Cvikla ako zázračný všeliek

Cvikla, alebo červená repa, je malá červená bomba napumpovaná neskutečným množstvom minerálov a vitamínov s úžasnými nutričnými hodnotami. Poteší aj jej kalorická hodnota, ktorá má hodnotu len 43 kcal na 100g surovej repy. Cvikla je priam ideálnou plodinou na redukciu tuku a úpravu hmotnosti tela. Doporučuje sa i pri očistných kúrach organizmu pre svoj veľký detoxikačný účinok, ktorým vyniká aj kurkuma.

V červenej repe je taktiež bohato zastúpená vláknina, predstavuje okolo 2 – 3 g na 100 g porcie. Vláknina je veľmi dôležitou súčasťou zdravej výživy, pretože pomáha predchádzať rôznym typom ochorení ako sú napríklad ochorenia zažívacieho traktu, zápcha, hemoroidy, rakovina hrubého čreva, obezita, cukrovka a pod.

13 Dôvodov, prečo zaradiť cviklu do tvojho jedálnička

1. Účinky cvikly

Červená repa vďaka svojim účinkom napomáha regenerácii buniek proti starnutiu a to vďaka vysokému obsahu kyseliny listovej, ktorá bojuje s vráskami a ďalšími kožnými problémami. Ak ju budeš jesť pravidelne, tvoja pokožka bude zdravá a žiarivá. Nie nadarmo sa cvikle hovorí omladzovacia kúra organizmu. Taktiež obsahuje zinok, ktorý priaznivo pôsobí nie len na krajšiu pokožku, ale aj posilňuje zdravie vlasov a nechtov.

Červená cvikla

2. Zlepšuje náladu a psychiku

Šťava z cvikly okrem rôznych účinkov obsahuje betaín a tryptofán. Tieto dve látky efektívne upokojujú myseľ a zmierňujú stres.

Foláty (prirodzená aktívna forma vitamínu B9) a kyselina listová (syntetická forma vitamínu B9) v červenej repe sú extrémne dôležité na predchádzanie pôrodných deformácii u vyvíjajúceho sa plodu. Počas tehotenstva kladne pôsobí na zdravý vývoj plodu a dokonca podporuje u žien plodnosť. Odporúča sa preto jej mierna konzumácia aj počas tehotenstva.

Tip: Taktiež je červená repa ideálna pre ženy v menopauze alebo na úpravu nepravidelného a problematického menštruačného cyklu.

4. Zlepšuje prekrvenie

Červená repa obsahuje veľa dusíka, ktorý sa v tele premieňa na látky podporujúce krvotvorbu a prietok krvi. Týmto zabezpečuje lepšie prekrvenie tkanív a zvlášť prospieva mozgu.

5. Cvikla detoxikuje pečeň

Červená repa má vysoký podiel betaínu, ktorý podporuje zdravé funkcie pečene.

6. Predchádza a lieči rakovinu

Mnohé štúdie ukázali, že cviklová šťava má silné protirakovinové účinky, chráni bunky pred mutáciami a podporuje regeneráciu nových tkanív. Je základom aj známej Breussovej protirakovinovej kúry.

7. Cvikla znižuje krvný tlak

Vysoký obsah dusíkatých zlúčenín v čerenej repe znižuje krvný tlak. Konzumácia iba 2 pohárov (2 x 2 dcl) šťavy z červenej repy denne dokáže krvný tlak dramaticky znížiť. Tým sa aj znižuje risk srdcových chorôb či mŕtvice. Alternatívou bežnej cvikly môže byť aj naše Pink Latte, ktoré obsahuje všetko potrebné čo cvikla.

8. Potláča zápaly

Červená repa obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a potláčajú zápaly.

9. Cvikla lieči zápchu

Červená repa odstraňuje ťažkosti s tráviacim traktom a zlepšuje metabolizmus. Zlepšené trávenie pomáha predchádzať zápche, či ju odstrániť.

10. Lieči anémiu

Ako už bolo spomenuté, červená repa je plná železa a ďalších látok, ktoré podporujú tvorbu nových červených krviniek. To pomáha nie len pri liečbe anémie v dôsledku straty krvi pri menštruácii, ale aj anémii z iných príčin.

