Čím nahradiť múku – 6 alternatív – Bielej sa už radšej zbav

V tomto článku už asi netreba vysvetlovať, že obyčajná biela múka nie je pre teba to najvhodnejšie riešenie. Otázka je čím nahradiť múku aby sme neprišli o všetky tie maškrty ktoré sa z nej vyrábajú. 

 

Špaldová, mandľová, ryžová či pohánková múka sú len niektoré z múk, ktoré fanúšikovia zdravých potravín nahrádzajú za obyčajnú starú (nefunkčnú) bielu múku.

Vymena bielej múky za zdravšiu alternatívu je skvelý nápad. Experti v oblasti výživy sa v tomto názore pomerne jednoznačne zhodujú.

 

Pozor, biela múka nie len v pečive ale obsahuje ju aj pizza, kebab, cestoviny, vločky… no a smutné je že aj zdravé výrobky ktoré majú nálepku BIO špalda majú často aj 2/3 obsahu bielej múky. 

Ale keď sa rozhodneš nahradiť klasickú bielu múku inou zdravšou variantou, okrem toho že odľahčíš trávenie pridáš do svojho tela viac hodnotnejších živín.

 

Rafinovaná biela múka je takpovediac mŕtva (prázdna kalória) a neposkytuje tvojmu telu žiadne nutričné ​​benefity!!!  Teda si ju rovno napíš na zoznam zakázaných potravín .

 

Ale, aby som bol fér, chápem že žiaden extrém nie je dobrý a raz za čas si nejaké to pečivo dám aj ja, ale keď vidím múku všade kde sa pozriem, začínam mať obavy.

 

Super kniha „Grain brain“ bola pre mňa plná aha momentov. V zásade autor opisuje že múka je to najhoršie z najhoršieho. Môžeš ju jesť  pravidelne aj celý život ale pomaly ťa zvnútra negatívne premieňa a je jedna z príčin rôznych chorob, vrátane depresie, ADHD, cukrovky atď. Určite odporúčam.

 

Alternatívne múky sú tiež skvelým spôsobom ako minimalizovať alergény a kadejaké potravinové neznášanlivosti ako histamínová intoleranciu a celiakiu.

 

Recept: Pozri tento chutný špaldový škoricovo-jablkový chlebík.

 

Zatiaľ čo mnohé z týchto alternatívnych múk vzrástli na popularite, pretože sú bezlepkové, majú aj veľa ďalších výhod.

 

Tu sú moje najobľúbenejšie varianty a dôvody prečo sa ich oplatí používať.

 

1. Mandľová múka

Táto múka sa zvyčajne vyrába z mandlí, ktoré boli ošúpané a potom jemne rozomleté ​​na jemnú štruktúru múky.

Mandľová múka ti dá viac bielkovín, zdravých tukov a vitamínu E v porovnaní s bielou. Tiež obsahuje slušné množstvo vlákniny a je to super náhrada strúhanky. (Pozri túto)

Mandlová múka

 

2. Je toho viac čím nahradiť múku – ďalšia varianta je Kokosová múka

Kokosová múka má práškovú podobu podobnú bielej múke. Vyrába sa z kokosovej dužiny a podobne ako mandľová aj kokosová múka má vysoký obsah vlákniny a bielkovín.

 

Sacharidy v tejto múke sú asi najlepšie stráviteľné – odporúčam pre ľudí ktorí fungujú  dlhodobo na low carbe (tiež k nim patrím).

 

Sacharidy v kokosovej múke majú totiž najnižší glykemický index, čo znamená, že sa menia na cukor v tvojej krvi pomalšie.

Kokos

Naproti tomu je biela múka „prefíkanejšia“ a krvný cukor zdvihne v tele rýchlejšie – čomu sa chceš zo zdravotného hľadiska rozhodne vyhnúť. Najmä ak ťa trápia nadbytočné kilá.

 

Zatiaľ čo kokosová múka má vysoký obsah vlákniny (asi 5 gramov vlákniny na dve polievkové lyžice), má aj vysoký obsah nasýtených tukov.

 

Čo ju robí kráľovnú tukov v porovnaní s inými alternatívnymi múkami. Kokosová múka obsahuje aj kokosovú dužinu ktorú používame na výrobu naších lattéčiek.

Pre celkovo zdravší recept (hoc-aký)  pridaj pri pečení zdravší kokosový olej a bio vajcia – ale to až v inom článku.

 

Kokosová múka je naozaj hustá a ľahko absorbuje vlhkosť, preto je ťažké dostať ju ľahkú, a takú naozaj práškovú.

 

Preto je praktické ju kombinovať s inou múkou. Sám ju rád zmiešavam so špaldovou. Tiež pridám pravú vanilku a cejlónsku škoricu.

