Kefír je fermentovaný mliečny nápoj, kultivovaný z kefírových zŕn. Je bohatým zdrojom vápnika, bielkovín a vitamínov B.  Kefír je overená vecička za všetky drobné. V podstate všetci ľudia s fachu sa na tom zhodneme.

Vysoký obsah živín a probiotík v kefire je veľmi prospešný pre trávenie a zdravie črevnej flóry. Mnoho špecialistov ho považuje za zdravšiu alternatívu k jogurtu.

Tak sa na to poďme spolu pozrieť, v článku sa dočítaš o 9-tich blahodárnych účinkoch kefíru, ktoré sú overené vedou a výskumom. Tiež pridám svoje zápisky a overený návod ako si kefír vyrábam doma sám.

1. Kefír a jeho armáda vojakov

Je to kvasený nápoj tradične vyrobený z kravského alebo kozieho mlieka. Vyrába sa pridaním mlieka do kefíru. Kefírové zrná sú kolónie kvasiniek a baktérií mliečneho kvasenia podobné karfiolu.

Počas zhruba 24 hodín sa mikroorganizmy v zrnách kefíru množia a fermentujú cukry. Tým sa premení mlieko na kefír.Potom sa zrná z mlieka odstránia a môžu sa použiť znova.

Tiež asi môžem povedať, že kefír je nápoj, ale kefírové zrná sú štartérom, ktorý pôsobí ako kvas v ceste.Kefír pôvodne pochádza z východnej Európy a juhozápadnej Ázie. Názov je odvodený z tureckého slova keyif.

Mliečne baktérie sa vykvasia a pretvoria mliečnu (nezdravú) laktózu na kyselinu mliečnu, takže kefír chutí kyslo ako jogurt – má však jemnejšiu konzistenciu.

200ml kefíru obsahuje cca:

  • Bielkoviny: 4 gramy
  • Vápnik: 10% ODD
  • Fosfor: 15% ODD
  • Vitamín B12: 12% ODD
  • Riboflavín (B2): 10% ODD
  • Horčík: 3% ODD
  • A tiež trocha vitamínu D

Okrem toho má kefír približne 150 kalórií, 5-8 gramov sacharidov a 3-6 gramov tuku, čo závisí od toho aké mlieko použiješ.

Kefír je zdravá BOMBA. Obsahuje fakt širokú škálu bioaktívnych zlúčenín vrátane organických kyselín a peptidov, ktoré obohacujú naše zdravie. Hlavne ten podomácky vyrobený.

Existujú aj bezlepkové verzie kefíru ktoré môžu byť vyrobené z kokosového alebo mandľového mlieka.

2. Kefír je silnejší ako jogurt

Niektoré kefírové mikroorganizmy majú pozitívne účinky na zdravie. Aj preto ho pijem skoro každý deň.

Určite sú ti známe probiotiká – malé ale silné bunkové armády – tieto mikroorganizmy môžu podporovať trávenie, pomáhajú chudnúť a napomáhajú pri tvorbe hormónov šťastia.

Kefír

Jogurt je u nás asi najznámejšie probiotikum, no kefír je v sile jogurt2-3

Kefírové zrná obsahujú až 61 kmeňov baktérií a kvasiniek, čo ich stavia do pozície probiotického Kráľa.

Iné fermentované mliečne výrobky sú vyrobené z oveľa menších kmeňov a neobsahujú kvasinky.

 

3. Kefír pôsobí antibakteriálne

Probiotiká v kefíre sú ochrancami pred infekciami. Patrí sem aj probiotikum Lactobacillus kefíry, ktorý v kefíry jedinečný.

Štúdie dokazujú, že tento „bacillus“ môže znižovať rast škodlivých baktérií, vrátane Salmonella, Helicobacter pylori a E. Coli. Ďalším vojakom je v kefíry je Kefiran, typ sacharidu s antibakteriálnymi vlastnosťami.

4. Kefír zlepšuje zdravie kosti a znížuje riziko osteoporózy

Osteoporóza je charakterizovaná zhoršením kostného tkaniva a rastúcim problémom už aj na Slovensku. Obzvlášť to platí pre ženy v zrelšom veku, kedy sa dramaticky zvyšuje riziko zlomenín.

Zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika je jedným z najefektívnejších spôsobov ako zlepšiť zdravie kostí a spomaliť progres osteoporózy.

Mliečny kefír je nielen zdrojom vápnika, ale aj vitamínom K2, ktorý zohráva ústrednú úlohu v metabolizme vápnika. Ukázalo sa, že doplnok K2-ky znižuje riziko zlomenín až o 81%.

Vedci tiež spájajú kefír so zvýšenou absorpciou vápnika v kostných bunkách. To vedie k zlepšeniu hustoty kostí, čo by malo pomôcť predchádzať zlomeninám.

Kefír

5. Kefír môže byť ochranca pri rakovine

Rakovina je bohužiaľ jednou z najčastejších príčin smrti na svete. Vyskytuje sa, keď bunky abnormálne rastú v tele nekontrolovateľne, napríklad v nádore.

Predpokladá sa, že probiotiká vo fermentovaných mliečnych výrobkoch znižujú rast nádorov stimuláciou imunitného systému. Aj  preto je pravdepodobné, že kefír môže bojovať proti rakovine.

