Kurkuma je už po stáročia považovaná za super potravinu. Ľudia po celom svete poznajú jej liečivé účinky. A vieš čo je ešte lepšie? Nejde len o kurkumu v strave. Ona je veľmi dobrá aj v kozmetike. No naozaj! Kurkuma na pleť je úplny zázrak, ktorý dokonca aj ja rada využívam. 

Tip: Niečo viac o kurkume a jej účinkoch sa dočítaš v tomto článku. Nejde iba o samotnú kurkumu ako takú, ale aj o jej zložku kurkumín, ktorú obsahuje.

Aké sú výhody kurkumy na pleť?

1. Obsahuje zložky, ktoré prispievajú k prirodzenému lesku

Kurkuma obsahuje antioxidanty a protizápalové zložky. Práve tieto vlastnosti dodávajú pokožke žiarenie a prirodzený lesk. Kurkuma tiež oživuje pokožku a dodáva jej živosť.

Tip: Na pleť môžeš vyskúšať aj masku s kurkumou. Jednoducho zmiešaj spolu malé množstvo gréckeho jogurtu, medu a kurkumy a aplikuj na tvár. Masku nechaj pôsobiť približne 15 minút a potom umy vodou.

2. Pomáha pri liečení rán

Kurkumín, jedna z mnohých zložiek kurkumy, pomáha pri liečení rán tým, že má protizápalové účinky. Taktiež znižuje reakciu tela na kožné rany. Práve to má za následok rýchlejšie hojenie rán. Štúdie dokonca zistili, že kurkuma môže ovplyvnovať aj tkanivo a kolagén.

3. Pomáha pri akné

Kurkuma má antioxidačné a protizápalové schopnosti, ktoré sú prospešné pri liečbe akné. Protizápalové vlastnosti sa zameriavajú na póry a upokojujú pokožku. Je tiež známe, že kurkuma zmierňuje zjazvenie. Na konci tohto článku nájdeš aj Kurkumovú masku na akné.

4. V prípade svrbenia pokožky je skvelým pomocníkom

V Indii sa kurkuma spolu s rastlinou Zederach využíva pri liečbe svrabu. Svrab je stav spôsobený mikroskopickými roztočmi, ktoré zanechávajú vyrážku na pokožke. Aj preto je táto liečba veľmi účinná.

5. Pomáha pri mnohých ďalších dermatologikých problémoch

Žiaľ neexistujú presné štúdie, ktoré by potrvdzovali účinky kurkumy na pleť, no je známe, že kurkuma sa môže použiť aj pri ekzémoch a iných ďalších problémoch. Tiež sa využíva ako liečba na kožnú chorobu – psoriázu.

Aké sú riziká pri používaní kurkumy na pleť?

V prípade, že kurkumu konzumuješ, tak začni najprv iba malým množstvom, aby si videl/a ako na kurkumu reaguje tvoj metabolizmus. Máš alergiu na nejaké koreniny? V tom prípade buď s kurkumou veľmi opatrný/á. Môže spôsobiť podráždenie pokožky, sčervenanie či opuch. Odporúčam ti najskôr kurkumu otestovať na kúsku pokožky a až potom ju použiť na tvár.

Najnevinnejším vedľajším účinkom kurkumy je zafarbenie pokožky na žlto. Toto zafarbenie odstrániš micelárnou vodou, prípadne po viacerých umytiach.

Kurkumová maska na akné

Všetky prípravky sú 100% prírodné. Ich zloženie pozostáva z byliniek. A v čom je to kúzlo? Kurkuma a jej bioaktívna zložka kurkumín ti kožu vyčistia.

Recept z kurkumy na akné

Budeš potrebovať:

  • 4 PL prášku kurkumy
  • 1 PL mlieka
  • 4 PL surového alebo domáceho medu

Túto zmes miešaj v miske až kým nevytvoríš hladkú pastu. Pastu daj na pár hodín schladiť do chladničky a potom aplikuj na tvár. Kroky na ošetrenie nájdeš o pár riadkov nižšie.

Kurkuma na akné

Ako alternatívu môžeš použiť:

  • 4 PL kurkumy v prášku
  • 3 PL olivového alebo sezamového oleja

Zmes miešaj v miske až kým nedostaneš hladkú pastu. Pre obidve masky sú rovnaké kroky ošetrenia:

  • pre otvorenie pórov si daj horúcu sprchu a poriadne vyčisti pleť
  • vyhni sa liečivým, glycerínovým a antibakteriálnym produktom, ktoré by mohli
    pokožku vysušiť
  • tvár nechaj voľne uschnúť alebo použi bavlnený uterák
  • na suchú pleť nanes kurkumovú pastu a poriadne vmasíruj do pleti ako keby si používal/a píling
  • masíruj po dobu aspoň 10 minút
  • masku nechaj pôsobiť až pokým kurkuma nezaschne (pokojne aj cez noc a ráno opláchni)
  • kurkumovú masku už len opláchni

Tip: Ak máš problém s akné, tak ti odporúčam prečítať si článok Kurkuma na akné, v ktorom sa tejto problematike venujem podrobnejšie.

 

Pomohol ti tento článok ? Ak áno, tak ho môžeš zdieľať s kamošmi a dole do komentára nám napíš ako kurkuma reaguje na tvoju tvár.