Pšeno a jeho 10 pôsobivých účinkov

Pšeno a jeho prínosy pre naše zdravie zahŕňajú podporu trávenia, prevenciu astmy, pomáha znížiť LDL cholesterol, odstraňuje z tela toxíny, pomáha pri liečbe cukrovky, slúži ako prevencia proti rakovine a podporuje zdravie srdca.

 

Medzi ďalšie zdravotné účinky patrí aj prevencia anémie, pomáha pri oprave telesných tkanív a pomáha predchádzať žlčníkovým kameňom. Pšeno taktiež poskytuje chutnú alternatívu pre ľudí na bezlepkovej strave.

 

Čo je to pšeno ?  Trochu teórie na úvod

 

Pšeno často tvorí potravinovú základňu pre mnoho diét po celom svete. Pestuje sa po stáročia v Afrike, Egypte a v rôznych častiach Európy.

 

Napríklad obyvatelia Sudánu a Egypta pestujú pšeno už od roku 4000 pred Kristom. Existuje dokonca aj odroda pšena s názvom „panika“, ktoré rastie v niektorých častiach Ázie a Európy.

 

Pšeno sa v mnohých krajinách používa aj ako krmivo pre vtáky, ale zaujímavé tiež je, že Číňania z neho začali vyrábať už aj pivo a víno.

 

Pšeno je vynikajúca plodina, ktorá pri pestovaní pripomína kukuricu. Môže ľahko rásť aj v chladných a suchých oblastiach v časovom rozpätí do 70 dní.

Pšeno

Vďaka tejto vlastnosti sa pšeno stalo veľmi populárnym aj v Európe. Zvyčajne sa konzumuje vo forme ovsených vločiek alebo ovsenej kaše.

 

Nutričné hodnoty pšena

 

Pšeno – to kvalitné – je považované za jednu z najzdravších potravín na svete a je plné výživných látok.

 

V 100 g pšena možno nájsť:

  • 14,00 mg vápnika,
  • 0,535 mg medi
  • 3,94 mg železa,
  • 119,0 mg horčíka,
  • 1,002 mg mangánu,
  • 32,7 mg selénu,
  • 224,00 mg draslíka
  • a 285 mg mg fosforu.

 

Obsahuje tiež veľa vitamínov, ako je niacín, riboflavín, kyselina pantoténová, folát, kyselina listová, vitamín B6, vitamín C, vitamín E a vitamín K.

 

Toto zrno, ako sami vidíte, je ozajstná nutričná bomba.

 

Tu je už spomínaných 10 zdravotných účinkov, ktorými pšeno vplýva na naše telo

 

1. Dobré trávenie

Nezdravý tráviaci systém môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov. Napríklad môže zabrániť telu vstrebávať dostatočné množstvo výživy. Pšeno poskytuje telu až 9 gramov vlákniny (na 100 gramovú porciu).

 

Vláknina prítomná v pšene pomáha pri liečení chorôb, ako sú hnačka a iné gastrointestinálne poruchy.

Pravidelné konzumovanie pšena tak pomôže udržať zdravé črevá a zabráni peptickým vredom a možnej rakovine hrubého čreva.

 

Pre dobré trávenie zaraď do svojho jedálnička aj poctivý vývar z kosti.

 

2. Prevencia astmy

Pšenica sa často považuje za alergén. V prípadoch, ako je astma, ale dobrou správou je, že zloženie pšena z neho robí prospešné obilie pre pacientov trpiacich touto poruchou dýchania.

Boli pozorovania, ktoré ukazujú, že pšeno významne znižuje účinky astmy a môže byť užitočné aj v prípade prevencie.

Astma

3. Regulácia cholesterolu – pšeno je plné vlákniny

Vláknina je prospešným prvkom mnohých plodín a je jedným z najlepších spôsobov, ako kontrolovať cholesterol v našom tele a zabrániť mu v upchávaní tepien.

 

Vláknina, ktorá sa v pšene nachádza, často vykonáva v tele „čistenie“ a pomáha zbaviť sa LDL cholesterolu a chráni telo pred rôznymi chorobami.

 

4. Pšeno vyčistí toxíny

Jedným z cieľov „zdravého lifestylu“ je telo bez toxínov.

Posledné štúdie jasne ukázali, že toxíny v krvnom toku môžu byť príčinou viacerých chorôb naraz.

