Každý deň sa ma niekto opýta na benefity kurkumy a aj niektorú z týhto otázok:

  • Prečo vlastne kurkuma ?
  • Prečo je taká skvelá ?
  • Aké ma vlastnosti? Aké sú jej účinky ?
  • Ako často ju treba konzumovať ?
  • V akých množstvách ?

 

Ja sa zamyslím a začnem to postupne menovať…Tak mi napadlo, že rovno napíšem na túto tému člańk.  Tento článok je troška obsiahlejší a do hĺbky bude rozoberať práve akým spôsobom a v akých ochoreniach vám kurkuma môže pomôcť.

ľudia sú totiž stále prekvapení že niečo tak všedné a bežne dostupné môže mať taký veľký vplyv na naše zdravie. Veď sa pozrite na verejný zdroj klinických študií. O kurkume je ich tam vyše 10.000. Zaujimavé je že rapídne začali pridúdať ať okolo roku 2004. Čo ma vedie k zamysleniu prečo až vtedy ? Veď v Indii, odkial pochádza drvivá väčšina kurkumy, je známa už tisícročia. Neviem. No som rád že sa sa západná medicína približuje aj k týmto zázrakom prírody. Že to nie je len o farmakách.

Predpokladám že ak čítate tento článok vaše zdravie nie je úplne ideálne a hľadáte zdravšiu a cenovo dostupnú alternatívu bez vedľajších účinkov pre niektoré z vašich ochorení.

Nastavte si ale najskôr zrkadlo a zhodnoťte do akej miery vás váš životný štýl “doslova” pomaly zabíja ?

Pričína sa pravdepodobne nachádza v životospráve, to že ľudia sú dnes prekŕmení rôznymi fast food-mi, spracovanými potravinami ktoré obsahujú brutálne množstvá sacharidov, umelín, farbív a kadejakých konzervantov. Pridajte k tomu únavne sedenie v práci, nedostatok pohybu, spánku, stres, nedostatok kvalitných živín, antioxidantov, čerstvého vzduchu, málo slniečka atď..

To všetko ma obrovský vplyv nato že sa človek cíti neustále unavený, domotivovaný a proste nanič.

Ako to ale vyriešiť ?

Neexistuje všeliek, no pridaním lyžičky kurkumy do svojich jedál a nápojov môžete naštartovať rad pozitívnych zmien ktoré budú smerovať k väčšej vitalite a plnšiemu poháru energie počas dňa.

Veľakrát ľudia ani netušia, prečo je tomu tak,

Tak sa na to poďme pozrieť…

Hovorí sa, že kurkuma je tou najsilnejšou bylinkou pri prevencii a boji proti chorobám, ako sa ukázalo na viac ako 10.000 vedeckých štúdiách ako som už spomenul.

V skutočnosti je kurkuma tak efektívna, že ak ju porovnáme s bežnou medicínou, zistíme, že jej vlastnosti sú totožné s vlastnosťami mnohých farmaceutických liekov. V niektorých prípadoch sa preukázalo, že jej účinky sú ešte lepšie ako účinky niektorých liekov na predpis.

 

Vďaka mnohým pozitívam, ktoré kurkuma ponúka, veľa odborníkov odporúča zjesť jednu čajovú lyžičku kurkumy denne pre maximálnu účinnosť.

 

Bežne dostupne kapsule kurkumy sú ešte o čosi účinnejšie, ľahšie stráviteľné a obsahujú presné množstvo kurkumínu z kurkumy, ktoré vaše telo potrebuje. Okrem toho sú bez geneticky modifikovaných organizmov, gluténu a akýchkoľvek umelých prísad, konzervačných látok.

kurkumin

UPDATE: 2022

Po troch rokoch skúmania kurkumy som sa rozhodol vytvoriť svoj vlastný mix. Nazval som ho Kurkumín C3 Komplex. Keďže obsahuje 3 najpotentnejšie kurkuminoidy spolu s kurkumou a čierným korením.

Jedna kapsula kurkumy dvakrát denne môže mať obrovský pozitívny vplyv na vaše zdravie. Hlavnou prínosom tejto bylinky je to, že zabraňuje tomu, aby choroby útočili na váš organizmus. Z tohto dôvodu nebudete musieť používať umelé lieky tak často a vaše zdravie bude stabilnejšie a odolnejšie voči vírusom.

