Pestovanie kurkumy na Slovensku je taká malá alchýmia.

No ak si fanúšikom ABSOLÚTNE čerstvých byliniek možno ťa bude zaujímať ako si vypestovať svoju vlastnú čerstvú kurkumu napríklad aj doma v kvetináči.

Áno, čerstvá kurkuma sa da kúpiť v dobrej kvalite v obchodoch so zdravou výživou dokonca aj bežných obchodoch s potravinami, no nie je to úplne najlacnejší špás, hlavné ak ju chceš používať pravidelne. Našťastie je kurkuma jedna s tých rastliniek ktoré rastú pomerne rýchlo, teda ak ma slnečné miesto a veľký črepník.

Inými slovami, ak pri pestovaní kurkume dopraješ to čo ma rada, bude rásť ako burina a štedro sa ti odplatí veľkorysou úrodu v tej najčerstvejšie kvalite a tiež vydekoruje izbu atraktívnymi tropickými listami.

Kurkuma (Curcuma longa) je tropická rastlina z rovnakej rodiny ako zázvor. Nie je to úplne najelegantnejšia rastlinka, no často máva veľké zelené listy a rastie do výšky 1,5 až 2 metre. Ak chceš o kurkume vedieť viac prečítaj si celý článok o jej vlastnostiach.

Kvet kurkumy

Kvet kurkumy

Počas toho ako kurkuma dozrieva každá stonka máva zelenkavo biele a sem tam aj ružové kvety. Podobne Ako zázvor, kurkume sa darí v teplo-vlhkých (tropických) podmienkach a dobre odvodnenej, neutrálnej pôde.

Kurkuma a jej blahodárne holistické účinky ma zaujala natoľko že som si ju dal “patentovať”do svojho nápoja – kurkuma latte. 

Kurkuma latte

Ako sa na pestovanie kurkumy pripraviť

Na väčšine územia Slovenska sa bude kurkume pri pestovaní dariť. Môžeš ju pestovať vo vnútri aj vonku, no keď začnú prvé mrazy okolo polovice októbra, určite ju treba vziať dnu aby ste celé snaženie nezničili.

1. Pestovanie kurkumy na Slovensku

Pestovanie kurkumy je taká malá alchýmia. Kurkume trvá približne sedem až deväť mesiacov od výsadby až po zber. Väčšinou prvé mrazy začínajú koncom októbra. Preto sa odporúča začať sadiť niekedy koncom zimy až začiatkom jari.

Vtedy je pravdepodobné, že zo sadenia dosiahneš tie najlepšie výsledky. Tým pádom bude úroda niekedy koncom augusta až začiatkom septembra.

2. Kvalita koreňa kurkumy je kľúčová.

Kurkuma sa pestuje z koreňových štruktúr zvaných rizómy – podzemky. Zvyčajne je čerstvá kurkuma dostupná v supermarketoch a predajniach so zdravými potravinami, kde ju zvyčajne majú celoročne.

Ak máš v meste Ázijské alebo Indické obchodíky, možno sa oplatí ísť pozrieť aj tam, kde kurkumu na pestovanie môžeš nájsť aj v lepšej kvalite.

Kurkuma v obchode

Ak ale kurkumu nemôžeš nikde nájsť, vyskúšaj niečo vymyslieť cez online obchody napríklad Amazon alebo eBay.

Nezabudni si vybrať odrody s čo najväčším počtom podzemkov a klíčkov pozdĺž strán.

3. Samotné sadenie

Na vysádzanie koreňa kurkumy budeš potrebovať 35 až 40 centimetrov hlboký črepník. Najlepšie je ak bude dlhý, kde môžeš nasadiť 6 až 8 podzemkov.

Nasaď ju od hrany črepníka aspoň 3 cm, a aspoň do 5 cm hĺbky. Po zasadení môžeš dosypať kvalitnou záhradnou pôdou.

Sadenie kurkumy

Na začiatku bude pravdepodobne praktickejšie nasadiť korene do menších črepníkov a potom ich premiestniť do väčších akonáhle majú zopár listov.

