Med a cejlónska škorica – zázračné kombo, ktoré nakopne imunitu?

Čím sa vyznačuje škorica?

Škorica je veľmi obľúbená korenina, ktorá sa získava z kôry stromu Cinnamomum. Táto kôra sa zbiera a následne sa suší. Takto vyschnutá sa prirodzene zroluje do roliek, v akých ju už môžeme nájsť v obchodoch. Škorica obsahuje účinnú látku cynnamaldehyd, ktorá jej dodáva korenistú chuť a arómu.

Existujú dva druhy škorice:

  1. Cejlónska škorica má sladšiu chuť a výborne pôsobí na ľudské telo. Je drahšia ako bežne dostupná škorica, no má aj silnejšie účinky.
  2. Čínska škorica je ľahko dostupná v každom supermarkete a kvôli svojej nízkej cene je veľmi obľúbená.

cejlónska škorica

Priaznivé účinky škorice na telo

  • Utišuje zápaly v tele: dlhodobé zápaly v tele zvyšujú risk chronických ochorení. Zaradenie škorice do svojho jedálnička je preto výborný spôsob, ako sa im ubrániť.
  • Slúži ako prevencia proti rakovine: štúdie ukázali, že škorica bojuje proti rastu rakovinotvorných buniek u zvierat. Predpokladá sa, že u ľudí slúži ako forma prevencie.
  • Bojuje proti neurodegeneratívnym chorobám: škorica spomaľuje vplyv chorôb ako sú Parkinson a Alzheimer na ľudské telo.

Čím sa vyznačuje med?

Med je sladký produkt včiel, ktorý je veľmi obľúbený pre svoju sladkú chuť a liečivé účinky. Je populárnou (a zdravšou) náhradou cukru. Liečivá sila medu sa spája najmä s jeho vysokým obsahom antioxidantov.

Priaznivé účinky medu na telo

  • Antiseptické účinky: med výborne bojuje proti baktériám a účinne ich likviduje, preto je dobrou voľbou pri akýchkoľvek bakteriálnych ochoreniach.
  • Pomáha hojiť popáleniny a drobné rany: urýchľuje hojenie drobných kožných poranení a často sa používa aj pri liečbe akné.
  • Má upokojujúce účinky: vďaka tomu med odbúrava stres a zlepšuje kvalitu spánku

Tip od nu3o: Vyskúšaj zdravý shot z kurkumy zázvoru a škorice.

Škorica + med = ?

Med a škorica majú niekoľko spoločných spôsobov, akými prospievajú ľudskému telu. Ich kombinácia preto prirodzene iba znásobí ich liečivé účinky. Pri akých problémoch zaberajú?

škorica a med

 1. Znížené riziko srdcových ochorení

Vysoký tlak a cholesterol sú častou príčinou vzniku srdcovo cievnych ochorení, no je dokázané, že cejlónska škorica a med znižujú vysoký tlak a tiež hladinu LDL cholesterolu. V zahraničnom výskume sa ukázalo, že primeraná konzumácia medu dokáže znížiť LDL cholesterol až o 11 %, pričom zdvihne hladinu “dobrého” cholesterolu HDL až o 2 %. Denná konzumácia škorice taktiež mierne znižuje LDL cholesterol.

Vďaka bohatému obsahu antioxidantov zlepšuje cejlónska škorica a med prísun krvi do srdca a zabraňujú nadmernému zrážaniu krvi, čím znižujú riziko mŕtvice a infarktu.

2. Urýchlenie hojenia rán

Obe látky majú výborné antibakteriálne a protizápalové účinky, čo je pri liečení kožných problémov veľmi dôležité. Urýchľujú hojenie popálenín, drobných rán a jaziev, preto je táto kombinácia veľmi obľúbená v kozmetickom priemysle. Na ranky a postihnuté miesta stačí natrieť tenkú vrstvu škoricového medu a nechať istý čas pôsobiť.

3. Priaznivé účinky pre diabetikov

Škorica znižuje hladinu cukru v krvi, preto je výbornou prevenciou proti cukrovke. Zvyšuje totiž citlivosť buniek na inzulín a pomáha vstrebávať cukor z krvi do buniek. Med je lepšou voľbou sladidla, pretože zvyšuje hladinu cukru v krvi o niečo menej ako rafinovaný cukor. Med zároveň znižuje hladinu LDL cholesterolu.

4. Kombinácia nabitá antioxidantmi

Antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky v ňom. Škorica v porovnaní s inými koreninami obsahuje veľmi vysoké množstvo antioxidantov, pričom med za ňou vôbec nezaostáva. Výborne preto pôsobia proti kardiovaskulárnym chorobám, majú blahodarné účinky na pleť a spomaľujú starnutie.

5. Účinne bojujú proti chrípke

Toto ochorenie môže človeka prekvapiť vždy a všade, no chrípková sezóna sa pravidelne začína na jeseň. Med so škoricou pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, no pomôžu, aj keď je už človek chorý. Spolu majú silné antibakteriálne účinky a med uľavuje pri prípadnom kašli.

škorica a chrípka

Vyskúšaj BIO škoricu!

Spojenie škorice a medu je teda výborné pre naše zdravie, ale asi ešte viac pre naše chuťové bunky. A čo je najväčšou výhodou, vďaka výbornej chuti nie je vôbec zložité nájsť pre ne v jedálničku miesto. Dolaď ku medu našu chutnú BIO Cejlónsku škoricu, ktorá je plná antioxidantov a pochádza zo Srí Lanky.

Odporúčané produkty2