Je paleo strava naozaj taká super ? 6 benefitov – 1.časť

Tieto spracované potraviny konzumujeme pravidelne a niet divu, že ľudia sú stále viac a viac chorí a unavení – chronicky.

Preto je na čase hľadať nové a udržateľné spôsoby životosprávy.

Asi sa zhodneme, že aj preto vzniká toľko diétnych programov, webových stránok, projektov – a v konečnom dôsledku ťa chceme týmto spôsobom inšpirovať aj my.

Paleo stravovanie ti pomôže pomaličky vyhádzať umelé potraviny 21. storočia a nahradí ti ich potravinami ktoré jedli naši predkovia.

Paleo je často spojené s mnohými pozitívnymi účinkami ako vylepšenie hladiny cukru a zníženie zápalovosti v tele.

Paleo strava, pre niektorých životný štýl, je tiež považované za jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť nadbytočných kíl, pretože má vysoký obsah bielkovín a tukov a vyzdvihuje potraviny bohaté na živiny, tiež zvyšuje pocit sýtosti a pomáha vyrovnávať vitamínové/minerálové nedostatky v tvojom tele.

Čo je Paleo strava ?

Definícia je jednoduchá: Jedz len potraviny, ktoré boli k dispozícii pre našich predkov a pred tisíckami rokov – v období paleolitu.

To znamená, „vysaď“ veci, ako sú spracované potraviny, cukor, rafinované zrná a obilniny a namiesto toho si na tanier nalož ovocie, zeleninu, mäso, orechy a semená.

zdravá strava

Idea za týmto celým je konzumovať aspoň na 80% potraviny ktoré boli pre naše telá určené na konzumáciu.

Uvedom si že, spracované potraviny ako cereálie boli stvorené pre zníženie nákladov, masovú výrobu a maximalizovanie zisku pre veľké korporácie.

Moderné potraviny dnes brutálne prispievajú k chronickým chorobám a zdravotným problémom.

Paleo ako životný štýl, má tendenciu obsahovať menej sacharidov a viac bielkovín a tukov podobne ako je to v low-carb diéte. No tiež vylučuje strukoviny a mliečne výrobky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zdravie tiež – Aj preto je táto diéta pre odborníkov trocha kontroverzná, ale v zásade súhlasím.

Životospráva je individuálna záležitosť, a to čo môže niekomu škodiť inému zas pomáha. Ako napríklad mliečny kefír – výnimka potvrdzuje pravidlo.

Pokračuj v čítaní, a dozvieš sa viac o výhodách a nevýhodách Paleo diéty. Tiež spomeniem ako by si mal postupovať  aby si v paleo diéte maximalizoval svoje výsledky.

Prečo vyskúšať Paleo Diétu? 6 Výhody

  • Podporuje chudnutie
  • Vysoký obsah proteínov
  • Znižuje zápaly
  • Zvyšuje pocit sýtosti
  • Opravuje nerovnováhu
  • Reguluje krvný cukor

1.Paleo Podporuje chudnutie

Žiadna veda, keď človek vysadí spracované potraviny, cukry, šťavy, cereálie, chleby atď. Telo zareaguje schudnutím, zbavením sa nadbytočnej vody a tiež tuku. Príčinou je zníženie cukru a teda aj inzulínu, ktorý je generálom v regulácií priberania a chudnutia.

Množstvo zhodených kíl závisí od tvojho momentálneho metabolického zdravia.

Tým, že paleo strava zníži prijem sacharidov a zvýši obsah tukov a bielkovín, čiastočne zníži aj počet prijatých kalórií. Teda schudneš.

Ak chceš schudnúť ešte rýchlejšie, konzumuj menej ovocia a zvýš príjem potravín, ktoré ti nakopnú chudnutie ešte viac. To môže byť, kvalitná káva, zelený čaj, jablčný ocot, cejlónska škorica a ostrejšie veci ako čili papričky, zázvor, kurkuma, cesnak.

Paleo strava ti tiež pomôže zasýtiť sa na dlhšie takže by si mal jesť max. 3 krát denne.

