Aktívne uhlie a jeho účinky: Pomôže na chudnutie?

Asi sme ťa zaviedli trochu iným smerom a myslíš si, že sa dnes budeme venovať detoxikácií tela. No nie je to úplne tak. V dnešnom článku sa zameriame predovšetkým na to, aké iné skvelé zdravotné benefity, okrem detoxikácie organizmu prináša aktívne uhlie.

Čo je to aktívne uhlie?

Aktívne uhlie bolo už od začiatku 18. storočia považované za univerzálne antidotum. V súčasnosti sa naďalej propaguje ako silné prírodné ošetrenie. Jeho vlastnosti absorbujúce toxíny majú širokú škálu lekárskych a kozmetických využití.

Aktívne čierne uhlie je jemný čierny prášok bez zápachu s nespočetným množstvom pórov. Je to tvoj najlepší priateľ, keď potrebuješ rýchly detox. Oproti ostatným živinám, ktoré po prijatí chceš najlepšie vstrebať, aktívne uhlie urobí presný opak.

Funguje tak, že zachytáva toxíny a chemikálie v čreve, čím bráni ich absorpcii. Naviaže na seba všetky toxíny a nepotrebné látky, a tak pôsobí ako vnútorný splachovač. Pórovitá štruktúra aktívneho uhlia má negatívny elektrický náboj, ktorý spôsobuje, že priťahuje pozitívne nabité molekuly, ako sú toxíny a plyny. Navyše môže tvojmu tráviacemu systému dopriať oddych od nadúvania, znečistenia z ťažkých kovov a od alkoholu.

Výroba aktívneho uhlia

Uhlie

V minulosti si pri tráviacich ťažkostiach mohol/la mať skúsenosť s čiernym uhlím alebo "živočíšnym uhlím”. To sa nazývalo tak preto, lebo kedysi dávno bolo vyrábané spaľovaním zvieracích kostí. V dnešnej dobe je to však inak. Výroba aktívneho uhlia zahŕňa zahrievanie materiálov bohatých na uhlík, ako je drevo, rašelina, kokosové škrupiny alebo bambus, pri veľmi vysokej teplote (až 6 000 °C). Látka je „aktivovaná“ takýmito vysokými teplotami a vytvára milióny malých pórov, ktoré zachytávajú, viažu a odstraňujú ťažké kovy, baktérie a črevné plyny.

Jeho pórovitá textúra ho odlišuje od ostatných druhov uhlia, vrátane typu používaného na grilovanie a spomenuté póry sú zámerom s maximálnou účinnosťou pre náš organizmus. 

Ako využiť čierne uhlie naplno?  

Účinnosť aktívneho uhlia nie je žiadnym tabu. Vďaka svojim vlastnostiam má aktívne uhlie rôzne lekárske využitie a jeho účinky sú skutočne široké a pozoruhodné. Štúdie ukazujú, že pri užití aktívneho uhlia pred konzumáciou jedla spôsobujúceho nadúvanie, je značne znížená plynatosť.

Dobré trávenie

S aktívnym či živočíšnym uhlím sa najčastejšie spájajú žalúdočné a tráviace ťažkosti. Pravidelné nafukovanie, pocit plnosti či hnačky trápia až tretinu dnešnej populácie. Za problémy s trávením môže byť zodpovedné nejaké ochorenie alebo aj pôsobenie liekov, no príčinou sú spravidla zlé stravovacie návyky. Zlepšiť tráviace procesy ti pomôže úprava stravovacích návykov, a riešením na akútne problémy s trávením je práve aktívne uhlie. U nás v Nu3u máme pre teba riešenie v podobe Black Latte – aktívne uhlie v prášku, ktoré tvoju liečbu spíjemní. Náš produkt s aktívným uhlím stačí pridať do vody alebo zmiešať s mliekom a lahodný a zdravý nápoj je na svete!

Black latte

Použite aktívne uhlie na chudnutie

Podľa štúdie vykonanej na myšiach, výsledky naznačujú, že aktívne uhlie môže zabrániť obezite vyvolanej HFD (High Fat Diet). Taktiež ako sme už spomínali, čierne uhlie dokáže riešiť problémy s trávením. To nadväzuje na zrýchlenie procesov metabolizmu, čo môže viesť k značnému zlepšeniu schopnosti tela spaľovať kalórie a redukovať hmotnosť.

Rýchla pomoc pri otrave

Čierne uhlie ako liek, sa napríklad často používa v prípade otravy (aj jedlom). Je to preto, že môže viazať širokú škálu liekov a znižovať ich účinky. Môže sa používať na liečbu predávkovania liekov na predpis, ako aj predávkovania voľne predajných liekov (aspirín, acetaminofén a sedatíva).

Je dôležité si uvedomiť, že aktívne uhlie nie je účinné vo všetkých prípadoch otravy. Môže však mať malý vplyv na otravu alkoholom, ťažkými kovmi, železom, lítiom, draslíkom či kyselinami. 

Navyše odborníci varujú, že aktívne uhlie by sa nemalo bežne podávať vo všetkých prípadoch otravy. Jeho použitie by sa malo skôr zvážiť na základe prípadu. 

Znižuje hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka tukovej povahy, ktorá je pre telo životne dôležitá. Avšak, vysoká koncentrácia cholesterolu v krvi so sebou prináša rad zdravotných rizík. Patrí tam rozvoj aterosklerózy, srdcové ochorenia, obávaný infarkt myokard, cievna mozgová príhoda, upchatie ciev a ďalšie. Okrem zdravého životného štýlu, vyváženej stravy a dostatku pohybu, možeš telu pomôcť udržiavaním optimálnej hladiny cholesterolu aj prostredníctvom iných doplnkov.

