Čo sú to super potraviny a prečo sú nevyhnutné?

V dnešnom modernom, uponáhľanom svete je celkom veľká výzva sa zdravo stravovať, a teda zdravo žiť.

Životospráva ľudí sa ani v najmenšom nedá nazvať vyváženou. To môže byť zapríčinené nedostatočnými informáciami v oblasti vhodných potravín a ich správneho výberu.

Super potraviny ? Super čo ?

Super potraviny vnímame ako čiastočnú kompenzácia nedostatočných zdravých živín v bežnom jedle. V podstate sú tieto potraviny ako zdravý fast food. Ak nemáte čas si vybrať poctivé jedlá a pripraviť si ich super potraviny môžu tento váš chaos vyvážiť.

 

Čo sú to to super potraviny a prečo sú nevyhnutné?

Najdôležitejšie je, že super potravina nie je umelo vyrobený produkt: toto pomenovanie môžu dostať iba tie potraviny, ktoré v najväčšej miere a rozmanitosti obsahujú nevyhnutné živiny pre človeka.

Zdraviu tiež výborne slúžia samotné výťažky zo super potravín, v ktorých sú prospešné zložky prítomné vo zvýšenom množstve. Ako napríklad kurkuma obsahuje kurkumín – čo je jej najsilnejšia účinná látka.

V krátkosti majú super jedlá veľmi vysokú biologickú kvalitu v porovnaní s inými potravinami a teda priaznivejší účinok na zdravie a duševnú sviežosť.

 

Super potraviny prispievajú k prevencii a liečbe chorôb ktoré spôsobuje oxidatívny „neviditeľný“ stress.

Takže definícia by bola: super potraviny sú mimoriadne bohaté na vitamíny, minerálne látky, antioxidanty, vlákninu a iné živiny nevyhnutné na optimálne fungovanie ľudského organizmu.

Pomenovanie super tiež  hovorí o  rozmanitosti a množstve prospešných zložiek a kvalite potraviny všeobecne.  Zaujímavá je aj ORAC stupnica ktorá hovorí o množstve antioxidantov v potravine.

Hádam najlepšou vlastnosťou super potravín je, že nemajú žiadne nežiaduce účinky, alebo úplne nepatrné množstvo.

Super jedlá sa môžu užívať vo svojej pôvodnej forme a neobsahujú prídavné látky.

A čo ich nepríjemná chuť ?

Áno nie je asi tajné že tieto potraviny chutia často ako tráva najmä tie zelenej farby. Preto sme si povedali že by bolo super urobiť kombináciu super potraviny a kokosového mlieka, ktoré je mimochodom samo o sebe tiež super potravina.

Dosladili sme to štipkou kokosového cukru. No a  zjednodušene takto vznikajú naše prírodné latte nápoje.

Vysoko biologické super potraviny ako sú zelený čaj matcha alebo zázvor či kakao sa dokonca v kokosovom mlieku (tuku) veľmi dobre vstrebávajú.

Matcha latte

 

Takže len zalejete, zamiešate a vychutnávate.