 

3.Ryžová múka

Táto múka je vyrobená z ryže a má štruktúru podobnú bielej múke, len obsahuje viac zdravej vlákniny.

 

Prakticky a jednoducho sa používa v pečive. Obsahuje vysoký obsah vitamínov B, železa a mangánu. Táto múka je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí sú noví vo svete alternatívnych múk lebo nemá silnú chuť a ľahko sa s ňou pracuje.

 

4.Špaldová múka

Biela múka vzniká rozomletím obrúseného zrna pšenice. To zrnko je ale  zbavené vrchných časti, otrúb a klíčka.

 

Aj preto je biela múka dosť ochudobnená o vitamíny minerálne látky a tiež takmer o všetku vlákninu. Štúdie dokazujú že najmä preto sa lepí na črevá a spôsobuje zápchu.

 

Špaldová múka obsahuje všetky tri zložky zrna. Tiež obsahuje minerálne látky ako magnézium, zinok, železo a vlákninu.

Špaldová múka

Vláknina je super na chudnutie lebo pomáha metabolizovať cukry, cholesterol a dopomáha vyprázdňovaniu.

 

Zatiaľ čo z bielej múky sa človek cíti zväčša nedojedený, špaldovú múku telo trávi dlhšie, preto jedlá zo špaldovej múky zasýtia na dlhšiu dobu.

 

Špalda tiež obsahuje vitamíny skupiny  A,B,C, D a E a tiež  tráviace enzýmy. Čim nahradiť múku ? Šplada je na skvelé a aj cenovo dostupné riešenie.

 

5.Kurkuričná múka

Ako už z názvu vyplýva,  kukuričná múka sa vyrába z kukurice. Existuje však niekoľko spôsobov, ako kukuričnú múku vyrábať. Líšia sa svojou výživovou hodnotou.

Inak túto múku si vieš vyrobiť aj sám (a ani nemusíš vlastniť pole s kukuricou).

 

Naklíčená alebo fermentovaná kukurica si zachová viac živín ako odrody suchého mletia, ktoré sa väčšinou u nás predávajú.

 

Kukuričná múka je obľúbená pri výrobe nachos, tachos a tortilliek.

 

Bio kukuričná múka, môže byť pre teba prekvapujúco dobrá. Tá fermentovaná má tonu antioxidantov, vlákniny a škrobu (ktorý potrebuješ na zdravé trávenia).

 

6.Pohánková múka

Pochádza zo strednej Ázie a k nám sa dostala niekedy okolo  15. storočia. Najviac sa jej začalo dariť na v susedných Čechách, lebo sa pestuje len v nekontaminovaných pôdach.

 

Okrem hlavnej zložky – škrobu, totiž pohánka obsahuje aj dosť veľa bielkovín s dobrou biologickou hodnotou – vstrebateľnosťou.

 

Tiež je super, že pohánka neobsahuje lepok a je bohatá na železo, zinok, selén a tiež cenný antioxidant rutín, ktorý zvyšuje pružnosť ciev.

 

Na pultoch predajní nájdeme pohánku nelúpanú (vhodná na nakličovanie), lúpanú, pohánkové krúpy, vločky, pohánkovu krupicu aj samotnú pohánkovú múku.

 

 

Bonus – kurkumová múka

To by bola TURBO zdravá múka že ? No nič také som zatiaľ nenašiel. No kurkumu alebo naše kurkuma latte si pokojne môžeš primiešať do cesta na koláče, bábovku alebo čo už sama uznáš za vhodné.

Kurkuma latte

Keďže je tam aj škorica, vanilka, kardamón a kokosový prášok, možno že ostaneš milo prekvapená novou netradičnou chuťou. 

Celkovo tak zdvihneš nutričné hodnoty svojho pečiva. Už tak urobila aj Zuzka z webu ugazdinky.sk, ktorá z nášho kurkuma latte urobila sviatočný koláč na štýl bábovky. (recept tu)

Čím nahradiť múku ? Záver

Z hľadiska zdravia, by zdravé alternatívne múky mali byť používané čo najviac.

 

Áno biela múka je oveľa lacnejšie riešenie pre tvoje koláče a chlieb, no maj na mysli že pre 90% populácie je proste múka  škodlivá, alergénna a zbytočná.

 

Vytvára v tele ZÁPALY a brzdí mozog.

 Väčšina ľudí si výmenu múky pochvaľuje a výsledky sa prejavia na váhe aj na energii.

 

Ak chceš byť fit po celý život a aj v starobe žiť s úsmevom na tvári najlepší a najjednoduchší spôsob ako to dosiahneš je:

 

1.Vysadiť bielu múku (cestoviny, pizza, pečivo, chrumky, cereálie)

2.Vysadiť cukry (sacharidy)

 

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj svojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.