Kokosové mlieko a jeho účinky na ľudský organizmus

Kokosové mlieko sa v posledných rokoch teší veľkej popularite. Používame ho aj my, a to práve v našich prírodných elixíroch.  Prečo je to tak? Nuž, nielen že je chutné a v kuchyni versatilné, ale kokosové mlieko a jeho účinky na ľudský organizmus sú fenomenálne. Skúsme si ich trocha priblížiť.

 

Čo je to kokosové mlieko?

Kokosové mlieko sa vyrába z dužiny dozretých kokosov, pričom toto mlieko má hustú konzistenciu a krásnu bielu farbu. Pri výrobe mlieka sa kokosová dužina rozmixuje spolu s kokosovou vodou. Je súčasťou juhoázijskej, indickej a karibskej kuchyne. Je plné saturovaných tukov a minerálov.

Pozor! Kokosové mlieko a kokosová voda sú dva rozdielne produkty – kým kokosové mlieko sa vyrába z dozretých (hnedých) kokosov, kokosová voda sa vyrába z nezrelých (zelených) kokosov.

 

Hnedý kokos

 

Kokosové mlieko a jeho účinky

 

Zrýchľuje metabolizmus a odbúrava tuk

Je dokázané, že MCT olej, ktorý sa v malom množstve nachádza v kokosovom mlieku, napomáha spaľovaniu tukov a zrýchľuje metabolizmus. Čím to je? MCT olej dokáže udržiavať črevnú mikroflóru v rovnováhe – trávenie je základ zdravia. Americká štúdia z roku 2015 poukázala na fakt, že vzorka ľudí, ktorá začínala svoj deň s MCT olejom, konzumovala cez deň menej jedla. MCT olej taktiež zvyšuje citlivosť na inzulín, pričom práve táto citlivosť je pre chudnutie veľmi prospešná. Inzulín je totiž dôležitý hormón, ktorý má pod kontrolou glukózu a hladinu cukru v krvi.

 

Stará sa o zdravé srdce

Často sa ľudia kokosovému mlieku vyhýbajú práve kvôli jeho vysokému obsahu tuku. Ale! Viaceré výskumy poukazujú na prepojenosť medzi stravou, v ktorej sú zahrnuté saturované tuky, a zdravým kardiovaskulárnym systémom. Je ale tiež pravda, že telo môže na rôzne zdroje saturovaných tukov reagovať rozdielne. Kokosový olej a kokosové mlieko zvyšujú “zlý” LDL cholesterol len minimálne, no zato výrazne zvyšujú hladinu “dobrého” HDL cholesterolu. Práve HDL cholesterol chráni srdce a pomáha telu zbavovať sa LDL cholesterolu tým, že ho postupne premiestni do pečene, ktorá ho následne rozloží.

 

Podporuje imunitný systém

Kokosové mlieko obsahuje kyselinu laurovú, ktorá podporuje funkčný imunitný systém. Štúdie ale tiež ukázali, že táto kyselina má protizápalové účinky a zbavuje telo mikróbov. Účinky kyseliny laurovej sa viažu k prevencii proti streptokokom a tuberkulóze. Kokosové mlieko sa vďaka tejto kyseline stáva tiež výborným spôsobom prevencie voči rakovine – kyselina laurová účinne ničí rakovinotvorné bunky.

 

Kokosové mlieko

 

Kokosové mlieko a jeho účinky – ako ich získať?

Spôsobov, ako do svojej stravy zakomponovať kokosové mlieko, je nekonečne veľa. Medzi naše obľúbené spôsoby, ako využiť kokosové mlieko, patria:

Smooties – pridajte si kokosové mlieko do svojho svojho smoothie, najlepšie po cvičení.

Polievky – použite kokosové mlieko ako základ svojej krémovej polievky. Odporúčame vyskúšať našu vegánsku mrkvovú polievku s kokosovým mliekom.

Raňajkové kaše – nahraďte obyčajné mlieko kokosovým!

 Karí – niet nad indickú kuchyňu, tak prečo si na obed nedopriať kuracie karí od Zo srdca do hrnca?

Zdravé elixíry Nu3o – keďže základ našich nápojov tvorí sušené kokosové mlieko, sú výborným spôsobom, ako túto surovinu zakomponovať do svojho života!

 

Cacao Latte

 

Záver

Konzumácia kokosového mlieka v primeranom množstve znižuje LDL cholesterol, zrýchľuje metabolizmus a podporuje imunitný systém. Ako teda vidíte, kokosové mlieko je chutnou a zdravou surovinou, ktorá si dokáže nájsť miesto v každej kuchyni.