Rozhovor s Mojkou: Joga ma napĺňa a teším sa, keď po hodinách vidím spokojné tváre klientov

Joga zosobňuje harmóniu tela, mysle a ducha. Zahrňuje sériu pozícií a cvičení, ktoré pomáhajú uvoľniť napätie, stres a zlepšiť zdravie a pohodu. V súčasnosti sa stala populárnou medzi ľuďmi z celého sveta, ktorí hľadajú spôsob, ako zlepšiť svoj fyzický aj duševný stav. Dnes máme tú česť hovoriť s jogínkou Mojmírou, ktorá sa snaží svojou vášňou a nadšením zdieľať túto prax s ostatnými. Jej cieľom je pomôcť iným ľuďom objaviť moc a krásu jogy a prekonať svoje osobné výzvy.

 

V tomto rozhovore sa dozvieme o jej ceste ako jogínky, o tom, ako ju táto prax ovplyvnila a ako pomáha jej študentom dosiahnuť rovnováhu a harmóniu vo svojom živote. Budeme diskutovať o tom, aké výzvy musela prekonať a aké techniky a stratégie používa, aby pomohla svojim študentom dosiahnuť ich ciele. Takisto sa dozvieme o tom, ako je možné integrovať jogu do každodenného života a ako môže pomôcť zlepšiť zdravie a pohodu.

 

Ako dlho už učíš jogu a ako sa ti táto práca páči?

 

Jogu som začala učiť v septembri 2022, ale venujem sa jej už takmer 10 rokov. Každý, kto učí jogu, ju nevníma úplne ako prácu a mám to tak aj ja. Je to skôr životný štýl, filozofia a prístup k životu. No a najmä je to úplne odlišné od mojej práce za počítačom, ktorú som robila doteraz. Jogu milujem a teším sa, keď po hodinách vidím spokojné a usmiate tváre klientov. 

 

Aký je tvoj prístup k lekciám jogy? Snažíš sa prispôsobiť svoj tréning individuálnym potrebám svojich klientov?

 

Základom pri lekciách jogy je pre mňa to, že tam som pre ľudí. Pre tých, ktorí si prišli zacvičiť, oddýchnuť a vypnúť hlavu. Preto lekciu vždy prispôsobujem najmä výkonnosti klientov, aby bola pre nich výzvou, ale aby pri nej nestratili motiváciu. Tiež sa ľudí snažím v pozíciách naprávať, aby cvičili správne a najmä bezpečne. Okrem toho je lekcia vždy na niečo zameraná, power joga je napríklad viac zameraná na silu a flexi joga zas na flexibilitu a naťahovanie. Ľudia teda prirodzene prídu na lekciu, ktorá ich zaujíma a ja sa snažím, aby ich to bavilo a užili si to.

 

Aké sú hlavné výzvy, s ktorými sa stretávaš pri trénovaní jogy a ako sa s nimi vysporiadavaš?

 

Najväčšou výzvou je odovzdať a preniesť zážitok z jogy na ľudí, tak aby po hodine boli spokojní a odchádzali s dobrou náladou. Tiež je dôležité naučiť ich správne cvičiť a navádzať ich do pozícii tak, aby si nevedomky neublížili. Pre mňa osobne je výzvou neustále sa ďalej vzdelávať, aby som svojim klientom vedela odovzdať čo najviac.

 

Ako pomáha joga zlepšovať fyzickú kondíciu?

 

Joga je jedinečné komplexné cvičenie, v ktorom sa spája sila a flexibilita, a cvičí sa už tisícky rokov. Je preto úžasné pozorovať, že pomáha ľuďom bez rozdielu veku, pohlavia alebo miesta, na ktorom žijú. Pomáha im budovať silu aj vo vnútorných svaloch, zlepšovať kondíciu a tiež naťahovať poskracované svaly. Slúži aj ako skvelé kompenzačné cvičenie pri našom sedavom spôsobe života. Okrem toho, nejde iba o asanu (telesné cviky), no joga je veľmi úzko prepojená aj s prana yamou (dýchacie cvičenia) a meditáciou. Práve prepájanie tela, mysle a dychu z nej robí cvičenie, ktoré vie zlepšiť náladu a upokojiť myseľ.

Yoga

Čiže joga pomáha tiež zlepšovať mentálne zdravie?

 

Určite áno. Cvičením jogy vieme upokojiť myšlienky, spomaliť dych a uvoľniť stres. Práve prepájanie pohybu a dychu má pozitívne účinky na našu myseľ. Pomáha tiež to, že ľudia sa zvládnu sústrediť na pohyb a dych, a potom už nemyslia na pracovné povinnosti, hádku s partnerom alebo problémy v rodine. Samozrejme, aj tu je dôležitá pravidelnosť, no joga nás vie naučiť stíšiť myseľ a byť celkovo pokojnejšími.

 

Pre koho je joga vhodná?

 

Na moje hodiny chodia rôzne vekové skupiny ľudí, muži, ženy, športovci, ľudia z kancelárií, tí ktorí sú na prvý pohľad v dobrej fyzickej kondícií, aj tí, ktorí možno až tak veľa necvičia. Joga je super v tom, že naozaj každý si v nej vie nájsť to svoje. Ľudia sa môžu prísť ponaťahovať, zrelaxovať sa, zacvičiť si viac silovo, spevniť telo, trénovať stabilitu, flexibilitu alebo upokojiť myseľ. Pravidelná joga je vhodná aj na spevňovanie a tvarovanie postavy.

