Spoznaj 10 liečivých účinkov cejlónskej škorice, ktoré ti nakopnú zdravie

Škorica a jej účinky na zdravie

Škorica je veľmi zdravé a chutné korenie. Moderná veda potvrdila to, čo ľudia poznali už celé veky. Niekoľko tisícročí je škorica ocenená za svoje účinky a liečebné vlastnosti. Prinášame ti 10 výhod škorice potvrdené vedeckým výskumom.

1. Škorica ako liek – bohatá na látky s liečivými vlastnosťami

Škorica je korenie, ktoré je vyrobené z vnútornej kôry stromov vedecky známej ako Cinnamomum (škoricovník).

V histórií sa používala ako surovina, ktorá sa datuje už od starovekého Egypta. V minulosti jej bolo nedostatok, preto je považovaná za dar pre kráľov. V dnešnej dobe je škorica pomerne lacná surovina, ktorá je dostupná pomaly v každom supermarkete.

Existujú dva hlavné druhy škorice1:

Ceylónska škorica: Tiež známa ako “pravá” škorica.

Cassia škorica: Častejšia verzia škorice, ktorú ľudia označujú za bežnú škoricu.

Ako sa vyrába škorica?

Škorica sa vyrába rezaním stoniek škorice. Vnútorná kôra sa ďalej extrahuje, kde sa drevené časti odstránia. Po vysušení sa vytvoria pásy, ktoré sa zvlňujú do kotúčov, kde vznikajú škoricové tyčinky.

V potravinových reťazcoch si môžeš zakúpiť tyčinky alebo mletú škoricu.

Tip: Rozomletá škorica má silnejšiu arómu ale musí byť čerstvá. Pred kúpou ju doporučujeme ovoňať.

Výrazná vôňa a chuť škorice sú spôsobené olejovou časťou, ktorá je veľmi vysoká v zmesi cinnamaldehydu (škoricovníka)2.

Vedci sa domnievajú, že táto zmes je zodpovedná za väčšinu silných účinkov škorice pre zdravie a metabolizmus. Škorica je obľúbené korenie. Má vysoký obsah cinnamaldehydu (škoricovníka), ktorý sa považuje za zodpovedný za väčšinu prínosov škorice pre zdravie.

2. Škorica je nabitá antioxidantami

Antioxidanty chránia tvoje telo pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi. Škorica je nabitá silnými antioxidantmi, ako sú polyfenoly3.

V štúdii, ktorá porovnávala antioxidačnú aktivitu 26 korenín, sa škorica vyšplhala na jasného víťaza. Prekonala aj ďalšie superpotraviny ako je cesnak či oregano.

Škorica má v sebe ohromnú silu, preto sa môže používať ako prírodná konzervačná látka4. Škorica obsahuje veľké množstvo vysoko účinných polyfenolových antioxidantov. Aj pre to sme sa ju rozhodli použiť pri výrobe našeho lattečka.

 Škorica 

3. Škorica má protizápalové účinky

Zápal je neuveriteľne nebezpečný. Škorica pomáha tvojmu telu bojovať proti infekciám a opraviť poškodené tkaniva. Pri chronickom zápale môže nastať veľký problém, keď je zameraný proti vlastným tkanivám tvojho tela. V tejto súvislosti môže byť užitočná škorica. Štúdie poukazujú na to, že koreň škorice a jeho antioxidanty majú silné protizápalové vlastnosti5. Antioxidanty v škorici majú protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko ochorenia.

Tip: Pozri aj tento receptík na škoricovo jablkový chlebík.

4. Škorica môže znížiť riziko srdcových ochorení

Škorica je spojená so znížením rizika srdcového ochorenia. Srdcové ochorenie je najčastejšia príčína predčasnej smrti na svete. Pri ľuďoch, ktorí trpia chorobou diabetes typu 2 sa ukázalo, že 1 gram alebo cca 1/2 lyžičky škorice denne majú priaznivé účinky na krvné elementy. Škorica znižuje hladiny celkového „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridov, zatiaľ čo “dobrý” HDL cholesterol zostáva stabilný.6

Jedna z posledných väčších štúdií dospela k záveru, že len 120 mg dávky škorice denne môže mať priaznivé účinky na organizmus. Dokázala zvýšiť hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu7.

