Posledný článok o kolagéne, ktorý si prečítaš

Konzumuješ potraviny pre starostlivosť svojej kože ? Alebo používaš iba externé zdroje ? Západný svet konečne dobieha ten východný a využíva výhody použitia kolagénu a jeho transformačné účinky, ktoré môže mať pre náš organizmus. Kolagén je najviac zastúpený proteín v tele a je hlavnou zložkou spojivových tkanív, ktoré tvoria niekoľko častí tela. Ale ako stárneme (po 25dke), naša produkcia kolagénu klesá.

Čo je to teda ten kolagén, a prečo by sme ho mali konzumovať, ktorý kolagén je pre teba najvh? V tomto článku spolu objavíme, akú úlohu v tele zohráva kolagén, ako na nás vplýva prirodzený pokles kolagénu a ako môže pomôcť jeho suplementácia.

Čo je to kolagén?

Kolagén pozostáva z aminokyselín, ktoré sú navzájom spojené a tvoria štrukturálny proteín, ktorý sa nachádza v rôznych spojivových tkanivách v tele. Kolagén má mnoho dôležitých funkcií, ktoré spočívajú v posilňovaní kostí a poskytovaní podpory pokožke. Je tiež stavebným kameňom pre svaly, šľachy a väzy. Nachádza sa tiež v krvných cievach, rohovkách a zuboch.

Názov je grécky a možno ho rozdeliť na dve slová, kola s významom „lepidlo“ a prípona -gen s významom „výroba“. Toto ti pomôže zapamätať si, čo robí. Môžeš myslieť na kolagén ako na lepidlo, ktoré drží všetky naše „veci“ pohromade.

Druhy kolagénu

Aj keď bolo identifikovaných už 28 odrôd kolagénu, existujú iba tri hlavné typy, o ktorých treba vedieť. Jednoducho sa nazývajú Typ I, II a III. Každý má v tele inú úlohu.

Typ I – tento je najhojnejšie zastúpený u ľudí a predstavuje 90% kolagénu nášho tela. Jeho husté vlákna poskytujú štruktúru pokožke, kostiam, šľachám, chrupavkám, spojivovému tkanivu a zubom.

Typ II – Typ II je hlavnou súčasťou chrupavky a pomáha tlmiť kĺby.

Typ III – Všeobecne sa nachádza v tele spolu s kolagénom typu I, kolagén typu III sa nachádza v retikulárnych vláknach, ako je kostná dreň.

Čo ale robí kolagén s kožou ?

Tvoja pokožka je zložená z troch vrstiev, epidermis, ktorá je najvzdialenejšou vrstvou, po ktorej nasledujú dermis a hypodermis. Väčšina kolagénu v našej pokožke sa nachádza v strednej vrstve, dermis, kde sa tiež produkuje.

Kožné bunky v dermis (fibroblasty) syntetizujú kolagén, ktorý drží zvyšok dermy pohromade, a dodáva našej pokožke jej základnú štruktúru. Kolagén dodáva pokožke pružnosť a prispieva k tomu, aby pokožka vyzerala sviežo, pružne a znižovala výskyt vrások.

 

Kolagén

Prečo suplementovať kolagénom?

Hlavným dôvodom pre požitie kolagénu je, že ho nevyrábame dosť. 80% kolagénu sa nachádza v pokožke, ale po 25. roku života naše telá rozkladajú viac kolagénu, ako si ho sami vyrobia. V skutočnosti po 25 rokoch začnete každý rok strácať asi jedno percento kolagénu.

Ďalšie faktory, ako je nadmerné vystavovanie sa slnku, fajčenie a znečistenie, tiež aktivuje enzýmy, ktoré degradujú kolagénové vlákna a pokožka starne rýchlejšie. Užívaním doplnkov kolagénu môžete prispieť k zvýšeniu kolagénu a obnoveniu vlákien v pokožke.

Potraviny s kolagénom?

Kvôli povahe kolagénu (ktorý sa produkuje v tele) je jediný spôsob, ako získať kolagén z potravy, prostredníctvom iných zvierat. Medzi dobré zdroje kolagénu v strave patria:

Je tiež prospešné zvýšiť príjem vitamínu C, pretože hrá dôležitú úlohu pri produkcii pro-kolagénu, ktorý je prekurzorom kolagénu v tele. Potraviny ako listová zelenina, brokolica, citrusy a červená repa sú plné vitamínu C a môžu tiež pomôcť pri oprave a regenerácii kožných buniek.

Aké sú výhody doplnku kolagénu? Obyčajný krém nestačí.

Keď sa produkcia kolagénu spomalí v dôsledku procesu starnutia, užívanie doplnku kolagénu môže pomôcť podporiť prirodzenú hladinu produkcie tela.

Nanesenie kolagénového krému alebo séra na pokožku môže poskytnúť krátkodobé výhody epidermis (najvzdialenejšej vrstve kože), ale nedostane sa tam, kde je to najviac potrebné – do dermis (druhá vrstva).

