Kurkuma NA CHUDNUTIE – 7 VEDECKÝCH FAKTOV

podporuje chudnutieJedným z najčastejších zdravotných problémov moderného veku je nadmerné ukladanie tukov. Obrovská časť populácie je tým ovplyvnená na celom svete. 

Nadváha jednoduchu vzniká pri energetickej nerovnováhe. Táto nerovnováha sa odráža pri ukladaní tuku. No môže kurkuma na chudnutie naozaj efektívne zabrať ?

Energetická nerovnováha je spôsobená tým, že naše príjmy zo stravy (kalórie) sú vyššie ako to, čo telo reálne potrebuje pre metabolické procesy, ako dýchanie, regulácia telesnej teploty, trávenie atď.

Kalórie, ktoré prijímame, pochádzajú z toho, čo jeme alebo pijeme. Množstvo energie, ktoré po prijatí zostane sa v tele uloží na budúce použitie. Táto energia je uložená v pečeňových bunkách ako glykogén a ako triglyceridy v tukových tkanivách.

Energetická nerovnováha môže byť spôsobená aj inými faktormi, ako sú hormonálne poruchy, hypotyreóza, určité genetické poruchy a tiež lieky môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti.

Keď je prírastok hmotnosti nadmerný, vzniká obezita a vedie k ďalším komplikáciám, ako je metabolický syndróm, hypertenzia, artéroskleróza, diabetes atď.

Kurkuma na chudnutie

Prvým krokom k boju proti obezite alebo nadváhe je uvedomenie si tohto problému a vybratie si vhodného programu pre zníženie hmotnosti, ktorý je dlhodobo udržateľný a spojiteľný s tvojim životným štýlom.

V tomto článku ti vysvetlíme ako práve kurkuma môže k tomuto výrazne dopomôcť.

Ak už kurkumu poznáš, pokojne nasledujúci paragraf preskoč…

Čo je kurkuma?

Kurkuma, vedecky známa ako Curcuma longa je jedným z najuznávanejších korenín. Patrí do čeľade Zingiberaceae (rodina zázvoru), ku ktorej patria mnohé koreniny.

Podzemok (koreň) kurkumy sa používa v sušenej alebo čerstvej forme vo varení, kozmetike a v tvorbe tradičných liekoch. (celý článok – kurkuma ako prírodné antibiotikum )

Kurkuma má množstvo bioaktívnych zlúčenín, ktoré tejto korenine dodávajú niekoľko liečivých účinkov. Najaktívnejšou z týchto zlúčenín je kurkumín.

Ďalšie zlúčeniny, ktoré sú prítomné v kurkume, sú prchavé oleje, vitamíny (B, C), draslík, sodík, železo, omega-3 mastné kyseliny, kyselina alfa-linolénová, bielkoviny, sacharidy  a vláknina

Tieto látky podporujú vlastnosťami kurkumy na chudnutie, ktoré sú:

  • protizápalové,
  • antioxidačné,
  • antimikrobiálne,
  • antideoresívne
  • termogénne.

Kurkuma na chudnutie – 7 VEDECKÝCH FAKTOV

Pestré biologické účinky kurkumy môžu mať veľmi pozitívny vplyv na chudnutie. Tieto účinky nielen podporujú úbytok hmotnosti, ale môžu tiež pomôcť znížiť komplikácie spojené s obezitou.

1.Kurkuma zabraňuje tvorbe tuku

Akumulácia tuku v tukových tkanivách alebo v tkanivách žalúdka a pečene, je charakteristická pre nadmernú hmotnosť a obezitu.

Biele tukové tkanivo v tele je hlavným miestom hromadenia tuku.

Angiogenéza (tvorba nových krvných ciev) v bielom tukovom tkanive je spojená s akumuláciou tuku u obéznych ľudí.

Aby sa toto hromadenie tuku znížilo, je potrebné zacieliť angiogenézu v bielom tukovom tkanive.

Kurkumín v kurkume môže zabrániť akumulácii tuku v tukovom tkanive. V tomto môže byť kurkuma na chudnutie veľmi užitočná.

Štúdia potvrdila, že kurkuma stimuluje metabolické aktivity v bielom tukovom tkanive, ktoré zabraňujú angiogenéze. To má za následok zníženie hromadenia tuku.

Zistilo sa tiež, že kurkumín znižuje veľkosť tukových tkanív a zmenšuje množstvo tuku u pacientov s nadváhou. Telesné merania týchto pacientov ukázali výrazné zníženie tuku.

Navyše sa zistilo, že kurkuma spolu so sírou môže zabrániť ukladaniu tukov a zlepšiť lipidový profil krvi a pečene u osôb s nadváhou.

V skratke…

Znamená to, že kurkuma môže zabrániť akumulácii tuku v tukových tkanivách a iných orgánoch. To môže byť užitočné pri zamedzení ďalšieho prírastku hmotnosti u ľudí s nadváhou alebo obezitou. To môže byť veľmi prospešné pri manažmente tvojej hmotnosti.

