Kurkuma a čierne korenie: Super kombo plné účinkov

Kurkuma a čierne korenie

Do jedla, smoothie alebo vody okrem kurkumy pridáš aj čierne korenie. Chuť zostane podobná, no vstrebateľnosť a samotné využitie účinných látok v kurkume sa zvýši o viac ako 1000 %. Pre črevnú flóru a mozog predstavuje kombinácia čierneho korenia a kurkumy významné zdravotné benefity.

Pokiaľ budeš užívať kurkumu s čiernym korením pravidelne (denne), pomôže ti vybudovať silnú imunitu.

Užitočné info o kurkume

Kurkuma a jej aktívne zložky sú silnými protizápalovými, antiseptickými, antifungálnymi a antibakteriálnymi antioxidantmi.

Kurkuma je veľmi populárne liečivo používané v Ajurvéde. Ako doplnok stravy je všeobecne dostupná vo forme kapsuly, tinktúry alebo kvapalného extraktu.

Najlepšie vstrebatelná je však z čerstvého koreňa v bio kvalite. V článku všetko o kurkume sa dozvieš o jej pestrých účinkoch viac.

Pestovanie čierneho korenia

Čierne korenie sa pestuje ako hrozno vo forme viniča. Voľne v prírode je sfarbené do čierna, zelena alebo do bielej farby.

Pestovanie čierneho korenia

Pre uchovanie všetkých nutričných hodnôt je potrebné čierne korenie trhať teste pred dozretím, ponechať ho kvasiť a poriadne vysušiť, kým sa nezabalí a dostane do obchodov. Väčšina čierneho korenia sveta pochádza z Indie. Okrem toho, že sa používa ako korenina do jedál, sa čierne korenie používa aj na liečivé účely.

Liečivé účinky kurkumy s čiernym korením

V čiernom korení je kľúčovou zložka piperín, ktorý je podobný kapsaicínu, čo je kľúčová zložka v chili papričkách. Kurkumín je kľúčovou zložkou kurkumy.

Piperín a kurkumín boli študované s cieľom preskúmať potenciálne liečivé účinky pre zdravie, ktoré môžu ponúknuť nielen jednotlivo, ale aj spoločne.

Čierne korenie zlepšuje vstrebávanie kurkumy

Popri mnohých zdravotných efektoch má kurkuma jednu zásadnú nevýhodu – a tou je nízka úroveň biologickej dostupnosti – vstrebávania. 

Väčšina kurkumínu sa metabolizuje skôr, ako ho môžeme absorbovať. Piperín dopomáha tomuto procesu a kurkumín sa preto stáva biologicky dostupný – vstrebateľný.

Vedci sa domnievajú, že by to mohlo byť aj preto, že čierne korenie zabraňuje pracovať určitým tráviacim enzýmom. Tým sa zvyšuje percento vstrebávania akéhokoľvek lieku alebo doplnku výživy, teda aj kurkumy.

čierne korenie

Z tohto dôvodu existuja množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú fakt, že podávanie kurkumínu s piperínom súčasne zlepšuje biologickú dostupnosť. Jedna štúdia zistila, že po konzumácii 2000 mg kurkumínu samostatne boli sérové ​​hladiny veľmi nízke. Avšak, keď sa do kurkumínu pridalo 20 mg piperínu, biologická dostupnosť sa zvýšila o 2000 %.

Ak teda človek užíva iba kurkumu, väčšina je nevyužitá, pokiaľ nie je doplnená o čierne korenie.

Napomáha pri znižovaní bolesti

Piperín v čiernom koreni môže spustiť v tele receptor TRPV1, ktoré vedú k zníženiu bolesti. Piperín sa tiež pridáva do analgetických krémov, ktoré sa môžu lokálne aplikovať na pokožku pre zmiernenie bolesti.

Najnovšie štúdie sa sústreďujú na používanie piperínu ako nového spôsobu, ako zabiť chronickú bolesť – najmä tú neuropatickú bolesť, ktorá je často neliečiteľná.

Kurkuma a čierne korenie = antioxidanty

Aj keď nie je príliš veľa štúdií na túto tému, kurkuma a čierne korenie sa používajú po stáročia v ajurvédskej medicíne ako liečba zápalových porúch, akou je artritída. Obidve tieto zložky majú protizápalové vlastnosti. Prečítaj si celý článok o účinkoch kurkumy.

kurkuma a čierne korenie

Na základe tradičného použitia sa už aj v západnom svete používajú doplnky kurkumy a kurkumínu na liečbu a prevenciu artritídy. Štúdie ukazujú, že kurkuma môže byť účinnejšia pri prevencii artritídy ako pri jej liečbe. Piperín v čiernom korení tiež znižuje zápal a bolesť, ktorá je s ním spojená.