Jedna štúdia zistila, že extrakt z kefíru znížil počet buniek rakoviny prsníka u žien o 56%, v porovnaní s iba 14% pri výťažku z jogurtu.

Maj teda na pamäti, že ľudia sú bežne ochotní platiť tisíce eur za neoverené „lieky“.

No, zabúdajú na prevenciu, ktorá je pomerne lacná alternatíva. Daj jej šancu aj ty. A myslím že kefír chutí výborne. Ak netoleruješ mlieko odporúčam vodný kefír alebo tento chutný kokosový.

6. Kefír: Probiotiká v ňom môžu pomôcť pri rôznych problémoch s trávením

Probiotiká nachádzajúce sa v kefíre ti „reštartujú“ baktérie v črevách. Preto sú veľmi účinné pri liečbe mnohých foriem hnačky.

Navyše, dostatok dôkazov naznačuje, že probiotiká a probiotické potraviny môžu zmierniť mnohé problémy s trávením. Ak si počul o syndróme dráždivého čreva alebo vredoch tak vieš o čom hovorím.

7. Kefír má  nízky obsah laktózy

Mliečne výrobky obsahujú prírodný cukor nazývaný laktóza. Veľa ľudí, najmä dospelých, nie je schopných rozložiť laktózu správne. Tento stav sa volá „intolerancia laktózy“.

Kvasené mliečne baktérie vo fermentovaných mliečnych potravinách – ako kefír a jogurt – pretvárajú laktózu na kyselinu mliečnu, takže jej obsahujú podstatne menej v porovnaní s mliekom.

Tieto baktérie tiež obsahujú enzýmy, ktoré pomáhajú rozložiť laktózu ešte efektívnejšie.

Všeobecne ľudia s laktózovou intoleranciou tolerujú kefír dobre, teda aspoň v porovnaní s bežným mliekom.

Ale ak je tvoja intolerancia horšia, je vždy možné vyrobiť kefír, ktorý je 100% bez laktózy, s použitím kokosovej vody, ovocnej šťavy alebo iného mliečneho nápoja. A môžeš ho piť aj kurkumou ako zlaté mlieko.

8. Kefír ti môže zlepšiť astmu a alergiu

Alergické reakcie sú spôsobené zápalovými reakciami na určité potraviny alebo látky. Ľudia s nadmerne citlivým imunitným systémom sú náchylnejší na alergie, ktoré môžu vyvolať aj astmu.

V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že kefír potláča zápalové reakcie súvisiace s alergiami a astmou.

Ľudské štúdie sú potrebné na lepšie preskúmanie týchto účinkov. No dal by som tomu šancu. Kefír je ten tip super potraviny ktorý pôsobí na naše zdravie komplexne, takže výsledky nemusíš hneď spozorovať – ale časom sa dostavia. 

Tip: Pridajte si doň naše prírodné elixíry.

9. Kefír je ľahko vyrobiteľný drink

Ak si ako ja a nestačí ti kefír kúpený v obchode, môžeš si ho ľahko urobiť aj doma. V kombinácii s čerstvým ovocím môže padnúť ako chutný a zdravý dezert. Tiež som niekde čítal že probiotiká a prebiotiká sa navzájom skvelo podnecujú.

Kefirové zrná si môžeš kúpiť online cez ebay/bazoš ale už sa predávajú aj v slovenských e-shopoch. Hľadaj tie s názvom – Tibetan mushroom.

Proces výroby v skratke:

  • Položíš 1-2 lyžice (10-20 gramov) zŕn kefíru do malej nádoby.
  • Pridáš približne 2 šálky (500 ml) mlieka, najlepšie organického alebo surového.
    Mlieko z kráv pasúcich sa na tráve je najzdravšie.
  • Nechaj 3cm od hrany nádoby voľne.
  • Môžeš tiež pridať nejaký plnotučný jogurt, chceš kefír silnejší.
  • Prilož nejaké viečko alebo servítku a nechajte ho odstáť 12 až 36 hodín pri izbovej teplote.

Osobne pijem kefír skoro každý deň, a vyrábam si ho aj ja takto(Video ukážka).

To je všetko ?
Keď bude chutiť kyslo a vyzerať „divne“ je hotový. Mlieko môžeš scediť a proces opakovať donekonečna. Kefírové zrná ti budú rásť ako huby… Budeš mať doma také perpetum mobile.

Kefír

Po 24 hodinách a po 48 hodinách. Čím dlhšie tým kyslejšie a hutnejšie.

Je to lahodné, výživné a jednoducho udržateľné.

Čo dodať na záver ?

Kefír je zdravý, fermentovaný nápoj,  taký „pitný“ jogurt. Tento výrobok sa tradične vyrába z mlieka, ale pokojne si ho vyrobíš aj z iných rastlinných (sójové, ryžové, mandľové, cashew…atď)  mliek alebo kokosovej vody.

Štúdie potvrdzujú, že posilňuje imunitný systém, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, zlepšuje zdravie kostí a dokonca môže bojovať proti rakovine a depresii.

Osobne kefír patrí medzi mojich TOP 5 super potravín. Ak si počul o paretovom 80/20 tak kefír je 95/5.

Aký je tvoj vzťah ku kefíru ? Kupuješ si kefír v obchode alebo si ho vyrábaš doma ?