Ak užívate doplnok a nie len lokálne nanášate kolagén, pomáhate zvyšovať prirodzenú produkciu kolagénu, aby mohol posilňovať a vytvárať kolagén v dermálnej vrstve pokožky. To pomáha podporovať štruktúru pokožky zvnútra navonok  a poskytuje dlhodobejšie riešenie.

Užívaním kolagénu podporíš:

  • hladinu kolagénu v dermis kože
  • Zdravé starnutie
  • Zlepšiš pružnosť pokožky
  • Znížíš línie tváre a hĺbku vrások
  • zlepšíš hydratáciu pokožky

Z čoho sa vyrábajú kolagénové doplnky?

Je zaujímavé, že nie každý kolagén je rovnaký. V závislosti od toho odkiaľ pochádza a ktorý z 28 druhov, ktoré obsahuje, môže mať rôzne výhody. Dva najbežnejšie sú hovädzí a morský, alebo kravský a rybí kolagén. Nu3o kolagén je 100% z hovädzieho dobytka.

Hovädzí kolagén – hovädzí kolagén je tvorený pokožkou, kosťami a svalmi kravičiek a je bohatý na kolagén typu I a III. Tých je v tele dostatok a nachádzajú sa hlavne v očiach, kostiach, kĺboch, väzivách a pokožke. Vďaka tomu je hovädzí kolagén vhodný na podporu zdravia kĺbov, kostí aj čriev, ako aj na podporu hojenia rán v pokožke.

Morský –  Morský kolagén pochádza z kostí, šupín a kože rýb. Je bohatý na kolagén typu I, ktorý predstavuje 90% kolagénu v ľudskom tele. Štúdia ukázala, že morské kolagénové peptidy sú menšie, vďaka čomu sa trocha ľahšie vstrebávajú a trávia.

Čo je to hydrolyzovaný kolagén? a aké sú jej výhody

Kolagén nie je veľmi chutný. Žuvanie väzov, šliach a kože, aby sa každý deň získala správna hladina kolagénu, nie je praktické. Hydrolyzovanie kolagénu je chemický proces, pri ktorom rozkladáte proteínové reťazce na menšie peptidy, ktoré sa ľahšie strávia.

Menšie peptidy majú množstvo výhod. Hydrolyzácia premieňa kolagén na prášok, ktorý ho robí rozpustnejším v tekutinách. Kolagén je v podstate bez chuti a zápachu, čo ho robí oveľa prístupnejším a pohodlnejším.

Najlepší spôsob, ako brať kolagén, tablety vs. prášky?

Užívanie doplnku namiesto požitia prášku má svoje výhody. Prášok si vyžaduje pridanie do inej tekutiny alebo potraviny určenej na konzumáciu. Aj keď to robí samotná hydrolyzácia, pomáha to s jeho rozpustnosťou

Pre niektorých ľudí s citlivým nosom a žalúdkom to môže byť problém. Spoločnosti zvyknú do práškov primiešavať ďalšie prísady, ako sú arómy a sladidlá, aby boli chutnejšie. To však môže spôsobiť, že budete konzumovať zbytočné umelé prísady a kalórie (bacha na to).  Preto sme do nášho kolagénu nepridali nič.  Kolagénový prášok má výhodu v tom že v jednej dávke dodá  10g, čo je 10.000mg.

Matematika je v tomto jednoduchá. Oproti bežným kapsulám ktoré obsahujú do 1000mg je to 10 násobné množstvo.

Denná dávka kolagénu

Štúdia z roku 2019 zistila, že užívanie 2,5 – 15 gramov kolagénu každý deň je úplne postačujúce, bezpečné a účinné. (Odkaz na štúdiu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31096622/)

  • Menšia denná dávka 2,5 gramu by mala prospieť bolesti kĺbov, zdraviu pokožky a hydratácii.
  • Zvýšenie tejto dávky na 5 gramov denne preukázalo potenciál na zlepšenie kostnej hustoty.
  • Nakoniec, väčšie denné dávky  10-15 gramov kolagénu sa môže používať pre regeneráciu svalov a celkovej kompozície tela. Aj preto je väčšinou uvedená denná dávka ako 10g denne.

Osobne pokojne použijem aj 30g denne. Veď čo je to v porovnaní s mäsom, ktoré ľudia vkuse konzumujú, ktoré je omnoho viac náročnejšie na vstrebanie.

Ak si vyberáš kolagénový doplnok, pozri na nápis koľko obsahuje jedna dávka. Mám totiž skúsenosť že bežne sa predávajú doplnok za 50€ ktoré obsahujú iba mikro množstvá. Príklad 60 kapsúl s 400mg v jednej kapsuli čo je dokopy 24 gramov kolagénu. Bacha na to.

Použitie kolagénu v jedlách a tekutinách

Náš nu3o kolagén je ľahko stráviteľný a rozpustný v horúcich alebo studených tekutinách, takže stačia 1 – 2 polievkové lyžice denne. Tento prášok bude tvoj obľúbený kamoš v kuchyni, pretože má neutrálnu chuť a krásne sa rozpustí v slaných a sladkých receptoch. Tiež sa nemusíš báť, že sa rozvarí alebo znehodnotí jeho hodnota. Je spracovaný enzymaticky, takže toho znesie veľa ako tvoje kĺby, keď sa potíš v posilke.

