Kakao (hlavne vo forme čokolády) robí život sladším. Pravdou je, že dnes si už život bez neho nevieme ani predstaviť. Ako prví začali kakao používať už Mayovia a do Európy ho doniesli španielski kolonizátori v 16. storočí. Okamžite nabralo medzi aristokraciou na popularite, najmä pre svoju lahodnú chuť. Dnes vieme, že okrem výbornej chuti je kakao plné pozitívnych účinkov na naše zdravie. Tu je niekoľko pozitívnych spôsobov, akými kakao prospieva nášmu telu.

Znižuje krvný tlak

Kakao zlepšuje hodnoty oxidu dusnatého v krvi, ktorý zlepšuje priechodnosť a funkčnosť tepien. Tieto účinky kakaa boli prvýkrát spozorované na obyvateľoch Strednej Ameriky, ktorí netrpeli žiadnymi zdravotnými ťažkosťami spojenými s vysoký tlakom. Pozitívne účinky sa pri ďalších výskumoch ukázali najmä na starších obyvateľoch trpiacich vysokým tlakom, u ktorých došlo k jeho zníženiu.

Pozor! Flavonoidy sa postupným spracovávaním kakaa vytrácajú, preto je surové kakao účinnejšie ako čokoláda.

Znižuje riziko infarktu a mŕtvice

Flavonoidy zlepšujú hodnoty oxidu dusnatého v krvi, čím sa zlepšuje prietok krvi v tele. Ukázalo sa tiež, že kakao znižuje LDL cholesterol, zlepšuje hodnoty cukru v krvi a znižuje zápaly v tele. Štúdie v Švédsku ukázali, že konzumácia 19 – 30 g  pravého kakaa denne znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Má vysoký obsah polyfenolov

Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ovocí, zelenine, víne a v čokoláde. Polyfenoly pomáhajú utišovať zápaly v tele a vyrovnáva hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Zahrievaním a spracovaním kakaa sa ale jeho zdravotné benefity strácajú, preto nie každý spracovaný výrobok je aj zdraviu prospešný.

Kakao

Zlepšuje funkcie mozgu

Viaceré štúdie dokázali, že konzumácia kakaa zlepšuje pamäť a mozgové funkcie. Polyfenoly podporujú prekrvenie mozgu a tým znižuje riziko neurodegeneratívnych chorôb, ako je Alzheimerova choroba a spomaľuje starnutie mozgu.

Mozog

Zlepšuje náladu a bojuje proti depresii

O tom sme už asi všetci vedeli, veď nie nadarmo sa čokoláda dáva ako darček. Kakao upokojuje organizmus a zlepšuje náš psychický stav. Dokáže pomôcť aj pri miernej forme depresie. Má upokojujúce a harmonizujúce účinky, vďaka ktorým úspešne pomáha odbúravať stres. Dokonca sa ukázalo, že pravidelná konzumácia kakaa tehotnými ženami pozitívne vplýva na povahu novorodencov. 

Dobrá nálada

Pomáha udržiavať stabilnú váhu

Tento fakt vždy ľudí zaskočí, ale je to tak. Kakao totiž pomáha regulovať hlad, pomáha rovnomerne rozkladať energiu počas celého dňa, zrýchľuje spaľovanie tuku a predlžuje pocit sýtosti. Samozrejme, opäť si treba dať pozor na to, aké kakaové výrobky konzumujeme. Je samozrejmé, že biela a mliečna čokoláda, ktorá obsahuje aj pridané cukry a rastlinné oleje, nebude mať na váhu taký pozitívny účinok, aký má  horká čokoláda

Horká čokoláda

Krajšia pleť a zuby

Kakao zlepšuje imunitu, má silné antibakteriálne účinky, znižuje prejav ekzémov. Tie bojujú proti zubnému kazu a rôznym ochoreniam ďasien. To ale platí len o surovom kakau. Kakaové výrobky totiž obsahujú aj cukor, no a ten už zubom až tak neprospieva. To isté platí aj pre pleť – ľudia sa mylne domnievajú, že kakao spôsobuje akné, no opak je pravdou. Za zhoršeným stavom pleti stojí opäť cukor. Surové kakao zlepšuje prekrvovanie pleti, urýchľuje liečenie spálenej pokožky a vďaka vysokému obsahu antioxidantov spomaľuje proces starnutia. Vyskúšajte svojej pleti dopriať masku s kakaom, škoricou a medom!

Čistá pleť

Najlepšie asi ale na kakau je jeho všestranné využitie, preto naozaj nie je problém zakomponovať ho do stravy. Či už vo forme horkej čokolády, pri pečení, smoothies… Možností je nekonečne veľa! Skúste si posypať čerstvé jahody alebo banán surovým kakaom pre ľahkú a rýchlu maškrtu, alebo si pripravte naozajstné kakauko s rastlinným mliekom ? 

Banány

Pamätajte ale, že hoci toho kakao dokáže veľa, nedokáže vyriešiť všetky naše problémy. Nie bez akejkoľvek pomoci. Preto je dôležité dbať na zdravú životosprávu, ktorá iba zintenzívni pozitívne účinky superpotravín na organizmus.