Používaš kokosové mlieko? Prečítaj si ako ovplyvňuje tvoj organizmus

Čo je to kokosové mlieko?

Kokosové mlieko sa vyrába z dužiny dozretých kokosov, pričom toto mlieko má hustú konzistenciu a krásnu bielu farbu. Pri výrobe mlieka sa kokosová dužina rozmixuje spolu s kokosovou vodou. Je súčasťou juhoázijskej, indickej a karibskej kuchyne. Je plné saturovaných tukov a minerálov.

Pozor: Kokosové mlieko a kokosová voda sú dva rozdielne produkty – kým kokosové mlieko sa vyrába z dozretých (hnedých) kokosov, kokosová voda sa vyrába z nezrelých (zelených) kokosov.

Hnedý kokos

Kokosové mlieko a jeho účinky

Zrýchľuje metabolizmus a odbúrava tuk

Je dokázané, že MCT olej, ktorý sa v malom množstve nachádza v kokosovom mlieku, napomáha spaľovaniu tukov a zrýchľuje metabolizmus. Čím to je? MCT olej dokáže udržiavať črevnú mikroflóru v rovnováhe – trávenie je základ zdravia. Americká štúdia z roku 2015 poukázala na fakt, že vzorka ľudí, ktorá začínala svoj deň s MCT olejom, konzumovala cez deň menej jedla. MCT olej taktiež zvyšuje citlivosť na inzulín, pričom práve táto citlivosť je pre chudnutie veľmi prospešná. Inzulín je totiž dôležitý hormón, ktorý má pod kontrolou glukózu a hladinu cukru v krvi.

Stará sa o zdravé srdce

Často sa ľudia kokosovému mlieku vyhýbajú práve kvôli jeho vysokému obsahu tuku. Viaceré výskumy však poukazujú na prepojenosť medzi stravou, v ktorej sú zahrnuté saturované tuky a zdravým kardiovaskulárnym systémom. Je ale tiež pravda, že telo môže na rôzne zdroje saturovaných tukov reagovať rozdielne. Kokosový olej a kokosové mlieko zvyšujú “zlý” LDL cholesterol len minimálne, no zato výrazne zvyšujú hladinu “dobrého” HDL cholesterolu. Práve HDL cholesterol chráni srdce a pomáha telu zbavovať sa LDL cholesterolu tým, že ho postupne premiestni do pečene, ktorá ho následne rozloží.

Podporuje imunitný systém

Kokosové mlieko obsahuje kyselinu laurovú, ktorá podporuje funkčný imunitný systém. Štúdie ale tiež ukázali, že táto kyselina má protizápalové účinky a zbavuje telo mikróbov. Účinky kyseliny laurovej sa viažu k prevencii proti streptokokom a tuberkulóze. Kokosové mlieko sa vďaka tejto kyseline stáva tiež výborným spôsobom prevencie voči rakovine – kyselina laurová účinne ničí rakovinotvorné bunky. 

 Kokosové mlieko

Recepty s kokosovým mliekom

Receptov s kokosom alebo kokosovým mliekom je hneď niekoľko. Či už na slano alebo na sladko, neboj sa kombinovať. Garantujeme ti, že si na jedlách s kokosovým mliekom pochutnáš. Pre inšpiráciu vyskúšaj pár z našich receptov:

Ako môžem využiť kokosové mlieko naplno?

Kokosové mlieko je to vynikajúci zdroj chuti aj výživných hodnôt, ktorý môže obohatiť tvoju kuchyňu. Od kulinárskych výtvorov v ázijskej kuchyni po krémové smoothie a zdravé dezerty, existuje mnoho spôsobov, ako využiť kokosové mlieko v rôznych jedlách a nápojoch.

Môžem zakomponovať kokosové mlieko aj do kávy?

Spôsobov, ako do svojej stravy zakomponovať kokosové mlieko, je nekonečne veľa. Napíklad kokosové mlieko je vnímané ako vysoko kvalitné v kombinácií s kávou. Štúdia kokosového mlieka potvrdila, že kokosové mlieko môže byť použité ako alternatíva k mliečnym zdrojom. Taktiež bolo potvrdené, že kokosové mlieko má veľmi nízky obsah cholesterolu a laktózy, čo ho robí vhodným pre vegetariánov a pre ľudí trpiacich intoleranciou laktózy alebo srdcovými chorobami.

Tip: Zdravé elixíry Nu3o, môžu byť tiež skvelou náhradou kávy. A keďže základ našich nápojov tvorí sušené kokosové mlieko, sú výborným spôsobom, ako túto surovinu zakomponovať do svojho jedálnička. Vyskúšaj ich tiež.

Kurkuma Latte

Kokosové mlieko na vlasy

Kokosové mlieko v kombinácií s vaječným bielkom môže zlepšovať tvoje zdravie vlasov. Poukazuje na to štúdia, podľa ktorej táto kombinácia účinne zlepšuje zdravie vlasov tým, že podporuje vaskularizáciu pokožky hlavy a vlasového korienka a prechádza do silnejšieho vlasového folikulu. Tento zábal môžeš používať ako preventívnu a alternatívnu liečbu proti vypadávaniu vlasov.

Záver

Konzumácia kokosového mlieka v primeranom množstve znižuje LDL cholesterol, zrýchľuje metabolizmus a podporuje imunitný systém. Ako teda vidíš, kokosové mlieko je chutnou a zdravou surovinou, ktorá si dokáže nájsť miesto v každej kuchyni.