Kurkuma s medom je jedna z najzdravších kombinácií v mojej kuchyni.  Kurkuma má dlhoročnú tradíciu v ájurvédskej medicíne, najmä v Indii.

Aj pre jej liečivé účinky si ju po pár storočiach všimol konečne aj západný svet.  Po káve, zelenom čaji a kokosovom oleji tak prichádza na scénu kurkumáaaa…

Liečivé účinky kurkumy sú naozaj ohromné a nespochybniteľné. Dôkazom je aj fakt že bolo o nej robených už viac ako 10 000 vedeckých štúdií.

V článku sa ďalej dočítaš prečo by si mal svoje zdravé nápoje doladiť kurkumou aj ty a tiež ti dám pár praktických nápadov ako na to.

 

1.Časť: 10. dôvodov prečo používať kurkumu

1. lieči zápaly

Chronický zápal v tele je spojený s celým radom chorôb, akými sú astma, alergie, srdcové choroby, rakovina, predčasné starnutie a ďalšie iné.

Tomuto tichému, ale prevládajúcemu stavu sa dá predísť alebo ho liečiť konzumovaním primárne protizápalových potravín.

kurkumin

Kurkumy v tomto stave nastupuje na scénu ako ozajstná superstar.

Rozsiahly výskum poukazuje práve na protizápalové účinky kurkumínu, účinnej látky v kurkume, ktorý je zodpovedný nielen za zdravie korenia, ale aj za jej zlatožltý odtieň.

Kurkuma preto môže efektívne zmierniť bolesť spojenú so zápalom v rôznych podmienkach, ako sú reumatická artritída, ulcerózna kolitída a dokonca aj bolesť svalov po tréningu.

Aj preto som sa rozhodol vytvoriť vlatný patentovaný extract s kurkumy kurkumín, ktorý nájdeš na eshope. Je zmes 3och najpotentnejších kurkumínov.  Skvelé palivo pre mozog a posilnenie antioxidačnej sily organizmu.

 

2. Napomáha tráveniu

Kurkuma sa používa po stáročia na uvoľňovanie a problémy s nadúvaním – výskum tiež potvrdzuje liečivé účinky kurkumy – tohto starého ľudového lieku.

Navyše, nemecká komisia E, ktorá určuje, aké bylinky môžu byť bezpečne predpísané v Nemecku, schválila účinky kurkumy aj pre tráviace problémy.

Predpokladá sa, že kurkumín stimuluje žlčník a produkcia žlče tak pomáha tráveniu.

 

3. Bohatá na antioxidanty

Kurkuminoid, kurkumín je silný antioxidant, ktorý v tele ničí voľné radikály – tie nečestné molekuly, ktoré poškodzujú bunkové membrány, DNA a spôsobujú bunkovú smrť.

4. Podporuje pečeň

Kurkuma je dlho považovaná za prírodný liek na pečeň. Tiež sa zistilo, že zlepšuje jej funkcie dokonca aj u ľudí, ktorí už majú chronické poruchy pečene.

 

5. Zlepšuje imunitu

S antioxidačnou a protizápalovou aktivitou nie je žiadne prekvapenie, že kurkuma môže poskytnúť posilnenie imunitného systému, keď sa užíva pravidelne.

 

6. Chráni srdce

Kurkumín môže pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam – hlavnej príčine smrti na celom svete.

Zistilo sa, že tento žltý prášok zlepšuje funkciu endotelu (výstelky krvných ciev), pomáha telu regulovať krvný tlak a napomáha zrážaniu krvi.

Jedna štúdia dokonca dokázala, že kurkumín je rovnako účinný pri posilňovaní funkcie endotelu ako behanie.

Ďalšia iná štúdia dokazuje, že kurkuma funguje rovnako dobre ako bežne predpisované lieky na srdce.

Antioxidačné a protizápalové účinky kurkumy sú taktiež dôležité v boji proti srdcovému ochoreniu.

 

7. Kurkuma chráni mozog

 

Ukázalo sa, že kurkumín zvyšuje neurotrofický faktor v mozgu (BDNF), ktorý je zodpovedný za rast a udržiavanie nervových buniek, čo môže zlepšiť kognitívne funkcie, pamäť a náladu.

brainBa čo viac, môže dokonca zabrániť kognitívnemu úpadku.

 

Alzheimerova choroba, najčastejšia forma demencie – ktorá spôsobuje problémy s pamäťou, myslením a správaním – je spojená s chronickou zápalovou reakciou v mozgu.

Z tohto dôvodu je celkom logické, že silné protizápalové, antioxidačné a cirkulačné efekty kurkumy môžu pomôcť predchádzať a liečiť tento stav.

 

8. Uľavuje pri depke

Z času na čas má káždý svoju „chvíľku“. Vo svojich kruhoch si všímam že ľudia to často potláčajú a uchyľujú sa k rekreačným „drogám“ – alkoholu, cigaretám…

Ak si ako ja chceš depku riešiť čo najprirodzenejšie ako sa len dá. Cvičením, kvalitným spánkom a časom stráveným s priateľmi a rodinou.