Kurkuma a čierne korenie ako liek na rakovinu

Piperín a kurkumín sa skúmali aj ako liek na prevenciu proti rakovine prsníka. Súčasné liečby rakoviny prsníka sú často neefektívne a veľmi často aj po chemoterapii a inej liečbe sa znova objavujú rakovinové bunky. A podľa nových štúdií môže dôjsť k tomu, že rakovinové kmeňové bunky stále zostávajú v tele a môžu po určitom období spôsobiť opakovaný nárast nádorov.

Preto sa nový výskum snaží nájsť možné spôsoby, ako sa priamo zacieliť výlučne na rakovinové bunky. Štúdie zistili, že kombinácia kurkumy a čierneho korenia by mohla priamo zacieliť kmeňové bunky prsníka.

Clevelandský test na prerušenie nárastu nádorov

Silný roztok piperínu a kurkumínu, ktoré boli 20-krát silnejšie než to, čo sa bežne konzumujeme v potravinách, injekčne pichli na rakovinové bunky. Po zmeraní rakovinových buniek sa zistilo, že proces opätovného narastu nádorov bol prerušený. Toto sa považuje za významný pokrok, kedže obe zlúčeniny neovplyvnili zdravé prsné tkanivo. Tieto prírodné zlúčeniny sú netoxické, a mohli by byť bezpečnou alternatívnou terapiou. Piperín a kurkumín obnovujú všetky kmeňové bunky v tele a nielen tie, ktoré sú citlivé na estrogén. Regenerujú celé telo súčasne.

Táto teória dáva nádej všetkým ženám, u ktorých sa rozvinie rakovina prsníka. Účinky kurkumy sa skúmajú aj pri ostatných druhoch rakoviny.

Prekonanie obezity kombináciou kurkumy a čierneho korenia

Čierne korenie a kurkuma môžu byť tvojím novým spojencom, ak sa snažíš schudnúť. Mnoho fitness nadšencov si pravidelne pridáva do vody kombináciu kurkumy, čierneho korenia a zázvoru, aby sa zbavili prebytočného tuku a naštartovali tak metabolizmus.

TIP od nu3o: Ak by ti to náhodou nechutilo, môžeš pridať pár kvapiek citrónovej alebo limetkovej šťavy.

Kurkuma a čierne korenie môžu byť kombinované v boji proti vysokým hladinám cholesterolu, obezite a cukrovke. Taktiež sú riešením pre optimalizovanie glukózy v krvi, telesnej hmotnosti, lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) alebo zlého cholesterolu a triglyceridov.

kurkuma a čierne korenie

Dávkovanie kurkumy a čierneho korenia

Dávkovanie kurkumy sa líši v závislosti od zdravotného stavu. Rovnako ako u väčšiny bylinných doplnkov, kurkuma nemá žiadne špecifické pokyny pre dávkovanie.

Zvyčajná odporúčaná dávka je 1 – 3 gramy za deň. Pre doplnky kurkumínu je to  400 – 600 mg, trikrát denne.

Čierne korenie a kurkumu možeš konzumovať na sladko alebo aj na slano. Odporúčame ti ich ale vychutnať v:

... alebo vyskúšaj Kurkuma latte?

Ak však chceš všetko rýchlo a jednoducho, Kurkuma latte okrem duálneho extraktu kurkumy a čierneho korenia obsahuje aj zázvor, škoricu, pravú vanilku a kokosové mlieko. Všetko v BIO kvalite.

Zdravotné benefity tohto kurkumového nápoja ti pomôžu komplexne budovať silné zdravie po celý rok. A nahradíš tak poobednajšiu kávu alebo večerný čajík.

Upozornenie: Ak užívaš určité lieky, čierne korenie sa nesmie konzumovať vo väčšej dávke, ako  je 1 čajová lyžička denne – toto konzultuj so svojím doktorom.

Kurkuma ako taká je považovaná za veľmi bezpečné korenie. Doplnky z kurkumy by sa nemali konzumovať nadmerne a dlhodobo. Mohlo by to spôsobiť poruchy trávenia, nevoľnosť alebo hnačku. Obzvlášť to platí pre tehotné alebo dojčiace ženy, diabetikov, pacientov s problémami žlčníka a pacientov, ktorí sa zotavujú z väčšieho chirurgického zákroku.

Kurkuma a čierne korenie sú považované za veľmi bezpečné a používajú sa už tisíce rokov, ak však trpíš nejakými špecifickými zdravotnými problémami a nie si si istý, či ich používať, radšej sa poraď.