Probiotiká vs. prebiotiká: Aký je medzi nimi rozdiel?

Probiotiká a prebiotiká sú dnes v výžive dosť veľkými témami. Napriek tomu, že znejú podobne, hrajú pre naše zdravie rôzne úlohy. Probiotiká sú prospešné baktérie, zatiaľ čo prebiotiká sú potravou pre tieto baktérie. 

Prečo sú črevné baktérie prospešné?

Nervový systém. Črevný nervový systém. Vieme o ňom už dávno, len sme ho vyše 100 rokov prehliadali a podceňovali, ale posledné roky priniesli množstvo zaujímavých informácií.  

Črevné baktérie, súhrnne označované ako črevná flóra alebo črevná mikrobiota, vykonávajú v tele veľa dôležitých funkcií. Sú to jednoducho čarovné tvory. Rôznorodý ekosystém nášho čreva sa skladá až z biliónov rôznych baktérií a tie pomáhajú:

 • rozobrať a stráviť jedlo
 • komunikovať s imunitným systémom
 • udržovať zápal na uzde

Probiotiká

Črevné baktérie sú v skutočnosti naši najlepší priatelia, o ktorých sme nikdy nevedeli, že ich máme. Dobré baktérie v našom zažívacom trakte nás chránia pred škodlivými baktériami a hubami. Pomáhajú pri rôznych biologických úlohách. Poskytujú tiež dôležitú výživu pre bunky, ktoré lemujú samotný tráviaci trakt, vysielajú signály do nášho imunitného systému a pomáhajú regulovať zápal.

V ľudských črevách existuje veľa kmeňov dvoch hlavných druhov priateľských baktérií, Lactobacillus (laktobacily — baktérie mliečneho kvasenia) a Bifidobacterium (bifidobaktérie). Všetci sme už počuli o výhodách probiotík a prebiotík v našej strave, ale skutočne rozumieme, čo to je a aké sú rozdiely medzi nimi? Probiotiká a prebiotiká pomáhajú týmto priateľským baktériám, ale rôznymi spôsobmi. 

Prebiotiká aj probiotiká sú dôležité pre ľudské zdravie. Hrajú však rôzne úlohy:

Probiotiká: Sú to živé baktérie nachádzajúce sa v určitých potravinách alebo doplnkoch. Môžu poskytnúť množstvo zdravotných výhod.

Prebiotiká: Tieto látky pochádzajú z druhov sacharidov (väčšinou vlákniny), ktoré ľudia nemôžu stráviť. Prospešné baktérie v našom čreve toto vlákno konzumujú. 

Ako ovplyvňuje jedlo črevnú mikrobiotu?

Jedlo

Jedlo, ktoré jeme, hrá dôležitú úlohu pri vyvážení dobrých a zlých črevných baktérií. Črevné baktérie sú teda výrazne ovplyvňované jedlom, ktoré konzumujeme a nezabúdajte, že chemické zvyšky či antibiotiká môžu tiež narušiť rovnováhu črevných baktérií. 

Napríklad strava s vysokým obsahom cukru a tukov negatívne ovplyvňuje črevné baktérie, čo umožňuje nadmerný rast škodlivých druhov. Takáto, hoci aj krátkodobá, nerovnováha v pomere črevných bakterií sa prejaví hnačkami, zápchou a zníženou pohyblivosťou čriev.

Akonáhle pravidelne kŕmite zlé (nesprávne) baktérie, sú schopné rásť rýchlejšie a ľahšie kolonizovať. Škodlivé baktérie môžu tiež spôsobiť, že vstrebáte viac kalórií ako ľudia so zdravou rovnováhou črevných baktérií, ktoré majú tendenciu byť chudšie. Okrem toho, potraviny ošetrené pesticídmi, môžu mať negatívny vplyv na črevné baktérie.

Štúdie tiež ukázali, že antibiotiká môžu spôsobiť trvalé zmeny v určitých druhoch baktérií, najmä ak sa užívajú počas detstva a dospievania. Preto, že je používanie antibiotík tak rozšírené, vedci ďalej skúmajú, aké zdravotné problémy by to mohlo spôsobiť u ľudí v neskoršom veku. 

