Keď niekto povie cvikla, väčšine z nás sa najskôr vynorí spomienka na zaváranú cviklu nakrájanú  na kocky podávanú k školskému obedu. Ako si tak spomínam, cvikla sa v inom stave ako závaranom často neobjavovala.

Avšak v súčasnej dobe je možné nájsť na internete nekonečné množstvo rôznych chutných receptov z repy v slanej aj sladkej podobe, dokonca aj vo forme smoothie nápojov. Obe časti červenej repy, listy aj koreň, možno konzumovať – listy majú horkú chuť, zatiaľ čo koreň je sladší.

Cvikla, alebo červená repa, je malá červená bomba napumpovaná neskutečným množstvom minerálov a vitamínov s úžasnými nutričnými hodnotami. Poteší aj jej kalorická hodnota, ktorá má hodnotu len 43 kcal na 100g surovej repy. Cvikla je priam ideálnou plodinou na redukciu tuku a úpravu hmotnosti tela.

Doporučuje sa i pri očistných kúrach organizmu pre svoj veľký detoxikačný účinok, ktorým vyniká aj kurkuma.

 

V červenej repe je taktiež bohato zastúpená vláknina, predstavuje okolo 2-3 g na 100 g porcie. Vláknina je veľmi dôležitou súčasťou zdravej výživy, pretože pomáha predchádzať rôznym typom ochorení ako sú napríklad ochorenia zažívacieho traktu, zápcha, hemoroidy, rakovina hrubého čreva, obezita, cukrovka a pod.

13 Dôvodov, prečo zaradiť cviklu do vášho jedálnička

1. Červená repa a jej regeneračné účinky

Červená repa napomáha regenerácii buniek a tým má úžasné účinky proti starnutiu- a to vďaka vysokému obsahu kyseliny listovej, ktorá bojuje s vráskami a ďalšími kožnými problémami. Ak ju budete jesť pravidelne, vaša pokožka bude zdravá a žiarivá. Nie nadarmo sa cvikli hovorí omladzovacia kúra organizmu. Taktiež obsahuje zinok, ktorý priaznivo pôsobí nie len na krajšiu pokožku, ale aj posilňuje zdravie vlasov a nechtov.

 

Červená repa

2. Zlepšuje náladu a psychiku

Šťava z červenej repy obsahuje betaín a tryptofán – dve látky, ktoré efektívne upokojujú myseľ a zmierňujú stres.

Predchádza pôrodným deformáciám

Foláty (prirodzená aktívna forma vitamínu B9) a kyselina listová (syntetická forma vitamínu B9) v červenej repe sú extrémne dôležité na predchádzanie pôrodných deformácii u vyvíjajúceho sa plodu. Tým počas tehotenstva kladne pôsobí na zdravý vývoj plodu a dokonca podporuje u žien plodnosť. Odporúča sa preto jej mierna konzumácia aj počas tehotenstva.

Tip: Taktiež je červená repa ideálna pre ženy v menopauze alebo na úpravu nepravidelného a problematického menštruačného cyklu.

 

4. Zlepšuje prekrvenie

Červená repa obsahuje veľa dusíka, ktorý sa v tele premieňa na látky podporujúce krvotvorbu a prietok krvi. Týmto zabezpečuje lepšie prekrvenie tkanív a zvlášť prospieva mozgu.

5. Cvikla detoxikuje pečeň

Červená repa má vysoký podiel betaínu, ktorý podporuje zdravé funkcie pečene.

6. Predchádza a lieči rakovinu

Mnohé štúdie ukázali, že šťava z červenej repy má silné protirakovinové účinky, chráni bunky pred mutáciami a podporuje regeneráciu nových tkanív. Je základom aj známej Breussovej protirakovinovej kúry.

7. Cvikla znižuje krvný tlak

Vysoký obsah dusíkatých zlúčenín v čerenej repe znižuje krvný tlak. Konzumácia iba 2 pohárov (2 x 2 dcl) šťavy z červenej repy denne dokáže krvný tlak dramaticky znížiť. Tým sa aj znižuje risk srdcových chorôb či mŕtvice.

8. Potláča zápaly

Červená repa obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom a potláčajú zápaly.

