S týmito otázkami o zlatom mlieku sa stretávame stále

Dopraj svojmu organizmu pauzu od kofeínu – najmä vtedy, ak už bez kávy nedokážeš vydržať ani pár hodín. To najlepšie na zlatom mlieku je, že ho môžeš piť kedykoľvek. Ráno, po obede alebo aj neskoro večer a dokonca aj na litre. Zlaté mlieko má však oveľa viac výhod, prečítaj si o nich viac.

Zlaté mlieko z kurkumy a jeho výhody

V tomto lahodnom kurkumovom nápoji sa skrýva naozaj zlato. Konzumácia kurkumy (či už v latte, čaji alebo v kari, polievkach, omáčkach alebo v ostatných receptoch) podporuje trávenie, a dokonca ochraňuje tvoj organizmus pred chronickými ochoreniami ako je napríklad rakovina.

Kurkumový nápoj ti maximalizuje prirodzenú antioxidačnú silu kurkumy, pretože je podávaný za horúca a je nakombinovaný s ďalšími prospešnými koreninami a trochou zdravého tuku.

Existuje niekoľko variant, ako môžeš piť zlaté mlieko ale hlavné zložky, ktoré potrebuješ sú podobné. V prvom rade je to kvalitná kurkuma alebo kurkumový koreň – odporúčame v bio kvalite.

Nejaký tuk (mlieko alebo kokosový olej) na absorpciu a štipka čierneho korenia, dokážu urkumu ešte viac aktivovať. Začni s týmto základom a potom pokojne dopĺňaj podľa svojej chuti.

Tip: Skús do nápoja pridať zázvor, ceylónsku škoricu a vanilku.

Ako si pripaviť zlaté mlieko – recept

Časovo ti to celé zaberie asi 5 minút.

Prísady:

 • 200 ml mlieka,
 • 1 – 2 ČL kurkumy,
 • 1/2 ČL škorice,
 • 1/2 PL kokosového oleja,
 • 1/2 ČL vanilkového extraktu,
 • 1/2 ČL zázvoru,
 • 1/4 ČL čierneho korenia.

Inštrukcie:

 1. Vlož všetky prísady do malého hrnca a priveď do varu.
 2. Keď sa mlieko zahrieva, ingrediencie miešaj, až kým nie sú penivé a hladké (asi 3 – 5 minút). Alebo to urýchli ručným mixérom.
 3. Tiež môžeš všetky ingrediencie najskôr zmiešať pomocou mixéra a potom ohriať v hrnci.
 4. “Voila, it’s time to serve.” 

Zlaté mlieko prelej do svojho obľúbeného hrnčeka a vychutnaj si tento brilantný spicy nápoj. Odporúčame pridať aj kokosový olej, ktorý ťa zasýti a dodá nápoju plnšiu chuť. Len ho nezabudni poriadne vymiešať. Ak ráno nestíhaš, pridaj do nápoja aj trocha bio masla a vznikne ti plnohodnotná kalorická náhrada raňajok.

Účinky zlatého mlieka stoja za to

Zahrievanie mlieka aktivuje kurkumín, ktorý je hlavnou biologicky aktívnou zložkou kurkumy. Práve tá, má väčšinu liečivých vlastnosti. V podstate za pár eur mesačne dodáš svojmu telu antioxidanty, a tiež si dopraješ trochu zmeny od kávy, čaju alebo „energetických“ nápojov.

Navyše je príprava zlatého mlieka je totálna hračka. Stačí ak ohreješ mlieko, pridáš všetky prísady a na záver vymixuješ, aby si získal/a neodolateľnú krémovú chuť s penou na povrchu. Dokonca, tento kurkumový nápoj môžeš piť v teplej alebo studenej verzii. Pozri sa, aký je rozdiel medzi bežným chai latte a tým, ktoré vyrábame my.

Časté otázky – skúsenosti so zlatým miekom

Tento kurkumový nápoj si v priebehu posledných rokov celkom získal popularitu, aj preto sme spísali krátky sumár bežných otázok a odpovedí so skúsenosťami, ktoré by ťa mohli zaujímať.

1. Aké mlieko je najvhodnejšie použiť?

Najčastejšia alternatíva, ktorú dostať už aj v niektorých kaviarňach je Kurkuma Latte s kravským mliekom. Prípadne daj šancu aj koziemu alebo ovčiemu mlieku.

Orechové mlieko

Ďalšia a aj funkčnejšia možnosť je zameniť kravské mlieko za rastlinné – napríklad kokosové, mandľové, sójové, ovsené alebo ryžové. Výber necháme na teba ale trocha zdravého tuku je pre aktivovanie kurkumy potrebné.