No kurkuma ti tiež pomôže uľaviť si.

Pýtaš sa ako ?

Ako som uviedol vyššie, kurkumín môže zvýšiť BDNF, čo zlepšuje náladu. Môže tiež zvýšiť “hormóny šťastia“, neurotransmitery v mozgu, serotonín a dopamín.

V jednej malej štúdii vedci zistili, že pacienti liečiaci sa z depresie, zaznamenali podobné zlepšenie pri užívaní kurkumínu ako pri antidepresívach! V podstate je kurkuma také prírodné antidepresívum.

No pacienti, ktorí brali aj kurkumín aj antidepresíva doslova ožili – mali ešte väčšie zlepšenie nálady – potenciál kurkumy pre podporu duševného zdravia je teda naozaj obrovský.

 

9. Úľava od astmy

Zatiaľ čo veľa byliniek, korenín a ďalších potravín poskytne prirodzenú úľavu pre trpiacich astmou, kurkuma samotná môže byť jedno z najsilnejších prírodných liečiv, ktoré astmatici môžu používať.

Kurkuma samotná zlepšuje prúdenie vzduchu, uvoľňuje svalové kŕče, obnovuje normálne dýchacie vzorce, zmierňuje krv a zmierňuje astmatický zápal.

 

10. Rozžiari ťa do krásy

Pre najzdravšiu pokožku v tvojom okolí pridaj kurkumu do svojej povinnej kozmetickej výbavy. Urob ju teda neoddeliteľnou súčasťou každodennej rutiny krásy.

Pri použití na kožu a pleť môže urýchliť hojenie, znížiť príznaky starnutia, odstráni mastnú pokožku a upokojí príznaky ekzému, psoriázy, sklerodermy a ďalších kožných ochorení.

Kurkuma dokonca môže zmierniť spálenú kožu a aplikuje sa aj na liečbu Hyperandrogénie (abnormálny rast vlasov) u žien.

TIP: Ak máš problémy s akné účinky kurkumy ti môžu pomôcť. V článku nájdeš aj návod na kurkumovú pleťovú masku.

 

Záver: Nekonečné liečivé účinky kurkumy

Účinky kurkumy sa zdajú byť nekončiace! Od hojenia zápalu cez zníženie hladiny cholesterolu, až po prevenciu rakoviny.

Teraz, keď vieš, čo kurkuma môže pre tvoje fyzické a duševné zdravie urobiť, mrkni aj na tieto kurkumové drinky.

 

2.Časť: 14 Spôsobov využitia kurkumových nápojov ktoré ťa zahrejú

1.Zlaté mlieko

Tradičný kurkumový nápoj, ktorý sa v Indických domácnostiach používa ako wellness drink, spája sušený kurkumový prášok alebo čerstvý koreň kurkumy s mliekom. Hmm… Čo dodať ?

Ak máš problémy zaspať alebo ťa bolí hlava skús zlaté mlieko namiesto syntetických liekov.

Jednoduchá príprava a chutný nápoj, stačí ohriať mlieko a prisypať kurkumu. Recept tu.

 

Prečo Kurkuma s medom a nie s cukrom  ?

Obidve látky sú protizápalové, antioxidačné, analgetické, antimikrobiálne, anti-diabetické, anti-agingové, protinádorové, hojenie rán, niekoľko menujúcich.

To znamená,  že sa spoločne podnecujú, obe spoločne môžu významne zvýšiť terapeutický účinok a podporiť zotavenie, liečbu alebo len celkovo prispieť preventívne.

Kurkuma spolu s medom môže zlepšiť hydratáciu, pružnosť a prispieť k lepšiemu zdraviu pokožky.

Štúdia tiež ukázala, že ajurvédska medicína obsahujúca kurkumu a med ako dve hlavné účinné látky stimulovala produkciu a funkčnosť imunitných buniek čím pomohla predísť chorobám.

No a v konečnom dôsledku pridanie medu jednoznačne zlepšuje chuť, vôňu a uľahčuje tak konzumáciu hoc akého nápoja kde je kurkuma prítomná.

 

 

2.Ľadový zelený čaj s kurkumou

Osviežujúci ľadový nápoj, ktorý pomáha podporovať srdce, mozog a všetky bunky v tvojom tele. Recept obsahuje aj čierne korenie, ktoré napomáha tvojmu telu ľahšie vstrebávať živiny.

 

3.Kurkumové latte

Miluješ cafe latte alebo cappuccino ? Ale je už 17:30 a ty chceš niečo bez kofeínové ?

kurkuma latte

Tak dopraj svojmu telu naozaj blahodarne liečivé účinky kurkumy a vyskúšaj vegánsku verziu zlatého mlieka.

Pokojne si ho vyrob z orechového mlieka (kešu, mandľa, kokos) a čerstvej kurkumy, čerstvého zázvoru, škorice, medu a štipkou kardamónu, čierneho korenia a soli – dokonalé preliečenie vnútorného človeka.

Vyskúšaj aj to naše.

 

 

4.Wellness Shot

Rýchly detoxikačný zásah po prebudení.