2.Kurkuma premieňa biele tukového tkanivo na hnedé

Hnedé tukové tkanivo má významnú funkciu pri produkcii tepla. Táto výroba tepla spaľuje glukózu a lipidy (tuky).

Toto nové pôsobenie hnedého tkaniva nadobúda popularitu ako terapeutický účinok pri obezite.

Bolo dokázané, že biele tukové tkanivo sa môže čiastočne premeniť na hnedé a teda sa stať tkanivom uvoľňujúcim energiu namiesto toho, aby sa uchovávalo.

Norepinefrín (neurotransmiter) v tomto procese zásadne napomáha.

Zistilo sa, že zložka v kurkume, kurkumín, je promotérom hnednutia bieleho tukového tkaniva. Zvyšuje hladiny norepinefrínu, ktoré indukujú proces hnednutia.

Kurkuma na chudnutie

Pôsobenie kurkumínu môže zabrániť obezite tým že sa podporuje pálenie nahromadeného tuku v tele. Teda aj v tomto ohľade kurkuma na chudnutie zaberá.

V skratke…

Znamená to, že konzumácia kurkumy môže naštartovať spaľovanie tuku premenou bieleho tukového tkaniva na hnedé. To môže byť veľmi účinné pri prevencii nadmerného prírastku hmotnosti.

3.Kurkuma má termogénny účinok

Termogenéza je metabolický proces, ktorý zahŕňa spaľovanie kalórií v tele. Tento proces podporuje chudnutie.

Zvyšujúca sa termogenéza v tele prostredníctvom stravy je považovaná za praktický spôsob ako si udržiavať stabilnú hmotnosť.

Najčastejšie kupované “diétne” produkty propagujúce chudnutie pomocou termogenézy sú zelený čaj, ženšen, mäta, káva, zázvor, škorica, čierne korenie a chilli papričky.

 Kurkuma latte

Väčšinu z nich si môžeš dať v našom chutnom kurkumovom nápoji Kurkuma Latte – ten ti okrem iného pomôže aj schudnúť.

Zistilo sa že kurkuma tiež obsahuje tieto zložky, preto má potenciál byť termogénnou látkou.

V skratke…

To znamená, že kurkuma v strave môže podporiť chudnutie svojou termogénnou aktivitou. Zvýšená rýchlosť metabolizmu v tele spaľuje kalórie a tým podporuje úbytok hmotnosti.

4.Kurkuma potláča zápal spojený s obezitou

Zápal v tele je spojený s obezitou alebo nadmerným ukladaním tukov v tele. Ak je človek obézny tvoria sa v tele zápalových látky ako IL-6, TNF-α.

Kurkuma

Inšpirácia: Prečítaj si ako som pomohol kamošovi schudnúť 18 kíl za 3 mesiace.

Nadmerné tukové tkanivo produkuje látky nazývané adipokíny, niektoré z nich, ako spomenuté IL-6 a TNF-α, tvoria v tele zápaly. V prípade obezity alebo nadmerného ukladania tukov vedie zápal z týchto adipokínov k tvorbe oxidačného stresu.

Táto zápalová reakcia ďalej vedie k ďalším ochoreniam, ako je metabolický syndróm, kardiovaskulárne poruchy, cukrovka atď.

Kurkuma, ktorá je proti-zápalovou látkou, môže byť veľmi účinná pri zacielení zápalových adipokínov(celý článok o liečivých účinkoch kurkumy a kurkumínu)

Je známe, že kurkumínový antioxidačný a protizápalový účinok sa zameriava práve na zápal súvisiaci s obezitou. Reguluje aktivitu adipokínov a reguluje adiponekciu (reguluje hladiny glukózy a mastných kyselín) a tým znižuje oxidačný stres spôsobený zápalovými adipokínmi.

V skratke…

Kurkuma môže znížiť zápal a s ním súvisiaci oxidačný stres a tak byť funkčnou prevenciou porúch súvisiacich s obezitou.

5.Kurkuma má ANTI-diabetický účinok

Ľudia trpiaci obezitou a nadváhou majú väčšie riziká vzniku diabetu. Preto je prevencia tejto choroby veľmi dôležitá.

Kurkuma ponúka riešenie v praxi aj tu. Je známa svojou účinnosťou pri liečení a prevencii diabetu.

Antioxidačné a protizápalové účinky Kurkuminoidov, najmä kurkumínu, majú veľký antidiabetický účinok. Tieto látky znižujú hladinu cukru v krvi.

Kurkumín je teda účinný proti cukrovke spojenej s obezitou.

V skratke…

Konzumácia kurkumy môže znížiť riziko cukrovky u obéznych jedincov. Tiež antidiabetický účinok kurkumy môže byť užitočný pri samotnej liečbe cukrovky.

