1.Paťka, nebudeme si klamať, pretože vieme, že tvoj blog (HIT je zdravo žiť) je veľmi úspešný a máš za sebou mnoho spoluprác či dokonca vydanie kníh. Ako to celé začalo?
V prvom rade ďakujem. ? No s blogovaním som začala po tom, čo mi HIT diagnostikovali a ja som zistila, že tých informácií bolo na tú dobu neskutočne málo. A plus mi tak trochu pomohlo „vypísať“ sa z toho celého a s niekým sa o to, čo som prežívala, podeliť.
2.Ako veľmi bola na začiatku pre teba histamínová diéta obmedzujúca? Naučila si sa ju postupne „rešpektovať“?
Na začiatku sa každému tak trochu „zrúti svet“. Samozrejme hovorím to veľmi obrazne, pretože HIT skutočne nie je žiaden veľký strašiak ako si mnohí myslia. Dokonca ja už dnes smelo môžem tvrdiť, že to bolo znamenie, že niečo nerobím správne a musím sa vydať inou cestou.
3.Ako si si na začiatku zostavovala jedálny lístok, keďže to bolo pre teba niečo nové?
Bolo to nové z toho hľadiska, že ja som musela vylúčiť aj bielkovinu kravského mlieka, nakoľko tá mi spôsobuje najväčšie ťažkosti a teda tvoriť recepty bez mliečnych produktov je stále výzva. ? Okrem toho si však nemyslím, že by som sa už teraz, po piatich rokoch s HIT, obmedzovala nejako extrémne.
4.Znamená to, že aj histaminik môže mať plnohodnotnú, pestrú a vyváženú stravu?
Samozrejme! Dokonca si myslím, že časom, keď si človek nastaví svoj jedálniček a odhalí primárnu príčinu HIT (pretože v cca 97% je HIT iba pridruženým ochorením) stoleruje oveľa viac, ako si na začiatku myslel.
5.Dá sa z HIT vôbec niekedy dostať?
Dá. Ako som už načrtla vyššie, HIT nie je doživotné ochorenie (alebo ak, tak iba vo veľmi ojedinelých prípadoch).
HIT neberte ako chorobu, počúvajte svoje telo a prijmite zmenu, ktorú vám osud privial do života. Po každej búrke vyjde slniečko. ?
6.Tvoja prvá kniha, HIT je zdravo žiť, má obrovský úspech a recepty rozhodne nie sú určené iba pre ľudí trpiacich HIT. Na základe čoho si vytvárala recepty tak, aby chutili naozaj všetkým?
Opäť raz ďakujem za kompliment. ? Často pretváram recepty, ktoré som mala rada, teda tradičné mením na verzie vhodné pre histaminikov. Ale inšpiruje ma čokoľvek, okolitý svet, internet, kuchárske knihy, časopisy..
Takou mojou malou výhodou je, že nikdy nemôžem recept okopírovať, nakoľko ho vždy musím nejako prispôsobiť tej našej HIT-ke.
Recepty sa teda až tak nelíšia od tých originálov – napríklad moja kapustnica je skoro totožná s tou tradičnou, len ju nerobím z kyslej kapusty ale z čerstvej, ktorú okyslím kyselinou askorbovou. A samozrejme vynechávam údeniny. Avšak sušené huby, slivky, či koreniny v nej ostávajú tak, ako v tej tradičnej. ?
7.Čo je pre teba pri strave najdôležitejšie? Na čo dbáš najviac?
Kvalita potravín!
Niekedy sa ešte stretneme s tým, že v reštauráciách nenájdeme vegánske menu, a to napriek tomu, že viac a viac ľudí prechádza na rastlinnú stravu.
Ako je to s tebou? Preferuješ prípravu jedla doma alebo nemáš problém ísť aj do reštaurácie? Vieš si tam vybrať?
S reštauráciami to je veľmi komplikované.
Je málo reštaurácií, ktorým skutočne dôverujem. Ide o to, že väčšina reštaurácií nemá informácie o tom, čo histaminikovi môže vadiť. Väčšinou už vedia, že „paradajky nie a treba variť čerstvo“, ale nikomu nenapadne napríklad to, že síce pripravia napr. zemiaky čerstvo, keď si ich objednáme, ale väčšinou ich majú predkrájané vo vode od rána a to už po pár hodinách histaminikovi môže prekážať.
Aj preto by som veľmi rada rozbehla svoj „vzdelávací plán“ pre reštaurácie a svoje „know-how“ posunula ďalej čo najviac šéfkuchárom a kuchárom. Žiaľ, korona mi tento projekt teraz mierne prekazila. ?
