Liečivé účinky zázvoru – pre koho je dobrý?

Zázvor je jednou z najzdravších (a najchutnejších) korenín na svete.  Je plný živín a bioaktívnych zložiek, ktoré sú pre nás dobré. Aké sú ale liečivé účinky zázvoru?

Zázvor, alebo ďumbier lekársky, pochádza pôvodne z Číny. Jeho koreň sa často využívajú v kuchyni, no okrem toho má množstvo iných využití, a to napríklad v tradičnej čínskej medicíne. Medzi liečivé účinky zázvoru patrí boj proti nachladnutiu a chrípke, pomoc pri nevoľnosti… Môže sa použiť čerstvý, sušený, celý alebo drvený, dokonca sa z neho vyrába aj liečivý olej. Zázvor obsahuje liečivú zložku gingerol, ktorá má na svedomí väčšinu jeho liečivých účinkov.

 

Zázvor uľavuje od nevoľnosti

Medzi liečivé účinky zázvoru patrí aj jeho schopnosť uľaviť od pocitu nevoľnosti. Pri morskej chorobe je zázvor účinný takmer ako lieky na predpis! Zázvor celkovo uľavuje od pocitu ťažkosti a vracania. Ľuďom trpiacim rakovinou môže pomôcť pri nepríjemných pocitoch z chemoterapie. Asi najúčinnejší je ale zázvor pri rannej nevoľnosti tehotných žien, u ktorých dokonale pomáha odstrániť nepríjemné závrate.
Pozor! Hoci sa zázvor považuje za bezpečný, konzultujte jeho konzumáciu v tehotenstve so svojím lekárom.

Uvoľňuje svaly a lieči svalovicu

Zázvor efektívne redukuje bolesť svalov po namáhavom cvičení. Úľava sa nedostaví hneď v momente, ako vypijete svoj zázvorový čaj. Áno, nohy vás v ten večer budú stále bolieť, ale buďte si istý, že už na druhý deň budete príjemne prekvapení tým, ako ľahko sa vám pôjde po schodoch.

Zázvor

 

Má protizápalové účinky a pomáha pri osteoartróze

Osteoartróza je najbežnejšou formou opotrebovania kĺbov, čo vedie k nepríjemnej bolesti a práceneschopnosti. Pravidelnou konzumáciou zázvoru sa príznaky osteoartózy zmierňujú a bolesť kĺbov poľavuje.

Znižuje risk kardiovaskulárnych ochorení

V najnovších štúdiách sa ukazuje, že zázvor slúži na prevenciu a pomáha telu bojovať proti cukrovke. Už 2 gramy zázvoru denne dokážu znížiť cukor v krvi na lačno. Zdraviu prospešný je najmä pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou typu B – výrazne u nich znižujú risk srdcových ochorení.

Zlepšuje trávenie

Ak vás trápi spomalený metabolizmus, konzumácia zázvoru môže váš problém vyriešiť. Zázvor totižto zrýchľuje metabolizmus, povzbudzuje trávenie a uľavuje pocitu ťažkosti, ktorý je často sprievodným javom výdatného nedeľného obeda.

Zázvor

Výrazne uľavuje od menštruačnej bolesti

Medzi liečivé účinky zázvoru patrí aj úľava od menštruačnej bolesti. Ide o jedno z tradičných využití zázvoru. Konzumácia zázvoru počas prvých troch dní menštruácie znižuje bolesť rovnako efektívne ako Ibuprofen či iné lieky od bolesti.

Znižuje hladinu cholesterolu

Vysoký LDL cholesterol a kardiovaskuárne ochorenia kráčajú vždy ruka v ruke. Jedným z aktérov vo zvyšovaní, ale aj znižovaní cholesterolu, je práve jedlo. Už 3 gramy zázvoru dokážu výrazne znížiť hladinu cholesterolu, čo vedie k zlepšeniu kvality života.

Posilňuje mozgovú aktivitu

Neustály stres sprevádzaný neliečenými zápalmi v tele môže výrazne zrýchliť proces starnutia. Práve stres je jedným z faktorov, ktoré sú zodpovedné za výskyt Alzheimerovej choroby. Antioxidanty a bioaktívne zložky, ktoré sú v zázvore obsiahnuté, ničia zápalové procesy, ktoré vznikajú v mozgu. Okrem toho zázvor zlepšuje mozgové funkcie. Štúdia, v ktorej sa zúčastnili ženy v strednom veku jasne poukázala na zlepšenie pamäti a mozgových funkcií po konzumácii zázvoru.

 

Zhrnutie

Zázvor svoje účinky nestráca ani v sušenej podobe, čo je jeho výhodou. Je to všestranná korenina, ktorá si skutočne zaslúži svoje miesto medzi “superfoods”. Stačí si dopriať jednu šálku zázvorového čaju denne a váš organizmus sa vám poďakuje. Chránite ho tak pred viac než len chrípkou.

Nechutí vám zázvorový čaj? Nevadí! Vyskúšajte napríklad túto výbornú mrkvovo-cesnakovú polievku so zázvorom od Fitshaker.

Odporúčané produkty1