Niektorí z nás si nevedia predstaviť ráno bez kávičky. Nie každý stíha doma raňajkovať, tak to vyrieši rýchlym riešením po ceste do práce/školy- káva nalačno.
Vieme, že káva má veľa prospešných účinkov ako napríklad, že môže zredukovať riziko cukrovky až na polovicu, má antioxidačné účinky, či obsahuje stimulujúce účinky na mozgovú činnosť.. No treba vedieť hlavne kedy si ju dopriať, ináč môže napáchať len škody. Jedna veľmi často rozoberaná téma je pitie kávy nalačno.
Nájdu sa aj ľudia, ktorým to vyhovuje, no väčšina názorov spočíva v tom, že prvú kávu by sme si mali dopriať až najskôr 20 minút po raňajkách.
Prečo nie pitie kávy nalačno?
Pozor na trávenie
Šálku obľúbeného čierneho moku by ste nemali piť na prázdny žalúdok v ranných hodinách. Ak si ju totiž dáte nalačno, kofeínový nápoj podporí vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v tráviacom trakte. Ak trpíte zápalom žalúdka – gastritídou, pravdepodobne ste tento efekt už pocítili. Kyselina chlorovodíková je škodlivá pre potraviny v žalúdku.
Keď zjete niečo ťažšie, kyselina môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, pretože je zodpovedná za ťažšie trávenie bielkovín.
Bielkoviny sa nemôžu kompletne rozpustiť, čo môže viesť k vzniku zažívacích problémov vrátane nadúvania, zápalu hrubého čreva a dokonca aj rakoviny hrubého čreva.
Dôležité je aj rozoznávať vplyv kávy na lačný žalúdok u zdravého človeka a u človeka s vredovou chorobou alebo zápalom žalúdka.
Kofeín totiž povzbudzuje produkciu žalúdočných štiav, a tým pripravuje tráviaci systém na trávenie potravy a aj preto je vhodné kávu konzumovať až 20 minút po hlavnom jedle.
Káva nalačno môže spôsobiť pálenie záhy
Kofeín takisto znižuje kyslosť v žalúdku a celý tento proces vedie k páleniu záhy. Kyselina v žalúdku pomáha tráviť jedlo, no ak sa vám naruší žalúdočná sliznica, je zle.
Pokiaľ sa stresujete, nespávate a máte aj zlú životosprávu, potom je “kávičkovanie” tým najhorším, čo pre svoje telo môžete urobiť.
Žalúdočná kyselina je dôležitá
Pomáha totiž správne distribuovať živiny, dôležité látky a vitamíny. Jedným z obzvlášť dôležitých minerálov, na ktorého vstrebávanie pôsobí kofeín, je železo. Malé zásoby železa v organizme vedú k anémii, ktorá býva v niektorých prípadoch obzvlášť nebezpečná.
Káva nalačno znižuje hladinu kortizolu
Popíjanie rannej kávy nalačno prevracia naruby aj váš prirodzený biorytmus. Po rannom prebudení sa uvoľňuje hormón nazývaný kortizol, vďaka ktorému sa cítite čulí a plní energie. Výskum však potvrdil, že konzumácia kávy nalačno znižuje hladinu kortizolu. Čo to pre kávičkárov znamená? Ak budete popíjať kávu príliš skoro ráno a nenajete sa predtým, budete sa cítiť oveľa ospalšie.
Výkyvy nálady
Pri pití kávy nalačno dostane zabrať nielen žalúdok, ale aj psychika. Môže zintenzívniť nepríjemné pocity, vyvolať závraty, depresívne stavy a spôsobiť zmeny nálady. Znásobuje pocity úzkosti, zvyšuje srdcovú frekvenciu, podráždenosť a neschopnosť zrakového zaostrenia. Môže za to hormón šťastia serotonín, ktorého produkcia je pri pití nalačno narušená.
Pijete “preháňadlo”
Káva nalačno je preháňadlo, ktoré nadmerne dráždi črevá, svojím vplyvom sa rovná nezdravému ťažkému hamburgeru. Čo však takisto hrá rolu, je kvalita zŕn. Niektoré druhy telo prijme lepšie, iné oveľa horšie. Takisto je dôležité aj množstvo káv a to, koľko lyžičiek si do šálky nasypete. To, že to preháňate, vám telo signalizuje búšením srdca, nervozitou a zvieraním žalúdka.
Pitie kávy nalačno môže spôsobiť pálenie záhy
Káva sa môže podieľať na vzniku pálenia záhy tým, ako uvoľňuje pažerákový zvierač. Na vine ale v tomto prípade nie je iba káva, ale kofeín. Tento stav si tak môžete privodiť aj z koly alebo energetického nápoja.
Káva nalačno a dehydratácia
Naše telo je po celej noci odpočinku značne dehydrované. Prvé, čo by ste mali urobiť hneď ako vstanete, je vypiť aspoň jeden pohár vody.
Ak začnete deň kávou, môžete prispieť k celkovej dehydratácii počas dňa.
Zvyšujúci krvný tlak
Štúdie preukázali, že konzumácia kávy na prázdny žalúdok vedie k výraznému zvýšeniu krvného tlaku u ľudí trpiacich hypertenziou.
Kedy a ako piť kávu ?
Ak bez dávky kofeínu nevydržíte, počkajte aspoň jednu hodinu, kým si vychutnáte svoju prvú šálku kávy. Dobré je zjesť niečo menšie ešte predtým, napr. krajec chleba, čím predídete podráždeniu žalúdka. Iným spôsobom, ako predísť zdravotným ťažkostiam, je tiež pridať maslo alebo mlieko do kávy, aby ste zmiernili podráždenie žalúdka.
Niečo na záver..
Nutné je podotknúť, že každý by mal k pitiu kávy pristupovať na základe vlastného pozorovania svojho organizmu. Ak vám pitie kávy nalačno spôsobuje ťažkosti, je na mieste s tým okamžite prestať.
Každý človek je iný a vyhovuje mu niečo iné.
Treba si to len odpozorovať, ako vaše telo reaguje na kávu na lačný žalúdok a podľa toho sa ďalej riadiť, aby ste si zbytočne neškodili.
Peter
Každé ráno pijeme s manželkou kávu nalačno, asi 20 minút po zobudení. Manželka predtým vypije malý pohár vody, ja bez vody, predtým mám pohyb so psíkom. Ja pijem kávu klasickú zalievanú, sladím ližičkou medu, pridám ližičku masla. Manželka pije kávu tzv. Raňkovú bez cukru, čistú, do kávy nepridáva nič. Doteraz sme nemali žiadné žaludočné problémy, ani problémy s trávením. Chvála Bohu... Druhú kávu pijeme po obede okolo 14:00-15:00. Zatiaľ nám to tak vyhovuje. Ďakujeme za váš článok. Každí sme iní, treba poznať svoje telo. S pozdravom.
Peter Popovič (Administrátor)
Zdravím Peter,
Vďaka za milé slová. Áno každí sme iní a potrebujeme experimentovať a nájsť si to čo nám najviac sedí.
Ale krátko k tomu čo ste napísal:
1. super že pred kávou pijete vodu, pokojne aj pol litra, telo je po spánku trocha dehydrované.
2. pohyb je tiež parádny, aj 5 minut denne ráno je super pred tým ako začne pracovná rutiina. pohyb ráno zapne mozog. Konkrétne BDNF faktor a vypne produkciu melatonínu.
3. a 2 kávy denne to je úplne v poriadku :)
S pozdravom, Peter Popovič, zakladateľ Nu3o