 

Ale to nie je všetko, čo kurkuma dokáže…

 

S kolegami Nu3o sme urobili rozsiahlejší prieskum a pripravili sme pre vás 35 zásadných účinkov tejto úžasnej bylinky. Takže tu sú dôvody, prečo by ste mali zahrnúť kurkumu do svojej stravy.

 

1. Prirodzene tlmí bolesť

Z dlhodobého hľadiska môžu farmaceutické lieky urobiť viac zlého než dobrého keďže majú veľa vedľajších účinkov. Kurkuma je však prirodzené analgetikum, ktoré sa skladá z 90% kurkumínu, ktorý robí túto bylinu tak prospešnou pre vaše zdravie. Táto štúdia ukazuje, že kurkumín funguje ešte lepšie ako morfín pri zmierňovaní bolesti.

 

2. Detoxikuje pečeň

Kurkuma môže nielen odstrániť cholesterol z pečene, ktorý zabraňuje jej ztukovaťeniu, ale môže tiež urýchliť odstraňovanie toxínov a dokonca podporovať pečeň pri zvládaní prebytku alkoholu. Jedným zo spôsobov, ako použiť kurkumu pre tento orgán je piť kurkumový čaj.

 

3. Má protizápalové účinky

Táto štúdia ukazuje, že kurkuma sa už dlho používa ako protizápalový prostriedok na zmiernenie bolesti a zlepšuje hojenie rán. Hoci bol kurkumín považovaný za jediný faktor v kurkume, ktorý mal protizápalové vlastnosti, nedávno sa zistilo, že sú aj iné zložky kurkumy  ktoré podporujú tuto aktivitu. (napríklad tumerone, elemene, tumerin atď.)

 

4. Zabraňuje vzniku Alzheimerovej choroby

Kurkuma je silný antioxidant, ktorý môže zmierniť oxidačné poškodenia,  ktoré spôsobujú Alzheimerovu chorobu. Mnohé štúdie, ako táto, preukázali, že kurkuma v kapsulách ktorá obsahuje polyfenolové činidlá je schopná znížiť alebo spomaliť príznaky Alzheimerovej choroby.

 

5. Zabraňuje rakovine

Jedna z štúdií týkajúcich sa kurkumy ukázala, že kurkumín zastavil rast nadorových buniek  u 25 rôznych pacientov. Súčasne Cancer Research v Britanií tvrdí, že ľudia, ktorí každý deň konzumujú 100 až 200 mg kurkumínu, majú podstatne znížené riziko pre vývoj všetkých druhov rakoviny.

 

6. Zabraňuje skleróze

Prieskumy ukazujú, že viac ako 400 000 Američanov trpí roztrúsenou sklerózou, autoimunitnou chorobou, ktorá postihuje centrálny nervový systém a miechu. Národné liečebné inštitúty zistili, že prvky a  štruktúry tejto bylinky majú neuro-protektívne účinky. Rovnakú vec dokázala doktorka Chandramohan Natarajan z univerzity Vanderbilt v Nashville, Tennessee.

 

7. Podporuje zrak

Existuje veľa štúdií týkajúcich sa ochorení očí, ale ukázalo sa, kurkuma je účinná iba pri chorobe, známej ako Retinitis Pigmentosa (RP). Príznaky sú strata videnia, čo môže v mnohých prípadoch viesť k slepote. Doplnok kurkumy na denne báze môže spomaliť vývoj RP alebo ho môže úplne liečiť.

 

8. Pomáha udržať vašu váhu v norme

Štúdie na potkanoch ukázali, že kurkuma môže znížiť a kontrolovať prírastok hmotnosti. Napríklad v tejto štúdii na Tuftsovej univerzite sa zistilo, že bylinka môže zastaviť rast tukových tkanív u myší. Kurkuma sama o sebe neznižuje váhu, ale je kompetentný doplnok, ktorý môže mimoriadne pomôcť s problémom nadváhy a obezity. (Článok na túto tému kurkuma na chudnutie)

 

9. Kurkuma Lieči depresiu

benefity kurkumy

Samotný kurkumín zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu v tele, dvoch neurotransmiterov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri pohybe, spánku, chuti do jedla a regulujú vaše nálady. Hoci kurkumín pôsobí lepšie na depresiu ako mnohé farmaceutické lieky, ako je fluoxetín, účinkuje ešte lepšie, ak sa užíva s účinnými antidepresívami. Okrem toho môže byť dlhodobo používaný samostatne, aby sa zabránilo depresii v budúcnosti. Kurkuma je jednoducho prírodné antidepresívum.

