Ach , len to nie…počuť hlas kávoholikov ?

 

Viem, všetci milujeme kávu a ten „kick“ čo nám ráno dá. A ja nespochybňujem jej pozitívny vplyv a naše zdravie a ako dlhoročný barista som si ku kávu vypestoval dôverný vzťah.

 

Existuje ale veľa zdravotných dôvodov prečo kávu z času na čas vynechať  – najmä u ľudí ktorí majú nejaký druh intolerancie.

 

Aj dokonale zdravá káva môže v niektorých prípadoch vykývať hladiny hormónov alebo podráždiť žalúdok.

 

Záleží na individuálnej biochémii a tvojom špecifickom zdravotnom stave. Tiež od kvality kávy ktorú piješ a akým spôsobom si ju  pripravuješ.

 

Ak máš zjavne nepríjemné reakcie na kávu, pravdepodobne to nebude pre teba tá správna každodenná  voľba. Tiež ľudia s auto imunitným ochorením často potvrdia fakt že káva pre nich jednoducho  nefunguje.

 

Zameň kávu za kurkumu a nakopni svoje rána s krémovo, slano-sladkým zlatým latte so škoricou a kokosom.

 

7 dôvodov prečo na chvíľu prestať:

 

1.Kofeín v káve zvyšuje katecholamíny, stresové hormóny. Stresová reakcia ovplyvní kortizol a zvyšuje inzulín. Inzulín zvyšuje zápalovosť, a aj preto sa cítiš blbo.

 

2.Kofeínu znižuje citlivosť na inzulín, čo zabraňuje bunkám, aby reagovali na hladinu cukru v krvi. Vysoké hladiny cukru v krvi vedú k zvýšenému riziku kardiovaskulárneho ochorenia.

 

3.Nefiltrovaná káva má najvyššie množstvo užitočných antioxidantov, ale zároveň preniká do tvojho systému najviac diterpénov ktoré môžu  zvyšovať hladiny triglyceridov, LDL a VLDL.

 

4.Kyslosť kávy je spojená s tráviacou nepohodou, poruchou trávenia a jednoducho  spôsobuje nerovnováhu v črevnej flóre.

 

5.Káva môžu narúšať normálny metabolizmus a detoxikáciu pečene, čo sťažuje reguláciu normálneho detoxikačného procesu v pečeni.

 

6.Závislosť na káve je kapitola sama o sebe. Veď usúď sám ako sa cítiš keď vynecháš šálku svojej kávy.

 

7.S kávou je to tak trošku začarovaný cyklus, kofeín ti  môže narušiť spánok a na ďalší deň potrebuješ kávy ešte viac a tvoj príjem sa takto pomaly zvyšuje.

 

Úprimne priznávam že tiež keď vypijem ráno kávu pred 8.00 už okolo 10.00 by som si dal ďalšiu.

 

bez kofeinu

Tak čo teraz ?

 

Ak si si doteraz myslel, že bez kávy to nepôjde skús sa zamyslieť znova. Osobne experimentujem s postupným vynechávaním kávy – napríklad jeden týždeň v mesiaci sa snažím piť iba bezkofeínovú.

 

No priznám sa, je to celkom boj.  Prvé tri dni sú najťažšie !!!

 

Ale potom je to skvelý pocit, keď zrazu zistíš že frčíš na vlastnom palive.

 

Tiež som čítal článok biohackera  Benna Greendfielda – že ak na týždeň kávu vynecháš reštartuje to niektoré nervové synapsie v mozgu – tie závislé ?

 

Záver

 

Sleduj ako sa po vypití kávy cítiš ? Má na teba vôbec nejaký kofeínový dopad ? Ak nie tvoje receptory sú už hluché a je čas dať si pauzu.

 

Tiež je dôležité načasovanie. Neradím piť kávu po 15.00 a aj ráno si ju dopraj až po raňajkách alebo keď prídeš do práce po 9:30. Nebude to pre tvoje telo taký „ranný šok“.

 

Ešte raz, chápem že, niekto si ráno bez kávy nevie už ani predstaviť – tak ako niekto večer bez piva, no usúď sám ja len blogujem.

 

Ak si z kávy už fakt unavený skús naše bezkofeinové latéčka unikátnej chuti s kokosom, kurkumou a škoricou.