2. Kde kúpim kurkumu?

Ak kurkumu používaš často a potrebuješ nakúpiť vo väčších množstvách, skús Ebay alebo Amazon. Ale nájdeš ju aj v bežných potravinách a vo svojom obľúbenom organickom obchodíku. U nás nájdeš kurkumu v tej najvyššej kvalite. Čistú kurkumu alebo v podobe hotového zlatého mlieka ktoré stačí zaliať. 

3. Čo ak kurkumu nemám rád?

Vanilka

Ak keď zlaté mlieko chutí za kurkumou, je to predsa len chuťovo odlišný nápoj. Vyskúšaj primiešať napríklad vanilku – tá kurkumu zjemní. Čokoľvek však primiešaš, nezabudni na čierne korenie ktoré obsahuje piperín – prečítaj si viac o čienom korení.

4. Aké sladidlo mám zvoliť?

Záleží od chuti, avšak dobrým sladidlom môže byť aj javorový sirup alebo med. Tie kurkumu zjemnia. No skvelými alternatívami sú aj melasa, stévia alebo kokosový cukor. Všetky sú pre tvoje telo prirodzenejšie alternatívy ako obyčajný cukor.

Med

5. Ako použiť kurkumu v kuchyni?

Kurkumu môžeš použiť rôznorodo. Štandardne sa na slano používa s čiernym korením a trochou olivového oleja. Stačí si pripraviť svoj obľúbený recept a samozrejme ho nezabudni dokoreniť. Kuchynskej kreativite sa medze nekladú.

Tip: Vyskúšaj napríklad avokádovú pomazánku alebo obyčajnú zemiakovú kašu s kurkumou a k tomu pridaj domáci kefír.

Inšpirovať sa môžeš aj našimi najobľubenejšími receptami:

6. Môžem piť zlaté mlieko aj keď dojčím, som tehotná alebo mám zdravotný problém?

Vždy je dobré hovoriť s lekárom, pred tým ako začneš konzumovať akýkoľvek prírodný liek. Na stredisku Univerzity v USA sa uvádza, že počas tehotenstva a dojčenia je bezpečné s kurkumom variť ale doplnky z kurkumínu sa odporúčajú vynechať. Kurkuma môže s určitými liekmi kontraindikovať.

No a keďže tento kurkumový nápoj obsahuje aj kurkumín, poraďte sa radšej s lekárom alebo sestrou.

7. Ako si pripravim kurkumový čaj?

Čaj si pripravíš naozaj jednoducho, stačí použiť med, škoricu, kurkumu a prípadne zázvor. Pre kompletný recept mrkni tie naše a inšpiruj sa:

8. Môžu Kurkuma Latte piť aj deti?

Kurkuma je v podstate iba podzemný koreňový orgán rastliny. Malé množstvo, napríklad jedna čajová lyžička, zvyčajne nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Vždy je však lepšie sa vopred poradiť s pediatrom.

9. Kurkuma mi zašpinila celú kuchyňu. Čo mám robiť?

Kurkuma aj napriek jej veľa výhodám má jednu nevýhodu – škvrny po práci s kurkumou sa odstraňujú ťažšie. Škvrny od kurkumy sa dajú odstrániť, ale musíš konať rýchlo a dôkladne. Kurkuma je výrazne farebná a môže spôsobiť zafarbenie rôznych povrchov, oblečenia a textílií. Viditeľné škvrny skús utrieť mokrou handrou alebo papierovou utierkou. Vyhni sa rozmazávaniu škvŕn, aby sa nešírila na ďalšie povrchy.

10. Je zlaté mlieko s kurkumou chutné aj za studena?

Mlieko

Jednoznačne! Pokojne si priprav aj zopár litrov – jednoducho kúp mlieko zmiešaj s koreninami a daj chladiť. Uvidíš že aj chladené zlaté mlieko má svoje čaro, najmä v letnom období.

11. Môžem použiť aj čerstvú kurkumu – kurkumovy koreň ?

Áno! Často nie je k dispozícii, ale ak ho v obchode uvidíš, pokojne si ho kúp. Kurkumový koreň je o čosi výživnejší, keďže z neho nebol vyextrahovaný kurkumový olej.  Takže s nim dosiahneš ešte lepší zdravotný efekt. Len nezabudni po vylúhovaní použiť nejaké sitko a kurkumu precediť. Skúsil/a si si pripraviť Kurkuma Latte? Daj nám vedieť ako chutilo, kľudne aj prostredníctvom nášho Instagramu @nu3o.nutrio.

Záver

Ak ťa zaujali infošky v tomto blogu, neváhaj a pomôž aj svojim priateľom sa rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve. Nezabudni dať odber na náš newsletter, kde pravidelne nájdeš obsah nabitý informáciami.