 

10. Znižuje vedľajšie účinky chemoterapie

Štúdia ukázala, že kurkumín môže byť schopný chrániť bunky proti strašným vedľajším účinkom chemoterapeutického liečiva ako Cytostatikum tým, že zabráni bezprostrednej smrti buniek pomocou antioxidantov, ktoré obsahuje. Kurkumín tiež dobre pôsobí proti vedľajším účinkom mnohých iných chemoterapeutických liekov, ako je 5-fluóruracil, tým, že zvráti poškodenie črevnej sliznice, ktorú môže tento liek spôsobiť.

 

11. Posilňuje imunitný systém

Štúdia, ktorá sa uskutočnila na univerzite v Michigane, zistila, že Kurkuma môže zlepšiť zdravie buniek, čím sa stavajú odolnejšie voči vírusom. Okrem toho štúdia tiež zistila, že kurkumín skutočne posilňuje imunitný systém komplexne.

 

12. Udržuje zdravú obehovú sústavu

Nie je to tak dávno, čo vedci zistili, že životospráva obohatená o kurkumínové doplnky má pre ľudský organizmus rovnaké výhody ako rôzne druhy aeróbnych tréningov. Štúdia bola vykonaná na ženách. Niektoré z nich boli požiadané o výkon, zatiaľ čo ostatné dostali kapsule kurkumy ako doplnok stravy. Výsledok bol takmer rovnaký, vedci zistili, že pri každodennom užívaní doplnkov kurkumy sa zlepšil krvný obeh, čo viedlo k optimálnemu kardiovaskulárnemu zdraviu.

 

13. Podporuje vstrebávanie vitamínov a minerálov

Autorka Britt Brandon píše vo svojej knihe “Turmeric for Health”(Preklad – Kurkuma pre zdravie), že táto horká bylinka pomáha bunkám absorbovať živiny, ako aj rad vitamínov a minerálov vrátane vitamínu A, B, C, E, K, vápnika, železa a horčíka.

 

14. Bojuje proti infekciám v dýchacích cestách

Kurkuma môže byť dlhodobo používaná na prevenciu alebo potlačenie respiračných infekcií, ako je bronchitída a astma. V týchto ochoreniach môžu protizápalové vlastnosti kurkumínu potlačiť zápal pľúc, rovnako ako farmaceutické lieky fenylbutazón a hydrokortizón.

 

15. Znižuje riziko Parkinsonovej choroby

Štúdie na zvieratách ukazujú, že kurkuma zabraňuje redukovaniu neuro transmiterov, ako je dopamín a acetylcholín, a udržuje ich optimálnu hladinu, ktoré sú potrebné pre mozog. Kurkumín tiež eliminuje riziko výskytu porúch sústredenia a pamäti spôsobené nadmerným zvýšením hladín homocysteínu. Ďalšie štúdie ukazujú, že kurkuma chráni mozgové mitochondrie, ktoré sú veľmi dôležite pri liečbe Parkinsonovej choroby.

 

16. Reguluje hladinu cholesterolu

Väčšina štúdií týkajúcich sa účinkov kurkumínu na cholesterol testovali na zvieratách úspešne. Pokiaľ ide o ľudí, vykonalo sa len niekoľko testov ale výsledky boli naozaj uspokojivé. Napríklad štúdia publikovaná v Journal of Nutritional Biochemistry ukazuje, že kurkumín urýchľuje elimináciu LDL cholesterolu.

 

17. Vyrovnáva hladiny inzulínu

Ľudia, ktorí trpia cukrovkou, môžu používať kurkumu na zvýšenie účinku liekov, ktoré používajú ako hlavnú liečbu tejto choroby. Môže sa tiež dlhodobo používať na odstránenie rizika vzniku diabetesu. Kurkuma vyrovnáva hladiny glukózy a pomáha znižovať rezistenciu na inzulín, aby sa zabránilo cukrovke typu 2.

 

18. Odľahčuje trávenie

Kurkuma v kombinácii so zdravými tukmi môže veľmi ľahko zmierňovať príznaky tráviaceho traktu. Odporúča sa použiť  pri varení v kombinácii s cesnakom, čajovou lyžičkou a ghee maslom. Kurkuma obsahuje rôzne prírodné prvky, ako je 1,8-cineol, eugenol a borneol, ktoré stimulujú vylučovanie tráviacich tekutín a odstraňujú kŕče spôsobené zažívacou poruchou. Zlepšenie trávenia pravdepodobne pocítite už po jednej dávke kurkumy.

