14 tipov na kurkumové recepty: Kurkuma s medom a citrónom je TOP

10 dôvodov, prečo používať kurkumu

Liečivé účinky kurkumy sú naozaj ohromné a nespochybniteľné. Dôkazom je aj fakt, že bolo o nej robených už viac ako 10 000 vedeckých štúdií.

Lieči zápaly

Chronický zápal v tele je spojený s celým radom chorôb, akými sú astma, alergie, srdcové choroby, rakovina či predčasné starnutie. Tomuto tichému, ale prevládajúcemu stavu sa dá predísť alebo ho liečiť konzumovaním primárne protizápalových potravín.

kurkuma

Kurkuma v tomto stave nastupuje na scénu ako ozajstná superstar. Rozsiahly výskum poukazuje práve na protizápalové účinky kurkumínu, účinnej látky v kurkume, ktorý je zodpovedný nielen za zdravie korenia, ale aj za jej zlatožltý odtieň.

Kurkuma preto môže efektívne zmierniť bolesť spojenú so zápalom v rôznych podmienkach, ako sú reumatická artritída, ulcerózna kolitída a dokonca aj bolesť svalov po tréningu.

V Nu3o máme vlastný patentovaný extrakt z kurkumy Kurkumín C3. Ide o zmes troch najpotentnejších kurkumínov. Skvelé palivo pre mozog a posilnenie antioxidačnej sily organizmu.

Napomáha tráveniu

Kurkuma sa používa po stáročia na uvoľňovanie a problémy s nadúvaním – výskum tiež potvrdzuje liečivé účinky kurkumy – tohto starého ľudového lieku.

Navyše, nemecká komisia E, ktorá určuje, aké bylinky môžu byť bezpečne predpísané v Nemecku, schválila účinky kurkumy aj pre tráviace problémy. Predpokladá sa, že kurkumín stimuluje žlčník a produkcia žlče tak pomáha tráveniu.

Bohatá na antioxidanty

Kurkuminoid, kurkumín je silný antioxidant, ktorý v tele ničí voľné radikály – tie nečestné molekuly, ktoré poškodzujú bunkové membrány, DNA a spôsobujú bunkovú smrť.

Podporuje pečeň

Kurkuma je dlho považovaná za prírodný liek na pečeň. Tiež sa zistilo, že zlepšuje jej funkcie dokonca aj u ľudí, ktorí už majú chronické poruchy pečene.

Zlepšuje imunitu

S antioxidačnou a protizápalovou aktivitou nie je žiadne prekvapenie, že kurkuma môže poskytnúť posilnenie imunitného systému, keď sa užíva pravidelne.

Chráni srdce

Kurkumín môže pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam – hlavnej príčine smrti na celom svete. Zistilo sa, že tento žltý prášok zlepšuje funkciu endotelu (výstelky krvných ciev), pomáha telu regulovať krvný tlak a napomáha zrážaniu krvi.

Jedna štúdia dokonca dokázala, že kurkumín je rovnako účinný pri posilňovaní funkcie endotelu ako behanie. Iná štúdia dokazuje, že kurkuma funguje rovnako dobre ako bežne predpisované lieky na srdce.

Antioxidačné a protizápalové účinky kurkumy sú taktiež dôležité v boji proti srdcovému ochoreniu.

Kurkuma chráni mozog

Ukázalo sa, že kurkumín zvyšuje neurotrofický faktor v mozgu (BDNF), ktorý je zodpovedný za rast a udržiavanie nervových buniek, čo môže zlepšiť kognitívne funkcie, pamäť a náladu. A čo viac, môže dokonca zabrániť kognitívnemu úpadku.

kurkuma a mozog

Alzheimerova choroba, najčastejšia forma demencie – ktorá spôsobuje problémy s pamäťou, myslením a správaním – je spojená s chronickou zápalovou reakciou v mozgu. Z tohto dôvodu je celkom logické, že silné protizápalové, antioxidačné a cirkulačné efekty kurkumy môžu pomôcť predchádzať a liečiť tento stav.

Uľavuje pri depke

Z času na čas má káždý svoju „chvíľku“. Ak ju chceš riešiť čo najprirodzenejšie, ako sa len dá, ideálne je do svojej životosprávy zahrnúť pravidelné cvičenie, kvalitný spánok a čas strávený s priateľmi a rodinou. No kurkuma ti tiež pomôže uľaviť si.