Losos

Losov – plný omega 3-jek

2. Vysoký obsah proteínov

Dostatok bielkovín v tvojej strave je nevyhnutný pre udržanie celkového zdravia. Proteín je dôležitý na opravu a obnovu tkanivových buniek, udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi, transport kyslíka, hojenie rán a budovanie svalovej hmoty.

Ak neprijímaš dostatok bielkovín, možno zažívaš únavu, chorľavosť a slabšiu koncentráciu.

Pre paleo je proteín jednou zo základných zložiek. Paleo jedálniček ti navrhuje prijímať bielkovinové potraviny, ako sú hovädzie mäso, hydina a morské plody.

3.Paleo strava znižuje zápaly

Najväčší problém zdravia.

Zápal je normálna telesná reakcia vyvolaná imunitným systémom na ochranu pred cudzími útočníkmi. Z času na čas je to okay, no dlhodobý, chronický zápal je niečo ako začarovaný kruh a chceš sa mu zďaleka vyhnúť. Práve ten spôsobuje choroby ako – rakovina, srdcové ochorenia a diabetes.

Paleo strava odporúča konzumovať, veľa protizápalových potravín, ako sú ovocie, zelenina, orechy a semená.

Ovocie a zelenina majú vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály. Zatiaľ čo orechy a semená majú vysoké množstvá protizápalových omega-3 mastných kyselín.

4.Paleo strava zvyšuje pocit sýtosti

Paleo strava dáva do popredia zdravé tuky a bielkoviny ktoré zvyšujú sýtosť a znižujú možnosť prežratia sa.

Tuk sa trávi veľmi pomaly, takže zostane v žalúdku dlhšie čo udrží pocit plnosti. Proteíny zasa znižujú hladiny grelínu, hormónu hladu, takže ti klesne aj chuť do ďalšieho jedla.

Okrem toho musíš zredukovať aj množstvo sacharidov, ktoré sa zvyčajne trávia veľmi rýchlo.

A tiež vedú k vysokej hladine cukru v krvi a následne pádu, takže ti mozog predčasne hovorí že si hladný. Už si to určite zažil. Na raňajky si dáš chleba s džemom a o 10.00 už pozeráš na hodinky kedy bude obed.

Paleo strava

Zelenina by mala zabrať 50% nášho taniera

5.Paleo strava opravuje vitamínové a minerálové nerovnováhy.

Jedným z najväčších prínosov Paleo stravy je, že dáva do popredia potraviny bohaté na živiny pred „mŕtve“ spracované a rafinované potravinami.

Potraviny bohaté na živiny ti dodajú dôležité mikro živiny, ktoré ti môžu chýbať, čo sa prejaví v zvýšenej telesnej aj duševnej energii. Nebudeš už taký vyčerpaný.  

 

Paleo jedálniček ti poskytne viac železa, selénu, omega-3 mastných kyselín, vitamínov A, D, E, vitamínu K a tiež zvýši C-éčko.

Ak pravidelne konzumuješ potravu chudobnú na živiny a tzv. „prázdne kalórie“ Pravdepodobne máš aj ty v tele disbalancie. Paleo strava ti ich pomôže vyrovnať.

6. Paleo strava reguluje hladinu cukru v krvi

Inzulín

Ako makro živiny zvyšujú inzulín Zelená – sacharidy/ oranžová – bielkoviny / modrá – tuk/

Paleo v sacharidoch nie je až také nízke ako keto alebo low carb diéta. No ak vyhodíš múčne výrobky ako pizza, kebab, chlieb, cestoviny, sladkosti atď.

Predpokladám že automaticky znížiš podiel sacharidov o 50% a viac, budem sa opakovať, ale tým znížiš cukor, inzulín a telo ako keby zázrakom samo zhodí vodu a tuk.

Keď ešte okrem toho, že upravíš stravu začneš efektívne cvičiť, znižovať hladinu stresu a piť kvalitnú vodu, tvoje telo sa ozdraví, odľahčí a poďakuje vo forme zvýšenej energie na tele aj na mysli. Keďže mozog je s trávením veľmi prepojený.