11. Posilňuje svaly

Štúdiou z roku 2010 na škole „St Luke´s Campus – University of Exeter“ vo Veľkej Británii sa objasnil a potvrdil pozitívny vplyv červenej repy na fyzickú aktivitu. Vedci zistili, že pravidelným užívaním šťavy z červenej repy ako výživového doplnku sa znižujú nároky na O2 a zároveň sa znižuje krvný tlak či už pri chôdzi, behu alebo cyklistike. Tento fakt pripisujú vysokému obsahu dusičnanov zastúpených v repe. Dusičnany ovplyvňujú účinnosť mitochondrií – bunkové organely zodpovedné za tvorbu energie.

Aj mnohé ďalšie štúdie dospeli k záverom, že konzumácia repy zlepšuje využitie kyslíka, zvyšuje výdrž a vedie k lepším športovým výkonom.

12. Cvikla je výborným zdrojom draslíka

Červená repa je výborný zdroj draslíka minerál a elektorlyt, ktorý pomáha nervom a svalom správne fungovať. Pavidelným pitím nápojov z červenej repy si udržíš optimálnu hladinu draslíka. Ak je hladina draslíka v tele příliš nízka, môžu sa ti prejaviť ťažkosti v podobe únavy, zoslabnutia či svalových kŕčov. Veľmi nízka hladina draslíka v tele môže viezť k životu ohrozujúcej abnormálnej srdcovej arytmii.

13.Výborný zdroj minerálov

Tvoje telo nemôže správne fungovať bez esenciálnych minerálov. Niektoré z nich priaznovo podporujú imunitný systém, kým iné zase zdravé kosti a zuby.

Okrem už spomínaného draslíka v sebe červená repa ukrýva aj tieto minerály:

 • železo,
 • magnézium,
 • mangán,
 • sodík,
 • meď,
 • zinok,
 • selén.

Liečivé účinky cvikly

 • Dôležitú úlohu zohráva pri tvorbe a pevnosti väzivových tkanív a kostí,
 • udržuje elasticitu ciev,
 • stimuluje peristaltiku čriev, čistí ich od toxických usadenín a prípadnej zápchy,
 • priaznivo pôsobí pri tvorbe žalúdočných štiav,
 • vplýva na činnosť žlčníka a pečene,
 •  odvodňujúce účinky na organizmus a tým podporuje čistenie tela od toxických látok,
 • priaznivo pôsobí na imunitný systém,
 • podporuje vylučovanie cholesterolu, olova a rádioaktívnych látok z organizmu,
 • má kladný vplyv na reumu,
 • je cenným pomocníkom proti mykózam,
 •  protisklerotické účinky.

Nežiadúce účinky cvikly

Po zjedení cvikly sa môže zmeniť farba moču a stolice na svetlo ružovú. Netreba sa ľakať, zafarbenie moču spôsobené cviklou je normálne a neškodné.

Ak máš nízky krvný tlak, pravidelné pitie šťavy z repy ti môže zvýšiť risk poklesu krvného tlaku příliš nízko. Preto si pozorne a pravidelne monitorujte svoj krvný tlak.

Ak si náchylný/á na obličkové kamene, pitie šťavy z červenej repy sa neodporúča. Repy obsahujú oxaláty, ktoré formujú kryštáliky v moči. Tie môže viezť k obličkovým kameňom.

Zhrnutie na záver

Cvikla je zdravá v hocijakej podobe prípravy a rozhodne by sa mala pravidelne vyskytovať na tvojom tanieri.

Avšak pitie surovej cvikly má mnohonásobne viac účinkov. Nápoj zo surovej cvikly nepodlieha tepelnej úprave, čo zachová jej nutričné benefity. Ak ti nechutí čistá cviková šťava, vyskúšaj k nej pridať kúsky jablka, limetky, citrónu či mrkvy alebo vyskúšaj naše Pink Latte, ktoré ti bude zaručene chutiť.

Odporúčané produkty1