Kurkumín môže zvýšiť BDNF, čo zlepšuje náladu. Môže tiež zvýšiť “hormóny šťastia“, neurotransmitery v mozgu, serotonín a dopamín.

V jednej malej štúdii vedci zistili, že pacienti liečiaci sa z depresie zaznamenali podobné zlepšenie pri užívaní kurkumínu ako pri antidepresívach! V podstate je kurkuma také prírodné antidepresívum.

No pacienti, ktorí brali nielen kurkumín, ale aj antidepresíva doslova ožili – mali ešte väčšie zlepšenie nálady. Potenciál kurkumy pre podporu duševného zdravia je teda naozaj obrovský.

Úľava od astmy

Zatiaľ čo veľa byliniek, korenín a ďalších potravín poskytnú prirodzenú úľavu pre trpiacich astmou, kurkuma samotná môže byť jedno z najsilnejších prírodných liečiv, ktoré astmatici môžu používať. Kurkuma samotná zlepšuje prúdenie vzduchu, uvoľňuje svalové kŕče, obnovuje normálne dýchacie vzorce, zmierňuje krv a zmierňuje astmatický zápal.

Rozžiari ťa do krásy

Pre najzdravšiu pokožku v tvojom okolí pridaj kurkumu do svojej povinnej kozmetickej výbavy. Urob ju teda neoddeliteľnou súčasťou každodennej rutiny krásy. Pri použití na kožu a pleť môže urýchliť hojenie, znížiť príznaky starnutia, odstráni mastnú pokožku a upokojí príznaky ekzému, psoriázy, sklerodermy a ďalších kožných ochorení.

Kurkuma dokonca môže zmierniť spálenú kožu a aplikuje sa aj na liečbu Hyperandrogénie (abnormálny rast vlasov) u žien.

Ak máš problémy s akné, účinky kurkumy ti môžu pomôcť. V článku nájdeš aj návod na kurkumovú pleťovú masku.

14 spôsobov využitia kurkumových nápojov, ktoré aj zahrejú

Zlaté mlieko

Tradičný kurkumový nápoj, ktorý sa v Indických domácnostiach používa ako wellness drink, spája sušený kurkumový prášok alebo čerstvý koreň kurkumy s mliekom. Hmm… Čo dodať ?

Ak máš problémy zaspať alebo ťa bolí hlava, skús zlaté mlieko namiesto syntetických liekov – jednoduchá príprava a chutný nápoj. Stačí ohriať mlieko a prisypať kurkumu.

Vyskúšaj jednoduchý recept – kurkuma s medom

Obidve látky sú protizápalové, antioxidačné, analgetické, antimikrobiálne, anti-diabetické, anti-agingové, protinádorové, hojenie rán, niekoľko menujúcich. To znamená, že sa spoločne podnecujú, obe spoločne môžu významne zvýšiť terapeutický účinok a podporiť zotavenie, liečbu alebo len celkovo prispieť preventívne.

Kurkuma a med môžu spolu zlepšiť hydratáciu, pružnosť a prispieť k lepšiemu zdraviu pokožky.

Štúdia tiež ukázala, že ajurvédska medicína obsahujúca kurkumu a med ako dve hlavné účinné látky stimulovala produkciu a funkčnosť imunitných buniek, čím pomohla predísť chorobám.

Pridanie medu jednoznačne zlepšuje chuť, vôňu a uľahčuje tak konzumáciu hocakého nápoja, kde je kurkuma prítomná.

Ľadový zelený čaj s kurkumou

Osviežujúci ľadový nápoj, ktorý pomáha podporovať srdce, mozog a všetky bunky v tvojom tele. Recept obsahuje aj čierne korenie, ktoré napomáha tvojmu telu ľahšie vstrebávať živiny.

Kurkuma Latte

Miluješ cafe latte alebo cappuccino ale je už 17:30 a ty chceš niečo bez kofeínové?

vegánske zlaté mlieko

Dopraj svojmu telu naozaj blahodarne liečivé účinky kurkumy a vyskúšaj vegánsku verziu zlatého mlieka. Pokojne si ho vyrob z orechového mlieka (kešu, mandľa, kokos) a čerstvej kurkumy, čerstvého zázvoru, škorice, medu a štipkou kardamónu, čierneho korenia a soli – dokonalé preliečenie vnútorného človeka.

Pokiaľ sa ti však nechce zháňať všetky ingredience, siahni po hotovom prípravku. Kurkuma Latte od Nu3o obsahuje všetky spomínané živiny a je pripravená za pár sekúnd kedykoľvek v priebehu dňa. 