9. Cvikla lieči zápchu

Červená repa odstraňuje ťažkosti s tráviacim traktom a zlepšuje metabolizmus. Zlepšené trávenie pomáha predchádzať zápche, či ju odstrániť.

10. Lieči anémiu

Ako už bolo spomenuté, červená repa je plná železa a ďalších látok, ktoré podporujú tvorbu nových červených krviniek. To pomáha nie len pri liečbe anémie v dôsledku straty krvi pri menštruácii, ale aj anémii z iných príčin.

11. Posilňuje svaly

Štúdiou z roku 2010 na škole „ St Luke´s Campus – University of Exeter“ vo Veľkej Británii sa objasnil a potvrdil pozitívny vplyv červenej repy na fyzickú aktivitu.
Vedci zistili, že pravidelným užívaním šťavy z červenej repy ako výživového doplnku sa znižujú nároky na O2 a zároveň sa znižuje krvný tlak či už pri chôdzi, behu alebo cyklistike. Tento fakt pripisujú vysokému obsahu dusičnanov zastúpených v repe. Dusičnany ovplyvňujú účinnosť mitochondrií – bunkové organely zodpovedné za tvorbu energie.

Aj mnohé ďalšie štúdie dospeli k záverom, že konzumácia repy zlepšuje využitie kyslíka, zvyšuje výdrž a vedie k lepším športovým výkonom.

12. Cvikla je výborným zdrojom draslíka

Červená repa je výborný zdroj draslíka- minerál a elektorlyt, ktorý pomáha nervom a svalom správne fungovať. Pavidelným pitím nápojov z červenej repy si udržíte optimálnu hladinu draslíka. Ak je hladina draslíka v tele příliš nízka, môžu sa vám prejaviť ťažkosti ako únava, zoslabnutie či svalové kŕče. Veľmi nízka hladina draslíka v tele môže viezť k životu ohrozujúcej abnormálnej srdcovej arytmii.

13.Výborný zdroj minerálov

Vaše telo nemôže správne fungovať bez esenciálnych minerálov. Niektoré z nich priaznovo podporujú imunitný systém, kým iné zase zdravé kosti a zuby.

Okrem už spomínaného draslíka v sebe červená repa ukrýva aj tieto minerály:

Suplementy

Ďalšie pozitívne účinky repy

 • dôležitú úlohu zohráva pri tvorbe a pevnosti väzivových tkanív a kostí
 • udržuje elasticitu ciev
 • stimuluje peristaltiku čriev, čistí ich od toxických usadenín a prípadnej zápchy
 • priaznivo pôsobí pri tvorbe žalúdočných štiav
 • vplýva na činnosť žlčníka a pečene
 •  odvodňujúce účinky na organizmus a tým podporuje čistenie tela od toxických látok
 • priaznivo pôsobí na imunitný systém
 • podporuje vylučovanie cholesterolu, olova a rádioaktívnych látok z organizmu.
 • má kladný vplyv na reumu
 • je cenným pomocníkom proti mykózam
 •  protisklerotické účinky

Na čo si dávať pri cvikle pozor

Po zjedení cvikly sa môže zmeniť farba moču a stolice na svetlo ružovú. Netreba sa ľakať, zafarbenie moču spôsobené cviklou je normálne a neškodné.

Ak máte nízky krvný tlak, pravidelné pitie šťavy z repy vám môže zvýšiť risk poklesu krvného tlaku příliš nízko. Preto si pozorne a pravidelne monitorujte svoj krvný tlak.

Ak ste náchylný na obličkové kamene, pitie šťavy z červenej repy sa neodporúča. Repy obsahujú oxaláty, ktoré formujú kryštáliky v moči. Tie môže viezť k obličkovým kameňom.

 

Cvikla: Zhrnutie na záver

Cvikla je zdravá v hocijakej podobe prípravy a rozhodne by sa mala pravidelne vyskytovať na vašom tanieri.

Avšak pitie nápojov zo surovej cvikly je lepšia cesta ako si ju vychutnať, pretože tepelná príprava cvikly redukuje jej nutričné benefity. Ak vám nechutí čistá cviková šťava, vyskúšajte k nej pridať kúsky jablka, limetky, citróna či mrkvy na zmiernenie klasickej zemitej cviklovej chuti.