Kakaové bôby – chutné a zdravé zároveň?

Čo vám príde na rozum, keď počujete slovo “kakaovník”?

Máte dve možnosti – strom a kakaový závin, pričom obe tieto možnosti sú správne. Bolo by asi celkom vtipné, keby sme napísali článok o účinkoch kakaového závinu na organizmus. Ktovie, možno nabudúce. ?
Ale nateraz k tým stromom! Kakaovníky sú zdrojom neuveriteľného rastlinného bohatstva, bez ktorého by ani ten závin neuzrel svetlo sveta. Nech sa páči, kakaové bôby.

 

Čo sú kakaové bôby?

Kakaové bôby sú semienka kakaovníka, ktoré sa zbierajú z jeho plodov. Tým treba po zbere prasknúť škrupinu a hľa, vo vnútri nájdeme poklad. Bôby sú po zbere veľmi vlhké preto ich treba usušiť a upražiť, až potom sa môžu pomlieť na kakaový prášok. 

Takéto pravé kakao má horkú chuť a spracúva sa ďalej do rôznych čokoládok, kakaových buchiet, kakaových koláčov a iných produktov.

Kakao

Pestovanie a zber

Kakaové bôby sa zbierajú z plodov kakaovníka. Kakaovníky rastú v teplom a vlhkom prostredí. Veľké kakaové plantáže sa nachádzajú napríklad v Ekvádore, Kolumbii a iných krajinách Latinskej Ameriky. 

Tieto stromy sa pestujú a “dozrievajú” 5 rokov, až potom začnú produkovať bôby. Jeden kakaovník dokáže dokáže ročne vyprodukovať až 1000 bôbov! To je dosť na 900 g čokolády. 

Zber kakaových bôbov prebieha veľmi rýchlo – keď plody kakaovníka dozrejú, treba ich v priebehu niekoľkých týždňov pozbierať, inak sa v nich začnú tvoriť baktérie, ktoré bôby pripravia o všetky výživné látky. 

 

Kakao

Kakaové bôby a ich účinky

Surové kakao alebo kakaové bôby, účinky na naše zdravie sú rovnaké. Kakaové bôby obsahujú veľké množstvo antioxidantov a flavonoidov, ktoré chránia telo od voľných radikálov, posilňujú imunitu, znižujú vysoký krvný tlak a chránia srdce pred rôznymi ochoreniami. Sú plné zdravých tukov a neobsahujú takmer žiadny cukor. 

Sú bohaté na minerály, najmä horčík, železo a kalcium. Taká horúca čokoláda z pravého kakaa je výbornou zdravou pochúťkou pre zdravé kosti a zuby. Vedeli ste, že ako prví si horúcu čokoládu začali robiť Mayovia? Kakaové bôby rozdrvili na prášok a kakao zaliali horúcou vodou.

 

Horúca čokoláda

 

Kakaové bôby sú tiež výborným zdrojom vlákniny, ktorá má blahodarné účinky na tráviaci trakt a znižuje hladinu LDL cholesterolu. Jeden kakaový bôb obsahuje až 5 g vlákniny

Katechín, ktorý sa v bôboch nachádza, zlepšuje náladu a funkcie mozgu. Taktiež pôsobí ako prevencia voči cukrovke a spomaľuje starnutie.
Kakaové bôby a surové kakao majú výborné protizápalové účinky, vyskúšajte preto kombináciu kakaa a kurkumy!

Áno, kakaové bôby môžete chrúmať aj celé, takže si ich s pokojným svedomím pridajte k mixu orieškom. Celé bôby sú ale pre veľa ľudí príliš horké alebo tvrdé. Veľmi populárne sú preto kakaové nibsy (drvené kakaové bôby). 

Kakao

Niekoľko nápadov na využitie v kuchyni:

  • pridajte si kakaové nibsy do smoothies alebo ovsenej kaše
  • vyskúšajte ich pridať do koláča
  • prihoďte si do granoly namiesto čokolády kakaové nibsy 
  • primiešajte ich do domáceho orechového masla alebo mlieka
  • prihoďte ich na desiatu k orieškom a sušenému ovociu
  • obľubujete pikantné omáčky a marinády? Vyskúšajte do nich najbližšie pridať niekoľko podrvených bôbov!

granola

 

Treba si ale dať pozor – kakaové bôby obsahujú stimulanty kofeín a teobromín. Preto sa ich netreba prejedať, stačí len zopár denne. Nadmerná konzumácia by mala rovnaký účinok, ako keby ste vypili 5 káv – úzkosť, triaška, nespavosť. Deti a osoby citlivé na kofeín by sa preto mali konzumáciu kakaových bôbov dôkladne zvážiť. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali najskôr poradiť so svojím lekárom. 

Odporúčané produkty1