Wellness shot

Rýchly detoxikačný zásah po prebudení. Použi tieto ingrediencie: kokosová voda, kurkuma, zázvor, citrón, morská soľ a med. Tento kurkumový nápoj má korenistú chuť, ktorú zjemní sladký medík. Drink je ideálny pre tých, ktorí chcú využívať účinky kurkumy, ale až tak im nešmakuje.

Škoricovo-kurkumová káva

Milovníci kávy pozor! Vyskúšaj si boostnuť „zdravie“ svojho obľúbeného hrnčeka kávy – ktorá už má svoje vlastné výhody – a jednoducho si ju posyp škoricou a kurkumou. 

Čaj proti chrípke a nachladnutiu

Počas jesenných a zimných mesiacov si ho daj aspoň raz za týždeň a povedz chrípke ADIOS AMIGO.

Skús kombináciu med, škorica, kurkuma, zázvor, jemný kokosový olej, korenistý zázvor a čierne korenie ti urobia parádnu chuť. Odporúčame hodiť do čaju aj pár kúskov jablka pre vianočnú arómu – skús tento recept na čaj s kurkumou a medom.

Zlatý kefír

Upgradni svoje zlaté mlieko tým, že doň pridáš silu probiotík. Sú to priateľské malé baktérie, ktoré zlepšujú zdravie črevnej flóry a v podstate celého človeka.

Jednoducho zmiešaj mliečny kefír s kurkumou, kokosovým olejom a domácim medom pre naozaj zdravý nápoj.

Green smoothie

Priprav si túto zeleninovú šťavu napríklad z uhoriek, mrkvy, citrónu a samozrejme kurkumy! Ak chceš účinky kurkumy ešte zlepšiť, pridaj aj cviklu, zázvor a máš super zdravý nápoj plný vitamínov, minerálov a tepla!

Tropical smoothie

Táto lákavá lahôdka obsahuje veľa výživy pre tvoje telo – vrátane vitamínov A, B6, C, draslíka, mangánu, zdravých tukov a tiež pár gramov bielkoviny! Jednoducho zmiešaj mango, banány, mandľové mlieko, kokosový olej, chia semienka, kurkumu, škoricu a štipku chili.

mango kurkuma chia smoothie 

Zdravá Bloody Mary

Keď už alkohol, tak na zdravý spôsob. Použi tieto Ingrediecie: čerstvý zázvor, čierne korenie, kurkumu, kvalitnú vodku, paradajkový džús a zeler. Pravdepodobne tak vytvoríš najzdravší cocktail v okolí.

Tekvicové latte

Nemusíš chodiť do Starbucksu, môžeš si ho pripraviť aj doma z tekvice alebo si kúpiť tekvicové pyré v obchode. Stačí pridať tekvicové korenie, kurkumu, čierne korenie, škoricu, mlieko a sladidlo podľa vlastného výberu.

Tekvicové latte

Detox drink

Potrebuješ energetický začiatok dňa, ale nemáš žiadne čerstvé ingrediencie, potom je tento drink na lačno pre teba. Jednoducho zmiešaj škoricu, kurkumu, čierne korenie, jablčný ocot, citrónovú šťavu s vodou, doslaď javorovým sirupom a zaručene nakopneš svoj metabolizmus a krvný obeh na 100 %.

Na rýchly detox ti pomôže aj naše Black Latte s kokosovým mliekom a aktívným uhlím.

 black latte

Kurkumový čaj

Pikantný čaj obsahuje škoricu, klinčeky, muškátový oriešok, zázvor, kurkumu, med a kokosové mlieko spolu s bio čiernym korením. Štúdie zistili, že piperín v čiernom korení zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o 2000 %.

Zázvorová limonáda

Presladené nápoje sú pohroma, radšej skús osviežujúci light drink. Jednoducho do vody prisyp kurkumu, zázvor, odšťavený citrón, med a vždy si si istý/á, čo piješ. Aj bez prítomnosti éčok.

Daj nám vedieť aké recepty si vyskúšal/a!

Vyskúšaj niektorý z týchto parádnych kurkumových nápojov obohatených o prírodné nutropiká. Budeme radi ak sa s nami podelíš, ktorý nápoj ti chutil najviac a nezabudni nás označiť na našom Instagrame @nu3o.nutrio.

Odporúčané produkty1