V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že škorica má tendenciu znížiť krvný tlak8. Pri kombinácii môžu všetky tieto faktory výrazne znížiť riziko srdcových ochorení. Škorica môže zlepšiť niektoré kľúčové rizikové faktory srdcového ochorenia, vrátane cholesterolu, triglyceridov a krvného tlaku. 

5. Škorica môže zlepšiť citlivosť na hormón inzulín

Inzulín je jedným z kľúčových hormónov, ktoré regulujú metabolizmus a spotrebu energie. Je tiež nevyhnutný pre transport krvného cukru z krvného riečiska do všetkých buniek tela. Problémom je, že mnoho ľudí je odolných voči účinkom inzulínu.

Diabetes typu 2 a metabolický syndróm spôsobujú rezistenciu na inzulín. Dobrou správou je, že škorica môže výrazne znížiť inzulínovú rezistenciu a pomáha tomuto dôležitému hormónu vykonávať svoju prácu9. Zvyšovaním citlivosti na inzulín môže škorica znížiť hladinu cukru v krvi, ako sa uvádza v nasledujúcej kapitole. Ukázalo sa, že škorica výrazne zvyšuje citlivosť na hormón inzulín. V našom Kurkuma Latte nájdeš mletú cejlónsku škoricu, môžeš tak vyskúšať jej účinky.

6. Škorica a cukrovka

Škorica je dobre známa svojimi vlastnosťami znižujúcimi krvný cukor. Okrem priaznivých účinkov na inzulínovú rezistenciu môže škorica znížiť hladinu cukru v krvi pomocou niekoľkých ďalších mechanizmov. Najprv sa ukáže že škorica znižuje množstvo glukózy, ktoré vstupuje do krvného obehu hneď po jedle. Robí to tým, že zasahuje do mnohých tráviacich enzýmov, čo spomaľuje rozklad uhľovodíkov v tráviacom trakte.

Po druhé, zlúčenina v škorici môže pôsobiť na bunky napodobením inzulínu10. To výrazne zlepšuje príjem glukózy zo svojich buniek, aj keď pôsobí oveľa pomalšie ako samotný inzulín. Početné ľudské štúdie potvrdili antidiabetické účinky škorice, čo dokazuje, že môže znížiť hladinu cukru v krvi nalačno o 10-29%11. Účinná dávka je zvyčajne 1 – 6 gramov alebo približne 0,5 – 2 čajových lyžičiek škorice za deň. Ukázalo sa, že škorica redukuje hladiny cukru v krvi nalačno, má silný antidiabetický účinok na 1 – 6 gramov alebo 0,5 – 2 čajových lyžičiek denne. V konečnom dôsledku áno škorica má vplyv aj na chudnutie.

7. Škorica môže mať priaznivé účinky na neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne choroby sú charakterizované progresívnou stratou štruktúry alebo funkcie mozgových buniek. Z najbežnejších typov chôrob sú Alzheimerova a Parkinsonova. V škorici sa nachádzajú 2 zlúčeniny, ktoré inhibujú tvorbu proteínu nazývaného tau v mozgu, čo jeden z charakteristých znakov Alzheimerovej choroby.

Na druhej strane v štúdii na myšiach s Parkinsonovou chorobou pomohla škorica pri ochrane neurónov, normalizovaných hladín neurotransmiterov a zlepšenej motorickej funkcie12. Čo sa týka ľudí, nemáme dostupné žiadne ďalšie štúdie. Ukázalo sa, že škorica vedie k rôznym zlepšeniam Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby v štúdiách na zvieratách. Ľudský výskum však chýba.

8. Škorica môže chrániť proti rakovine

Rakovina je vážne ochorenie, ktoré sa vyznačuje nekontrolovaným rastom buniek. Škorica bola široko skúmaná kvôli jej potenciálnemu použitiu pri prevencii a liečbe rakoviny. Celkovo sú dôkazy obmedzené na štúdie skúmaviek a zvierat, čo naznačuje, že extrakty škorice môžu chrániť pred rakovinou13.

