Najlepšie prírodné antidepresíva – Kurkuma a šafran z pohľadu štúdií

Depresiou trpí už viac ako 5 % populácie. Každý z nás sa už pravdepodobne stretol vo svojom okolí s tým, že sa mu niekto zdôveril, aké zložité má posledné obdobie. Na vznik vplývajú viaceré faktory a nie každý sa z toho dokáže len tak "dostať". V nu3o sme sa pozreli na depresiu z pohľadu biohackingu. Ako na ňu vplýva strava? Dá sa liečiť prírodnými antidepresívami?

Zdravej životospráve sa v nu3o venujeme už niekoľko rokov a stále viac a viac nás fascinuje, ako je to v tom našom mozgu a tele všetko poprepájané. Keď sa niečo pokazí, trpí celé telo a naopak. Jednoduchý zákon príčiny a následku. Depresia je však nepríjemný výnimka. Trvá dlhšie, kým sa celé telo napraví a zregeneruje.

Depresiou trpí až 8 % populácie

Po dlhšom štúdiu, analyzovaní dát a konzultáciách s neurológom sme dospeli k záveru, že depresia, či už krátkodobá alebo dlhodobá, je reálny stav, ktorým trpí 6-8 % populácie. Avšak, depresia je liečiteľná, pričom jej liečba je pomerne efektívna.

Ak človek na to príde včas a lieči sa efektívne, dostane sa spät „do života“ relatívne rýchlo a s malým poškodením. V dnešnom rýchlom svete často nevedome ignorujeme symptómy a myslíme si že je to ako pri chrípke – veď to prejde samo.

 A častokrát aj prejde. Lenže ten stres po „prechodení“ choroby v tele zostáva a kumuluje sa. Stresové bunky sú jednoducho také.

Prirovnáme to k tukovej bunke. Ak je človek obézny a schudne, má stále rovnaký počet tukových buniek na tele, len sú zmenšené (ako žalúdok, keď dlhšie neješ). Preto je veľkou výzvou nielen schudnúť, ale aj vytrvať.

žena s depresiou

To isté platí pri neuro-ochoreniach. Rozdiel je okrem iného v tom, že symptómy sú oveľa ľahšie prehliadnuteľné. Človek s depresiou môže ne-vidieť čo sa deje a symptómy pribúdajú – nespavosť, únava, nadváha, vyhorenie, podráždenosť... a zlé dni pribúdajú.

Príčiny sú dôležitejšie ako symptómy 

Vo všeobecnosti riešime častejšie symptómy depresie/inej choroby než príčiny. Chceme riešenie ihneď. Tabletka na náladu. Tabletka na spánok. Tabletka, tabletka, tabletka… Problém zostáva pod povrchom, nedotknutý a kvalita života, vzťahov sa zhoršuje.

Existuje však prírodná cesta, ako si pomôcť a uľahčiť život? Poďme sa pozrieť na najsilnejšie prírodné antidepresíva.

Kurkuma ako prírodné antidepresívum

To, že kurkuma je silným prírodným širokospektrálnym liečivom dokazuje, že už bola testovaná vo viac ako v 10 000 štúdiách.

Ak chceš zmierniť príznaky depresie pomocou bezpečných prírodných antidepresív a bylinnej alternatívy, ktorá môže zlepšiť príznaky depresie bez vedľajších účinkov, ktoré majú antidepresíva, siahni po kurkumíne a šafrane.

Dva bylinné extrakty známe pre svoje brilantné, žltooranžové odtiene – kurkumín a šafran – boli preukázateľne účinné v randomizovaných, kontrolovaných štúdiách, ktoré sú bezpečné a účinné na liečbu depresie a môžu byť tvojou LEPŠOU prírodnou antidepresívnou možnosťou.

Pozri sa na video doktora, ktorý prezentuje výsledky štúdie vplyvu kurkumy na úzkosť a depresiu.

Prírodné antidepresíva: Štúdia kurkumín vs Prozac

Kurkumín, primárna aktívna zložka kurkumy, je známy pre svoje protizápalové účinky. Vedci však zistili, že doplnky kurkumínu môžu pôsobiť aj ako účinné prírodné antidepresíva.