 

Aké sú tvoje obľúbené typy jogy a prečo ti vyhovujú najviac?

 

Mám rada takmer každý typ jogy, pretože každý má niečo do seba. Medzi moje najobľúbenejšie však patrí power joga, ktorá je dynamická a rozdúchava vnútorný oheň. Každý, kto si myslí, že joga je nudná a pomalá, pozývam ho na hodinu power jogy. Keď sa chcem zas trochu ponaťahovať a zrelaxovať, zacvičím si flexi jogu. A na úplnú relaxáciu mám rada yin jogu, kde sa zostáva v niektorých pozíciách aj 5 minút.

 

Aké sú tvoje návyky v oblasti dýchacej techniky a ako ich integruješ do svojho tréningu?

 

Prana yamu (dýchacie techniky) trénujem pravidelne. Niekedy aj bez fyzického cvičenia – len si sadnem a dýcham. No každý tréning jogy je vždy doplnený aspoň o základný plný jogový dych, ktorý pozná každý, kto navštívil aspoň jednu lekciu. Zapájam ho na začiatku a aj na konci. 

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí chcú hlbšie preniknúť do praxe jogy?

 

Niekto, kto sa chce posúvať vo svojej jogovej praxi by mal zaradiť najmä pravidelnosť. To je úplný základ. Vieme sa vďaka nej kúsok po kúsku posúvať neustále. Potom si môže vyskúšať rôzne typy lekcií a aj inštruktorov, aby zistil, čo mu sedí najlepšie. A každý sa vie v praxi posunúť napríklad aj na jogovom workshope alebo pobyte, kde sa ide vždy viac do hĺbky.

Ako sa snažíš udržať pozitívny vzťah s tvojimi klientmi a ako ich motivuješ a podporuješ v ich praxi jogy?

 

Veľmi rada sa zaujímam o svojich klientov – ako dlho už cvičia, ako pravidelne, či majú konkrétny problém, ktorý sa jogou snažia zlepšiť a podobne. Snažím sa ich spoznať, a potom im aj s ich praxou pomôcť. Tiež rada dávam spätnú väzbu, vždy keď u niekoho vidím pokrok, lebo ten pri pravidelnom cvičení vidieť. No a vzťah je to obojstranný, vždy ma poteší, keď dostanem akúkoľvek spätnú väzbu na svoju lekciu.

Kde môžu ľudia prísť na tvoje hodiny jogy a zacvičiť si s tebou?

 

Aktuálne učím v dvoch jogových štúdiách v Bratislave, Hot Yoga Centrum a v YoGO City. Lekcie sú takmer každý deň, takže ľudia si môžu nájsť moje hodiny a jednoducho sa prihlásiť a prísť. Okrem toho učím jogu aj online, na stránke www.yoginka.sk. Ľudia si vyberú tréning, ktorý im vyhovuje, prihlásia sa a môžu cvičiť z pohodlia domova. Nejde však o dopredu nahrané lekcie, ľudia cvičia so mnou naživo. Na stránke je možnosť vyskúšať si prvý tréning zdarma, takže veľmi rada privítam všetkých, ktorí by si jogu radi skúsili.

 

Je o online jogu záujem? Prečo ľudia cvičia jogu z domu?

 

Online joga je super v tom, že ľudia nemusia nikde chodiť a zároveň majú “doma’’ skúseného inštruktora, ktorý s nimi cvičí. Napríklad, ak ste unavení po práci, nestíhate alebo sa vám jednoducho nechce ísť medzi ľudí. Tiež sú ľudia, ktorí sa možno hanbia, nevedia, či by ich joga bavila alebo im je jednoducho príjemnejšie byť po celom dni doma. Za veľkú výhodu považujem, že tréningy sú naživo, v reálnom čase, a teda máte pocit, že ste na skutočnom tréningu a nie, že si púšťate video na youtube.

Aké sú tvoje skúsenosti s používaním matcha čaju, zázvoru, kurkumy v strave a aký vplyv majú na tvoje zdravie a pohodu?

 

Matcha

 

Zelený čaj matcha je môj obľúbený. Každý, kto ma pozná vie, že ho pravidelne pijem celoročne, v zime ako teplý nápoj a v lete zas ako osviežujúci studený drink. Vždy som vďaka matchi plná energie, no nie úplne prehypovaná ako po káve. Tiež mám rada jej špecifickú horkú chuť. V zime si niekedy pre zmenu doprajem aj zázvorové čaje.

Aké sú podľa teda hlavné zdravotné benefity matche, zázvoru a kurkumy a ako by si tieto prísady odporučil niekomu, kto ich ešte nezačal  užívať?

 

Matchu mám veľmi rada najmä vďaka antioxidantom, niečo z tej žiarivej zelenej farby naozaj hovorí o tom, že ide o zdravý nápoj. Treba si zvyknúť na chuť, no potom už ide o srdcovku na celý život. Zázvor je pre mňa skvelý najmä ako prevencia proti ochoreniu a v čase chrípkovej sezóny. Nastrúham si ho a uvarím si čaj s medom. Keď už je veľmi ťažko, doprajem si aj zázvorový shot.

Aké sú najlepšie spôsoby, ako integrovať matchu, zázvor a kurkumu do svojho jedálnička, aby boli čo najúčinnejšie a najchutnejšie?

 

Ja všetky spomínané ingrediencie pijem, lebo sú z nich skvelé nápoje a čaje. Najmä, keď je vonku chladnejšie, lebo zahrejú zvnútra.