Bielenie zubov s kurkumou ako vylepšená prírodná alternatíva

Ak fajčíš alebo piješ veľa kávy, je vysoko pravdepodobné, že máš zuby mierne tmavšie. Môžno že si už skúsil výrobky na bielenie zubov, aby si sa zbavil týchto škvŕn.

V tomto článku si prečítaš prečo to nie je pre teba najšťastnejšia voľba a ako práve kurkuma na zby ako prírodna alternatíva bielenia môže zabrať efektívnejšie.

Komerčné výrobky

S týmito výrobkami je to tak trochu začarovaný kruh. Celý trh s beliacimi prostriedkami stojí na neznalosti jednotlivca a často krát aj zubár či ústny hygienik prikývne aby si privyrobil.

Tieto výrobky sa však používajú na báze peroxidu, ktorý bieli škvrny a zbavuje nechutnej farby často aj za pár okamihov.

No je potrebné ich používať stále dookola. Taktiež je používanie týchto produktov z dlhodobého hľadiska hrozné pre tvoju ústnu flóru a nepriamo aj pre tú žalúdočnú.

Prečítaj si ďalej ako a prečo vyradiť tieto produkty zo svojho “jedálnička” a radšej použiť  na bielenie zubov kurkumu ako prirodzenejšiu alternatívu.

Prečo sa výrobky na bielenie zubov (Ne)odporúčajú ?

Veľa produktov na bielenie zubov používa zlúčeninu zvanú oxid chloričitý, ktorý sa tiež používa na dezinfekciu bazénov.

Aj keď je pravda, že táto zlúčenina vybieli tvoje zuby, je to predovšetkým čistiaci  prostriedok. A čistiaci prostriedok by mala byť tá posledná vec, ktorú chceš mať v ústach.

 Bielenie zubov

Výrobky na bielenie zubov odstraňujú nepríjemne škvrny iba vo vonkajšej vrstve zubov. To pomaly poškodzuje tvoju sklovinu, vrstvu ktorá chráni vnútorné, citlivé časti.

Bez skloviny sú zuby viac náchylné na zafarbenie. Výrobky na bielenie zubov môžu tiež spôsobiť nepíjemné popáleniny na tvojich ďasnách, čo vedie k trvalému poškodeniu alebo dokonca k strate zubov.

Ach toľko vyhodených peňazí… No nezúfaj, kurkuma na bielenie zubov ti tiež môže pomôcť zbaviť sa škvrn. Určite bezpečnejšia a prirodzenejšia alternatíva bielenia zubov. 

Nechcem preháňať, no kurkuma na zuby by mohla naozaj rozžiariť tvoj úsmev znova. Ale pekne poporiadku.

Kurkuma na bielenie zubov ako alternatíva

Kurkuma, ktorá je prevšetkým obľúbeným korením v ázijských potravinách, je tiež známa svojimi pestrými zdravotnými účinkami vďaka svojej aktívnej zložke zvanej kurkumín.

Zabraňuje zápalu a pôsobí aj proti vážnejším zdravotným stavom. Kurkuma má tiež antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek a DNA. To celé pomáha pri prevencii chronických ochorení.

Kurkuma je super bylina ktorá má extrémne široké spektrum využitia. Konzumuj ju aj forme lahodného kurkuma latte , ľadového čaju či spolu s orechovým mliekom.

Kurkuma Latte

Kurkuma latte pripravené profesionálne v powerlogy space.

Hoci zafarbí do žlta všetko s čím príde do styku ,je pozoruhodné, že na kurkuma na bielenie zubov pôsobí ako zázrak. Odstraňuje všetky škvrny zo zubov a môže vrátiť tvojim zubom pôvodnú farbu. Najlepšie je na tom to, že ju môžeš použivať bez obáv z vedľajších účinkov. 

Vedecky pohľad – Kurkuma na bielenie zubov

Kurkuma

Popravde, momentálne neexistujú štúdie, ktoré by konkrétne analyzovali bielenie zubov kurkumou, teda všetky aktuálne dôkazy sú neoficiálne. Kurkuma ti však nepochybne pomôže postarať sa o svoje ústne zdravie.