Toto tvrdenie podporuje aj štúdia robená v USA. Testu sa zúčastnilo 60 pacientov so silnou depresiou, ktorí boli náhodne rozdelení do troch skupín.

  • Jedna skupina dostávala kurkumín vo forme 500 mg štandardizovaného kurkumínového extraktu dvakrát denne, druhá skupina dostávala štandardnú dennú dávku 20 mg fluoxetínu (prozac) a tretia skupina dostávala kombináciu oboch.
  • Výsledky tejto štúdie porovnávajúcej účinnosť kurkumínu s prozacom, boli publikované v lekárskom časopise Phytotherapy Research.

Závažnosť depresie bola hodnotená pred a po šesťtýždňovej liečbe s použitím dobre skúmaného testu depresie známeho ako Hamiltonova škála. Výsledky ukázali, že prírodné antidepresívum, kurkumín, pracoval rovnako dobre ako liek na predpis – fluoxetín, pokiaľ ide o zlepšenie závažnosti depresie.

Kurkumín bol tiež veľmi dobre tolerovaný všetkými pacientmi. V tejto štúdií bol použitý patentovaný extrakt známy ako BCM-95 obsahujúci štandardizované množstvo účinných látok známych ako kurkuminoidy, ako aj očistené esenciálne oleje z kurkumy.

Ak si teda kupuješ kurkumu, najlepšia forma je bio koreň z obchodu, ktorý obsahuje kurkuminoidy a éterické oleje, ktoré pôsobia ako prírodné antidepresíva a synergicky reagujú s kurkumínom. U nás v nu3o však nájde kvalitatívne podobný produkt. Ide o Extrakt z kurkumy s obsahom minimálne 95 % kurkuminoidov.

extrakt z kurkumy

Prírodné antidepresívum: Šafran

Ukázalo sa tiež, že extrakty vyrobené zo šafranu sú účinnými prírodnými antidepresívami, čo potvrdili aj klinické štúdie. Lístky a stigmy rastliny „Crocus sativus“ obsahujú krocín a safranal, ktoré sú považované za aktívne zložky šafranu.

Prírodné antidepresíva: Štúdia šafran vs Prozac

Jedna „double blind“, randomizovaná, kontrolovaná štúdia porovnávala účinky šafranu s fluoxetínom (forma Prozacu) u 40 ľudí so silnou depresiou. Po dobu ôsmich týždňov si polovica účastníkov vzala doplnok obsahujúci Crocus sativus (15 mg ráno a večer) a druhá polovica užívala fluoxetín (10 mg ráno a večer).

Na konci štúdie liečba šafranom aj fluoxetínom viedla k významným zlepšeniam symptómov a závažnosti depresie, bez rozdielu v množstve zlepšenia medzi týmito dvoma skupinami.

Ako užívať kurkumín a šafran ako antidepresíva?

Niet pochýb, že šafran a kurkumín sú dve významné prírodné antidepresíva, ktoré môžu byť lepšie ako slovenské alternatívy Prozacu alebo iné lieky na predpis.

 Ak chceš postupovať podľa tých istých protokolov, aké sa použili v týchto štúdiách, skús kurkumín vo forme BCM-95 v dávke 500 mg dvakrát denne alebo vyskúšaj šafran vo forme štandardizovaného extraktu Crocus sativus a dávky 15 mg dvakrát denne.

Dôležité je však s užívaním neprestávať minimálne šesť až osem týždňov pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí o ich účinnosti.

Prírodné antidepresíva: Štúdia šafran a kurkumín vs samotný kurkumín

Iná štúdia porovnávala funkčnosť kurkumínu samotného a kurkumínu podávaného spolu so šafránom. Výsledkami sú prekvapujúce. Samotný kurkumín bol účinný, no spolu so šafranom bol o 12 % účinnejší.

Ak bojuješ s depresiou, nezabudni, že všetky lieky na depresiu, či už syntetické lieky alebo prírodné antidepresíva, fungujú najlepšie v spojení s diétou a zmenami životného štýlu.

Zdroje:

Phytother Res. 6. júl 2013
Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2007 30. marec; 31 (2): 439-42.
Fytomedicín. 2006 Nov; 13 (9-10): 607-11.
Phytother Res. 2005 Feb, 19 (2): 148-51.

Odporúčané produkty1