7 neuveriteľných účinkov malín

Majú typickú jemnú, lahodne kyslastú chuť a patria k najchutnejšiemu ovociu. Obsiahnuté farbivo červenej farby patrí medzi najsilnejšie antioxidanty. Boli u nich preukázané tiež antimikrobiálne a antikarciogénne účinky.

Mnohí odborníci na zdravú výživu ich často zaraďujú k najzdravším druhom ovocia na svete, ktoré bojujú za naše zdravie. Nájdeme ich v krovinách, na okraji cesty, ale i v záhradkách? Uhádli ste, čo to je? 

Maliny, maliny, maliny!

Malina je plod ostružiny malinovej. Pôvodne pochádza z južnej Európy a nazýva sa tiež sestrou černice. Môže mať rôzne odrody od obľúbených červených a čiernych odrôd po fialové, žlté alebo zlaté. Každá farba chutných bobúľ predstavuje jedinečné zloženie vitamínov, minerálov a antioxidantov. Práve červené maliny sú u nás najviac rozšírené a pestujú sa prevažne v miernych oblastiach. 

V tomto článku vám priblížime ich výživovú hodnotu a úžasné zdravotné prínosy. 

Nutričné hodnoty 

maliny

100 gramov malín obsahuje približne: 

  • 1g bielkovín 
  • 12 g sacharidov
  • 6,5 g vlákniny
  • 0.58 g tukov
  • 4.4 g cukru
  • 26.2 mg vitamínu C
  • 1 mg sodíka
  • 151 mg draslíka
  • 25 mg vápnika
  • 22 mg horčíka

Maliny tiež poskytujú veľké množstvo vitamínov A, E, K, B1, B2 a B6. Okrem vyššie spomenutých minerálov obsahujú fosfor, mangán, meď, selén, zinok a železo. Nájdeme kyselinu jablčnú, vínnu, citrónovú, mravčiu, listovú, pantoténovú, niacín a glykosidy, taktiež sa v nich nachádza pomerne veľa pektínu, trieslovín a rastlinných farbív.

V neposledom rade, maliny tiež obsahujú xylitol, nízkokalorickú náhradu cukru. Čajová lyžička xylitolu má len 9,6 kalórií v porovnaní s 15 kalóriami v cukre. Xylitol sa v črevách vstrebáva pomalšie ako jednoduchý cukor a neprispieva k vysokému glykemickému indexu.

Nutričné hodoty lyfizovaného ovocia sú o niečo vyššie. 100 g mrazom sušených malín predstavuje až 32 g vlákniny a 7 g bielkovín. Avšak, pri ich kúpe si dajte pozor na zbytočné vysoké čísla v kolonke “sacharidy”. Ak hľadáte čistý prírodný produkt, máme pre vás zvýhodnené balenie Malina Latte, ktoré okrem prírodného sladidla obsahuje bio kokosový cukor. Je vhodný úlplne pre každého a svoje ráno môžete začať napríklad osviežujúcium malinovým smoothie, ktoré vám dodá všetky spomenuté vitamíny a minerály.

1. Zlepšujú trávenie

Vysoký obsah vlákniny v malinách je výrazne prospešný pre zdravie tráviaceho traktu a ich pravidelná konzumácia môže zabrániť zápche. Ľudia konzumujúci odporúčaný príjem vlákniny znižujú riziko vzniku hemoroidov, rakoviny gastrointestinálneho traktu a ďalších stavov ovplyvňujúcich tráviace zdravie. 

2. Udržujú zdravé srdce

Skutočne sa ukázalo, že rozpustná vláknina prirodzene znižuje hladiny cholesterolu v krvi a obsah draslíka v malinách pomáha regulovať tep srdca a krvný tlak. Maliny sú tiež výborným zdrojom minerálov ako je mangán, meď a železo, ktoré sú potrebné pri produkcii červených krviniek. 

3. “Zmanažujú” cukrovku

Ach tie výhody vlákniny… Vysoký obsah vlákniny malín nielenže prispieva k zlepšeniu zdravia tráviaceho traktu a srdca, ale môže byť prospešný aj pri liečbe cukrovky. Konzumácia dostatočného množstva vlákniny môže pomôcť pri stabilizácii a regulácii hladín cukru v krvi, čo v konečnom dôsledku znižuje riziko komplikácií spojených s cukrovkou. Tým, že maliny majú nízky glykemický index, stáva sa z nich vhodné maškrtenie aj pre diabetikov a každého, kto si potrebuje sledovať hladinu cukru v krvi. 

