MUDr. Lenka Džubáková: Pleť je zrkadlom zdravia. Ako sa cítime, tak aj vyzeráme.

Medicína je tak široký pojem, ktorý v sebe zahŕňa množstvo smerov, ktorými sa lekár môže ubrať. Prečo ste sa rozhodli práve pre dermatológiu?

Hmm, ťažká otázka… Asi preto, že som vždy rada pozorovala, analyzovala a myslím si, že mám cit pre detail… Naopak zobrazovacie metódy nikdy neboli mojou výsadou. Preto som sa radšej spoľahla na svoje oči. V dermatológii môžem vidieť a určiť problém často priamo a ihneď.

Aké sú najčastejšie kožné problémy, s ktorými sa v praxi stretávate?  

Keďže pracujem v súkromnom centre, tak naša klientela rieši prevažne otázky estetického charakteru, ale okrem toho je na prvom mieste určite akné, kontroly znamienok, a potom rôzne typy ekzémov.

dermatologicka

U niektorých ľudí môžu byť isté kožné problémy geneticky dané, napr. môžu mať väčšiu šancu, že sa u nich vyvinie akné alebo ruženka. Je to skutočne iba o genetike alebo si tieto problémy dokáže človek privolať aj sám?

Nie je to len o genetike, ale niektoré vážnejšie kožné ochorenia sa môžu naozaj aj zdediť… U kožných ochorení sa skôr dedí predispozícia a už ďalšie okolnosti dokážu ochorenie spustiť, častým vyvolávačom je stres vo všeobecnosti.

A niektoré kožné choroby (vírusové, bakteriálne…) sú často otázkou náhody, aj keď aj tu, u niektorých z nich, určitá momentálna predispozícia k vzniku figuruje. Takou je napríklad oslabenie organizmu.

Spomínali sme už genetiku a ako veľmi ovplyvňuje stav pokožky, ale čo životospráva? Ako veľmi dokáže napríklad stres a nedostatok spánku ovplyvniť vzhľad pokožky?

Genetika je dôležitý faktor krásneho vzhľadu pokožky, ale dá sa povedať, že začíname starnúť už od narodenia, preto je potrebné sa celkovo o náš organizmus starať. A stav pokožky je toho priamym odrazom.

Náš organizmus potrebuje hlavne kyslík, na to sa často zabúda, takže správne hlboké dýchanie je základ. Ďalej je to voda, keďže dostatočná hydratácia slúži na transport dôležitých látok aj do pokožky, a na odstraňovanie nepotrebných alebo aj škodlivých látok von z tela. A ďalej tie dôležité látky, ktoré telo potrebuje na to, aby správne fungovalo a bolo vitálne. Tie pochádzajú prevažne z toho, čo zjeme.

Počasie je tiež veľký faktor. Vieme, že časté zmeny počasia pleti nejako neprospievajú a slnko už tiež nie je to, čo bývalo. Ako môžeme našu pokožku ochrániť pred extrémnymi výkyvmi teploty? Mali by sme opaľovací krém používať počas celého roka?

Mali by sme k tomu pristupovať rozumne. Ja s samozrejme na dovolenku krém s opaľovacím faktorom pribalím. Používam prírodné oleje obohatené o SPF 15, čo mi úplne postačuje, keďže sa priamemu slnku napoludnie vyhýbam.

opaľovanie

Netreba zabúdať, že koža ma vlastný obranný mechanizmus, ktorý ju pred slnkom chráni, a ten závisí od fototypu, ktorý určuje, koľko času môžme na slnku stráviť bez spálenia, t.j. už poškodenia pokožky. Ochranný faktor túto dobu úmerne predlžuje.

Treba si vyjasniť, ako dlho chcem byť na slnku, prečo chcem byť na slnku a podľa toho si určiť OF. Opálenie je vlastne ochranný mechanizmus kože pred následkami slnečného žiarenia. Dnes je z toho módny trend, ktorý mňa neoslovil. V našich podmienkach si myslím, že si vystačíme s pokrývkou hlavy, tričkom a rozumným pobytom na slnku. Ak sa však niekto chce opaľovať, krém s OF je na mieste.