8.Dopraješ si niekedy aj „zakázanú“ potravinu alebo je to pri histamínovej intolerancii nebezpečné?
Ale jasné, že doprajem. ? Nebezpečné by som to nenazvala určite. Uvediem príklad. Ak by si celiatik doprial lepok, nebodaj dlhodobo by porušoval bezlepkovú diétu, mohlo by to mať veľmi nepekné následky.
Toto pri HIT z dlhodobého hľadiska nehrozí. Sem tam si s kamoškami výživovými poradkyňami robíme srandu, že „maximálne sa po…toto“. :))) Ale samozrejme netreba to brať na ľahkú váhu. Ja som takmer zažila anafylaktický šok a to už skutočne nie je sranda. Takže občasný prehrešok áno, ale určite by som dlhodobo na HIT diétu nekašľala.
9.Aké sú podľa teba najlepšie alternatívy, s ktorými si sa počas týchto rokov stretla? Odporučila by si ich aj bežným všežravcom?
Myslím si, že toto sa pri HIT veľmi ťažko určuje. Asi ste mali na mysli, že celiatik nemôže lepok, tak zvolí bezlepkovú múku, alergik na mlieko nemôže mlieko, tak zvolí rastlinné… Po prvé, pri HIT neexistuje, že niečo nemôžeme! Skôr sa odporúča niečo vylúčiť, ale tiež to nemusí byť dlhodobo a u každého rovnako.
Takže príklad, nemali by sme paradajky, ale 2-3 cherry z vlastnej záhradky v lete stolerujem. Nedám si však paradajkovú polievku. A ani za ňu nepoznám náhradu, dám si proste inú. ? Takže toto je náročná otázka.
Ale ak by som sa mala pozrieť na alternatívy tak, ako som im venovala aj kapitolu v mojich knihách, tak napr. pre mňa ako histaminičku je alternatíva – nemala by som citrón, ocot ale potrebujem okysliť šalát? Použijem kyselinu askorbovú alebo prirodzene kyslaské korenie amchur.
10.Myslíš, že je potrebné pre človeka dbať na celoročné zdravie, aj keď práve netrpí intoleranciou?
Preto som aj vyššie písala, že HIT sa u mňa dostavila z nejakého dôvodu a som jej vlastne tak trochu aj vďačná. Všetko sa deje, tak ako má a táto diagnóza (ak to tak vôbec môžem nazvať) ma naučila veľa. Mnohí ľudia v dnešnej dobe zabúdajú na to, čo je ľudskému telu prirodzené a verte mi, nie sú to polotovary! Je to kvalitná, vyvážená, pestrá strava. Pretože tá je základom!
11.Čo si sa za toto obdobie naučila? Prehodnotila si niektoré svoje postoje voči stravovaniu či udržateľnosti (keďže sa svojom blogu sa venuješ práve aj týmto témam)?
Myslím si, že môžem povedať, že HIT mi zmenila život od základov. Začala som si všímať svoje telo tak, ako nikdy predtým. Poznám ho, viem, čo mu robí zle a naopak viem, čo mu prospieva alebo kedy trošku môžem poľaviť a dovoliť si niečo navyše. Prehodnotila som však svoj postoj k určitým veciam, na nákupy pozerám inak ako kedysi, snažím sa voliť overené zdroje, ktoré poznám, nakupujem u farmárov, na trhu, kvalitné potraviny v bezobalovom obchode a pod.
12.Prezradíš nám tvoje vyhliadky do budúcna? Možno nová kniha,…?
…veď iba pár mesiacov dozadu vyšla moja druhá ????. Ale nikdy nehovor nikdy. V hlavne mám veľa nápadov, takže nevylučujem, že raz bude aj tretia kniha. ? Momentálne ma naplno zamestnáva príchod Vianoc, tak ako každý rok, aj teraz budem piecť pre „mojich“ histaminikov nízkohistamínové keksíky. Od nového roka by som zas rada rozbehla ten reštauračný projekt, avšak to je zatiaľ, kvôli covidu, iba hudba budúcnosti.
13.Čo by si na konci rozhovoru odkázala/poradila našim čitateľom?
Aby HIT nebrali ako chorobu, aby počúvali svoje telo a prijali zmenu, ktorú im osud privial do života. Po každej búrke vyjde slniečko. ?
Ďakujeme za srdečný rozhovor. Viac infošiek o Pati nájdete na jej blogu hit je zdravo žiť.
Diskusia