7 dôvodov, prečo skúsiť 7 dní bez kofeínu

Všetci milujeme kávu a ten „kick“ čo nám ráno dá. Nespochybňujeme jej vplyv na naše zdravie – nie je to bez nej jednoduché. Existuje ale množstvo zdravotných dôvodov, prečo kávu z času na čas vynechať  – najmä u ľudí, ktorí trpia rôznymi intoleranciami. Prečo by si ju mal na pár dní vyradiť zo svojho nápojového lístka?

 Aj dokonale zdravá káva môže v niektorých prípadoch vykývať hladiny hormónov alebo podráždiť žalúdok. Záleží na individuálnej biochémii a tvojom špecifickom zdravotnom stave. Tiež od kvality kávy, ktorú piješ, a akým spôsobom si ju pripravuješ.

Ak máš zjavne nepríjemné reakcie na kávu, pravdepodobne to nebude pre teba tá správna každodenná voľba. Tiež ľudia s autoimunitným ochorením často potvrdia fakt, že káva v ich jednoducho nefunguje.

Zameň kávu za kurkumu a nakopni svoje rána s krémovo, slano-sladkým zlatým latte so škoricou a kokosom.

7 dôvodov, prečo nachvíľu prestať piť kávu

  1. Kofeín v káve zvyšuje katecholamíny, stresové hormóny. Stresová reakcia ovplyvní kortizol a zvyšuje inzulín. Inzulín zvyšuje zápalovosť, a aj preto sa cítiš blbo.
  2. Kofeínu znižuje citlivosť na inzulín, čo zabraňuje bunkám, aby reagovali na hladinu cukru v krvi. Vysoké hladiny cukru v krvi vedú ku zvýšenému riziku kardiovaskulárneho ochorenia.
  3. Nefiltrovaná káva má najvyššie množstvo užitočných antioxidantov, ale zároveň preniká do tvojho systému najviac diterpénov, ktoré môžu zvyšovať hladiny triglyceridov, LDL a VLDL.
  4. Kyslosť kávy je spojená s tráviacou nepohodou, poruchou trávenia a jednoducho  spôsobuje nerovnováhu v črevnej flóre.
  5. Káva môžu narúšať normálny metabolizmus a detoxikáciu pečene, čo sťažuje reguláciu normálneho detoxikačného procesu v pečeni.
  6. Závislosť na káve je kapitola sama o sebe. Veď usúď sám, ako sa cítiš, keď vynecháš šálku svojej kávy.
  7. S kávou je to tak trošku začarovaný cyklus, kofeín ti môže narušiť spánok a na ďalší deň potrebuješ kávy ešte viac. Tvoj príjem sa takto pomaly zvyšuje.

žena pije kávu

Ako začať s vyraďovaním kávy?

Ak si "kávový závislák" a doteraz si si myslel, že bez kávy to nepôjde, skús sa zamyslieť znova. Nabehni na postupné vynechávanie kávy – napríklad jeden týždeň v mesiaci sa snaž piť iba bezkofeínovú kávu.

Prvé tri dni sú najťažšie. Ale potom je to skvelý pocit, keď zrazu zistíš, že frčíš na vlastnom palive. Navyše, ak na týždeň kávu vynecháš, reštartuje to niektoré nervové synapsie v mozgu. 

Načasuj si to správne

Vždy si odsleduj, ako sa cítiš po vypití kávy. Má na teba vôbec nejaký kofeínový dopad? Ak nie, tvoje receptory sú už hluché a je čas dať si pauzu.

Dôležité je načasovanie. Nepi kávu po 15:00 a aj ráno si ju dopraj až po raňajkách alebo keď prídeš do práce po 9:30. Tvoje telo tak neprežije "ranný šok".

Vyskúšaj bezkofeinovú alternatívu 

Ak si z kávy už fakt unavený, skús naše bezkofeinové latečka unikátnej chuti, ktoré ťa nabudia rovnako ako káva!