Kyslá pochúťka pre každého: 9 účinkov kefíru

Vysoký obsah živín a probiotík v kefire je veľmi prospešný pre trávenie a zdravie črevnej flóry. Mnoho špecialistov ho považuje za zdravšiu alternatívu k jogurtu. Tak sa na to poď pozrieť – v článku sa dočítaš o 9-tich účinkoch kyslého mlieka, ktoré sú overené vedou a výskumom, doplnené tiež o naše zápisky a overený návod, ako si kefír vyrobiť doma.

1. Kefír a jeho armáda vojakov

Je to kvasený nápoj tradične vyrobený z kravského alebo kozieho mlieka. Vyrába sa pridaním mlieka do kefíru. Kefírové zrná sú kolónie kvasiniek a baktérií mliečneho kvasenia podobné karfiolu.

Počas zhruba 24 hodín sa mikroorganizmy v zrnách kefíru množia a fermentujú cukry. Tým sa premení mlieko na kefír. Potom sa zrná z mlieka odstránia a môžu sa použiť znova.

Tiež asi môžeme povedať, že kefír je nápoj, ale kefírové zrná sú štartérom, ktorý pôsobí ako kvas v ceste. Kefír pôvodne pochádza z východnej Európy a juhozápadnej Ázie, názov je odvodený z tureckého slova keyif.

Mliečne baktérie sa vykvasia a pretvoria mliečnu (nezdravú) laktózu na kyselinu mliečnu, takže kefír chutí kyslo ako jogurt – má však jemnejšiu konzistenciu.

200 ml kefíru obsahuje cca:

 • Bielkoviny: 4 gramy
 • Vápnik: 10 % ODD
 • Fosfor: 15 % ODD
 • Vitamín B12: 12 % ODD
 • Riboflavín (B2): 10 % ODD
 • Horčík: 3 % ODD
 • A tiež trocha vitamínu D

Okrem toho má kefír približne 150 kalórií, 5 – 8 gramov sacharidov a 3 – 6 gramov tuku, čo závisí od toho aké mlieko použiješ.

Kefír je zdravá BOMBA. Obsahuje fakt širokú škálu bioaktívnych zlúčenín vrátane organických kyselín a peptidov, ktoré obohacujú naše zdravie. Hlavne ten vyrobený doma.

Existujú aj bezlepkové verzie kefíru ktoré môžu byť vyrobené z kokosového alebo mandľového mlieka.

2. Účinky kefíru sú silnejšie ako jogurt

Niektoré kefírové mikroorganizmy majú pozitívne účinky na zdravie. Určite sú ti známe probiotiká – malé ale silné bunkové armády – tieto mikroorganizmy môžu podporovať trávenie, pomáhajú chudnúť a napomáhajú pri tvorbe hormónov šťastia.

Jogurt je u nás asi najznámejšie probiotikum, no kefír je oproti jogurtu nutrične hodnotnejší. Kefírové zrná obsahujú až 61 kmeňov baktérií a kvasiniek, čo ich stavia do pozície probiotického kráľa. Iné fermentované mliečne výrobky sú vyrobené z oveľa menších kmeňov a neobsahujú kvasinky. 

3. Kefír pôsobí antibakteriálne

Medzí významné účinky kefíru patria aj probiotiká. V rámci kefíru pôsobia ako ochráncovia pred infekciami, patrí sem aj jedinečné probiotikum Lactobacillus.

Štúdie dokazujú, že tento „bacillus“ môže znižovať rast škodlivých baktérií, vrátane Salmonella, Helicobacter pylori a E. Coli. Ďalším vojakom je v kefíry je Kefiran, typ sacharidu s antibakteriálnymi vlastnosťami.

4. Kefír zlepšuje zdravie kostí a znížuje riziko osteoporózy

Osteoporóza je charakterizovaná zhoršením kostného tkaniva a rastúcim problémom už aj na Slovensku. Obzvlášť to platí pre ženy v zrelšom veku, kedy sa dramaticky zvyšuje riziko zlomenín.

Zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika je jedným z najefektívnejších spôsobov ako zlepšiť zdravie kostí a spomaliť progres osteoporózy.

Mliečny kefír je nielen zdrojom vápnika, ale aj vitamínom K2, ktorý zohráva ústrednú úlohu v metabolizme vápnika. Ukázalo sa, že doplnok K2-ky znižuje riziko zlomenín až o 81 %.

Vedci tiež spájajú kefír so zvýšenou absorpciou vápnika v kostných bunkách. To vedie k zlepšeniu hustoty kostí, čo by malo pomôcť predchádzať zlomeninám.

5. Kefír môže byť ochranca pri rakovine

Rakovina je bohužiaľ jednou z najčastejších príčin smrti na svete. Vyskytuje sa, keď bunky abnormálne rastú v tele nekontrolovateľne, napríklad v nádore.

Predpokladá sa, že probiotiká vo fermentovaných mliečnych výrobkoch znižujú rast nádorov stimuláciou imunitného systému. Aj preto je pravdepodobné, že kefír môže bojovať proti rakovine.

