Točenie hlavy alebo aj vertigo, je pocit, ktorý sa vyskytuje bez akéhokoľvek pohybu. Je spôsobené zmyslami, ktoré hovoria mozgu, že telo nie je v rovnováhe, aj keď je. Točenie hlavy je iba symptóm vnútorného stavu, nie diagnóza sama osebe.

Niektoré točenie hlavy sa vyskytne iba raz a niektoré typy závratov sa budú opakovať až do nájdenia príčiny. Jedno z najbežnejších typov točenia hlavy sa nazýva benígne pozičné paroxysmálne vertigo (BPPV). BPPV je spôsobené niečím vo vnútornom uchu, čo ovplyvňuje tvoj pocit rovnováhy.

Hlbšie príčina môžu byť prekonaná mŕtvica alebo poranenia hlavy. Ak zažívaš točenie hlavy doma, existuje niekoľko domácich prírodných liekov, ktoré ti pomôžu to čiastočne liečiť.

 

1. Cvičenie „Brandt-Daroff“

Toto cvičenie sa ľuďom s točením hlavy odporúča najčastejšie. Je veľmi praktické a môžeš ho cvičiť aj doma bez dozoru profesionála.

Keď nie si na bezpečnom mieste alebo šoféruješ, radšej ho nevykonávaj, pretože to môže spôsobiť ešte nepríjemnejšie točenie hlavy.

Postup cvičenia:

  1. Sadni si na rovný povrch, nech ti nohy visia vo vzduchu ako na barovej stoličke.
  2. Otoč hlavu čo najviac na ľavú stranu a trup s ramenom napravo.
  3. Nohy by sa nemali počas cvičenia pohybovať.
  4. Zostaň v polohe aspoň 30 sekúnd.
  5. Potom telo vráť do pôvodnej, strednej polohy.

Opakuj ten istý cvik na opačnej strane tak, že otočíš hlavu čo najviac na pravú stranu a trup s ramenom naľavo.

Cvičenie môžeš robiť v sérii po 5 opakovaní pokojne aj trikrát denne po dobu pár týždňov. Cvičiť môžeš každý deň, ale minimálne 2-krát týždenne. Ak vieš po anglicky, inšpiruj sa aj týmto videom.

 

2. Ginko biloba

Ginko biloba bolo skúmané pre jeho účinok na závraty a zistilo sa, že je rovnako účinné ako lieky na predpis.

Extrakt z Ginka je možné kúpiť v kapsulách alebo kvapalnej forme. Užívanie denne 240 miligramov ginka by malo znížiť príznaky točenia hlavy a pomôcť ti cítiť sa viac v rovnováhe. Ginko je superpotravina.

 

3. Kurkumín

Kurkumín má protizápalové a teda aj antioxidačné vlastnosti. Používa v tradičnej medicíne na zvládanie rôznych stavov u ľudí týkajúcich sa nervovej sústavy. Dalo by sa povedať že kurkuma a kurkumín sú ako širokospektrálne preventíva pre mozog a nervy.

Odporúčaná dávka je 500 mg dvakrát denne pre zmiernenie príznakov vertiga. Čistú BIO kurkumu s piperínom z čierneho korenia aj kurkumín C3 komplex v kapsulách (ideálny pre tých, ktorí nemajú radi pikantné chute) si môžete kúpiť aj na našom e-shope.

 

3. Zmanažuj svoj stres

Niektoré emočné stavy, ktoré spôsobujú závraty, môžu byť vyvolané nadmerným stresom. Stratégie zvládania stresových situácií by mali znížiť dĺžku točenia. Praktické, krátke meditácie a techniky hlbokého dýchania sú dobrým spôsobom, ako začať. Tiež cvičenie 5 tibeťanov môže pomôcť.

Dlhodobý stres ale nie je niečo, čo môžeš jednoducho predýchať. Takže to rozlišuj. Stres ti pomôžu znížiť aj antioxidanty akými sú kurkuma, škorica, zázvor – ktoré sa často v tele správajú ako adaptogény.

Dokonca aj jednoduché uvedomenie si, čo presne ti stres spôsobuje, môže znížiť príznaky závratov.

 

4. Primerané množstvo spánku

Točenie hlavy

Točenie hlavy môže byť vyvolané nedostatkom spánku. Ak zažiješ závrat prvýkrát, mohlo by to byť dôsledkom oxidatívneho stresu alebo nedostatku spánku.

Teda na chvíľu zastav, čo robíš, a dopraj si pár dní odpočinok. Točenie hlavy by malo samo odísť.

 

5. Hydratácia a točenie hlavy

Niekedy sa ti hlava zatočí, ak si dehydrovaný. Zníženie príjmu sodíka môže pomôcť. Ale najlepší spôsob, ako zostať hydratovaný, je jednoducho piť veľa vody.

Sledujte svoj denný príjem vody najmä počas horúcich a suchých dní. Tiež je super mať v práci nejaký zvlhčovač vzduchu. A nezabudni na hydratáciu po tréningu. Pi vodu nie pivo.

 

6. Vitamín D

Ak máš podozrenie, že tvoje točenie hlavy je spojené nedostatkom kvalitných nutrientov, je celkom možné, že máš pravdu.

Nedostatok vitamínu D môže príznaky závratov ešte zhoršiť. Tu si nechaj poradiť od odborníka, či ti stačí Déčko zo stravy (mlieko, ryby, žĺtka) alebo potrebuješ doplnok výživy.

 

7. Točenie hlavy z alkoholu

Okrem závratov, ktoré pocítiš počas pitia alkoholu, môže alkohol skutočne zmeniť štruktúru v tvojom vnútornom uchu.

No a alkohol ťa tiež dehydruje. Takže dva v jednom. 2 mínusové body pre teba a tvoje zdravie.

 

8. Silné prírodné antioxidanty na točenie hlavy

Mnoho superpotravín môže poskytnúť antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu zmierniť príznaky točenia hlavy. Medzi najčastejšie odporúčané patria kurkuma, koreň zázvoru, pravé kakao a zelený čaj.

Ak teda hľadáš 100 % prírodnú BIO kvalitu, vyskúšaj náš kurkumový nápoj – zlaté mlieko. Na našom e-shope tiež nájdeš silný zelený čaj matcha v prášku a tiež pravé nealkalizované kakao latte.

A nemusíš sa obávať vedľajších účinkov. Nu3o nápoje zo 100 % prírodných ingrediencií si môžeš dopriať každý deň.

Točenie hlavy: Záver

Točenie hlavy nie je diagnóza, ale symptóm tvojho stavu, ak sa stále objavuje. Liečba závratov, podľa intenzity, môže fungovať doma ako krátkodobé riešenie.

Ak však trpíš častým točením hlavy, je dôležité nájsť príčinu. Tú ti pomôže diagnostikovať tvoj praktický lekár, alebo ťa pošle za špecialistom pravdepodobne na ušno-nosno-krčné oddelenie, prípadne k neurológovi.

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojím priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.