Čo je to maltodextrín? Je vôbec bezpečný? 6 rizík

Čo je to ten maltodextrín?

Maltodextrín je biely prášok vyrobený z kukurice, ryže, zemiakového škrobu alebo pšenice. Aj keď pochádza z rastlín, je vysoko spracovaný. Pri jeho výrobe sa najskôr povaria škroby a potom sa pridajú kyseliny alebo enzýmy, ako je napríklad tepelne stabilná bakteriálna alfa-amyláza, aby sa ďalej rozložila. Výsledný biely prášok je veľmi dobre rozpustný vo vode a má neutrálnu chuť.

Maltodextrín je dosť podobný kukuričného sirupu, pričom hlavným z rozdielov je obsah cukru. Obe látky podliehajú hydrolýze, čo je chemický proces zahŕňajúci pridanie vody, ktorá ďalej napomáha rozkladu. Po hydrolýze je však obsah kukuričného sirupu najmenej 20 % cukru, zatiaľ čo maltodextrín má menej ako 20 %.

Maltodextrín sa tiež používa v doplnkoch uhľohydrátov, ktoré sa predávajú športovcom a kulturistom ako spôsob, ako zvýšiť hladinu energie. Niektoré riziká konzumácie maltodextrínu zahŕňajú jeho schopnosť zvyšovať hladinu cukru v krvi, potláčať rast probiotík, toxicky ovplyvňovať niekoľko telesných orgánov a systémov a spôsobovať alergické reakcie alebo vedľajšie účinky.

Je maltodextrín bezpečný?

Maltodextrín je schválený ako bezpečná potravinárska prídavná látka. Tiež je zahrnutá do výživovej hodnoty potravín ako súčasť celkového počtu sacharidov.

V ideálnom prípade by väčšina tvojich prijatých uhľohydrátov (sacharidov) mala byť komplexným uhľohydrátom bohatým na vlákninu, nie potravinami, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi.

Ak teda máš cukrovku alebo inzulínovú rezistenciu, alebo ti lekár odporučil diétu s nízkym obsahom sacharidov, mal/a by si do ich celkového počtu za deň zahrnúť aj maltodextrín, ktorý ješ. Maltodextrín sa však zvyčajne vyskytuje v potravinách iba v malom množstve. Preto nemá významný vplyv na tvoj celkový príjem uhľohydrátov.

Maltodextrín

Sacharidy všeobecne inzulín dvíhajú. No nie rovnakou rýchlosťou. Zelená krivka predsatvuje prirodzený “výkyv”, červená krivka je pre telo nebezpečná a predstavuje toxické hladiny inzulínu.

Maltodextrín má však vysoký glykemický index (GI), čo znamená, že spôsobuje abnormálne zvýšenie hladiny cukru v krvi. Je bezpečné konzumovať ho iba vo veľmi malom množstve, ak si diabetik/čka, mal/a by si si dať väčší pozor.

Jedálniček pozostávajúci z potravín s nízkym GI sú prospešné pre každého, nielen pre ľudí s cukrovkou. Osobne som zástanca tukovej, proteínovej a nízko sacharidovej diéty, tzv. low carb.

Je maltodextrín fér potravina?

Maltodextrín sa v potravinách všeobecne používa ako zahusťovadlo alebo plnivo na zvýšenie objemu spracovanej potraviny. Je to tiež konzervačný prostriedok, ktorý zvyšuje trvanlivosť balených potravín.

Tiež je lacný a ľahko sa vyrába, takže je užitočný pri zahusťovaní výrobkov, ako sú instantný puding a želatína, omáčky a šalátové dresingy. Alebo aj jedna známa lieskovooriešková kakaová nátierka, ktorá má krasnú rozotierajúcu sa konzistenciu – nabudúce si len zo zvedavosti prečítaj jej etiketu v obchode.

Aká je nutričná hodnota maltodextrínu?

