Paleo diéta v praxi – 2.časť

Ak hľadáš spoľahlivého sprievodcu paleo diéty, si na správnom mieste.  V tomto komplexnom návode nájdeš niekoľko efektívnych tipov pre maximalizáciu svojho úspechu s paleo diétou.

 

Spomeniem čo by si mal zahrnúť, čomu sa radšej vyhnúť a tiež pridám pár chutných paleo receptov.

Nie som zástanca diét ale ak sa už rozhodneš je super, nejakú chvíľu vydržať, kým sa telo prispôsobí.

Ak paleo diétu skúsiš počas 30dní určite budeš vedieť či to je pre teba alebo nie.

 

Samozrejme je v poriadku si dať 1-2 dni v týždni aj iné jedlo – realistický cieľ je dodržať túto diétu aspoň na 80%. Neznásilníš tak svoje telo a zdravotný efekt sa určite dostaví.

Paleo diéta ti môže pomôcť vyriešiť tvoje zdravotné problémy, schudnúť a zvýši ti energiu počas dňa.

Tiež si prečítaj 1.časť zameranú na zdravotné benefty paleo stravy.

 

Čo mám teda nakupovať ?

Jednoducho si pozri tento zoznam paleo potravín a slobodne si vyber podľa chuti.

Sústreď sa na ovocie a zeleninu, orechy, semená, kvalitné mäsá a zdravé tuky. Ak ťa peňaženka pustí, vyber si tie ktoré majú najväčšiu biologickú hodnotu. Ideálne s bio nálepkou. Ostať pri pravidle 80%. Ak ťa ale peňaženka brzdí, vyber si bio aspoň mäso a vajíčka.

 

Aj keď na internete nájdeš milión rád čo v paleo diéte jesť, v zásade treba ísť podľa zoznamu spomínaného hore, tiež sa nechaj viesť svojím hladom a počúvaj svoje telo. Niekomu chuti viac to inému zas hento.

 

Technicky môžeš v paleo diéte jesť aj vyprážanú slaninu, no pre maximalizáciu efektu sa fokusuj na zeleninu, kvalitnejšie mäso, vajíčka, semienka a olivový olej. S orechmi to moc nepreháňaj, obsahujú totiž fitonutrienty.

 

Ďalšie pravidlo výživy, nie len pre paleo diétu je jedz len keď si hladný a na počítanie kalórií na chvíľu zabudni. Počúvaj svoje telo, a urob to čo je preň najprirodzenejšie.

 

Pre najoptimálnejší zdravotný efekt, k paleo diéte, pridaj aj cvičenie, pravidelný pitný režim a ak je to možné, zbav sa na čas aj nezdravých návykov.

 

Najlepšie Paleo potraviny

 • Hovädzie mäso z kráv pasúcich sa na tráve
 • Hydina
 • Čerstvé ovocie
 • Čerstvá zelenina
 • Vajíčka
 • Orechy a semená
 • morské plody
 • Nerafinované oleje, ako napríklad olivový, kokosový, ľanový a avokádový olej

 

Najhoršie Paleo potraviny

 • Strukoviny (vrátane fazule a arašidov)
 • Mliečne výrobky (kefír môže byť)
 • Rafinovaný cukor
 • Rafinované rastlinné oleje
 • Spracované potraviny
 • biele zemiaky
 • Obilné zrná a múky
 • Nápoje sladené cukrom a energy drinky

 

Nevýhody Paleo diéty

Paleo môže byť pre tvoje zdravie skvelé, no tiež ti môže aj uškodiť.

V prvom rade je nejasné, či paleo dokáže skutočne splniť svoj nárok na zlepšenie celkového zdravia dodržiavaním stravy našich predkov.

Nespochybňujem, že všetci môžeme znížiť príjem spracovaných potravín a zvýšiť príjem ovocia a zeleniny.

No vedci spochybňujú, či naši predkovia boli naozaj o toľko zdravší ako dnes, vzhľadom na ich kratšiu priemernú dĺžku života.

