Kurkumín, ako ti spomalí starnutie a vylepší tvoj mozog

Mozog má totižto z času na čas zahmlené vnímanie. Nie kvôli tomu že by to urobil schválne no okrem toho, že spracováva velké množstvá informácii – opotrebuváva sa. Tak ako každý iný orgán tela. Čím je starší, tým väčšiu starostlivosť potrebuje. Každá časť tela sa s vekom začína zhoršovať, ale existujú veci, ktoré môžeme preventívne robiť, aby sme svojmu mozgu pomohli. Treba podniknúť pravidelné kroky na oddialenie jeho degenerovania. 

Teda, spomaliť proces starnutia mozgu sa dá. V tomto článku som spísal pár funkčných krokov, ktoré treba podniknúť aby sa degenerovanie mozgu spomalilo. 

Mozog potrebuje starostlivosť

Ako starneme, naša schopnosť vybavovať si informácie sa spomaľuje. Neprítomnosť je bežná vec, najmä pri multitaskingu alebo keď niečomu/niekomu nevenujeme plnú pozornosť. Toto je problém pre ľudí všetkých vekových kategórií, ale má tendenciu sa vyskytovať častejšie, čím sme starší. Ja mám teraz 32 rokov a začínam to pociťovať. Možno to má u mňa rýchlejší nástup, keďže žijem s epilepsiou a nespavosťou.

Náš mozog vykonáva množstvo dôležitých funkcií, takže je ľahké pochopiť, prečo sa mozog začína opotrebovávať rýchlejšie ako ostatné orgány. Navyše o mozog sa musíme starať počas celého života, aby s pribúdajúcim vekom nebola degenerácia taká závažná.

Čo sa skrýva pod tvojou kapotou ? 

Mozog pozostáva zo štyroch lalokov, z ktorých každý zodpovedá za špecifické funkcie.

  • Predný lalok: Spája sa s uvažovaním, plánovaním, riešením problémov, emóciami a pohybom.
  • Parietálny lalok: Zodpovedá za pohyb, rozpoznávanie a orientáciu.
  • Okcipitálny lalok: Zodpovedá výlučne za vizuálne spracovanie.
  • Spánkový lalok: Spája sa s pamäťou, rečou a vnímaním alebo rozpoznávaním sluchových podnetov.

Poškodenie akejkoľvek oblasti spôsobuje stratu funkcie a to isté môže nastať pri neurodegenerácii. Starnutie môže viesť k ohrozeniu určitých oblastí, čo má za následok zhoršenie daných funkcií.

Takže verte mi ak poviem – oplatí sa starať o svoje mozgové zdravie. 

Čo dokáže kurkumín ?

Ak si čitateľom tohto blogu, poznáš kurkumu a jej cenné liečivé vlastnosti. Kurkumín je jednou z jej najúčinnejších zlúčenín pre telo. V koreni kurkumy sa nachádza okolo 5% kurkumínu. Ak kurkumu nepoznáš, začni prečítaním si tohto článku. 

Kurkumín pôsobí ako silný antioxidant a teda protizápalový prostriedok. Nedávno sa zistilo, že kurkumín môže tiež zlepšiť funkciu mozgu, čím sa zníži pravdepodobnosť poklesu kognitívnych funkcií.

Táto žltá rastlina nielenže dokáže vylepšiť každé jedlo, ale tiež chráni naše telo pred zápalmi, voľnými radikálmi a vedie vojnu proti neurodegenerácii. Zvládne celkom dosť, čo myslíte ? 

Inšpirujte sa aj článkom: Kurkumín pomáha aj pri depresii. 

Tvoj generál v tvojej vojne

Ako antioxidant kurkumín dokáže prejsť hematoencefalickou bariérou. Tak chráni mozgové bunky pred poškodením pred voľnými radikálmi. To tiež umožňuje zvýšený prietok krvi do mozgu, čo zlepšuje pamäť a koncentráciu. Voila, celkom jednoduchá rovnica. Viac kurkumínu. Menej voľných radikálov. Odolnejší mozog. 

Prítomnosť kurkumínu v mozgu tiež zvyšuje produkciu BDNF (brain-derived neurotrophic factor), proteínu, ktorý stimuluje tvorbu nových mozgových neurónov a zároveň spomaľuje starnutie starších neurónov. Kurkumín navyše zvyšuje biologickú dostupnosť DHA, základnej aminokyseliny a stavebného kameňa pre váš mozog.

Takže aký by mohol byť lepší spôsob, ako bojovať proti starnutiu, ako s armádou nových neurónov ? Laicky povedané. Ak sa niečo naučíš tak kurkumín ti to pomôže udržať v pamäti dlhšie a kvalitnejšie. 