Probiotiká

Sú to živé organizmy, ktoré sa usádzajú na stenách hrubého čreva, kde zabezpečujú správne trávenie. Keď ich prehltneme (vo forme potravín alebo doplnkov), prežijú v čreve a poskytnú nám výhody ako dobré baktérie, ktoré prirodzene máme. Priaznivé účinky na zdravie majú probiotiká len vtedy, ak sú obsiahnuté vo vysokom počte, minimálne stámilióny až miliardy. 

Sú užitočné pri liečbe antibiotikami ak chcete predísť poškodeniu črevnej mikroflóry. Samozrejme, opäť v kombinácii s vlákninou. Probiotiká sa všeobecne považujú za bezpečné pre ľudí s normálnym imunitným systémom. Ak si chcete vyskúšať probiotiká s inými zdravotným problémom, mali by ste požiadať o radu svojho lekára alebo dietológa. Dôležitý je špecifický typ baktérií, dávka a zloženie probiotík.

Probiotické potraviny prirodzene obsahujú užitočné baktérie. Mnohé z týchto potravín sa môžu vyrábať doma alebo sa dajú kúpiť v obchode s potravinami.

Ktoré potraviny sú probiotické?

 • kapusta
 • kimchi
 • čaj Kombucha
 • kefir (mliečne a nemliečne výrobky)
 • ovčia bryndza (nepasterizovaná) 
 • niektoré druhy uhoriek (nepasterizované)
 • nakladaná zelenina (nepasterizovaná)

Ak budete jesť fermentované potraviny pre ich probiotické výhody, uistite sa, že nie sú pasterizované, pretože tento proces baktérie ničí. 

Kapusta

Prebiotiká

Dobrým spôsobom, ako vysvetliť prebiotiká, je myslieť na ne ako na hnojivá v našich záhradách, ktoré pomáhajú kŕmiť všetky naše rastliny. Probiotiká potrebujú k životu kvalitnú potravu – vlákninu. Pridaním prebiotík do našej stravy môžeme podobne kŕmiť a pomôcť našim baktériám čriev silne rásť v prospech nášho celkového systému.

Prebiotiká sú teda druhy vlákniny, ktoré ľudia nemôžu stráviť, ale vaše črevné baktérie to dokážu.

Zdravie čriev začína prebiotikami

Banány

Mnoho rastlinných potravín obsahuje rôzne typy probiotík. Prebiotiká sa tiež môžu vyrábať umelo a pridávať do potravín alebo doplnkov.

Môžete si teda zakúpiť prebiotické doplnky, ale tie až tak nepotrebujete, ak jete potraviny, ktoré posilňujú armádu priateľských baktérií vo vašich črevách. 

Ktoré potraviny sú prebiotické?

 • potraviny bohaté na vlákninu: ovocie, zelenina a celé zrná 
 • zemiaky: ideálne varené a chladené zemiaky, pretože škrob je odolnejší voči tráveniu
 • banány: zelené, zrelé banány sú bohaté na rezistentný škrob
 • artičoky: koreňová zelenina bohatá na prebiotický inulín 
 • ďalšie: špargľa, bobule, paradajky, cesnak, cibuľa, pór, strukoviny, zelená zelenina, celozrnné cereálie

 

Slovko na záver:

Probiotiká sú prospešné baktérie nachádzajúce sa v určitých potravinách alebo doplnkoch. Prebiotiká sú druhy vlákniny, ktoré živia priateľské baktérie v tráviacom systéme.

Mať v poriadku črevá skrátka znamená, že sa cítime v pohode a udržanie rovnováhy vašich črevných baktérií je dôležité pre mnoho aspektov zdravia. Aby ste to dosiahli, mali by ste konzumovaž veľa prebiotických a probiotických potravín, pretože pomôžu podporiť ideálnu rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami. Optimalizácia črevnej flóry tak môže mať zásadné výhody pre vaše zdravie a zdravie čriev. 

 

Zdravie čriev je pre nás, ľudí, nesmierne dôležité, a preto vás pozývame si o tejto téme prečítať viac tu.