Prečo by si mal/a aj ty urobiť domáci vývar z kostí? Prečítaj si týchto 6 dôvodov

Z čoho môžem vývar z kostí pripraviť?

Vývar z kostí  sa vyrába varením kostí a spojivového tkaniva zvierat. Je to vysoko výživná vecička, ktorá sa bežne používa v polievkach, omáčkach a nedávno získala popularitu aj ako nápoj. Vývar z kostí sa robí z kostí z takmer všetkých zvierat – bravčového, hovädzieho, teľacieho, morčacieho, jahňacieho, ​​kuracieho, rybieho alebo z diviny.

Tip:  Okrem kostí sa vyvárať môžu aj mäkké tkanivá ako mozog, žalúdok, srdce, pečeň.

Recept na vývar z kostí

Celý proces je veľmi jednoduchý. Na internete nájdeš kopec receptov no, väčšina ľudí žiaden nepoužíva. Všetko, čo naozaj potrebuješ, je veľký hrniec, voda a kosti. Postupovať môžeš aj podľa nášho receptu:

Prísady

  • 4 litre vody,
  • 2 lyžice 30 ml jablčného octu,
  • 1-2 kg zvieracích kostí,
  • soľ a korenie na chuť.

Inštrukcie

  • Všetky prísady vlož do veľkého hrnca.
  • Priveď vodu so všetkými ingredianciami do varu.
  • Po zovretí vody, zníž teplotu a pomaly var 12 – 24 hodín.

Čím dlhšie sa vývar pripravuješ, tým lepšia bude jeho chuť a nutričná hodnota. Nakoniec ho nechaj ochladiť a jednoducho si ho porozlievaj do menších nádob. Či vývar zachladíš alebo zamrazíš, necháme na teba.

Vývar z kostí

Tip: Na ten najvýživnejší domáci vývar je skvelé použiť rôzne druhy kostí – špikové kosti, kĺby, dlhé kosti končatín ale aj tie malé chrupkovité.

Nezabudni pridať jablčný ocot, ten pomôže vytiahnuť všetky cenné živiny z kostí do vody, čo je v konečnom dôsledku to, čo budeš konzumovať.

Vo varení sa kreativite hranice nekladú, takže tiež pridaj čo ti príde pod ruky. Koreňová zelenina, cesnak, cibuľa, bylinky, koreniny, výber už necháme na teba. Vývar z kostí vieš uvariť bez akýchkoľvek problémov. Poďme teda na tých spomínaných 6 dôvodov, prečo sa stal poslednom čase takým obľúbeným.

6 dôvodov prečo si urobiť vývar z kostí

1. Vývar z kostí je vitamínová a minerálová bomba

Všeobecne vývar z kostí – či už hovädzí alebo bravčový – je veľmi výživný. Samozrejme kvalita kostí ovplyvní aj kvalitu vývaru. Teda najvýživnejšie u kostí zo zvierat, ktoré boli chované v čo najprirodzenejšom prostredí. Kostí zvierat sú bohaté na vápnik, horčík, draslík, fosfor a iné stopové minerály – tieto minerály sú potrebné pre posilnenie tvojich kostí.

Tip: Rybie kosti tiež obsahujú jód, ktorý je nevyhnutný pre zdravú funkciu štítnej žľazy a metabolizmus.

Spojivové tkanivá poskytujú glukozamín a chondroitín, prírodné zlúčeniny nachádzajúce sa v chrupavke, o ktorých vieme, že podporujú zdravie kĺbov. Špikové kosti poskytujú vitamín A, vitamín K2, minerály ako zinok, železo, bór, mangán a selén, rovnako ako omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

No a aby nebolo málo, všetky kosti obsahujú proteín – kolagén, ktorý sa po varení zmení na želatínu a prináša obsahuje niekoľko dôležitých aminokyselín. Navyše všetky živiny, sa pri varení vo vode uvoľňujú do formy, ktorú naše telo ľahko absorbuje. A tu sa dostávame ku koreňu veci, prečo je vývar z kostí taký populárny. Ľudia majú totiž chronický nedostatok živín, preto vrelo odporúčam zaradiť vývar z kostí do svojho jedálnička pravidelne.

Hovädzí vývar

2. Vývar z kostí pomáha tráviaceho traktu

Vedci zistili, že tvoje komplexné zdravie závisí vo veľkej miere od zdravia črevnej flóry. Vývar je nielen ľahko stráviteľný, ale tiež pomáha pri trávení ostatných potravín. Želatína nachádzajúca sa vo vývare prirodzene priťahuje a drží vodu. Preto sa v chladničke premení na huspeninu. To istú funkciu má želatína v tráviacom trakte, viaže vodu, čo pomáha potrave pohybovať sa v čreve ľahšie.