 

Existuje veľa spôsobov, ako udržať správnu detoxikáciu tela, pretože toxíny akumuluje každý deň. Pšeno obsahujú katechíny, ako je kvercetín, ktoré pomáhajú udržiavať správnu funkciu obličiek a pečene vylúčením toxínov z tela. Ďalší skvelý spôsob, ako detoxikovať telo, je za pomoci jabkového octu.

 

5. Liečba cukrovky

Jedným z najbežnejších ochorení nášho tisícročia je cukrovka. Zistilo sa, že ľudia, ktorí do svojej stravy začlenili pšeno, sú touto chorobou menej postihnutí.

 

Pšeno obsahuje bohatémnožstvo horčíka, ktoré pomáha telu efektívne produkovať inzulín, a tiež zabraňuje samotnému vzniku cukrovky. Konzumácia pšena tiež dokáže udržať hladinu cukru v norme a pod kontrolou.

 

6. Prevencia rakoviny so pšenom

Voľné radikály, vinníci zodpovední za oxidačné poškodenie zvnútra aj zvonka. Toto oxidačné poškodenie je príčinou mnohých chorôb, akou je aj rakovina.

 

Pri prevencii rakoviny tiež náramne pomôže aj lyžička kurkumy denne.

 

Pšeno je zrno bohaté na antioxidanty obsahujúce kvercetín, selén a kyselinu pantoténovú, ktoré chránia telo pred produkciou rakovinových buniek.

 

Niektoré štúdie spájajú primeranú spotrebu vlákniny s prevenciou rakoviny prsníka u žien. Ženy, ktoré konzumujú viac ako 30 g vlákniny denne, sú často chránené pred touto chorobou.

 

Napríklad také avokádo má 5-10g vlákniny.

 

7. Zdravé srdce

Srdce je životne dôležitý orgán, ktorý je zodpovedný za pumpovanie krvi do tela. Nezdravé srdce má vážne následky.

 

Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť zdravé telo a myseľ, je poznať správne nutričné hodnoty svojich jedál. Asi už rozumiete, že nie je jedno, či si dáte pizzu z bielej múky alebo tú z kvásku.

Pšenová kaša

Pšeno je ale dobrým zdrojom vlákniny, ktorý pomáha udržiavať cholesterol pod kontrolou a udržiava zdravý prietok krvi. Obsahuje tiež horčík a draslík, ktoré reguluje krvný tlak a fungujú ako super kombo.

 

8. Pšeno zabraňuje anémii

Anémia, najmä u žien, ktoré sú tehotné, je mimoriadne nebezpečná a môže viesť k smrteľným chorobám.

 

Nutričné zloženie pšena pomáha predchádzať anémii alebo sa s ňou vyrovnať. Kyselina listová, folát a železo prítomné v pšene, sú kľúčovými komponentmi pri tvorbe červených krviniek a pomáhajú udržiavať hemoglobín na primeranej úrovni. Pšeno je tiež dobrým zdrojom medi, ktorá tiež pomáha pri tvorbe červených krviniek.

 

Ak si často unavená, pridaj do svojej stravy aj probiotický domáci kefír.

 

9. Vhodné aj pre celiatikov

Väčšina zŕn obsahuje lepok a spôsobuje alergické reakcie u ľudí trpiacich celiakiou.

Tu je miesto pre pšeno, ktoré je bezlepková alternatíva a spĺňa všetky vaše požiadavky.

 

Vďaka svojej štruktúre sa považuje za zrno, ale je to semeno, čo z neho robí dobrú alternatívu.

 

10. Pšeno zabraňuje žlčníkovým  kameňom

Existuje veľa výskumov, ktoré ukazujú, že konzumácia pšena a iných podobných obilnín pomohla znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov.

 

Dôvodom je skrátenie črevného tranzitného času, k čomu prispieva vláknina. Znižuje tiež vylučovanie žlčovej kyseliny, o ktorej je známe, že spôsobuje žlčové kamene.

Pšeno

Záver

Pšeno má jedinečné zloženie plné prospešných živín. Má výhodu oproti iným zrnám pre pestovanie v krátkom období v oblastiach, kde môžu iné zrná zlyhať .

Je tiež bezlepkové a môžete si s ním vytvoriť chutnú misku ovsenej kaše.

 

Ak ťa zaujali infošky na tomto blogu a myslíš si, že by stálo zato odporučiť takéto dobré rady aj svojim priateľom, neváhaj a pomôž im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získaš tak  nielen knihu najdôležitejších prístupov k životospráve, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.