Ako si pripraviť jedlo vopred?

Zdravá strava je pojem, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Vieme, že vyvážený jedálniček je základ, no veľa z nás si v dnešnej uponáhľanej dobe nemá čas jedlo pripravovať doma. Cez obednú prestávku siahneme po fast-foode alebo si niečo balené kúpime v supermarkete. V dnešnom článku si preto povieme viac o pripravovaní si jedla dobredu, čo je najlepší spôsob, ako šetriť čas, peniaze a udržiavať si zdravé stravovanie aj počas rušných dní.

Čo je to ten “meal prep”?

Ak viem, že ma čaká náročný deň, škola alebo niekam cestujem, vždy si jedlo predpripravím, a tak ostávam omnoho pokojnešia. Meal prep je vlastne to, keď si navaríte na 3 – 4 dni dopredu. Táto príprava sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí chcú schudnúť, získať svalovú hmotu alebo udržať zdravý životný štýl. Ak sa aj túžite zbaviť nezdravých stravovacích návykov a pokušení, ktoré na vás číhajú, toto je, nepochybne, tá správna cesta. 

Plánovaním ušetríte

Táto metóda je, okrem iného, obzvlášť obľúbená medzi zaneprázdnenými ľuďmi, pretože môže ušetriť veľa času. Zároveň nebudete musieť každý deň rozmýšľať, čo zase uvaríte a čo na to treba nakúpiť. Matematika peňazí by vás tiež mohla prekvapiť. Financie ušetríte, predovšetkým, tým, že nebude robiť rýchle nákupy v potravinách alebo sa vyberiete navečerať do reštaurácie kvôli prázdnej chladničke. V neposlednom rade, tým, že nakúpite len to, čo potrebuješte, budete menej potravín vyhadzovať. Čo to znamená? Budete šetriť životné prostredie. Aké ekologické! 

Nezjete viac ani menej

Ak si jedlo pripravujete vopred, môžete si prispôsobovať veľkosť porcie a dopomôcť k dosiahnutiu cieľov v oblasti výživy, či už je to chudnutie, priberanie, udržiavanie, alebo naberanie svalovej hmoty. Vieme, že v reštaurácií nám je predsa ľúto nechať na tanieri nejaké tie zvyšky. Týmto spôsobom sa zároveň vyhnete nezdravým možnostiam, ako sú televízne večere alebo výlety do reštaurácií, najmä, ak ste vyčerpaní a po celom dni je varenie to posledné, čo vám príde na um. Rozdiel teda nebude len vo veľkosti porcie, ale aj v množstve kvalitných živín, ktoré tvoje telo z tohto jedla príjme. 

Jedlo

Kroky, ktoré vám zaručene pomôžu

  1. Rutina – Príprava jedla funguje najlepšie, keď sa budete držať svojho pravidelného rozvrhu. Majte na pamäti, že výber konkrétneho času a jeho dodržiavanie zjednoduší proces rozhodovania. Vždy v určitý deň plánujte a potom nakupujte. Vyberte si jeden deň v týždni na plánovanie jedla, nakupovanie potravín a varenie.
  1. Čas – Určite si čas, ktorý môžete venovať príprave jedla na nasledujúci týždeň. Môže to byť len 30 minút alebo niekoľko hodín. Po nadobudnutí praxe získate lepší prehľad o tom, koľko toho môžete v danom čase stihnúť a dosiahnúť. Hoci príprava a plánovanie jedál zaberie nejaký čas, ten sa vám vráti vo forme super postavy a pevného zdravia.
  1. Rozmanitosť – Myslíte na to, aby boli vaše jedlá vyživné. Určte si množstvo jedla a rozmanitosť potravín. Ak si kúpite mäso alebo tofu, jeden deň ho môžete použiť do chutného šalátu a na druhý deň si ho dáte k ryži alebo zemiakom. Nezabudnite si jedlo dochutiť obľúbeným korením. Pestré biologické účinky môžu mať veľmi pozitívny vplyv práve na chudnutie. Veľmi rozumnou a funkčnou voľbou je kurkuma, ktorá vaše jedlo oživí, ale zároveň je užitočná pri prevencii rôznych zdravotných ťažkostí. Rozmanitosť je jednoducho kľúčom k tomu, aby ste vášmu telu poskytli vitamíny, minerály a ďalšie užitočné zložky, ktoré potrebuje.
  1. Trvácnosť – Pri výbere receptov sa vyhýbajte práve takým, ktoré sa najlepšie podávajú hneď po varení. Vyberte si recepty, ktoré vydržia v chladničke alebo mrazničke a dobre sa znovu zohrejú. Je tiež dôležité vyhnúť sa vyberaniu iba jedného receptu na celý týždeň. 
  1. Multitasking – Začnite s prípravou, ktorá vyžaduje najviac času. Využite multitaskingový potenciál – napríklad pripravte si ingrediencie na šalát, zatiaľ čo sa vám v hrnci varí ryža. 
  1. Zásoba nádob – Rovnako dôležité ako plánovanie a varenie je spôsob, ako uložiť všetko to jedlo, ktoré ste si na týždeň pripravili. Ubezpečte sa, že máte pripravených veľa čistých a prázdnych nádob (pokiaľ je to možné, s viečkami).
  1. Nákupný zoznam – Nakupovanie potravín môže byť veľkou stratou času. Vytvorte si zoznam receptov, ktoré bežne varíte, ktoré máte v obľube alebo ich chcete vyskúšať. Ak sa budete držať podrobného zoznamu potravín, vyhnete sa “nesprávnym sekciám” v obchode a ušetríte čas. Výborným tipom je nakupovanie online. V tomto prípade nezabudnite navšíviť náš e-shop, kde nájdete ideálne náhrady sladkostí a cukroviniek. Hodia sa najmä ako meal prep raňajok a kávy. 
  1. Uchovávanie – Používajte predovšetkým bezpečné metódy chladenia a uchovávania nádob. Jedlo, ktoré plánujete jesť do 3 až 4 dní, uchovávajte v chladničke. Zvyšok môžete zamraziť alebo skladovať v suchu. 

 

ZÁVER

Príprava jedla je skvelá pre ľudí, ktorí chcú tráviť menej času v kuchyni. Môže tiež podporovať zdravé stravovanie bohaté na živiny a odrádzať od menej výživných možností rýchleho občerstvenia. Príprava jedla nemusí byť zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. Základné kroky, ktoré si osvojíte, vám môžu pomôcť skrátiť čas prípravy, a vy si tak nájdete čas na činnosti, na ktorých vám najviac záleží. Plánovanie jedla vám pomôže využiť vašu prácu, no zároveň aj minimalizovať, často spomínané, plytvanie. 

Ak sa vám dnešný článok páčil, môžete sa tešiť už na ten nasledujúci. Tam vám ponúkneme jednoduchý raňajkový recept, ktorý pri plánovaní jedla dopredu oceníte a, myslím si, že aj obľúbite. ? 

Pre množstvo ďalších vyvážených a zdravých receptov navštívte https://nu3o.com/category/recepty/.