Maltodextrín má 4 kalórie na 1 gram – rovnaké množstvo kalórií ako sacharóza alebo stolový cukor.

Je teda maltodextrín škodlivý ? Jeho 6 „vážnych“ hrozieb.

1. Maltodextrín a jeho škodlivosť – dvíha cukor v krvi

Maltodextrín môže spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi, pretože má vysoký glykemický index. To môže byť obzvlášť nebezpečné pre ľudí s príznakmi cukrovky alebo rezistenciou na inzulín. Mimochodom táto rezistencia je pri priberaní problémom číslo 1.

Glykemický index maltodextrínu je dokonca vyšší ako má stolový cukor, v rozmedzí od 106 do 136 (zatiaľ čo stolový cukor je 65).

Ľahko absorbované sacharidy, ako je maltodextrín a cukor, sa rýchlo dostanú do tvojho krvného obehu a ak sa sacharidy nepoužívajú na energiu, ukladajú sa ako tuk. (Opäť – jeden z hlavných dôvodom priberania).

Tieto sacharidy sú veľmi odlišné od skutočných komplexných uhľohydrátov z celých zŕn, ktoré sa vstrebávajú pomaly, čo pomáha udržiavať pocit plnosti a energie počas dlhšej doby.

2. Maltodextrín potláča rast zdravých probiotík

Maltodextrín môže zmeniť „zloženie“ tvojich črevných baktérií potlačením rastu prospešných probiotík.

Výskum, ktorý sa uskutočnil vo výskumnom inštitúte Lerner Research Institute v Ohiu, spája polysacharidy, ako je maltodextrín s črevnými poruchami spojenými s baktériami. Štúdia z roku 2012 zistila, že maltodextrín zvyšuje bakteriálnu adhéziu* k ľudským črevným epitelovým bunkám a zvyšuje adhéziu E. coli, ktorá je spojená s autoimunitnými poruchami.

*Adhézia = zrastenie tkanív

Ešte viac výskumov poukazuje na to, že maltodextrín podporuje prežitie salmonely, ktorá môže byť zodpovedná za celý rad chronických zápalových ochorení.

3. Vyrába sa aj z geneticky modifikovanej kurkurice

Tá sa v malom množstve pestuje aj na Slovensku a Česku. Geneticky modifikované potraviny môžu toxicky ovplyvniť niekoľko telesných orgánov a systémov vrátane pankreatických, obličkových, reprodukčných a imunologických parametrov.

Geneticky modifikovaná kukurica

Na obrázku bol robený pokus v prírode, kde boli umiestnené dve kurkurice. Vľavo je obrázok z prvého dňa a na druhom je stav na tretí deň. “Organic” je klasicky pestovaná BIO kurkurica a gmo je gmo. Po tomto pokuse je jasné že aj zvieratká dokážu jednoducho rozlíšiť, čo je prírodné a čo je jednoducho umelo vyprodukovaný odpad.

4. Môže spôsobiť alergickú reakciu alebo vedľajšie účinky

Štúdia z roku 2013 uverejnená v časopise Journal of Nutritional Science and Vitaminology uviedla, že spotreba maltodextrínu, najmä pri vyšších dávkach, môže spôsobiť gastrointestinálne príznaky, ako sú plynatosť a aj hnačka. Boli hlásené aj ďalšie alergické reakcie na maltodextrín, ako sú podráždenie kože, kŕče a nadúvanie.

Maltodextrín sa niekedy vyrába z pšenice a vo výrobnom procese sa uvádza, že úplne odstraňuje lepok z pšenice, takže je „bezpečný“ pre ľudí s celiakiou alebo symptómami neznášanlivosti lepku.

Ale aj tak treba dávať bacha. Často je vidieť maltodextrín uvedený v zložkách produktu, ale názov neuvádza zdroj, napríklad pšenicu. Aj keď sa maltodextrín vo všeobecnosti považuje za bezgluténový, ľudia so závažnou alergiou by sa mali vyhnúť jedlám obsahujúcim túto zložku. 

