Prečo by si si mal urgentne doplniť elektrolyty? Game-changer na ceste za hydratáciou

Ak ti slovo elektrolyt nič nehovorí, možno si ešte nepočul o mineráloch, ktoré keď stratíš, tak sa okamžite začneš cítiť vyčerpane a dehydrovane. Pravdepodobne budeš prekvapený, ako veľmi jednoducho sa takáto vec môže stať. Poď to s nami napraviť, povieme ti, čo sú elektrolyty, kedy ich strácaš, a ako ich naopak doplníš.

Dopĺňať pravidelne elektrolyty by nemali len športovci. Sú dôležité pre každého. Len si daj pozor. Nie všetko, čo sa leskne, je zlato, a nie každý "športový" nápoj skutočne ponúka to, čo tvoje telo po výkone potrebuje. Prečo by si mal zvážiť elektrolytický nápoj ako lepšiu alternatívu oproti bežným športovým nápojom?

Čo sú to elektrolyty?

Elektrolyty sú minerály v tvojom tele, ktoré majú elektrický náboj. Ide o iónovú formu minerálov, ktorá zahŕňa sodík, draslík, vápnik, horčík a chlór. Tieto minerály sú kľúčové pre mnohé funkcie v tele.

sodik,draslik,horcik

Elektrolyty sa z tela vytrácajú zvyčajne nielen vracaním a hnačkou, ale aj bežnými spôsobmi, ako je močenie či dokonca slzy. Elektrolyty strácaš aj cez pot, čo je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa po intenzívnom cvičení cítiš vyčerpaný a dehydratovaný.

Zaujímavosť: Extra elektrolyty predstavujú nadmerný príjem soli. Preto je tvoj pot slaný.

Medzi hlavné elektrolyty patrí sodík, draslík a horčík. Tu máš niekoľko benefitov, ktoré ti tieto minerály prinesú:

Sodík

 • Podporuje nervový systém.
 • Reguluje krvný tlak.
 • Pomáha udržiavať rovnováhu pH a objem krvi.
 • Podporuje funkciu nadobličiek, ktoré produkujú desiatky životne dôležitých hormónov.
 • Jeho nedostatočné množstvo môže spôsobiť zvýšenie hladiny kortizolu (stresového hormónu).

Draslík

 • Je nevyhnutný pre reguláciu krvného tlaku a kardiovaskulárneho zdravia.
 • Má dôležitú úlohu v zdraví nervového systému, kostí a svalov.
 • Pomáha pri manažmente cukrovky a udržiavaní zdravia obličiek.
 • Podieľa sa na regulácii tekutín v tele.

Horčík

 • Znižuje únavu a vyčerpanie.
 • Udržiava elektrolytickú rovnováhu.
 • Podporuje normálny energetický metabolizmus.
 • Zabezpečuje správnu činnosť nervovej sústavy a svalov.
 • Pomáha pri normálnej syntéze bielkovín.
 • Podporuje normálnu psychickú činnosť.
 • Udržiava zdravé kosti.

Zaujímavosť: Horčík je v rámci populácie v tele najmenej zastúpený a často má jeho nedostatok závažný vplyv na kvalitu života.

Ako elektrolyty ovplyvňujú moje telo?

Nedostatok elektrolytov v tele ti môže spôsobiť množstvo problémov, vrátane:

 • kŕčov a tikov vo svaloch,
 • vertiga (točenie hlavy pri vstávaní),
 • bolestí hlavy,
 • problémov s apetítom a trávením,
 • inzulínovej rezistencie,
 • suchej pokožky a pier,
 • problémov s laktáciou (tvorbou materského mlieka),
 • zavodnenia,
 • únavy a neschopnosti generovať silu,
 • ťažkých nôh,
 • problémov s energiou počas dňa,
 • problémov so spánkom,
 • častého močenia.

pozitivne-ucinky-elektrolytov

V akých nápojoch nájdem elektrolyty?

Športové nápoje často obsahujú elektrolyty, ale sú tiež naplnené cukrami, umelými farbivami a inými prísadami, ktoré nemusia byť nevyhnutné alebo dokonca zdravé pre tvoje telo.

Cieľom športových nápojov by preto mala byť rýchla hydratácia, ale nie za cenu pridania prísad, ktoré by si v ideálnom prípade chcel obmedziť, najmä ak si športovec alebo ak si diabetik.

Hypertonické nápoje (osmolarita > 300 mOsmol kg)

Hypertonické nápoje sú bohaté na uhľohydráty, bielkoviny a minerály a majú vyššiu osmolaritu, čo z nich robí ideálny zdroj rýchlej energie pre aktivity s vysokou intenzitou, kde sa spotrebúva množstvo energie, ale nestráca sa veľa potu ani tekutín.

Tieto nápoje efektívne dodávajú veľké množstvo kalórií, avšak nie sú najlepšou voľbou pre hydratáciu. Ich vysoký obsah soli môže spôsobiť, že tvoje telo začne ťahať vodu z krvného obehu do tráviaceho traktu, čo môže viesť k dehydratácii.