Kurkuma ma rada teplo, takže črepník umiestni na najteplejšie miesto v byte.

Klíčenie pri nižších teplotách bude veľmi pomalé a korene môžu dokonca začať namiesto klíčenia hniť.

Pri pestovaní kurkumy sa sa tiež odporúča použiť aj nejaký rozumný spôsob umelého vykurovania, napríklad radiátor.

4. Starostlivosť pri pestovaní kurkumy

1.Udržuj vždy na teple a svetle

Po niekoľkých dňoch skontroluj, či sa začínajú objavovať klíčky. Ak áno, potom je vhodný čas presunúť kurkumu na parapetnú dosku – na miesto kde máš v byte svetlo najdlhšie, ideálne aj počas celého dňa. (optimálna teplota v tejto fáze je 23 až 25 stupňov).

2. Voda podľa potreby

Kurkumu zalievaj podľa potreby. Pôdu udržiavaj vlhkú, ale nie mokrú. Taktiež môžeš raz alebo dvakrát za týždeň opláchnuť listy aby sa udržala dostatočná vlhkosť. Jednoducho pripomeň kurkume jej podnebné pásmo ako v Indii.

Nikdy nenechaj pôdu vyschnúť, to by mohlo rast spomaliť a ovplyvniť aj celú úrodu.

Krhla

3. presaď do väčších črepníkov

Keď sú kurkumové rastliny vysoké 15 až 20 cm, opatrne ich premiestni do väčších črepníkov plných kvalitnej zeminy. Zakaždým ale udržuj teplote v izbe dostatočne vysoko.

4. Presuň rastliny vonku

Koncom Apríla alebo na začiatku mája môžeš prestovanie kurkumy presunúť vonku. Už by nemalo mrznúť a aj noci začínajú byť teplejšie. Pokračuj v zalievaní podľa potreby aj v lete a na jeseň, aby sa pôda udržala vlhká.

Neskôr môžeš rastúcu kurkumu aj pohnojiť – odporúčaného hnojivo, ktoré sa používa pre zemiaky alebo koreňové plodiny.

5. Zber úrody

Keď listy a stonky začínajú hnednúť, asi sedem až desať mesiacov po výsadbe je tvoja kurkuma pripravená na zber.

Vysyp teda rastlinu aj pôdu z črepu a všetko opatrne pretrep. Stonky odstrihni asi centimeter nad samotným koreňom.

Skladovanie a stravovanie domácej kurkumy

Korene kurkumy zostanú v chladničke čerstvé približne počas šiestich mesiacov. Najlepšie urobíš, ak ich dáš do vzduchotesného vrecka alebo kontajneru.

Ak kurkumu nepoužívaš tak často, časť úrody môžeš dať do mrazničky kde vydrží dlhšie.

Do budúcna si nezabudni ponechať niekoľko väčších koreňov na opätovné zasadenie!

Tiež si môžeš vyrobiť svoj vlastnú čerstvú kurkumu práškovej podobe.

Návod – ako si doma vyrobiť prášok z kurkumy

Prášok z kurkumy

  1. Korene kurkumy daj do hrnca s vodou a priveď do mierneho varu.
  2. Varíme krátko do 5 minút, aby sme odstránili z kurkumy hlinu a zlé baktérie.
  3. POZOR! Po 10 minútach varenia kurkuma pomaly začne strácať jej dôležitý antioxidant kurkumín. Takže to neprežeňte.
  4. Ošúpeme kurkumu ako zemiak.
  5. Potom kurkumu nakrájame na kolečká a vysušíme v rúre na nízkej teplote alebo na radiátore.
  6. Následne vysušené korene kurkumy rozdrv v mlynčeku na koreniny alebo aj v mlynčeku na kávu aby bol prášok z kurkumy dokonale sypký.

TIP: Možno sa pri manipulácii s kurkumou zídu rukavice, kurkuma totižto zanecháva na prstoch svetlo oranžovú farbu, ktorá sa niekedy celkom ťažko umýva.

Pri vychutnávaní úrody sa môžeš inšpirovať aj týmito chutnými receptami s kurkumou.

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.

Odporúčané produkty1