Tip: Aminokyselina v želatíne, nazývaná glutamín, pomáha udržiavať funkciu črevnej steny a je známe, že bráni a lieči stav známy ako “syndróm dráždivého čreva”.

3. Vývar z kostí pomáha bojovať proti zápalom

Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v kostiach, vrátane glycínu a arginínu, majú silné protizápalové účinky. Najmä arginín môže bojovať proti zápalu spojenému s obezitou. Tiež sa mnoho vedcov zhoduje na tom, že hlavná príčina obezity nie je cukor, ale počet zápalov v tvojom tele. Preto je dôležité jesť veľa protizápalových potravín, bylín, korenín, ovocia a zeleniny. Prečítaj si, ktoré potraviny obsahujú najviac výživných látok.

4. Domáci vývar pomáha tvojim kĺbom

Kolagén je hlavný proteín nachádzajúci sa v kostiach, šľachách a väzoch. Počas procesu varenia sa kolagén z kostí a spojivového tkaniva rozloží na iný proteín nazývaný želatína. Želatína obsahuje prolín a glycín, ktoré tvoje telo používa na vytvorenie vlastného spojivového tkaniva. Sem patria šľachy, ktoré spájajú svaly s kosťami a väzy, ktoré navzájom spájajú kosti. Vývar tiež obsahuje glukozamín a chondroitín, zlúčeniny nachádzajúce sa v chrupavke, ktoré môže znížiť bolesť kĺbov.

Vývar

5. Vývar nám pomáha chudnúť

Vývar z kostí má veľmi málo kalórií, ale dokonale uspokojí tvoj hlad. Teda zníži počet celkovo prijatých kalórií denne a ty „zdravo“ schudneš. Jednoduchá matika. Schudneš lebo budeš v kalorickom deficite pár stovák kalórií. Len vývar konzumuj pravidelne.

Tip: Pocit sýtosti zaručí vývar kvôli jeho želatíne.

Jedna štúdia zistila, že želatína je účinnejšia pri znížení pocitu hladu ako proteínový kazeín, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch. Ale samozrejme sa potrebuješ aj hýbať. 

6. Domáci vývar pomôže tvojmu mozgu a aj tvojmu spánku.

Glycín vo vývare ti pomôže uvoľniť sa. Viaceré štúdie to už potvrdili. Glycín podporuje spánok, čo ti pomôže zaspať rýchlejšie, udrží hlbší spánok a nebudeš sa počas noci toľko prebúdzať. Navyše glycín znižuje dennú ospalosť a zlepšuje náladu a pamäť. 

Veď ten vývar z kostí je hotový zázrak. Prečo teda stále skúšaš nejaké syntetické lieky a doplnky výživy?  Stačí si uvedomiť, že matka príroda nám dala všetko a to by si mal využiť.

Tipy, ktoré sa ti hodia pri príprave slilného vývaru

Ak sa ti zvýšia kosti z prípravy jedál nehádž do odpadu, ale ulož ich do mrazničky na výrobu vývaru. Ak často mäso nekonzumuješ, je fajn skočiť za miestnym mäsiarom alebo farmárom. Tiež sa môžeš opýtať v potravinách v „mäso“ oddelení a kosti si kúpiť za lacnejšie.

Ako vývar skladovať

Po uvarení ti v chladničke vydrží 5 dní. V mrazničke samozrejme oveľa dlhšie.

Ako často môžem vývar piť?

Čo najviac, čo najčastejšie. Niekedy sa to nedá, ale aspoň 1 pohár denne (250ml) by si mohol/la zvládnuť. Ale ak môžeš len jedenkrát týždenne je to lepšie ako nič. Tvoje telo ti naozaj poďakuje.

Spôsoby použitia vývaru

Samozrejme môžeš vývar piť samostatne ale môžeš si ho priliať aj do polievok alebo omáčok. Obohatíš tak nutričné zloženie v podstate čohokoľvek.

Záver

Kostný vývar obsahuje asi „miliardu“ živín, o ktorých vieme, že majú pre zdravie neuveriteľné prínosy. Aj keď to nie je žiadna ULTRA chutná potravina, určite mu na svojom stole urob priestor. Vývar z kostí je vysoko výživný „nápoj“, ktorý telu poskytuje nespočetné množstvo zdravotných účinkov. Je to jednoducho staro-nová superpotravinu ktorú by si nemal/a nepodceňovať.