 

19. Lieči plynatosť a zápchu

Okrem liečby poruchy trávenia, kurkuma môže riešiť zápchu, hnačku a plynatosť. V štúdii publikovanej v roku 2004 sa zistilo, že extrakt kurkumy môže znížiť príznaky týchto problémov o 50% a viac. Môže tiež znížiť zápal vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam a tým eliminovať abnormálne svalové kontrakcie v hrubom čreve.

 

20. Prečisťuje krv

Štúdia na vysokej škole Ayurveda ukazuje, že kurkuma môže byť použitá na prečistenie krvi. Proces zahŕňa odstránenie stagnujúcej krvi, pričom stimuluje tvorbu nových krvných tkanív. Kurkuma je tiež známa tým, že riedi krv, čo je dôvod, prečo sa neodporúča brať spolu s inými liekmi, ktoré majú rovnaký účinok.

 

21. Kurkuma podporuje zdravé kostibenefity kurkumy

Prírodné zložky kurkumy môžu zabrániť kostiam v rozvoji určitých ochorení, ako je rakovina, artritída a osteoporóza. Okrem toho môže posilniť kosti, aby sa znížilo riziko zlomenín. V prípade zlomeniny však môže konzumácia kurkumy pomôcť urýchliť proces hojenia zlomenej kosti.

 

22. Zabíja Herpetický vírus

Vzhľadom na svoje antibakteriálne vlastnosti bolo preukázané, že kurkuma inhibuje replikáciu vírusu herpesu. Nielen to, ale môže tiež znížiť zápal, ktorý prichádza s vírusom. Kurkuma môže dokonca liečiť pľuzgiere, ktoré zostávajú po zmiznutí herpesu, pretože je to prírodný antioxidant.

 

23. Udržuje reprodukčný systém zdravý

vedci zistili, že Kurkuma pôsobí ako estrogénový hormón pre ženy. Inými slovami, kurkumín môže čiatočne nahrádzať pohlavné hormóny v ženskom reprodukčnom systéme. Tento jav môže byť dôvodom, prečo sú reprodukčné poruchy žien, ako je endometrióza a rakovina, znížené alebo odstránené. Navyše kurkuma má spermicídny účinok, keď sa podáva intravaginálne, takže sa môže použiť aj ako antikoncepčná metóda.

 

U mužov môže kurkuma zabrániť rakovine tým, že zničí bunky rakoviny semenníkov. Zároveň môže pomôcť uzdraviť erektilnú dysfunkciu, známu aj ako impotencia, ktorá postihuje milióny mužov. Kurkuma môže dokonca bojovať proti kvapavke a mužskej neplodnosti.

 

24. Zabraňuje a bojuje proti HIV

Kvôli svojim antivírusovým vlastnostiam môže kurkuma vy-outovať ešte viac nebezpečných hrozieb, ako je vírus HIV, ktorý je tiež známy ako AIDS. Prehľad v BioMed Research International uvádza presné zložky kurkumy, ktoré sú schopné riešiť infekciu HIV.

 

25. Bojuje proti hepatitíde

Vedci zistili, že doplnky kurkumy sú lacnou alternatívou k ochrane pečeňových buniek pred hepatitídou typu C. kurkuma je tiež schopná zastaviť vírus hepatitídu typu B v napadnutej pečeni. Okrem týchto dvoch typov hepatitídy nie je dostatok štúdií na zistenie, či iné typy môžu byť tiež liečené kurkumou.

 

26. Zlepšuje kvalitu spánku

kurkuma latte

Štúdia zistila, že kurkuma by mohla zabrániť derivácii spánku u myší, ktoré nespali 72 hodín. Vedci na myši aplikovali 5-dňovú liečbu kurkumou, ktorá zabraňuje zhoršeniu pohybovej aktivity, symptómom úzkosti a oxidačnému stresu. Jeden z najefektívnejších nápojov pre lepší spánok je kokosové mlieko s kurkumou (alebo jeho vylepšenú verziu). Jednoducho premiešajte dve šálky kokosového mlieka s jednou čajovou lyžičkou kurkumy, trochou čierneho korenia, kúskom zázvoru a nejakým domácim medom.

Našu receptúru nájdeš na eshope. Už má viac ako 20 pať hviezdičkových recenzií.