Hypotonické nápoje (osmolarita < 275 mOsmol kg)

Hypotonické nápoje obsahujú menej sacharidov, bielkovín a minerálov. Vďaka tejto nižšej koncentrácii živín sa rýchlejšie vstrebávajú do krvného obehu, ale poskytujú menej energie.

Hypotonické nápoje sú preto ideálne, keď je tvoj cieľ hydratácia, a nie zásobovanie tela veľkým množstvom energie.

sportovec

Izotonické nápoje (osmolarita 275 – 300 mOsmol kg)

Izotonické nápojom majú podobnú koncentráciu ako ľudská krv. Preto by mali zabezpečiť ideálnu rovnováhu medzi dodávkou energie a hydratáciou.

Na rozdiel od čistých elektrolytických nápojov, izotonické nápoje zahŕňajú aj makroživiny ako sacharidy a bielkoviny. Toto zloženie ti umožní nielen obnovu hydratácie, ale aj doplnenie energie. Ak si športovec hľadajúci komplexnú podporu svojho výkonu, izotonické nápoje sú pre teba správnou voľbou.

Prečo sú elektrolytické nápoje lepšou voľbou?

Menej cukru, viac zdravia 

Nápoje obsahujúce elektrolyty by mali byť formulované tak, aby minimalizovali obsah cukru a maximálne využili prírodné varianty, ako je stevia alebo prírodné ovocné šťavy. Tak získaš potrebné minerály bez zbytočných kalórií.

Poctivé zloženie 

Elektrolytické nápoje by mali obsahovať vyvážený pomer elektrolytov, ktorý zodpovedá tomu, čo tvoje telo stráca počas potenia. Taktiež venuj pozornosť, aby neobsahovali príliš mnoho farbív a konzervačných látok, ktoré môžu tvoje telo zaťažovať chemikáliami.

Flexibilita v použití 

Kvalitné elektrolytické nápoje môžeš použiť nielen pri športe, ale sú ideálne aj pri chorobách sprevádzaných dehydratáciou, ako sú gastroenteritídy alebo po intenzívnej párty v klube. 🙂

Ako si vybrať účinný elektrolytický nápoj?

Hľadaj produkty, ktoré majú jasne označené množstvá elektrolytov, minimálne množstvo pridaných cukrov a sú bez umelých farbív a príchutí. Prípadne konzultuj svoju voľbu s odborníkom na výživu alebo trénerom.

Skvelou voľbou môžu byť aj naše nové Essential Electrolytes v 3 príchutiach:

elektrolyty

Aké benefity ti prinesú naše nové Essential Electrolytes?  

Naša novinka je špeciálne navrhnutá pre optimálnu hydratáciu bez pridaných kalórií, čo je ideálne pre tých, ktorí preferujú trénovať nalačno a efektívne spaľovať tuky. Taktiež nezvyšuje hladinu glukózy v krvi a ponúka aj skvelú chuť, ktorá ťa osvieži bez pocitu viny.

Naše Essential Electrolytes vynikajú tým, že ti efektívne doplnia stratené elektrolyty a zároveň zachovajú zdravé a optimálne fungovanie tvojho metabolizmu. Na výrobe Essential Electrolytes sme si dali záležať, preto jeho obsah nie je naplnený zbytočnými cukrami, umelými farbivami a inými prísadami, ktoré nie sú vhodné pre tvoje telo.

essential electrolytes

Essential Electrolytes v spolupráci s Veronikou Fabianovou

Veronika je našou Nu3o ambasádorkou už nejaký ten piatok. Máme podobné hodnoty, smerovanie, cieľ. Chceme ľuďom ukázať, ako žiť zdravo. Presvedčiť ich, že príroda nám ponúka viac odpovedí, ako by niekto čakal. Preto sme sa rozhodli vytvoriť spoločný produkt spoločne.

„Elektrolyty sú naozaj esenciálnym doplnkom, ktorý by mal užívať každý. Na trhu je neskutočne veľa nezmyslov, ktoré ľudia kupujú a nepotrebujú; alebo im nepomáhajú, pretože nie sú kvalitné,” zamýšľa sa Veronika nahlas krútiac hlavou.

„Ja som po dlhodobejšom užívaní tejto zmesi cítila rozdiel, či už vo vyrovnaní krvného tlaku, alebo na úrovni zvýšenia energie. Videla som aj zmeny ako hydratovanejšia a zdravšia pokožka či menšia lámavosť vlasov a nechtov.”

ver fab

Záver

Elektrolyty môžeš prijať aj v rámci bežnej spotreby, preto nie sú len pre športovcov, ktorí strácajú minerály počas fyzického výkonu. Pitie samotnej vody nestačí, filtrovaná voda je zbavená minerálov. Pre optimálnu hydratáciu našich buniek zvnútra je preto potrebné prijať minerály zo stravy a doplnkov výživ.

essential electrolytes tropical maracuja

Essential Electrolytes - Tropical maracuja

essential electrolytes raspberry

Essential Electrolytes - Raspberry

essential electrolytes salty chocolate

Essential Electrolytes - Salty chocolate