Karolína z Farmove.sk – Podporujeme náš trh, našich výrobcov

Ak sa dá tak nakupujem lokálne potraviny od slovenských výrobcov. Nie sú najlacnejšie ale riadim sa zásadou radšej menej a kvalitne.  Prirodzene ma teda zaujíma ako to na takej slovenskej farme funguje. 

Často v správach počuť ako sú slovenskí farmári znevýhodnení oproti tým zahraničným a že majú veľké ekonomické boje. Takže okrem tvrdej práce, nepredvídateľného počasia, zápasia o každé euro. 

Preto oceňujem myšlienku portálu farmove, ktorí sú najväčší internetový obchod s farmárskymi potravinami na slovenskom trhu. V ponuke majú vyše 1200 farmárskych a lokálnych potravín. Držia sa myšlienky, že prirodzené potraviny, kvalitne a prirodzene pestovaná zelenina a ovocie patria do jedálnička každého Slováka.

 

V tomto rozhovore vám chcem priniesť ich pohľad na lokálne potraviny a ako každý vie svojou trochou prispieť k lepším podmienkam v slovenskej prvovýrobe. 

Odpovedá: Ing. Karolína Bobríková, marketingová manažérka FARMOVE.sk

 

1.Čo bolo najťažšie pri budovaní vášho obchodu a značky?

 

Firmu sme založili v roku 2013, keď ešte náš trh nebol možno tak úplne pripravený na predaj potravín cez internet. Na západe to bolo bežné, no u nás sme mali obavu, ako sa náš projekt ujme. Prešlo už takmer 10 rokov a sme veľmi radi, že Slováci majú záujem o kvalitné farmárske výrobky a prirodzene pestovanú zeleninu a ovocie – o takzvané debničkovanie.

Začiatky však boli ťažké, niekoľko rokov zakladatelia pracovali od rána do večera, 7 dní v týždni. No ani teraz to nie je ľahké – konvenčné potraviny sú už na internete dostupnejšie a je ťažšie „držať s nimi tempo“. Máme však svoje zásady, filozofiu a kritériá kvality, ktorých sa držíme a preto sa ku nám zákazníci radi vrátia.

Ovocie a zelenina

 

2.Myslíte si, že sa za posledné roky zmenil vzťah ľudí k zdravým potravinám?

 

Určite áno, čoraz viac okrem volania po zdravých potravinách počujeme aj to, že ľuďom záleží odkiaľ potraviny majú – či podporia slovenského výrobcu, alebo slovenský výrobok. Navyše dbajú na ekológiu, čomu sa veľmi tešíme, keďže od začiatku nášho podnikania sme chceli byť priamym prostredníkom medzi farmármi a zákazníkom.

 

3.Aké sú obľúbené produkty vašich zákazníkov? Čo najradšej kupujú?

 

Ovocné a zeleninové debničky sú veľmi obľúbené. Sú to pred-pripravené debničky rôzneho druhu a veľkosti, ktoré sú cenovo výhodnejšie. Každý týždeň sa ich zloženie mení, a tak si môže zákazník dopriať pestrosť zeleniny a ovocia na celý týždeň.

Okrem toho máme takmer 100% chladeného portfólia pôvodom zo Slovenska, z neho sú veľmi obľúbené čerstvé ryby alebo slovenské mäso, ktoré je aj z welfare chovu.

 

4.Ako by ste popísali vášho typického zákazníka?

 

U nás nakupujú hlavne ženy, ktoré chcú to najlepšie pre svoju rodinu a deti. Majú málo času, a preto im nákup cez internet vyhovuje. Zároveň dbajú na ekológiu a zdravie.

 

5.Čím sa vaše potraviny/produkty líšia od tých v bežných supermarketoch?

 

Našim heslom je: hlavne sezónne a lokálne. To znamená, jednoducho povedané, že jahody v zime u nás nekúpite. Vždy v sezóne podporíme našich overených farmárov, s ktorými spolupracujeme už roky.

Produkty pestujú prirodzene, a, okrem iného, predáme od nich aj „krivú zeleninu“ – teda produkciu, ktorú by bežné supermarkety do predaja nezaradili, aj keď je úplne zdravotne nezávadná (má len nevhodný tvar a podobne). Taktiež u nás nájdete mäso a iné výrobky hlavne bez „é-čok“. 

 

6.Prečo pokladáte osvetu zdravého stravovania, a teda kvalitných potravín/produktov, za dôležitú?

 

Naša planéta to potrebuje, rovnako tak naša krajina. Každý musí začať od seba, a my sme chceli, aby bol aj náš pracovný čas využitý zmysluplne. Preto sme sa rozhodli pre túto oblasť podnikania – farmárskych lokálnych potravín.

Podporujeme náš trh, našich výrobcov. A keďže sú to výrobky či plodiny pestované prirodzene, priaznivo vplývajú na naše zdravie. Dnes si musí zdravú stravu spotrebiteľ cieľavedome vyberať…

 

7.Chystáte nejaké novinky, ktoré vám pribudnú do sortimentu?

 

Neustále do portfólia dopĺňame sezónnu zeleninu, ovocie či výrobky z fariem.

Zelenina

 

8.Využívate nejaké vaše produkty alebo potraviny aj vo Vašej domácnosti? Ak áno, aké napríklad?

 

Snáď všetky :). Každý z nás si objednáva debničky aj domov. Tak sa stravujeme sezónne a lokálne, doslova v súlade s rytmom prírody.

 

9.Možno viete že Nu3o je veľký milovník kurkumy. Poznáte jej zdravotné výhody? V akej forme ju využívate najradšej a ako často?

 

Poznáme jej protizápalové účinky. Občas ju od nás pýtajú zákazníci aj v čerstvej forme ako koreň, no vaše výrobky sú samozrejme výborne dochutené a „ready“ k príprave, čiže praktickejšie na použitie. Čerstvá kurkuma navyše totiž veľmi farbí prsty ?

 

10.Čím vás oslovili naše produkty?

 

Sú sympatické jednoduchým spracovaním – ihneď pripravené na použitie. Držíme vám veľmi palce – každý poctivý slovenský výrobca si zaslúži podporu!