Paleo diéta tiež obmedzuje potraviny bohaté na živiny. Napríklad sú to strukoviny ktoré majú vysoký obsah vlákniny a proteínov, ako aj mikronutrienty, ako je železo, horčík, draslík a folát.

Tiež obmedzuje „moje tak obľúbené“ mliečne výrobky ktoré môžu byť tiež pozitívnym doplnkom výživy, pretože poskytujú vápnik, fosfor a vitamín D.

Okrem toho kladie paleo diéta veľký dôraz príjem mäsa čo tiež nie je ideálne.

Z týchto dôvodov nemusí byť paleo vhodné pre každého.

 

Paleo recepty

Asi ťa zaujíma ako vyzerá taký typický deň na paleo diéte? Existuje veľa receptov na paleo raňajky, obedy , večere a dezerty. Tu je niekoľko z nich.

 

Paleo Diéta a jej história

Paleo Diéta sa dá vystopovať až k gastroenterológovi Walterovi Voegtlinovi, ktorý v roku 1975 vo svojej knihe „Diéta v kamennou dobe“ vzbudil myšlienku jesť ako naši predkovia.

 

No, až vedec Dr. Loren Cordain je najčastejšie považovaný za zakladateľa moderného paleo, keď v roku 2002 napísal „The Paleo Diet“ spolu s množstvom ďalších kníh v nasledujúcich rokoch.

 

Ale až v posledných 5 rokoch sa paleo diéta dostala do celosvetového popredia. V roku 2013 bola zaradená medzi najhľadanejšie metódy na chudnutie.

Dnes je paleo diéta jednou z najobľúbenejších diét a má obrovskú základňu fanúšikov.

 

Načo v paleo diéte dať pozor

Paleo diéta nedopočuje konzumovať potraviny, ktoré sa často odporúčajú vegánov, vegetariánov alebo pre ľudí, ktorí majú diétne obmedzenia.

 

Tiež maj na pamäti, že nie všetky potraviny v paleo diéte sú zdravé. Vyprážanú slaninu a maslo konzumuj z mierou a namiesto toho uprednostni množstvo ovocia a zeleniny, orechov, semien, bielkovín a zdravé tuky.

 

Ak máš cukrovku, skús sa poradiť s odborníkom predtým ako vykonáš vo svojej diéte zmenu. Paleo diéta ti zásadne zníži počet sacharidov, čo môže vyžadovať zmenu dávky liekov na liečbu cukrovky, aby sa zabránilo kolísaniu hladiny cukru v krvi.

 

Nakoniec počúvaj svoje telo. Ak pociťuješ nejaké negatívne príznaky konzultuj radšej s dietológom, možno že más nutričnú nerovnováhu.

 

Záverečné myšlienky o Paleo diéte

Paleo diéta je populárny spôsob stravovania ktoré je založené na jedení potravín, ktoré boli k dispozícii našim predkom v dobe paleolitu.

Strukoviny, mliečne výrobky, obilniny a spracované potraviny sú hlavnými skupinami potravín, ktoré sú z paleo diéty vylúčené.

 

Namiesto toho sa kladie dôraz na mäso, morské plody, ovocie a zeleninu, orechy, semená a zdravé tuky.

 Zdravotné benefity tohto diétneho plánu zahŕňajú úbytok hmotnosti, zníženie zápalov, zvýšenie sýtosti a stabilnú hladinu cukru v krvi.

 

Existujú však aj niektoré negatívne aspekty tejto stravy. Paleo diéta odstraňuje niekoľko potravín bohatých na živiny ako sú napríklad probiotiká v mliečnych výrobkoch.

Preto počúvaj svoje telo, a ak sa pre tento výživový smer rozhodneš, daj si najskôr realistický cieľ a to dodržať konzumáciu paleo potravín do 80-tich percent. Extrémne zmeny v jedálničku ti môžu uškodiť.

 

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.