 

27. Bojuje proti chrípke a nádche

Vedci uviedli, že Kurkuma dokázala znížiť vírusovú replikáciu chrípkového vírusu o 90%, pretože je kurkuma prirodzená antifungálna a antivírusová rastlina. Takto sa úspešne zabráni šíreniu vírusu do iných buniek. Ak chcete bojovať proti chrípke a prechladnutiu, šálka teplého mlieka v kombinácii s kurkumou je to čo naozaj potrebujete.

benefity kurkumy

28. Podporuje hormonálne zdravie

Kurkuma môže udržať endokrinný systém zdravší. Jedna  štúdia na potkanoch, ktoré trpeli hypotyreózou dokázala že tento stav spôsobuje nadmerné zvýšenie hmotnosti a znižuje hladiny hormónov štítnej žľazy. Potkany boli liečené tromi typmi antioxidantov: vitamín C, vitamín E a extraktom z kurkumy. Avšak iba výťažkom z kurkumy sa podarilo znížiť hmotnosť potkanov a vrátiť hladiny hormónov späť na optimálne hladiny.

 

29. Zmierňuje alergie

Pri zmiešaní s inými silnými bylinami, ako je sladké drievko a boswellia, kurkuma môže upokojiť a eliminovať príznaky určitých alergií. Existuje veľa kombinácií, ktoré to môžu ešte vylepšiť. Napríklad, môžete miešať lyžičku kurkumy s vareným mliekom a medom alebo si môžete vyrobiť šálku tohto kurkumoveho čaju. Limonáda s medom, kurkuma a citrónovou šťavou je tiež účinná, rovnako ako voda s čistým organickým práškom z kurkumy.

 

30. Zmierňuje bolesť hrdla

Vzhľadom na vysokú koncentráciu kurkuminoidov a esenciálnych olejov je kurkuma dobre známa svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré môžu ľahko zmierniť bolesť v hrdle. To, čo robí, je že odstraňuje zápal a upokojuje nepríjemné príznaky, ako je pálenie, svrbenie, bolesť a opuch. K tomu môžete vyskúšať kloktať teplu vodu s kurkumou alebo môžete jednoducho piť zlaté mlieko z  kurkumy.

 

31. Znižuje riziko infarktu a mŕtvice

Existuje veľa štúdií, ktoré dokazujú neuveriteľné účinky kurkumy pre srdce. Kurkuma Môže nielen znížiť oxidáciu cholesterolu ale môže tiež zabrániť tvorbe krvných zrazenín. Inými slovami, kurkuma udržuje srdce zdravé a eliminuje akékoľvek riziko infarktu a mŕtvice, ktoré sú zvyčajne spôsobené vysokými hladinami cholesterolu. Kurkuma môže tiež znížiť adhézne vlastnosti krvných doštičiek, čo znamená, že zrazeniny už pre vás nebudú predstavovať hrozbu.

 

32. Bojuje proti kvasinkovej infekcii alebo Candide

Štúdia publikovaná vo februári 2009 v časopise Journal of Antimicrobial Chemotherapy ukazuje, ako ma kurkumín v kurkume schopnosť znížiť odolnosť kvasinkového vírusu, čo umožňuje správnej liečbe lepšie proti nemu bojovať.

 

33. Zmierňuje krvácanie v ranách

Kurkuma môže byť dokonca použitá ako prvá pomoc, pokiaľ ide o malé krvácajúce ranky. Po vyčistení rany vodou všetko čo musíte urobiť je aplikovať prášok kurkumy, ktorý zastaví krvácanie.

34. Znižuje kŕče počas menštruačného cyklu

Ženy môžu používať kurkumu na zmiernenie bolesti v brušnej dutine počas ich obdobia, pretože ma kurkuma antispazmické vlastnosti. Na rovnakej úrovni môže pomôcť aj pri normalizácii menštruačného cyklu.

35. Udržuje zdravú kožu

Či už ide o rany, náhodne porezanie, vrásky alebo rakovinu, kurkuma môže zabrániť a bojovať proti poškodeniu kože. Prírodná maska ​​s kurkumínom dokáže liečiť akné, jazvy po akné a mnoho ďalších stavov kože bez akýchkoľvek vedľajších účinkov vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam.

Posúďte sami že Kurkuma je naozaj zázrak ktorý prináša množstvo skrytých benefitov za menej než 3 eurá mesačne. Určite by nemala chýbať vo vašom jedálničku

Ak ste došli až sem tak vám dávam do pozornosti náš inšpiratívny e-book. Jeho stiahnutie je úplne zadarmo. Stačí kliknúť sem: Alchýmia žltého zlata.