívať lieky s jedlom alebo po ňom. Je to preto, že potraviny zohrávajú dôležitú úlohu pri vstrebávaní.

Lipidy (tuky a oleje) sú základnou časťou stravy, ktorá zvyšuje biologickú dostupnosť liekov. Lipidy priaznivo ovplyvňujú štyri hlavné procesy vstrebávania v tele: rozpustnosť, rozdelenie, trávenie a absorpcia.

Experimentálna štúdia uvádza, že kurkuma s kokosovým olejom je vysoko vstrebateľná. Aj to dokazuje prečo sa veľa kurkumových doplnkov vyrába z trochou kokosového oleja.

Kokosový olej je teda považovaný za schopný života nosič, ktorý môže zvýšiť príjem kurkumínu v tele.

Tuky a oleje majú odlišný mechanizmus ako piperín v čiernom korení, ale určite zvyšujú jej vstrebateľnosť. Ako používať kurkumu chutne aj s príchuťou kokosu? Kurkumu a kokosový olej alebo mlieko môžeš spolu zmixovať a pripraviť si napríklad toto unikátne kurkuma latte.

Kokos

3.Ako používať kurkumu správne pri varení ?

Veľa korenín sa teplom aktivuje čo môže byť kľúčom k uvoľneniu ich najlepšieho účinku. Výskum zistil, že ohriatie kurkumy môže zvýšiť jej rozpustnosť a iné štúdie ukázali, že ohriatie zvyšuje celkové antioxidačné a protizápalové vlastnosti kurkumínu.

To napríklad vytvára silnejšiu schopnosť bojovať proti rakovinovým bunkám.Kurkuma je na teplo mierne citlivá, takže nie je potrebné ju variť dlho. Stredná teplota na 10-15 minút je ideál.

Kurkuma

To nezničí ostatné kurkuminoidy a v zvýši sa tak účinnosť samotného kurkumínu.Takže, ak si rád robíš zlaté mlieko alebo kari nezabudni po pridaní kurkumy znížiť plameň.

Nu3o kurkuma kapsule so škoricou a zázvorom si môžeš kúpiť na našom eshope. 

Záver

Tieto tri jednoduché rady ľahko zapracuj a podpor tak liečivé účinky kurkumy.

Jednoducho posilníš schopnosť tela absorbovať všetky zložky kurkumy a dostaneš tak maximálny možný protizápalový efekt.

Vychutnaj si všetky výhody tohto úžasného super korenia aj v týchto receptoch s kurkumou.

Odporúčané produkty1