Jedna štúdia zistila, že extrakt z kefíru znížil počet buniek rakoviny prsníka u žien o 56 %, v porovnaní s iba 14 % pri výťažku z jogurtu. Ľudia sú bežne ochotní platiť tisíce eur za neoverené „lieky“. No zabúdajú na prevenciu, ktorá je pomerne lacná alternatíva. Daj jej šancu aj ty.

Ak netoleruješ mlieko odporúčame ti vodný kefír alebo tento chutný kokosový.

6. Probiotiká ako hlavná zložka pri rôznych problémoch s trávením

Probiotiká nachádzajúce sa v kefíre ti „reštartujú“ baktérie v črevách. Preto sú veľmi účinné pri liečbe mnohých foriem hnačky.

Navyše, dostatok dôkazov naznačuje, že probiotiká a probiotické potraviny môžu zmierniť mnohé problémy s trávením. Ak si počul/a o syndróme dráždivého čreva alebo vredoch tak vieš o čom hovoríme.

7. Kefír má nízky obsah laktózy

Mliečne výrobky obsahujú prírodný cukor nazývaný laktóza. Veľa ľudí, najmä dospelých, nie je schopných rozložiť laktózu správne. Tento stav sa volá „intolerancia laktózy“.

Kvasené mliečne baktérie vo fermentovaných mliečnych potravinách – ako kefír a jogurt – pretvárajú laktózu na kyselinu mliečnu, takže jej obsahujú podstatne menej v porovnaní s mliekom.

Tieto baktérie tiež obsahujú enzýmy, ktoré pomáhajú rozložiť laktózu ešte efektívnejšie.

Všeobecne ľudia s laktózovou intoleranciou tolerujú kefír dobre. V porovnaní s bežným mliekom sú účinky kefírového mlieka priaznivejšie pre ľudí s intoleranciou.

Ale ak je tvoja intolerancia horšia, je vždy možné vyrobiť kefír, ktorý je 100 % bez laktózy, s použitím kokosovej vody, ovocnej šťavy alebo iného mliečneho nápoja. A môžeš ho piť aj kurkumou ako zlaté mlieko.

8. Kefír ti môže zlepšiť astmu a alergiu

Alergické reakcie sú spôsobené zápalovými reakciami na určité potraviny alebo látky. Ľudia s nadmerne citlivým imunitným systémom sú náchylnejší na alergie, ktoré môžu vyvolať aj astmu.

V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že kefír potláča zápalové reakcie súvisiace s alergiami a astmou. Kefír je ten tip super potraviny ktorý pôsobí na naše zdravie komplexne, takže výsledky nemusíš hneď spozorovať – ale časom sa dostavia. 

Tip: Pridaj si doň naše prírodné elixíry.

9. Recept na domáci kefír, ktorý si urobíš aj sám/sama doma 

Ak si ako ja a nestačí ti kefír kúpený v obchode, môžeš si ho ľahko urobiť aj domáci kefír. V kombinácii s čerstvým ovocím môže padnúť ako chutný a zdravý dezert. Zároveň probiotiká a prebiotiká sa navzájom skvelo podnecujú.

Kefirové zrná si môžeš kúpiť online cez ale už sa predávajú aj v slovenských e-shopoch. Hľadaj tie s názvom – Tibetan mushroom.

Proces výroby receptu pre domáci kefír:

 • Položíš 1 – 2 lyžice (10 – 20 gramov) zŕn kefíru do malej nádoby.
 • Pridáš približne 2 šálky (500 ml) mlieka, najlepšie organického alebo surového.
  Mlieko z kráv pasúcich sa na tráve je najzdravšie.
 • Nechaj 3 cm od hrany nádoby voľne.
 • Môžeš tiež pridať nejaký plnotučný jogurt, chceš kefír silnejší.
 • Prilož nejaké viečko alebo servítku a nechaj ho odstáť 12 až 36 hodín pri izbovej teplote.

Kefír môžeš piť skoro každý deň. Keď bude chutiť kyslo a vyzerať „divne“ je hotový. Mlieko môžeš scediť a proces opakovať donekonečna. Kefírové zrná ti budú rásť ako huby. Budeš mať doma také perpetum mobile. Kefír si pokojne vyrobíš aj z iných rastlinných (sójové, ryžové, mandľové, cashew…) mliek alebo kokosovej vody.


Pri kefíre platí čím dlhšie tým kyslejšie a hutnejšie. Je to lahodné, výživné a jednoducho udržateľné.

Záver

Kefír je viac než len kyslá pochúťka - je to zdroj zdravia a blahobytu pre každého. S jeho bohatým obsahom živín, probiotík a množstvom ďalších výhod, je jeho pravidelná konzumácia výhrou pre tvoj tráviaci systém, imunitu a celkové zdravie.

Nech už sa rozhodneš pre túto osviežujúcu nápojovú alternatívu z akéhokoľvek dôvodu, môžeš mať istotu, že tvoje telo ti za to bude vďačné. Nechaj sa inšpirovať a začni svoju cestu k lepšiemu zdraviu s prírodným elixírom - kefirom!