Kurkuma je známa protizápalová anti mikrobiálna rastlina, ktorá je super hodí pre domácu zubnú hygienu. Jedna štúdia ukázala, že kurkumín v kurkume môže zabrániť zápalu alebo ochoreniu ďasien.

Kurkuma môže odstrániť baktérie a zápaly rovnako účinne ako úste vody.

V štúdii v roku 2013 sa zistili ešte ďalšie výhody kurkumy na ústnu hygienu. Výsledky ukázali, že môže zmierniť zubnú bolesť a dokonca sa môže použiť aj na liečbu paradentózy.

Môže tiež pomôcť zabrániť rôznym druhom rakoviny ústnej dutiny. Niektorí odborníci tvrdia že efekt bielenia zubov s kurkumou sa dá prirovnať bieleniu zubov so sódou bikarbónou alebo s kokosovým olejom.

Kurkuma poskytuje pestré liečivé účinky, ktoré iné prírodné, alebo komerčné produkty na zuby nemajú. Nepovažuje sa však za náhradu všeobecnej starostlivosti ústnu hygienu.

Ako sa kurkuma na zuby používa ?

Použitie kurkumy pre bielenie zubov je jednoduché. Odporúčam však bieliť maximálne jeden krát za deň. Začni s výrobou zubnej pasty s kurkumou – to je najjednoduchší a najlacnejší spôsob.

Kurkuma

Domáca zubná pasta s kokosovým olejom a kurkumou

Prísady:

 • 1 PL bio kurkumy,
 • 2 PL kokosového oleja.

Inštrukcie:

Kurkumu a kokosový olej zmiešaj v miske. Po zmiešaní naber pastu do malej nádobky s otvorom veľkým ako tvoja kefka a polož si ju niekde k umývadlu alebo tam kde bežne odkladáš zubnú pastu a kefku.

Na zubnú pastu z kurkumy potrebuješ iba kokosový olej a kurkumu.

Update: 5.6.2019

Bielenie zubov s kokosovým olejom

Dobrá správa pre tých ktorým kurkuma až tak nešmakuje. Totiž to kokosový olej rastie v popularite ako jedna z prírodných metód bielenia zubov. Ak ti teda žltá kurkuma nevyhovuje skús iba samotný kokosový olej.

Kokosový olej má mnoho benefitov pre ústne zdravie a určite môže aj dopomôcť vybieliť tvoj chrup. Ideálne je použiť kvalitný bio panenský olej keďže sa tam zachovajú živiny najdlhšie.

Prečo práve kokosový olej ?

Organický kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zbaviť sa zubného povlaku a baktérií, ktoré sú hlavnou príčinou žltnutia tvojich zúbkov.

Výhody kokosového oleja:

 • Zabraňuje vzniku baktérií,
 • Zlepšuje zdravie ďasien,
 • Osviežuje dych,
 • Zmierňuje sucho v ústach,
 • Znižuje zápal,
 • Bieli zuby.

Čistenie zubov

 1. Namoč si kefku do vody.
 2. Ponort ju do kurkumy – alebo do kurkumovej pasty (alebo iba kokosového oleja).
 3. Čisti si zuby tak, ako normálne, len nevyplachuj hneď s vodou.
 4. Nechaj kurkumu na zuboch pôsobiť asi 3-5 minút.
 5. Potom dôkladne vypláchni vodou.

Bielenie zubov

Tip: Vybieliť zúbky ti tiež pomôžu aj tieto potraviny.

Ak si všimneš žltú farbu v rohoch úst, umy sa s mydlom s ktorým si bežne umývaš tvár. Kurkuma môže na zuboch alebo ďasnách zanechať žltý odtieň. 

Preto je vypláchnutie celkom dôležité. Vyskúšaj tento  jednoduchý a prírodný domáci prostriedok na bielenie zubov s kurkumou.

Ak ťa kurkuma zaujala prečítaj si o jej vlastnostiach viac v tomto článoku. Alebo si ju rovno prihoď do jedál a Inšpiruj sa týmito chutnými receptami s kurkumou.

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.

Odporúčané produkty1