Osobne používam kurkumín 6 rokov a vidím že fakt mi to trochu lepšie myslí, nie je to placebo. Vidím u kamošov, že sa im oveľa ťažšie koncentruje na prácu alebo si ani nevedia zadať priority na dané obdobie. 

Kurkumín ako prírodné antidepresívum?

Medzi 2012 a 2016 som trpel silnou depresiou, takže aj táto správa ma veľmi potešila. Áno, na trhu dnes vidím mnohé doplnky výživy a kadejaké čínske byliny ktoré údajne pomáhajú pri depresii. No nie sú za nimi žiadne hlbšie vedecké fakty. Nerobím vedu z čajíku za 2€ na dobrú náladu, no ak niekto predáva niečo za stovky eur  tak už by ma zaujímala aj veda za tým produktom. 

Ale späť k téme. 

Ako antidepresívum môže byť kurkumín skvelou prírodnou alternatívou liekov SSRI (selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu). Ľudia, ktorí trpia depresiou, často skúšajú množstvo liekov, hľadajúc účinný liek bez strašných vedľajších účinkov. Áno aj ja som v tejto kategórií. Chvalabohu už nie som. 

Kurkumín teda pomáha pri depresii zvýšením dvoch kritických neurotransmiterov spojených s depresiou, serotonínu a dopamínu.

Makrofágy a mozgový plak

Znie to hnusne čo?

Makrofágy sú nevyhnutnou súčasťou vášho imunitného systému. Tieto biele krvinky sú zodpovedné za pohlcovanie a trávenie cudzích látok, rakovinových buniek a takmer všetkého, čo nemá na svojom povrchu proteín „zdravej bunky”.

Pokiaľ ide o zdravie mozgu, tieto makrofágy dokážu detekovať mozgový plak spojený napríklad s alzheimerovou chorobou a zničiť ho. Príčinou tohto plaku je beta-amyloidný proteín, ktorý je toxický a vzniká pri nesprávnom spracovaní proteínu

Veda potvrdila, že kurkumín znižuje hladiny tohto beta-amyloidového proteínu a tiež pomáha makrofágom odstraňovať plaky.

Kurkumín to sám nezvládne. 

Začať s doplnkom kurkumínu alebo kurkumy bude skvelým prvým krokom k udržaniu zdravého mozgu. 

Čím silnejší a zdravší je váš mozog, tým menej bude ovplyvnený procesom starnutia. Okrem užívania kurkumínu existuje niekoľko ďalších možností, ktoré môžete urobiť pre podporu mozgu.

  • Cvičte. Cvičenie je dobré nielen pre vaše srdce, ale tiež pomáha oddialiť starnutie mozgu, a pamätajte, že váš mozog potrebuje cvičenie rovnako ako vaše svaly.
  • Vyspite sa: Nedostatok spánku vás nielen zneistí a unaví, ale potenciálne poškodí aj váš mozog. Potrebujeme spánok na obnovenie a osvieženie. Mozog potrebuje každú jednu noc pokojný spánok, aby sa chránil pred predčasným starnutím. 
  • Dajte si výzvu. Mentálna stimulácia je najlepší spôsob, ako udržať svoju myseľ zdravú. Učenie sa nových zručností alebo informácií podporuje rast nových mozgových neurónov.
  • Doprajte si pokoj. Stres spôsobuje zvýšené hormóny, ktoré môžu urýchliť starnutie v tele a mozgu. Vyhnite sa stresu. Najmä tomu zbytočnému.

Záver: Kurkumín v našom živote

Aby ste si udržali výkon mozgu na optimálnej úrovni, buďte múdri pri výbere stravy a životného štýlu. Kurkuma no konkrétnejšie kurkumín majú rozsiahle prínosy pre telo a mozog. To je hlavný dôvod, ktorý ma ženie stále študovať ďalej a vyrábať pre vyvíjať pre vás kurkumové výrobky.

Doplnok kurkumy, šálka kurkumového latte alebo dokonca pridanie kurkumy do vašich obľúbených jedál je jednoduchý spôsob, ako poskytnúť mozgu extra ochranu. No najlepšie kurkumín v tele funguje, keď sa staráme o svoju životosprávu. Osobne to beriem ako taký zlepšovák toho čo už funguje dobre. 

A chcem si svoje investované úsilie ešte poistiť tak si doprajem každý deň aj kurkumín. Tým sa v mozgu prehĺbia tie dobré patterny a funkčné návyky. 

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/brain-derived-neurotrophic-factor

Odporúčané produkty2