Martina Gromová: Som rada, keď si pripravím raňajky podľa svojho gusta a nakoniec zistím, že by ich chceli všetci.

Martina je bývalá vojačka a mama piatich detí. Všetkým však odkazuje, že si netreba zabúdať plniť aj svoje sny. Na svojich sociálnych sieťach pravidelne zdieľa tie najlahodnejšie recepty a výtvory, ktoré sa jej podarili pripraviť nielen pre seba, ale aj pre svojich najbližších. Okrem vyvážených receptov na profile Gromovci v kuchyni sa venuje aj háčkovaniu, a to vďaka jej ďalšiemu projektu From drawing to toy.

Hovoríte o sebe, že varíte preto, lebo vás to baví, nie preto, že musíte. Platí to aj pri piatich deťoch?

Áno, platí to stále a najmä pri piatich deťoch, pretože každý má to svoje obľúbené jedlo, a preto to nie je nikdy jednotvárne. Nikdy sa u nás nestane, že by som dookola varila len jedno jedlo – a to ma na tom jednoducho baví.

Moji synovia majú najradšej kadejaké zapekané chlebíky, lavaš či pizzu. Z obedov asi najviac obľubujú jedlá na čínsky spôsob. Dcéry si dajú rady aj granadír, ale samozrejme jedlá ako palacinky, dukátové buchtičky a podobné mňamky – to si dajú radi všetci. Manžel zase obľubuje plnenú papriku, segedín, koložvársku kapustu či zemiakové placky.

A ja si najradšej dám šaláty, mäsko, zeleninu či niečo z tvarohu.

Aký je váš recept na varenie s radosťou?

Pre mňa je to vždy o tom, že viem (alebo teda dúfam), ako tým jedlom poteším moju rodinku či toho, pre koho jedlo pripravujem. A za tým sa skrýva radosť, ale aj láska, s ktorou varím.

Nikdy sa u nás nestane, že by som dookola varila jedno jedlo, a to ma na tom jednoducho baví.

Martina Gromová

Je náročné naučiť deti stravovať sa racionálne a zdravo?

Nikdy som doma nehrotila zdravú stravu. Ja sama však milujem zdravé jedlá, ale je aj dosť takých menej zdravých, ktoré si doprajem. Vždy sa to však snažím kompenzovať. Napríklad aj k rezňu si dám radšej kopu zeleniny, ako inú prílohu. Poprípade len trochu zemiakov či ryže a za vagón zeleniny. Rovnako je to aj s ovocím, jogurtom, vločkami a podobne. Tie milujem a sú u mňa na tanieri takmer každý deň. Aj k zemiakovej placke si dám pol litra acidka a kyslú kapustu, aby som to vyvážila. A deti to všetko od malička vidia – a ako to býva zvykom, aj opakujú.

Takže je pre vás dôležité ísť príkladom?

Určite áno, som rada, keď si pripravím raňajky podľa svojho gusta a nakoniec zistím, že by ich chceli všetci.

Čo je podľa vás to najkrajšie aj najťažšie pri budovaní vzťahu vašich detí k zdravým stravovacím návykom?

Nič nehrotím, nenútim… Ide to nejak samo. Ak neľúbia jeden druh zeleniny, nájde sa iný, ktorý majú rady. Zväčša sa nepýtam či chcú alebo nechcú, ale rovno im dám a málokedy sa mi to vráti späť. Myslím tým napríklad desiatu. K chlebu so salámou prihodím do desiatového boxu aj zopár cherry paradajok, pár koliesok uhorky a nejaký ten list šalátu. A ide to.

Ako ste si vybudovali ten váš správny vzťah k výžive?

Myslím, že ho mám od rodičov, a potom som si už aj sama vďaka úprave váhy po pôrodoch našla to, čo môjmu telu vyhovuje a prospieva.

Máte nejaké odporúčania, ako najefektívnejšie zapojiť do procesu varenia a prípravy jedla celú rodinu? Dá sa to vôbec?

Neviem či zrovna celú, ale vždy sa nájde niekto, kto by sa rád zapojil. A keď nie, tak aj nasilu – napríklad šúpanie zemiakov. ? Ale pokiaľ sa opýtam, kto chce uvariť celý obed alebo upiecť koláč, tak to je hneď veľa záujemcov.

Čo by ste nikdy nenaservírovali na spoločný rodinný obed?

U nás zrejme granadír, pretože chalani ho neľúbia. Ten príležitostne navarím, keď nie sú doma.

Vaše sociálne siete sú plné skvelo vyzerajúcich receptov a dokonalého servírovania – kde nachádzate inšpiráciu?

Inšpirácia prichádza práve zo sociálnych sietí, zväčša zo zahraničia, alebo potom sú to aj moje vlastné výmysly.

Nezvyknem do svojho života aplikovať to, čo robia druhí. Každý máme svoj spôsob života a to, čo vyhovuje druhému, nemusí mne a naopak. Zväčša, ak mi niečo napadne vytvoriť, tak je to pokus-omyl. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som niečo vyhodila ako nepodarok. Občas však nesadne konzistencia, napr. koláč nedrží tvar alebo sa rozsýpa, tak pomrvím a vyrobím guľky, alebo niečo podobné. Určite nezahadzujem. A niečo také, čo by bolo chuťovo tak zlé, že by to muselo do koša, tak to sa mi našťastie nestalo.

Koláč- Gromovci
Koláč- Gromovci

TIPY & INŠPIRÁCIA OD MARTINY:

Tip na film, knihu či podcast, ktorý by mal každý vidieť alebo počuť: 

Film Nedotknuteľní.

Osoba, ktorá je pre vás najväčšou inšpiráciou:

Nemám jednu osobu, ktorá by ma najviac inšpirovala. Sledujem rôznych kuchárov, fit profily, ako aj zdravý životný štýl či cvičenie.

Medzi moje obľúbené patrí napríklad @growwithjo, podľa ktorej sa snažím 4 až 5-krát do týždňa cvičiť. Má skvelé videá na YouTube a cvičiť s ňou je pre mňa zábava.

Aká je najsilnejšia rada do života, ktorú by ste najradšej posunuli každému?

Nech si ide každý za svojím cieľom a neberie príliš ohľad na to, čo si druhí pomyslia.

V čom by ste chceli byť vzorom a inšpiráciou pre ostatných? 

Necítim sa veľmi na to, byť pre niekoho vzorom. Ale ak v niečom, tak možno v tom, že sa netreba báť aj popri väčšej rodinke plniť si svoje sny.