Chia semienka, superpotravina alebo marketingový hype? 10 právd.

Chia semienka určite nie sú absurdný hype, no tiež neurobia žiaden zázrak.  Opäť nevymyslím fúrik keď poviem že zdravie je súbor viacerých faktorov.

 

Chia telu dodajú niektoré z esenciálnych živín. Esenciálne preto lebo si ich telo samo vyrobiť nevie. No poďme sa im  pod kožu pozrieť viac v tomto článku.

 

Je dôležité ich uchovávať v sklenenej nádobe s pevným viečkom, na chladnom a suchom mieste aby sa uchovali čerstvé.

 

Ako ľanové a sezamové aj chia semienka majú široké použitie. Osobne ich najčastejšie pridávam do smoothiečiek šalátov. No kreativite sa medze nekladú, hlavne pre gurmánov ako sme my, však ?

 

1.Chia semienka majú vyvážené makrá

Chia obsahujú bohaté množstvá živín na 1 kalóriu. Semienka sú „efektívnym“ nutrientom, vzhľadom na ich obsah zmesi vitamínov a minerálov. Tiež obsahujú všetky 3 potrebné makro nutrienty, v zastúpení komplexných sacharidov, bielkoviny a zdravého tuku.

 

2.Bohaté vo vláknine

Väčšina Slovákov konzumuje príliš málo vlákniny, uviedla jedna štúdia výživy a dietetiky. Jedna hrsť (30g) chia semienok poskytuje pomerne veľké množstvo – 9,8 gramov vlákniny.

 

Odporúčaný denný príjem je 25-35g teda pridanie chia do raňajkovej kaše je výborný krok smerom k vyrovnanej diéte.

 

3.Omega-3 pre mozog a srdce

Viacerí vedci sa zhodujú na tom že omega trojky sú najpotrebnejším doplnok stravy, ktorý ľudia potrebujú prijímať počas celého života. Ak si vegán, vegetarián – chia semienka sú to čo hľadáš.

 

Takmer všetok tuk chia semienkach je nenasýtený teda ten zdravý. 60% tukov tvoria omega-3 tuky.

 

Ale polopate,  ak pravidelne konzumuješ túto formu tukov,  vyhýbaš sa kardiovaskulárnym problémom, ako sú arytmie a blokované tepny. Prekvapený ? Kardiológ ti to asi zabudol povedať. Radšej vezmi zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk.

 

4.Bohaté na vápnik

Chia semienkam sa akosi pozabudla dať pochvala za ich obsah vápnika. Sú bohatým zdrojom a jedna hrsť (30g) obsahuje približne 180 mg, čo predstavuje 18 percent odporúčanej dennej dávky.

 

To je približne rovnaké množstvo, ktoré dostaneš z 500ml  mlieka, ktorému sa mimochodom radšej vyhni.

 

5. Zdroj železa

Väčšina dospelých ľudí potrebuje okolo 15 miligramov železa denne (najmä ženy).

30gramov chia  semienok obsahuje cca. 2 mg železa, čo umožňuje krvi bohatej na kyslík pretekať cez vaše telo do mozgu.

 

Chia

 

6.Cenné elektrolyty

Na tie sa vo svete životosprávy akoby pozabudlo. Chia semená obsahujú minerály, ktoré slúžia v tvojom tele ako elektrolyty, tie sú potrebné pri metabolických reakciách najmä pre svaly a srdce.

 

Chia sú tiež obzvlášť dobrým zdrojom horčíka,  približne 95mg na 30gramov. Tiež poskytujú nezanedbateľné množstvo draslíka.

 

7.Dobrý zdroj B-vitamínov

B-vitamíny hrajú dôležitú úlohu v metabolizme a kardiovaskulárnom zdraví. Chia semienka ti dodajú B-vitamíny, vrátane tiamínu, riboflavínu a niacínu.

 

Pri 2,5 miligramoch niacínu (B3) na 30gramov ti chia semienka pomôžu splniť odporúčaný denný príjem.

 

8.Kontrola chuti do jedla

Chia semienka ti môžu pomôcť kontrolovať chuť do jedla niekoľkými spôsobmi.

Vláknina a bielkoviny, ktoré  obsahujú, podporujú kontrolu hladiny cukru v krvi, udržujú tvoju chuť a energetickú hladinu medzi jedlami stabilnejšiu.

 

Tiež absorbujú tekutiny, z nápojov, čo ťa zasýti ešte viac.

 

9.Dobré pre vyberavých jedákov

Chia semená nemajú ráznu chuť, takže ich môžeš pridať do rôznych jedál, bez obáv, že sa chuť zmení.

 

Teda tieto semienka sú ozaj užitočné pre dodávanie živín, ako sú omega-3 a vláknina, pre tých z vás ktorí máte obzvlášť citlivé chuťové kanáliky alebo problémy s konzumáciou rýb alebo zeleniny.

 

10.Chudnutie a cholesterol

Štúdia publikovaná spoločnosťou Nutricion Hospitalaria v roku 2015 spája chia semianka s odstránením nadbytočných kíl.

 

Jedenie semien denne počas 12 týždňov podporilo zníženie hmotnosti, najmä u obéznych účastníkov. Účastníci tiež zaznamenali zlepšenie zdravia cholesterolu.

 

Záver

Chia semienka tak ako aj iné typy semienok sa v „bohatstve“ nutrientov na jednu kalóriu posúvajú do hornej časti pomyselnej potravinovej pyramídy.  Sú bohaté najmä na vlákninu a zdravé tuky. Okrem toho že poskytujú telu dôležité živiny majú v kuchyni široký záber použitia. Tak neváhaj a prisyp…

 

Aké semienka používaš najradšej ty a prečo ? Nezabudni napísať do komentárov.