V poslednom období som mal možnosť stretnúť pár ľudí ktorí sa mi zdôverili že majú úzkosť alebo depresiu.  Popravde som pár krát v živote tiež zápasil s niečím podobným.

Takže ma ako biohackera depresia zaujala viac ako čosi ostatné. Veľká otázka asi je čo sa to v tom tele deje ? Prečo sa cítim tak na prd a prečo stále nič nezaberá ?  

Keďže sa životospráve venujem už pár rokov, stále viac a viac ma fascinuje ako je to v tom našom mozgu a tele poprepájané. Keď sa niečo pokazí, trpí celé telo a naopak. Jednoduchý zákon príčiny a následku.

Ale tá depresia je tak trochu výnimka.  Trvá dlhšie kým sa to celé napraví a zregeneruje.

 

Depresiou trpí 6-8% populácie

 

Ale poďme k veci. Po dlhšom štúdiu, analyzovaní dát a konzultáciách s neurológom som dospel k záveru, že depresia, či už krátkodobá alebo dlhodobá nie je žiaden výmysel ľudstva ale je to ozaj stav ktorým trpí 6-8% populácie. Ale, je to je liečiteľné a celkom efektívne.

Je to ale tenučký ľad. Podobne ako pri inom ťažkom ochorení. Ak sa na to príde včas a lieči sa efektívne, človek sa dostane „do života“ relatívne rýchlo s malým poškodením.

Zdôrazním slová včasne a efektívne.

Totižto v dnešnom rýchlom svete často nevedome ignorujeme symptómy a myslíme si že je to ako pri chrípke – veď to prejde samo.

 

A častokrát aj prejde. Lenže ten stres po „prechodení“ choroby v tele ostáva a kumuluje sa. Stresové bunky sú jednoducho také.

Prirovnám to k tukovej bunke. Ak je človek obézny a schudne má stále rovnaký počet tukových buniek na tele len sú zmenšené (ako žalúdok keď dlhšie neješ). Preto je veľkou výzvou nie len schudnúť ale aj vytrvať.

prirodne antidepresiva

To isté platí pri neuro-ochoreniach. Rozdiel je okrem iného v tom ,že symptómy sú oveľa ľahšie prehliadnuteľné.  Ak je človek obézny je to jasné ako facka.

Ale človek s depresiou môže ne-vidieť čo sa deje a symptómy pribúdajú ako napríklad – nespavosť, únava, nadváha, vyhorenie podráždenosť………a zlé dni pribúdajú.

 

Nie som žiaden expert, len človek zaoberajúci sa životosprávou a tvoriaci si úsudok, ale vo všeobecnosti riešime častejšie symptómy depresie/choroby než príčiny.

Chceme riešenie ihneď. Tabletka na náladu. Tabletka na spánok. Tabletka, tabletka, tabletka… Problém ale zostáva pod povrchom, nedotknutý a kvalita života, vzťahov sa zhoršuje.

 

Tento článok neprinesie nič prelomové do výskumu depresie. Skôr len poukazuje ako to živote človeka s depresiou môže prebiehať. A ako ho liečiť prírodnými antidepresívami.

 

Osobne verím v zákony prírody a zdravého rozumu viac ako v zákony ekonomiky. No a na tomto webe verím aj v zákony kurkumy.

To že kurkuma je silným prírodným širokospektrálnym liečivom dokazuje, že už bola testovaná vo viac ako v 10.000 štúdiách.

 

Kurkuma ako prírodné antidepresívum

 

Ak chceš zmierniť príznaky depresie pomocou bezpečných prírodných antidepresív a bylinnej alternatívy, ktorá môže zlepšiť príznaky depresie bez vedľajších účinkov ktoré majú antidepresíva a tak čítaj ďalej.

 

Dva bylinné extrakty známe pre svoje brilantné, žlto oranžové odtiene – kurkumín a šafrán – boli preukázateľne účinne  v randomizovaných, kontrolovaných štúdiách, ktoré sú bezpečné a účinné na liečbu depresie a môžu byť tvojou LEPŠOU prírodnou antidepresívnou možnosťou.

 

Video doktora ktorý prezentuje výsledky štúdie v anglickom jazyku. 

Prírodné antidepresíva: Kurkumín vs Prozac.

 

Kurkumín, primárna aktívna zložka kurkumy, je známy pre svoje protizápalové účinky.Vedci však zistili, že doplnky kurkumínu môžu pôsobiť aj ako účinné prírodné antidepresíva.

