Máte často pocit, že nie ste úplne v poriadku? Cítite sa chorí, nafúknutí, vyčerpaní a neviete, čím by to tak asi mohlo byť? Čo tak si odpočinúť a vyživiť svoje telo zvnútra? Je pravda, že naše telo by si zaslúžilo pravidelnú očistu od toxínov. Detox však nie je o očiste iba samotného tela, ale aj o odľahčení trávenia. 

Asi sme vás zaviedli trochu iným smerom a myslíte si, že sa dnes budeme venovať detoxikácií tela. No nie je to úplne tak. V dnešnom článku sa zameriame predovšetkým na to, aké iné skvelé zdravotné benefity, okrem detoxikácie organizmu, prináša aktívne uhlie.

Čo je aktívne uhlie?

Aktívne uhlie bolo už od začiatku 18. storočia považované za univerzálne antidotum. V súčasnosti sa naďalej propaguje ako silné prírodné ošetrenie. Jeho vlastnosti absorbujúce toxíny majú širokú škálu lekárskych a kozmetických využití. 

Aktívne uhlie je jemný čierny prášok bez zápachu s nespočetným množstvom pórov. Je to váš najlepší priateľ, keď potrebujete rýchly detox. Oproti ostatným živinám, ktoré po prijatí chcete najlepšie vstrebať, aktívne uhlie urobí presný opak.

Funguje tak, že zachytáva toxíny a chemikálie v čreve, čím bráni ich absorpcii. Naviaže na seba všetky toxíny a nepotrebné látky, a tak pôsobí ako vnútorný splachovač. Pórovitá štruktúra aktívneho uhlia má negatívny elektrický náboj, ktorý spôsobuje, že priťahuje pozitívne nabité molekuly, ako sú toxíny a plyny. Navyše môže vášmu tráviacemu systému dopriať oddych od nadúvania, znečistenia z ťažkých kovov a od alkoholu.

Výroba aktívneho uhlia

V minulosti sme sa pri tráviacich ťažkostiach mohli skôr stretnúť s pojmom “živočíšne uhlie”. To sa nazývalo tak preto, lebo kedysi dávno bolo vyrábané spaľovaním zvieracích kostí. V dnešnej dobe je to však inak. Výroba aktívneho uhlia zahŕňa zahrievanie materiálov bohatých na uhlík, ako je drevo, rašelina, kokosové škrupiny alebo bambus, pri veľmi vysokej teplote (až 6 000 °C). Látka je „aktivovaná“ takýmito vysokými teplotami a vytvára milióny malých pórov, ktoré zachytávajú, viažu a odstraňujú ťažké kovy, baktérie a črevné plyny.

Jeho pórovitá textúra ho odlišuje od ostatných druhov uhlia, vrátane typu používaného na grilovanie a spomenuté póry sú zámerom s maximálnou účinnosťou pre náš organizmus. 

V čom spočíva jeho čaro?  

Účinnosť aktívneho uhlia nie je žiadnym tabu. Vďaka svojim vlastnostiam má aktívne uhlie rôzne lekárske využitie a jeho účinky sú skutočne široké a pozoruhodné.

Štúdie ukazujú, že pri užití aktívneho uhlia pred konzumáciou jedla spôsobujúceho nadúvanie, je značne znížená plynatosť.

Dobré trávenie

S aktívnym či živočíšnym uhlím sa najčastejšie spájajú žalúdočné a tráviace ťažkosti. Pravidelné nafukovanie, pocit plnosti či hnačky trápia až tretinu dnešnej populácie. Za problémy s trávením môže byť zodpovedné nejaké ochorenie alebo aj pôsobenie liekov, no príčinou sú spravidla zlé stravovacie návyky. Zlepšiť tráviace procesy vám pomôže úprava stravovacích návykov a riešením na akútne problémy s trávením je práve aktívne uhlie. U nás v Nu3u máme pre vás riešenie v podobe Black Latte, ktoré vašu liečbu  spíjemní. Pre dobré zdravie a pohodu by ste preto mali pravidelne čistiť tráviace ústrojenstvo.

Rýchla pomoc pri otrave

Aktívne uhlie sa napríklad často používa v prípade otravy (aj jedlom). Je to preto, že môže viazať širokú škálu liekov a znižovať ich účinky. Môže sa používať na liečbu predávkovania liekov na predpis, ako aj predávkovania voľne predajných liekov (aspirín, acetaminofén a sedatíva).

Je dôležité si uvedomiť, že aktívne uhlie nie je účinné vo všetkých prípadoch otravy. Môže však mať malý vplyv na otravu alkoholom, ťažkými kovmi, železom, lítiom, draslíkom či kyselinami. 

Navyše odborníci varujú, že aktívne uhlie by sa nemalo bežne podávať vo všetkých prípadoch otravy. Jeho použitie by sa malo skôr zvážiť na základe prípadu. 

Znižuje hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je pre telo životne dôležitá. Avšak, vysoká koncentrácia cholesterolu v krvi so sebou prináša rad zdravotných rizík. Patrí tam rozvoj aterosklerózy, srdcové ochorenia, obávaný infarkt myokard, cievna mozgová príhoda, upchatie ciev a ďalšie. Okrem zdravého životného štýlu, vyváženej stravy a dostatku pohybu, možno telu pomôcť udržiavať optimálnu hladinu cholesterolu aj prostredníctvom iných doplnkov. 