Cukrovka

4. Pôsobia ako prevencia rakoviny

Bobule sú ponúkané predovšetkým pre svoje silné antioxidačné vlastnosti, čo ďalej vedie k nepretržitým štúdiám o ich protirakovinových vlastnostiach. Štúdie a výskum odhalili, že maliny majú schopnosť zabrániť rakovine tým, že inhibujú rakovinové bunky v množení a formovaní nádorov. V plodoch sú fytonutrienty, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri znižovaní oxidačného stresu, znižovaní zápalu a znižovaní rozvoja a reprodukcie rakovinových buniek. 

5. Podporujú zdravie očí

Maliny sú plné antioxidantov a vitamínov A a C. Obzvlášť jeden z týchto antioxidantov, známy ako zeaxantín, hrá dôležitú ochrannú úlohu v oblasti zdravia očí. Úžasná kombinácia spomenutých vitamínov chráni vaše oči pred oxidačným stresom, šedým zákalom a syndrómom suchého oka. Vďaka základným vitamínom sú maliny rovnako dobré ako mrkva pri starostlivosti o vaše oči. A vyzerajú lepšie na pavlova, aby naštartovali!

6. Pomáhajú pokožke vyzerať mladšie 

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov maliny pomáhajú pokožke vyzerať mladšie a spomaľujú jej starnutie. Červené maliny obsahujú živiny, ktoré pomáhajú udržiavať mladistvú pokožku a krásnou pleť. Vitamín C hrá dôležitú úlohu pri produkcii kolagénu a preukázal spoľahlivú ochranu pokožky pred ultrafialovým (UV) svetlom, čo môže zase znížiť riziko rakoviny kože. Malinové semená sú, okrem iného, veľmi bohaté na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, o ktorých sa preukázalo, že sú vynikajúce pri liečbe stavov súvisiacich s kožou, ako je ekzém a psoriáza.

7. Udržujú zdravie vlasov 

Maliny ponúkajú mnoho výhod pre udržanie si dlhodobého zdravia vlasov. Sú veľmi bohaté na vitamín B, čo je skvelé, ak trpíte vypadávaním vlasov alebo chcete minimalizovať šedivé vlásky. Vitamín C sa ukázal ako veľmi prospešný pri udržiavaní zdravej pokožky hlavy. Maliny obsahujú tiež kyselinu listovú, ktorá je vynikajúca na navodenie rastu vlasov a na zosvetlenie vlasov.

TIP: Liečivé sú nielen červené plody malín, ale aj listy kra, kde rastú. Výluh z nich môžete použiť pri zápaloch ústnej dutiny na kloktanie alebo na potretie pokožky pri chronických ochoreniach kože.

Záver

Výhody malín môžu byť často zatienené priaznivým pôsobením na naše očí a chuťové poháriky. Ale pri ďalšom skúmaní zitíme, že malé bobuľovité ovocie, vrátane malín, ponúka viac výhod, ako len farebnú krásu, s ktorou sa stretáva naše oko.

Maliny môžu byť veľmi užitočné ako súčasť vyváženej a výživnej stravy. Majú nízky obsah kalórií, a, rovnako ako iné bobuľovité ovocie, poskytujú vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty, ktoré sú nesmierne prospešné pre naše zdravie.

Môžu chrániť pred cukrovkou, rakovinou, obezitou, artritídou a inými stavmi a môžu dokonca pôsobiť proti starnutiu.

Maliny sú všestranné ovocie, ktoré je možné začleniť do raňajok, obedov, večere alebo rôznych dezertov. Preto si nach pochutnajte aj každý deň a vybojujte týchto sedem neuveriteľných výhod! 

Ak si svoj jedálniček chcete spíjemniť zaujímavou alternatívou, neváhajte vyskúšať naše Malina Latte, ktoré je bez akýchkoľvek umelých farbív či nezdravých prísad.

Odporúčané produkty1