Pôsobia tým, že znižujú rast rakovinových buniek a tvorbu krvných ciev v nádoroch a zdá sa, že je toxický pre rakovinové bunky a spôsobuje bunkovú smrť.

Štúdia na myšiach s rakovinou hrubého čreva odhalila, že škorica je silný aktivátor detoxikačných enzýmov v hrubom čreve, ktorý chráni pred ďalším rakovinovým rastom14. Tieto nálezy boli podporované experimentami skúšobnej trubice, ktoré ukázali, že škorica aktivuje ochranné antioxidačné reakcie v bunkách hrubého čreva. Štúdie na zvieratách a skúmaných skúmavkách naznačujú, že škorica môže mať ochranné účinky proti rakovine.

Tip: Vyskúšaj aj tento receptík na škoricovo-makový perník.

9. Škorica pomáha bojovať proti bakteriám a infekciám húb

Cinnamaldehyd, jedna z hlavných aktívnych zložiek škorice, ktorá môže pomôcť bojovať proti rôznym druhom infekcií.

Ukázalo sa, že škoricový olej účinne lieči infekcie dýchacích ciest spôsobené hubami. Dokáže inhibovať rast niektorých baktérií, vrátane Listeria a Salmonella15. Podľa dôkazov sa ukázalo, že škorica nemá schopnosť znižovať infekcie na iných miestach tela.

Antimikrobiálne účinky škorice môžu tiež pomôcť zabrániť zubnému kazu a znížiť zápach dychu16. Cinnamaldehyd má protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu znížiť infekcie a pomôcť bojovať proti zubnému kazu a zlému dychu.

10. Škorica môže pomôcť bojovať proti vírusu HIV

HIV je vírus, ktorý oslabuje imunitný systém. Ak nie je liečený, môže viesť k chorobe AIDS.

Škorica extrahovaná z odrôd Cassia sa považuje za pomoc pri boji proti HIV-1, najbežnejšiemu kmeňu vírusu HIV u ľudí. V laboratórnej štúdii zameranej na bunky infikované vírusom HIV sa zistilo, že škorica je najefektívnejšou liečbou všetkých 69 študovaných liečených rastlín17.

Na potvrdenie týchto účinkov sú potrebné ďalšie ľudské pokusy. Štúdie skúmaviek ukázali, že škorica môže pomôcť bojovať proti HIV-1, hlavnému typu vírusu HIV u ľudí.

Cejlónska škorica alebo Cassia?

Nie všetky druhy škorice sú rovnaké.

Odroda Cassia obsahuje významné množstvo zlúčeniny nazývanej kumarín, o ktorej sa predpokladá, že je škodlivá vo väčších dávkach. Všetky škorice by mali byť zdraviu prospešné, no práve Cassia (čo je najbežnejšia forma škorice) môže spôsobiť problémy pri veľkých dávkach, vzhľadom k tomu že obsahuje kumarín.

Cejlónska (“pravá” škorica) je v tomto príapde omnoho lepšia, keďže štúdie ukazujú, že obsahuje oveľa menej kumarínu ako Cassia18.  Bohužiaľ, najbežnejšia a najdostupnejšia škorica, ktorú bežne kúpiš v supermarkete je Casia.

Zdravie máš len jedno. Investuj doňho. Priplať si za kvalitnejšiu škoricu.

Záver

Dúfame, že tento článok prispel k rozšíreniu tvojich poznatkov. Veríme, že pri budúcom nákupe sa ti bude ľahko rozhodovať o správnej cejlónskej škorici. Prípadne môžeš vyskúšať aj naše produkty obsahujúce najkvalitnejšiu a zdravú cejlónsku škoricu.

Zdroje

1https://www.eatingwell.com/article/8051448/different-types-of-cinnamon/

2https://www.cylonies.com/news/key-component-of-cinnamon-oil-cinnamaldehyde

3https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mnfr.202200768

4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8433798/

5https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon

6https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3767714/

7https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229921000406?via%3Dihub

8https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7885002/

9https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2901047/

10https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0168822703001736

11https://www.healthygoods.com/blogs/news/cinnamon-bursting-with-health

12https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4167597/

13https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20653974/

14https://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150615094439.htm

15https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0362028X23053024

16https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7571082/

17https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11094851/

18https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jhrc.1240180802