Použi tieto ingrediencie: kokosová voda, kurkuma, zázvor, citrón, morská soľ a med. Tento kurkumový nápoj má korenistú chuť ktorú zjemní sladký medík.

Tento drink je ideálny pre tých, ktorí chcú využívať účinky kurkumy ale až tak im nešmakuje.

2022: Update: Už aj na našeom eshope nájdeš kurkumový shot, ktorý ti dodá energiu počas dňa. Moja receptúra obsahuje lisovaný kurkumový a zázvorový koreň, ktoré dodávajú telu kľúčové živiny a polyfenoly.

K tomu sme pridali citrónovú a jablkovú šťavu pre efektívnu hydratáciu a vitamín C. Navyše shot obsahuje aj čierne korenie pre zvyšenie vstrebatelnosti a štipku chilli na nakopnutie metabolizmu. 

kurkumovy shot

 

5.Škoricovo-kurkumová káva

Milovníci kávy pozor ! Vyskúšaj si boostnuť „zdravie“ svojho obľúbeného hrnčeka kávy – ktorá už má svoje vlastné výhody – a jednoducho si ju posyp škoricou a kurkumou.

 

6.Čaj proti chrípke a nachladnutiu

Počas jesenných a zimných mesiacov si ho daj aspoň raz za týždeň a povec chrípke ADIOS AMIGO.

Voňavá škorica, svieži citrón, domáci med, koreňová kurkuma, jemný kokosový olej, korenistý zázvor a čierny korenie ti urobia parádnu chuť.

Odporúčam vhodiť aj pár kúskov jablka – pre vianočnú arómu – hmm…absolútny super drink.(recept tu)Kurkuma s medom

 

7.Zlatý kefír

Upgradni  svoje zlaté mlieko tým, že pridáš silu probiotík.

Sú to priateľské malé baktérie, ktoré zlepšujú zdravie črevnej flóry a v podstate celého človeka.

Jednoducho zmiešaj mliečny kefír s kurkumou, kokosovým olejom a domácim medom pre naozaj zdravý nápoj.

 

8.Green smoothie

Priprav si túto zeleninovú šťavu napríklad z uhoriek, mrkvy, citrónu a samozrejme kurkumA! Ak chceš účinky kurkumy ešte zlepšiť pridaj aj cviklu, zázvor a máš super zdravý nápoj plný vitamínov, minerálov a tepla!

 

9.Tropical smoothie

Táto lákavá lahôdka obsahuje veľa výživy pre tvoje telo – vrátane vitamínov A, B6, C, draslíka, mangánu, zdravých tukov a tiež pár gramov bielkoviny!

Jednoducho zmiešaj mango, banány, mandľové mlieko, kokosový olej, chia semienka, kurkumu, škoricu a štipku chili.Kurkuma s medom

 

10.Zdravá Bloody Mary

Keď už alkohol tak na zdravý spôsob. Použi tieto Ingrediecie: čerstvý zázvor, čierne korenie, kurkumu, kvalitnú vodku, paradajkový džús a zeler. Pravdepodobne tak vytvoríš najzdravší cocktail v okolí.

 

11.Tekvicové latte

Život je zmena, jeseň pomaly prichádza a je ten pravý čas na tekvicu ? alebo tekvicové latte ?

Nemusíš chodiť do Starbucksu,  môžeš si ho pripraviť aj doma z tekvice alebo si kúpiť tekvicové pyré v obchode.

Potom len pridaj tekvicové korenie, kurkumu, čierne korenie, škoricu, mlieko sladidlo podľa vlastného výberu.

Super inšpiráciu na tekvicové latte s kávou som našiel na tomto milom blogu Martinky Grňovej. 

 

12.Detox drink

Potrebuješ energetický začiatok dňa ale nemáš žiadne čerstvé ingrediencie, potom je tento drink na lačno pre teba.

black latte

Jednoducho zmiešaj škoricu, kurkumu, čierne korenia jablčný ocot, citrónovú šťavu s vodou a doslaď javorovým  sirupom a zaručene nakopneš svoj metabolizmus a krvný obeh na 100%.

Na rýchly detox ti pomôže aj naše BLACK LATTE s kokosovým mliekom a aktívným uhlím.

 

13.Kurkumový čaj

Tento pikantný čaj obsahuje škoricu, klinčeky, muškátový oriešok, zázvor, kurkumu, med a kokosové mlieko spolu s neobvyklým doplnkom …bio čierne korenie.

Štúdie zistili, že piperín v čiernom korení zvyšuje vstrebávanie kurkumínu o 2000%.

Zameň nezdravé za zdravé a éčka za K–áčka ?

 

14.Zázvorová limonáda

limonádaPresladené nápoje sú total pohroma, radšej skús tento osviežujúci light drink.

Jednoducho do vody prisyp kurkumu, zázvor, odšťavený citrón, med a vždy si si istý čo piješ. Už žiadne éčka pleeease.

Vyskúšal si už niektorý z týchto parádnych kurkumových nápojov obohatených o prírodné nutropiká ? Ktorý je tvoj obľúbený ? 

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.