Štúdia robená v USA:

60 pacientov so silnou depresiou, ktorí boli náhodne rozdelení do troch skupín.

jedna skupina dostávala kurkumín vo forme 500 mg štandardizovaného kurkumínového extraktu dvakrát denne, druhá skupina dostávala štandardnú dennú dávku 20 mg fluoxetínu (prozac) a tretia skupina dostávala kombináciu oboch.

Výsledky tejto štúdie porovnávajúcej účinnosť kurkumínu s prozacom, boli publikované v lekárskom časopise Phytotherapy Research

 

Závažnosť depresie bola hodnotená pred a po šesťtýždňovej liečbe s použitím dobre skúmaného testu depresie známeho ako Hamiltonova škála.

Výsledky ukázali že prírodné antidepresívum, kurkumín pracoval, rovnako dobre ako liek na predpis fluoxetín, pokiaľ ide o zlepšenie závažnosti depresie.

 

Kurkumín, bol tiež veľmi dobre tolerovaný všetkými pacientmi. V tejto štúdií Bol použitý patentovaný extrakt známy ako BCM-95 obsahujúci štandardizované množstvo účinných látok známych ako kurkuminoidy, ako aj očistené esenciálne oleje z kurkumy.

Ak si teda kupuješ kurkumu, najlepšia  forma je bio koreň z obchodu ktorý obsahuje kurkuminoidy a éterické oleje ktoré pôsobia ako prírodné antidepresíva a synergicky reagujú s kurkumínom.

Ak hladáš kvalitný doplnok kurkumínu ,množstvo spoločností, ako napríklad Life Extension a Progressive Labs, využíva C3 komplex, pretože táto patentovaná forma kurkumínu bola predmetom aj iných klinických skúšok a je známe, že je lepšie absorbovaná ako niektoré iné extrakty.

Preto som sa rozhodol vyvinúť kvalitatívne podobný produkt. A už pár mesiacov je aj na našom eshope.

kurkumin

2. Prírodné antidepresívum: Šafran

 

Ukázalo sa tiež, že extrakty vyrobené zo šafranu sú účinnými prírodnými antidepresívami, čo potvrdili aj klinické štúdie.

Lístky a stigmy rastliny „Crocus sativus“ obsahujú krocín a safranal, ktoré sú považované za aktívne zložky šafranu.

 

2.Štúdia

Jedna „double blind“, randomizovaná, kontrolovaná štúdia porovnávala účinky šafranu s fluoxetínom (forma Prozacu) u 40 ľudí so silnou depresiou.

Po dobu ôsmich týždňov si polovica účastníkov vzala doplnok obsahujúci Crocus sativus (15 mg ráno a večer) a druhá polovica užívala fluoxetín (10 mg ráno a večer).

Na konci štúdie, liečba šafranom aj fluoxetínom viedla k významným zlepšeniam symptómov a závažnosti depresie, bez rozdielu v množstve zlepšenia medzi týmito dvoma skupinami.

 

Ako teda kurkumín šafran ako antidepresíva užívať ?

 

Niet pochýb ,že šafrán a kurkumín sú dve významné prírodné antidepresíva, ktoré môžu byť lepšie ako slovenské alternatívy Prozacu alebo iné lieky na predpis.

 

Ak chceš postupovať podľa tých istých protokolov, aké sa použili v týchto štúdiách, skús kurkumín vo forme BCM-95 v dávke 500 mg dvakrát denne, alebo vyskúšaj šafrán vo forme štandardizovaného extraktu Crocus sativus a dávky 15 mg dvakrát denne.

Najmenej šesť až osem týždňov pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí o ich účinnosti.

Kurkuma ako antibiotikum

Tiež som našiel štúdiu ktorá porovnávala funkčnosť kurkumínu samotného a kurkumínu podávaného spolu so šafránom.

Výsledkami sú celkom prekvapujúce. Samozrejme kurkumín bol účinný, no spolu so šafránom bol ešte o 12% účinnejší.

 

 

Celá štúdia: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032716310217

A teda bojuješ s depresiou, nezabudni, že všetky lieky na depresiu, či už syntetické lieky alebo prírodné antidepresíva, fungujú najlepšie v spojení s diétou a zmenami životného štýlu.

 

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj tvojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.

 

Zdroje:

Phytother Res. 6. júl 2013
Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2007 30. marec; 31 (2): 439-42.
Fytomedicín. 2006 Nov; 13 (9-10): 607-11.
Phytother Res. 2005 Feb, 19 (2): 148-51.