Čo ma viedlo k vytvoreniu kurkumového shotu?

Samozrejme som skúšal všetky možné zdraviu prospešné látky, no najviac ma oslovila svojou komplexnosťou kurkuma –  kurkuminoidy a kurkumín v nej

Od 2017, som sa teda vedomo rozhodol, že začnem študovať účinky kurkumy na ľudský organizmus. Tiež mám pocit, že výrobky s kurkumou sa mi dostali pod kožu a tak trochu aj do mojej DNA. 

Aj bez Kurkumy ? 

Kurkuma je okrem koreniny aj silný adaptogén. Tzn. pomáha telu balancovať stresory. Samozrejme nie je jediná silne účinná bylinka. Strašne dobré sú aj adaptogény ako ashwagandha,ceylónska škorica, zázvor, panax ginseng, spirulina chlorela reishi …atď. Je ich fakt milión. 

No nie všetky sú finančne dostupné vo vysokej kvalite. Lebo ak chcete fakt kvalitný výrobok, priplatíte si. Kurkuma ma v tomto úplne fascinuje. Drží sa na špici benefitov, ktoré pre naše telo má a zároveň je jedna z najlacnejších v zozname. 

Trh so zdravými vyrobkami

Je toho veľa. A stále niečo nové pribúda. Niekedy sa ozaj nestačím čudovať a udržiavať trendy. Som svedkom ako sa trh so životosprávou rozrástol od kedy som vytvoril nu3o v roku 2018.  Som strašne rád, že už aj ja Slovensku máme produkty svetovej kvality a chuti. Z môjho uhla sa pozerám aj na spracovanie danej suroviny a teda samotnú technológiu. Teda čím je lepšia tým menej éčok sa pridáva.

A aj tu môžem spokojne povedať, že na Slovensku máme svetové technológie a teda výrobky stoja za to. Keďže si v závere udržia vysoký podiel nutrientov. Tu patrí napríklad Powerlogy, Zlaté zrnko, Opre cider alebo Kompava.

Žiaľ, ako už do toho môžem vidieť, mnoho produktov je pančovaných aj keď sa prezentujú veeeeľmi zdravo. Veď posúďte sami.  Ale poďme späť k téme. 

Moja Nakopená frustrácia

Prečo práve SHOT …? Veď ich je už milion. Áno, všimol som si že ich je už viac než dosť. Dokonca už aj v Lidli ich predávajú. No keď som si pozrel jeho zloženie…ach jaaj.  Tak to má od shotu tak ďaleko. Možno ako kofola od coca coly.

Začnime od samého názvu. Prečo je kurkumový shot shotom?

Toto pomenovanie hlavne kvôli tomu, že obsahuje v malej forme vysoké množstvá daného zdravého ovocia, zeleniny alebo v tomto prípade koreňa. 

Nemohol sa už pozerať na to ako sa mnohé značky len vezú na kurkume. Častokrát majú podpriemerný produkt a tým že na vrch dajú kurkumový alebo zázvorový koreň tak si dajú vyššiu cenu. A pre zákazníka to má automaticky pečať kvality. Klasický príklad nevedomosti, no pravda je tak trochu inde.

Keď názov môže zmiasť

Kurkumový shot je pre mna srdcovka. Všeobecne vidíte v názve kurkumovo zázvorový shot bez ohľadu aký je výrobca. V drvivej väčšine je v týchto shotoch 2 – 5% zdravého extraktu a zvyšok sú to ovocné šťavy. 

Celkom príplatok za pomarančovú šťavu. Malo by sa to skôr volať pomarančová šťava s trochou kurkumySchválne, keď si vyrátate 2% z 60ml tak to nie je ani 2g kurkumy a 2g zázvoru vo drahej fancy fľaštičke.

V mojom nu3o shote je 20% kurkumy, 10% citrónu a 5% zaźvoru čili, čierne korenie a skvelé domáce jablká. Snažil som sa receptúru vytvoriť tak, aby ste mali dennú dávku v tomto shote pokrytú. 

Keď je to shot a áno trochu drahší spôsob konzumovania kurkumy ako v obyčajnom prášku za 3€. No aspoň to môžem piť s presvedčením, že tam je tých 10g kurkumy a pre svoje telo robím dobrú investíciu. Nepijem len zdravé placebo. 

 

Kurkumový shot a vstrebávanie kurkumy 

Tu som narazil na ďalší problém konvenčných shotov. Aby shot chutil čo najsladšie, čierne korenie sa vôbec nepridáva a často sa pridávajú farbivá alebo cukor, alebo sladidlá. Takže má relatívne nízku vstrebateľnosť.

Nu3o shot obsahuje slušnú dávku čierneho korenia a chilli. Takže dobre zaštípe a drvivá väčšina účinných látok sa v tráviacom trakte aj vstrebe. To je aj viditeľné na spodku fľaštičky kde je vidno čierne korenie aj chilli. Preto nezabudnite riadne shot pretriasť. 

Lisovanie za tepla alebo za studena ? 

Veľká produkcia si vždy vyžaduje klasické lisovanie. Predstavte si veľkú centrifugu kde sa nahážu všetky ingrediencie do shotov a tá sa potom točí pár minút pri vysokej teplote. Výsledok ?

Velké teplo doslova ničí nutrienty a ich čerstvosť. 

Moje shoty sú lisované za studena pre dosiahnutie vyváženej čerstvosti a aj chuti. Ak niekedy ochutnáte tak pocítite že to má trochu koreňovú chuť, keďže kurkuma je koreň a trochu vonia za zeminou. 

Kurkumový shot

Jediný svojho druhu 

Všetky produkty sa snažím robiť tak, aby som sa mohol pozrieť do zkadla a aby som s ich kvalitou bol spokojný v prvom rade ja. Kvalita nie len surovín ale aj spomínaného spracovania a vyváženia korenín, tak aby sa vzájomne podnecovali a telo mohlo využiť čo najviac z korenín, byliniek a ovocia.

Snažil som sa pre vás namiešať výživný produkt, ktorý má vysoké množstvo liečivých ingrediencií. Po každej stránke by mal vyhovieť tým najvyšším štandardom spracovania kvality použitých ingrediencií a vstrebateľnosti vo vašom tráviacom trakte.

99,9 percenta ingrediencii je v bio kvalite. Nie preto, že by som sa zbláznil ak by to nebolo bio. No zaručuje to vysokú kvality vstupnej ingrediencíe. V tomto prípade najmä kurkumy. Totižto kurkuma sa dosť často pančuje s ťažkými kovmi. Aby bola ťažšia na váhu aby sa jej predalo z Indie čo najviac. Takže pozor na nebio konvenčnú kurkumu. 

Verím, že vám nový kurkumovo zaźvorový shot bude chutiť. Či už na ráno alebo počas dňa ako prírodný energetický nápojMne aj kolegom, naozaj chutí viac ako konvenčné nápoje a som teda veľmi zvedavý či bude aj vám a ocením každú spätnú väzbu v komentároch

Veď to tvoríme spoločne.