5. Nemá žiadnu výživnú hodnotu – prázdna kalória ako alkohol

Lyžička maltodextrínu má asi 15 kalórií, 3,8 gramov uhľohydrátov a to je všetko.

Je tak vysoko spracovaný, preto neobsahuje žiadne živiny. Aj keďže môže zvyšovať hladinu cukru v krvi a podporovať rast škodlivých baktérií v čreve, ako sa preukázalo v štúdiách, pri konzumácii maltodextrínu neexistujú žiadne skutočné zdravotné benefity.

Takže je jednoducho zbytočný.

Zaujimavosť z praxe: Pri vývoji našich lattečiek sme preto skúmali, koľko % maltodextrínu majú rôzne mlieka v prášku. A boli sme šokovaní, že častokrát aj vyše 10 % percent celkového obsahu.

Maltodextrín prášok

Pre tvoj metabolizmus je to doslova katastrofa. Aj preto sú naše prírodné elixíry unikátne. Môžeš si byť istý/á, že neobsahujú žiaden maltodextrín ani iné umeliny a je to 100 % čistá kvalita, ktorá je unikátna dokonca v celej Európe.

6. Môže spôsobiť nárast telesnej hmotnosti

Vzhľadom na to, že maltodextrín nemá žiadnu výživnú hodnotu, zvyšuje hladinu cukru v krvi a predstavuje jednoduchý sacharid, jeho konzumácia môže viesť k nárastu hmotnosti. Keďže sa bežne používa ako prísada do proteinových tyčiniek a „zdravých“ ovocných šťav, pri práškových nahradách jedla atď… To, čo má nálepku BIO nemusí byť 100 % zdravé. No aj to je priamy dôkaz, kedy niektorí našli priestor pre legálne skratky.

Pamätaj však, že maltodextrín pôsobí v tele ako cukor a nepomôže ti schudnúť. To je dôvod, prečo je bežne používaný športovcami a kulturistmi, aby im pomohol priberať na váhe. Tiež sa niekedy odporúča pacientom, ktorí majú chronicky nízky cukor v krvi.

Skús nahradiť maltodextrín inými alternatívami

1. Stévia

Stévia je nekalorické prírodné sladidlo, ktoré pochádza z listu rastliny stévie. Je to skvelá aternatíva a aj preto sme ju použili v našom rastlinnom proteíne

Stévia ako sladidlo

2. Datle

Datle obsahujú draslík, meď, železo, mangán, horčík a vitamín B6. Ľahko sa trávia a pomáhajú metabolizovať bielkoviny, tuky a uhľohydráty.

3. Med

Skvelý spôsob ako prijať energiu a doplniť zásoby glykogénu – čistým medom. Surový med je nefiltrovaný a nepasterizovaný, takže má neuveriteľnú nutričnú hodnotu pre zdravie. Obsahuje 80 % prírodných cukrov, takže neprekvapuje, že sa nazýva „perfektné palivo“.

Záver

Maltodextrín je naozaj len ďalšia zbytočnosť, ktorú si vyvinuli firmy s masovou produkciou, aby si mohli nabaliť vrecká ešte viac. Je to „mŕtva“ látka, ktorá nemá pre človeka reálny zmysel. Maltodextrín sa používa ako zahusťovadlo, plnivo alebo konzervačný prostriedok v mnohých spracovaných potravinách, masovo produkovaných, ktoré majú dátum spotreby aj 5 rokov. No reálne prežijú snáď aj 20 – 30 rokov.

V prvom rade, je dôležité byť informovaný/á a o tom čo ješ. Nespoliehaj na umelé zložky, skôr na potraviny, ktoré ti poskytnú skutočnú výživu a podporia tvoj celkový blahobyt.

Zdroje:

  1. Štúdia z ktorej som vychádzal – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4940893/