Pokojne pridaj kolagén aj do rôznych jedál, napríklad dezertov, omáčok, nápojov smoothies alebo do vody. Poskytne ti to potrebnú podporu pre zdravé vlasy, pokožku, nechty, kĺby, trávenie aj mozog.

Kolagén

Aké aminokyseliny obsahuje nu3o kolagén a aké majú využitie

Typický profil na 100 g kolagénu

Alanín 8.1 g – Podieľa sa na metabolizme sacharidov v pečeni a vo svaloch pri fyzickej záťaži.

Arginín 8.4 g – sa v organizme rozkladá na oxid dusnatý, čo je dôležitá zlúčenina pre arteriálne a srdcové zdravie. Ukázalo sa tiež, že arginín zlepšuje cirkuláciu, pomáha posilňovať imunitný systém a má pozitívny vplyv na mužské libido.

Kyselina asparágová 6.6 g – Dobrá na únavu, športový výkon a svalovú silu, ale neexistujú zatial dobré vedecké dôkazy na podporu tohto použitia.

Kyselina glutámová 12.4 g – pomáha nervovým bunkám v mozgu odosielať a prijímať informácie z iných buniek. Môže sa podieľať na učení a pamäti. Tiež môže pomôcť ľuďom trpiacim hypochlórhydriou (s nízkym obsahom žalúdočnej kyseliny) alebo achlorhydriou (bez obsahu žalúdočnej kyseliny).

Glycín 20.6g – Glycín má významnú úlohu pri budovaní zdravých vlákien DNA, čím sa zabezpečuje správna funkcia buniek.  Glycín je tiež jedna z troch aminokyselín tvoriacich kreatín, ktorý podporuje zdravý rast svalov a zvyšuje produkciu energie počas cvičenia.

Histidín 0,8g – sa v tele používa na výrobu niektorých hormónov a metabolitov, ktoré majú vplyv na funkciu obličiek, prenos nervov, sekrécie žalúdka a imunitný systém.1 Histidín má tiež vplyv na opravu a rast tkaniva, tvorbu krvných buniek a pomáha chrániť nervové bunky.

Hydroxylyzín 1.2g – vytvára chemickú väzbu s cukrami a k proteínu viaže monosacharidy a disacharidy, čo prispieva k neobvyklej húževnatosti a odolnosti kolagénu.

Hydroxyprolín 11.4g – Dodáva silu proteínovému kolagénu v kostiach, šľachách, chrupavkách a pokožke.

Izoleucín  1.5g – podieľa sa na svalovom metabolizme a je silne koncentrovaný vo svalovom tkanive. Je tiež dôležitý pre imunitné funkcie, produkciu hemoglobínu a reguláciu energie.

Leucín 2.9g – je aminokyselina s rozvetveným reťazcom, ktorá je rozhodujúca pre syntézu proteínov a opravu svalov. Pomáha tiež regulovať hladinu cukru v krvi, stimuluje hojenie rán a produkuje rastové hormóny.

Lyzín  3.4g – hrá hlavnú úlohu pri syntéze bielkovín, produkcii hormónov a enzýmov a absorpcii vápnika. Je tiež dôležitý pre výrobu energie, imunitné funkcie a produkciu kolagénu a elastínu.

Metionín  0,6g – hrá dôležitú úlohu v metabolizme a detoxikácii. Je tiež nevyhnutný pre rast tkanív a absorpciu zinku a selénu, minerálov, ktoré sú životne dôležité pre vaše zdravie.

Fenylalanín  2.1g – je prekurzorom neurotransmiterov tyrozínu, dopamínu, epinefrínu a norepinefrínu. Zohráva neoddeliteľnú úlohu v štruktúre a funkcii bielkovín a enzýmov a pri produkcii ďalších aminokyselín.

Prolín 11.5g –  pomáha chrániť integritu krvných ciev, zlepšuje zdravie kĺbov a má priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém.

Serín 3.4g – pomáha pri kognitívnych funkciách.

Treonín  1.9g – je hlavnou súčasťou štrukturálnych proteínov, ako je kolagén a elastín, ktoré sú dôležitými zložkami kože a spojivového tkaniva. Hrá tiež úlohu v metabolizme tukov a imunitných funkciách.

Tyrozín 0,5g – je prítomný vo všetkých tkanivách ľudského tela a vo väčšine jeho tekutín. Pomáha telu produkovať enzýmy, hormóny štítnej žľazy a kožný pigment.

Valín  2.4g – pomáha zvyšovať energiu, vytrvalosť a pomáhajú pri regenerácii a oprave svalového tkaniva. Tiež znižuje zvýšenú hladinu cukru v krvi a zvyšuje produkciu rastového hormónu.

Odporúčané produkty1