Vedci tiež zistili, že spomínané aktívne uhlie je užitočné pri znižovaní hladiny cholesterolu. Dokáže naviazať cholesterol a kyseliny obsahujúce cholesterol v črevách a zabráni ich absorpcii v tele.

Jedna štúdia ukázala, že ľudia užívajúci 8 g aktívneho uhlia trikrát denne po dobu jedného mesiaca, znížili hladinu „zlého“ LDL cholesterolu o 41%, zatiaľ čo „dobrý“ HDL cholesterol vzrástol o 8%. Podobné výsledky sa dosiahli vo viacerých štúdiách. 

Podporuje funkciu obličiek

Aktívne uhlie je niečo ako filter vzhľadom na to, že podporuje funkciu obličiek znížením počtu odpadových produktov, ktoré majú obličky filtrovať. To je užitočné najmä u pacientov trpiacich chronickým ochorením obličiek, čo je stav, pri ktorom obličky už nemôžu správne filtrovať odpadové produkty.

Zdravé obličky sú zvyčajne veľmi dobre vybavené na filtrovanie krvi bez akejkoľvek ďalšej pomoci. Avšak pacienti trpiaci chronickým ochorením obličiek, majú vo všeobecnosti ťažšie odstránenie močoviny a iných toxínov z tela. Aktívne uhlie má však schopnosť viazať sa na močovinu a ďalšie toxíny, čo pomáha telu ich eliminovať. 

Močovina a ďalšie odpadové produkty môžu prechádzať z krvi do čreva procesom známym ako difúzia. V čreve sa viažu na aktívne uhlie a vylučujú sa. Aktívne uhlie pomáha vylúčiť močovinu a ďalšie toxíny v moči a vďaka tomu udržuje obličky zdravé.

Aké sú účinky čieneho uhlia? 

Bieliaci účinok 

Ako si vyčariť hollywoodsky úsmev? Tu je riešenie! Aktívne uhlie je tiež užitočné na bielenie zubov. Čistenie zubov s aktívnym uhlím dvakrát za týždeň môže pomôcť pri bielení zubov znečistených pri dlhodobej konzumácii čaju, kávy alebo vína. Okrem iného, aktívne uhlie zároveň neutralizuje nepríjemný zápach z úst a normalizujete rovnováhu v ústnej dutine, ktorá chráni zuby a ďasná od baktérií a chorôb. Najlepšou prevenciou však stále ostáva návšteva stomatológa a dentálna hygiena.

Používaj aktívne uhlie aj na pleť

Aktívne čierne uhlie môžeš používať aj na svoju pleť. Je super účinné pri liečbe kožných ochorení, ako je akné. Naviaže na seba nečistoty a mastnotu z upchatých pórov na vašej tvári a zanechá ju príjemne čistú a hebkú.

Tajomstvo luxusných vlasov

Nečistoty, mastnota a toxíny taktiež upchávajú póry na vašej vlasovej pokožke. Prečo nevyužiť aktívne uhlie? Celý detoxikačný proces už poznáš, tak smelo do toho! 

Nežiaduce účinky 

Dávkovanie aktívneho uhlia sa vo väčšine prípadov považuje za bezpečné a nežiaduce účinky sa považujú za zriedkavé a zriedkavo závažné. Nepríjemné vedľajšie účinky môžu predstavovať nevoľnosť a zvracanie. Zápcha a čierna stolica sú dva ďalšie bežne hlásené vedľajšie účinky aktívneho uhlia. 

Ak sa aktívne uhlie používa ako núdzové antidotum proti jedu, existuje riziko, že sa môže dostať do pľúc, a nie do žalúdka. Z tohto dôvodu by sa aktívne uhlie malo podávať iba osobám, ktoré sú úplne pri vedomí. 

Aktívne uhlie môže navyše zhoršiť príznaky u jedincov s genetickým ochorením postihujúcim kožu, črevo a nervový systém. Za zmienku stojí, že aktívne uhlie môže tiež znížiť absorpciu určitých liekov. Preto by sa jednotlivci, ktorí užívajú lieky, mali poradiť so svojím lekárom skôr, ako ho užijú. 

Slovko na záver 

Aktívne uhlie zažíva svoju pozemskú slávu. Použitie tohto detoxikačného a liečebného prostriedku siaha späť do minulosti, a teda nemôžeme tvrdiť, že sme vynašli “opäť” niečo nové. Najlepším spôsobom, ako viesť zdravý životný štýl, je celkovo sa vyhnúť problémom, ktoré ťa oslabujú. Patria sem rôzne energetické snacky, spracované občerstvenie, cukor, stres, nespavavosť a nadmerné vystavenie toxickým chemikáliám.

Ale niekedy tvrdenia, ako by sme sa mali vyhýbať mizernému jedlu a toxínom, znejú jednoduchšie, ako keď ich máme aj reálne vykonávať. Či už si nútený/á jesť v menej “ideal” reštaurácii alebo si chceš vyskúšať hlbší a kvalitnejší detox, uhlie je tvoj spojenec.

V rámci kreativity sme pridaním nášho magického Black Latte pre teba pripravili super krémovú zmrzlinu a keďže pôsobí ako rýchly detox, rozhodne nebudeš mať po tejto pochúťke výčitky. Pomôže tvojmu tráviacemu systému a dopraje vám oddych od nadúvania.

Odporúčané produkty1