Med a cejlónska škorica majú samostatne na ľudský organizmus blahodarné účinky a existuje veľa rôznych tvrdení, že spolu sú ešte silnejšie a účinnejšie. O ich kombinácii sa už popísalo veľa vecí, no je ich spojenie naozaj také účinné, ako sa tvrdí? (Aj keby nie, rozhodne chutí výborne, a to už niečo znamená) Rozhodli sme sa to teda preskúmať a zistiť, na čo cejlónska škorica a med zaberá, a čo je len mýtus.
Krátke predstavenie na úvod
Škorica je veľmi obľúbená korenina, ktorá sa získava z kôry stromu Cinnamomum. Táto kôra sa zbiera a následne sa suší. Takto vyschnutá sa prirodzene zroluje do roliek, v akých ju už môžme nájsť v obchodoch. Škorica obsahuje účinnú látku cynnamaldehyd, ktorá jej dodáva korenistú chuť a arómu.
Existujú dva druhy škorice:
- cejónska škorica: má sladšiu chuť a výborne pôsobí na ľudské telo. Je drahšia ako bežne dostupná škorica, no má aj silnejšie účinky.
- čínska škorica: je ľahko dostupná v každom supermarkete a kvôli svojej nízkej cene je veľmi obľúbená.
Medzi priaznivé účinky škorice patrí napríklad:
- utišuje zápaly v tele: dlhodobé zápaly v tele zvyšujú risk chronických ochorení. Zaradenie škorice do svojho jedálnička je preto výborný spôsob, ako sa im ubrániť.
- slúži ako prevencia proti rakovine: štúdie ukázali, že škorica bojuje proti rastu rakovinotvorných buniek u zvierat. Predpokladá sa, že u ľudí slúži ako forma prevencie.
- bojuje proti neurodegeneratívnym chorobám: škorica spomaľuje vplyv chorôb ako sú Parkinson a Alzheimer na ľudské telo.
Med je sladký produkt včiel, ktorý je veľmi obľúbený pre svoju sladkú chuť a liečivé účinky. Je populárnou (a zdravšou) náhradou cukru. Liečivá sila medu sa spája najmä s jeho vysokým obsahom antioxidantov.
Medzi tieto účinky patria:
- antiseptické účinky: med výborne bojuje proti baktériám a účinne ich likviduje, preto je dobrou voľbou pri akýchkoľvek bakteriálnych ochoreniach.
- pomáha hojiť popáleniny a drobné rany: urýchľuje hojenie drobných kožných poranení a často sa používa aj pri liečbe akné.
- má upokojujúce účinky: vďaka tomu med odbúrava stres a zlepšuje kvalitu spánku
TIP: vyskúšajte aj tento zdravý shot z kurkumy zázvoru a škorice.
Škorica + med = ?
Obe látky majú niekoľko spoločných spôsobov, akými prospievajú ľudskému telu. Ich kombinácia preto prirodzene iba znásobí ich liečivé účinky.
Pri akých problémoch teda zaberajú?
1. Znižujú riziko srdcových ochorení
Vysoký tlak a cholesterol sú častou príčinou vzniku srdcovo cievnych ochorení, no je dokázané, že cejlónska škorica a med znižujú vysoký tlak a tiež hladinu LDL cholesterolu. V zahraničnom výskume sa ukázalo, že primeraná konzumácia medu dokáže znížiť LDL cholesterol až o 11 %, pričom zdvihne hladinu “dobrého” cholesterolu HDL až o 2 %. Denná konzumácia škorice taktiež mierne znižuje LDL cholesterol.
Vďaka bohatému obsahu antioxidantov zlepšuje cejlónska škorica a med prísun krvi do srdca a zabraňujú nadmernému zrážaniu krvi, čím znižujú riziko mŕtvice a infarktu.
2. Urýchľujú hojenie rán
Obe látky majú totižto výborné antibakteriálne a protizápalové účinky, čo je pri liečení kožných problémov veľmi dôležité. Urýchľujú hojenie popálenín, drobných rán a jaziev, preto je táto kombinácia veľmi obľúbená v kozmetickom priemysle. Na ranky a postihnuté miesta stačí natrieť tenkú vrstvu škoricového medu a nechať istý čas pôsobiť.
3. Priaznivé účinky pre diabetikov
Škorica znižuje hladinu cukru v krvi, preto je výbornou prevenciou proti cukrovke. Zvyšuje totiž citlivosť buniek na inzulín a pomáha vstrebávať cukor z krvi do buniek. Med je zas lepšou voľbou sladidla, pretože zvyšuje hladinu cukru v krvi o niečo menej ako rafinovaný cukor. Med zároveň znižuje hladinu LDL cholesterolu.
4. Kombinácia nabitá antioxidantmi
Antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú bunky v ňom. Škorica v porovnaní s inými koreninami obsahuje veľmi vysoké množstvo antioxidantov, pričom med za ňou vôbec nezaostáva. Výborne preto pôsobia proti kardiovaskulárnym chorobám, majú blahodarné účinky na pleť a spomaľujú starnutie.
5. Účinne bojujú proti chrípke
Toto ochorenie môže človeka prekvapiť vždy a všade, no chrípková sezóna sa pravidelne začína na jeseň. Med so škoricou pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, no pomôžu, aj keď je už človek chorý. Spolu majú silné antibakteriálne účinky a med uľavuje pri prípadnom kašli.
Záver
Spojenie škorice a medu je teda výborné pre naše zdravie, ale asi ešte viac pre naše chuťové bunky. Vďaka výbornej chuti nie je vôbec zložité nájsť pre ne v jedálničku miesto, a to je asi ich najväčšia výhoda. ?