Mirka Luberdová: Každý sa vie zdravo stravovať, ak uverí a pochopí, že to robí pre seba.

Mirka Luberdová je podnikateľka, dvojnásobná mama, milovníčka jedla a zdravej výživy. Jej vzťah k zdravému životnému štýlu a výživovému poradenstvu je zhmotnený v knihe Navarme si zdravie. Zásadná premena v živote nastala vtedy, keď jej synovi diagnostikovali leukémiu. Radikálne rozhodnutie v zmene v prístupe ku strave sa však odzrkadlilo aj na Mirkinom osobnom vzťahu k výžive. Z jedla, ktoré bolo kedysi len príťažou, sa stalo niečo, čo zmenilo život nielen jej synovi, ale celej rodine.

 

Čo odštartovalo tvoju osobnú cestu, vďaka ktorej si sa začala so zapálením venovať výžive a zdravému životnému štýlu?

Výživa ma zaujímala od strednej zdravotnej školy. Potom som úspešne roky skúšala, ako to presne nemá vyzerať. Mala som veľmi negatívny pohľad na výživu, na moje telo a nazeranie na to, prečo je vôbec nutné jesť jedlo.

Spúšťačom bolo onkologické ochorenie môjho synčeka. Chcela som šetriť jeho životnú energiu, aby vládal bojovať s ochorením, a aby jeho orgány čo najlepšie regenerovali. Výsledky boli krásne.

Samozrejme som všetko skúšala na sebe a prvýkrát v živote som mala pocit, že som sa dostala, čo sa týka jedla, do rovnováhy. Dnes je to už 11 rokov a myslím, že je vidieť, ako môže telo i žena vyzerať a človek fungovať, keď má iné stravovanie. Áno, chce to na začiatku čas, niečo sa doučiť, aby sme vedeli tvoriť pestrofarebný vyrovnaný jedálniček.

„Pozerala som sa na výživu klasicky. Ísť po prvoplánovom pôžitku a pochuteniu si z jedla, čo najlacnejšie a najjednoduchšie.“

Mirka Luberdová

Čo je pre teba osobne tou najkrajšou vecou, ktorú si sa počas tohto procesu naučila?

Mnoho ľudí, hlavne žien, má veľké komplexy, čo sa týka vnímania svojho tela. Je to každodenný boj, lebo stravovať sa každý jeden deň musíme. Mňa až toto vnímanie výživy oslobodilo.

Pozeráš sa na svoj príbeh ako na cestu, v ktorej platí to, že všetko zlé je na niečo dobré?

Všetko, čo nám príde do cesty, nás má previesť k vyššiemu levelu a pozdvihnutiu kvality života, či naplnenia poslania našej duše. Samozrejme, že sa nám to často nepáči. Je to veľmi náročné si priznať, že všetko, čo „dostaneme”, nám patrí a všetko, čo sa nás „dotýka“, sa nás týka.

Čo si myslí Mirka Luberdová, keď sa ohliadne za svojou doterajšou podnikateľskou cestou?

Ja som dobrá tvoriteľka. Som kreatívna, mám veľa nápadov, viem prepájať ľudí. Podnikanie s tým všetkým, čo však obnáša, ma mierne ubíja.

Problémy tvojho syna zmenili celkový pohľad na život, fungovanie či výživu. Bola vaša predchádzajúca životospráva diametrálne odlišná?

Pozerala som sa na výživu klasicky. Ísť po prvoplánovom pôžitku a pochuteniu si z jedla, čo najlacnejšie a najjednoduchšie. Nerozmýšľala som nad tým, že by to malo byť inak, keď podobne jedia skoro všetci. Dnes vidíme a vieme, že ak máme čistejší prístup k sebe, tak si vieme krásne podržať kvalitu života, výkonnosť a aj vzhľad.

Zdravá strava

Myslíš si, že je ešte stále pre rôznych ľudí z rôznych kútov Slovenska ťažké stravovať sa zdravo?

Každý sa vie zdravo stravovať, ak uverí a pochopí, že to robí pre seba. Najväčší problém je vyjsť zo svojho pohodlia, zaužívaných zvykov a venovať počiatočný čas naberaniu nových návykov. Ako sa hovorí – bez práce nie sú koláče.