Starostlivosť o pleť sa často vníma viac ako ženská záležitosť, ako to vidíte vy?

Myslím si, že áno, ženy by mali pestovať svoju krásu, patrí to k nám… Myslím, že muži na to, aby vyzerali príťažlivo, si vystačia s bežnými dennými úkonmi, starostlivosť o seba netreba preháňať. Ale každý je iný, má iné nastavenie, priority, prácu, koníčky, takže sa v práci stretávam aj s mužmi, ktorým napríklad vadia vrásky a chcú ich odstrániť. Rešpektujem to.

Aké sú podľa vás najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť, ktoré ľudia robia?

Najčastejšie je to nesprávna starostlivosť o pleť, ktorá spočíva v používaní prípravkov, ktoré nie sú vhodné pre daný typ pleti, prípadne pre dané ročné obdobie. Ďalej je to priveľa make-upu, pod ktorým pokožka nedýcha, začnú sa prejavovať nedostatky, ktoré sa často zakrývajú ešte väčším množstvom make-upu.

Make-up by sa mal dokonale odlíčiť, aby sa pokožka mohla v noci zregenerovať, a nemal by sa používať na dennej báze. 

Vieme, že ako lekárka kladiete veľký dôraz na prevenciu. Záleží viac na tom, čo jeme, než na tom, čo na svoju pleť dávame?  Mohli by ste uviesť niekoľko príkladov na potraviny, ktoré môžu pleti pomôcť a ich účinky? 

Malo by to byť vyvážené a vlastne to spolu aj súvisí. Stav pokožky odráža celkové zdravie organizmu, a keďže pokožka prijíma látky zvnútra aj zvonka, mali by sme k tomu aj tak pristupovať.

Pre zdravý vzhľad potrebuje vodu, kolagén, antioxidanty, bielkoviny, tuky, atď. Vyvážená strava s dostatkom účinných zložiek je základ. Veľa prospešných potravín nájdeme v našom okolí, sú to napríklad čučoriedky, mrkva, orechy, ale nedám dopustiť ani na kurkumuškoricu alebo kakao.

Mohli by sa aj naše zdravé mixy na Kurkuma alebo Matcha latte pokladať za formu prevencie? 

Určite áno, Kurkuma Latte je súčasťou mojej životosprávy hlavne v zimnom období, lebo telo zohreje, doplní antioxidanty, ktoré v tomto období treba extra dopĺňať. Pre mňa je obzvlášť dôležité, že pomáha zbavovať telo ťažkých kovov.

Kým som nepoznala “Latečko”, pridávala som kurkumu do každého teplého jedla, aj keď v malom množstve. Považujem za potrebné zdôrazniť, že kurkumín je najúčinnejší v kombinácii s čiernym korením, tukom a v horúcej podobe, preto si do Latečka pridávam ešte kvapku oleja alebo kúsok masla. 

kurkuma latte

Mohli by ste nám prezradiť, ako sa o svoju pleť staráte vy?

Snažím sa dodržiavať všetky zásady, ktoré som popísala vyššie. Dostatok tekutín, kvalitný spánok, strava, a k tomu pár prípravkov, ktoré sú vyrábané na prírodnej báze, niektoré si doma dokonca aj sama vyrábam alebo dolaďujem.

Ak mám byť konkrétnejšia, tak v lete používam na pleť ľahšie textúry, ako sú fluidy, v zime naopak oleje, oleogely, alebo mastnejšie krémy vyrábané z prírodných olejov. 

Čo je jedna rada, ktorú vždy dávate svojim pacientom, o ktorú by ste sa podelili s našimi čitateľmi?

Mám odpozorované jedno porekadlo, a to “Ako vonku, tak aj vnútri”, čo znamená, že ako sa cítime, tak aj vyzeráme alebo pôsobíme na ľudí. Takže veľmi dôležitá je psychická pohoda, na ktorej treba pracovať a následne si ju udržiavať.

Lenke týmto veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a informácie, o ktoré sa s nami podelila. Ak sa vám rozhovor páčil, možno vás zaujme a náš článok, v ktorom sme sa porozprávali s Luckou z Fitshakera!