Vedci tiež zistili, že spomínané aktívne uhlie je užitočné pri znižovaní hladiny cholesterolu. Dokáže naviazať cholesterol a kyseliny obsahujúce cholesterol v črevách a zabráni ich absorpcii v tele človeka.

Jedna štúdia ukázala, že ľudia užívajúci 8 g aktívneho uhlia trikrát denne po dobu jedného mesiaca znížili hladinu „zlého“ LDL cholesterolu o 41%, zatiaľ čo „dobrý“ HDL cholesterol vzrástol o 8%. Podobné výsledky sa dosiahli vo viacerých štúdiách. 

Podporuje funkciu obličiek

Aktívne uhlie podporuje funkciu obličiek znížením počtu odpadových produktov, ktoré majú obličky filtrovať. To jeužitočné najmä u pacientov trpiacich chronickým ochorením obličiek, čo je stav, pri ktorom obličky už nemôžu správne filtrovať odpadové produkty.

Zdravé obličky sú zvyčajne veľmi dobre vybavené na filtrovanie krvi bez akejkoľvek ďalšej pomoci. Avšak pacienti trpiaci chronickým ochorením obličiek majú vo všeobecnosti ťažšie odstránenie močoviny a iných toxínov z tela. Aktívne uhlie má však schopnosť viazať sa na močovinu a ďalšie toxíny, čím ich pomáha telu eliminovať. 

Močovina a ďalšie odpadové produkty môžu prechádzať z krvi do čreva procesom známym ako difúzia. V čreve sa viažu na aktívne uhlie a vylučujú sa. Aktívne uhlie pomáha vylúčiť močovinu a ďalšie toxíny v moči a vďaka tomu udržuje obličky zdravé.

Ďalšie účinky: 

Bieliaci účinok 

Ako si vyčaroť hollywoodsky úsmev? Tu je riešenie! Aktívne uhlie je tiež užitočné ako bieliaci prostriedok na zuby. Čistenie zubov s aktívnym uhlím dvakrát za týždeň môže pomôcť pri bielení zubov znečistených pri dlhodobej konzumácii čaju, kávy alebo vína. Okrem iného, aktívne uhlie zároveň neutralizuje nepríjemný zápach z úst a normalizujete rovnováhu v ústnej dutine, ktorá chráni zuby a ďasná od baktérií a chorôb. 

Zázrak na pleť 

Aktívne uhlie je super účinné pri liečbe kožných ochorení, ako je akné. Naviaže na seba nečistoty a mastnotu z upchatých pórov na vašej tvári a zanechá ju príjemne čistú a hebkú

Tajomstvo luxusných vlasov

Nečistoty, mastnota a toxíny taktiež upchávajú póry na vašej vlasovej pokožke. Prečo nevyužiť aktívne uhlie? Celý detoxikačný proces už poznáte, tak smelo do toho! 

Nežiaduce účinky 

Aktívne uhlie sa vo väčšine prípadov považuje za bezpečné a nežiaduce účinky sa považujú za zriedkavé a zriedkavo závažné. Nepríjemné vedľajšie účinky môžu predstavovať nevoľnosť a zvracanie. Zápcha a čierna stolica sú dva ďalšie bežne hlásené vedľajšie účinky aktívneho uhlia. 

Ak sa aktívne uhlie používa ako núdzové antidotum proti jedu, existuje riziko, že sa môže dostať do pľúc, a nie do žalúdka. Z tohto dôvodu by sa aktívne uhlie malo podávať iba osobám, ktoré sú úplne pri vedomí. 

Aktívne uhlie môže navyše zhoršiť príznaky u jedincov s genetickým ochorením postihujúcim kožu, črevo a nervový systém. 

Za zmienku stojí, že aktívne uhlie môže tiež znížiť absorpciu určitých liekov. Preto by sa jednotlivci, ktorí užívajú lieky, mali poradiť so svojím lekárom skôr, ako ho užijú. 

black latte

Slovko na záver: 

Aktívne uhlie zažíva svoju pozemskú slávu. Použitie tohto detoxikačného a liečebného prostriedku siaha späť do minulosti, a teda nemôžeme tvrdiť, že sme vynašli “opäť” niečo nové. 

Najlepším spôsobom, ako viesť zdravý životný štýl, je celkovo sa vyhnúť problémom, ktoré vás oslabujú. Patria sem rôzne energetické snacky, spracované občerstvenie, cukor, stres, nespavavosť a nadmerné vystavenie toxickým chemikáliám. 

Ale niekedy tvrdenia, ako by sme sa mali vyhýbať mizernému jedlu a toxínom, znejú jednoduchšie, ako keď ich máme aj reálne vykonávať. Či už ste nútení jesť v menej “ideal” reštaurácii alebo si chcete vyskúšať hlbší a kvalitnejší detox, uhlie je váš spojenec. ? 

 

V rámci kreativity sme pridaním nášho magického Black Latte pre vás pripravili super krémovú zmrzlinu a keďže pôsobí ako rýchly detox, rozhodne nebudete mať po tejto pochúťke výčitky. Pomôže vášmu tráviacemu systému a dopraje vám oddych od nadúvania. 

Celý recept nájdete tu.