6.Kurkuma zabraňuje metabolickému syndrómu

Metabolický syndróm je ďalším prevládajúcim rizikovým faktorom spojeným s obezitou. Akumulácia tuku okolo brucha spôsobuje metabolické zmeny, ktoré spôsobujú metabolický syndróm, t.j. rizikové faktory, ktoré vedú k problémom s koronárnym srdcom.

Zníženie hmotnosti môže znížiť riziko metabolického syndrómu.

Kurkuma je účinným prostriedkom zabraňujúcim tvorbe metabolického syndrómu. Znižuje hladinu cholesterolu, triglyceridov a hladiny cukru v krvi a pôsobí proti tomuto stavu.

Kombo kurkumy a čierneho korenia je veľmi účinné pri prevencii metabolického syndrómu.

V skratke…

Použitie kurkumy môže pomôcť pri prevencii a liečbe metabolického syndrómu u obéznych jedincov.

7.Kurkuma lieči depresiu – je to prírodné antidepresívum

Depresia je ďalšia komplikácia spojená s obezitou a nadváhou, ktorá má škodlivý účinok u pacientov.  Kurkumín sa zdá byť bezpečný a účinný u pacientov trpiacich depresiou.
(prečítaj si tento článok)

Mnohé štúdie (nezávislá štúdia) potvrdili vzťah medzi obezitou a depresiou oboma spôsobmi, t.j. obezita môže viesť k depresii a naopak.

Porucha metabolizmu spôsobená obezitou v tele je u pacientov spojená s depresívnym správaním. Tieto poruchy zahŕňajú zápalové signály, inzulínovú rezistenciu a hormonálne poruchy.

Kurkuma je známa svojou antidepresívnou aktivitou. Kurkumín zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu, ktoré vedú k zníženiu depresie. Kurkuma na chudnutie opäť boduje.

V skratke…

Znamená to, že kurkuma na chudnutie môže byť užitočná pri znižovaní depresie súvisiacej s obezitou a nadváhou. Antidepresívna aktivita kurkumy môže byť tiež užitočná pri prevencii rizika obezity spôsobenej depresiou.

Kurkuma na chudnutie – DÁVKOVANIE

Špecifikácia týkajúca sa dávkovania kurkumy na chudnutie nie je stanovená. Kurkuma je bezpečný produkt na pravidelné používanie v tvojej strave.

Biologická dostupnosť teda absorpcia kurkumy organizmom je však kapitola sama o sebe. (Prečítaj si celý článok, ako zlepšiť biologickú dostupnosť kurkumy?)

Ak si doteraz kurkumu ešte nepoužívali začnite malým množstvom. Zo začiatku by mal príjem tvoriť štvrtinu až pol čajovej lyžičky denne počas prvého týždňa. Množstvo sa môže každý týždeň pomaly zvyšovať o štvrtinu alebo polovicu čajovej lyžičky.

Najvhodnejšie množstvo je 1 až 2 čajové lyžičky 2 až 3 krát denne (napr. 1 čajová lyžička 3 krát denne).

Nedoporučuje sa konzumovať kurkumu na prázdny žalúdok. (štúdia potvrdila že kurkuma spôsobuje reflux kyseliny)

Taktiež sa nedoporučuje konzumovať kurkumu spolu s liekmi ktoré môžu spolu kontra indikovať. Kurkuma a príjem lieku musia byť od seba minimálne 3-4 hodiny.

Ideálna dávka kurkumy tiež nie je u každého rovnaká. Líši sa v závislosti od individuálnej  tolerancie žalúdka.

Kurkuma latte alebo kurkumový čaj sú chutné alternatívy pre konzumáciu kurkumy.

Doplnky kurkumy môžu byť vhodnou možnosťou na použitie kurkumy. Aby sa zabránilo nežiaducim účinkom doplnkov, konzultujte s lekárom.

Všeobecne o kurkume

Diétne použitie kurkumy je všeobecne považované za veľmi bezpečné. Mnoho kuchýň používa kurkumu ako korenie pravidelne a žiadne nepriaznivé účinky neboli zaznamenané.

Pri používaní doplnkov kurkumy sú potrebné určité preventívne opatrenia. (Prečítajte si o vedľajších  účinkoch kurkumínu tu)

Kurkuma a chudnutie: Záver

Potenciál kurkumy je pri chudnutí obrovský. Má rozmanitú škálu opatrení, ktoré pomáhajú pri znižovaní hmotnosti a prevencii hromadenia tuku.

Kurkuma zabraňuje akumulácii tuku protizápalovou aktivitou a schopnosťou premeniť biele tukové tkanivo na hnedé. Tiež zvyšuje rýchlosť metabolizmu v tele.

Kurkuma je tiež užitočná pri potláčaní a prevencii rôznych komplikácií, ktoré vznikajú v dôsledku obezity.

Navyše sa použitím kurkumy dá vyhnúť aj depresii spôsobenej obezitou alebo obezite vyvolanej depresiou.

Vedecky možno vyvodiť, že kurkuma na chudnutie je rozumná a funkčná alternatíva.

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.