Rozhovor s Viliamom: Vyliezť ťažký boulder vyžaduje mať oceľovú silu ale aj myseľ

Sedím v kaviarni v centre mesta, keď sa ku mne priblíži štíhly muž s vyšportovanou postavou. Jeho oblečenie vypovedá jasne – je to lezec. Jeho meno je Viliam, a keď si objednávame kávu, požiadam ho, aby mi povedal viac o svojom koníčku.

Viliam mi hovorí, že lezenie je pre neho oveľa viac ako len šport. Je to pre neho spôsob, ako nájsť harmóniu medzi telom a myslou. “Keď leziem, musím sa sústrediť len na to, čo robím. Nič iné vtedy neexistuje. Je to pre mňa veľmi oslobodzujúce,” hovorí.

Po rozhovore mi Viliam ukáže niekoľko fotografií a videí zo svojich ciest.Keď vidím jeho zápasy s ťažkými trásami, uvedomujem si, že lezenie je oveľa viac ako len šport. Pre niektorých ľudí je to spôsob, ako nájsť slobodu a prekonať vlastné hranice.

 

1.Čo ťa k horolezectvu priviedlo a čo ťa na ňom fascinuje?

Priviedla ma k nemu viac-menej náhoda, ale myslím, ze som len prirodzene stretol to k čomu som inklinoval od mala, keď sme stále s kamošmi liezli či už po stromoch alebo rôznych výškových budovách.

Horolezectvo

2.Aká bola tvoja najťažšia horolezecká výzva a ako si sa s ňou vysporiadal?

Každá cesta ktorú leziem na hranici svojich možností je pre mna v danom čase tou najťažšou výzvou, preliezť ťažkú cestu je strašne komplexná záležitosť ktorá v sebe záhrňa množstvo premenných a vyžaduje z moje strany vydať zo seba všetko. Niekedy to trvá aj viac rokov.

 

3.Ako si sa začal učiť techniky horolezectva a kde si získaval svoje skúsenosti?

V podstate som taký trošku samorast, lebo v dobe mojich začiatkov, bolo lezenie v plienkach a tréneri prakticky neexistovali, čiže mnohé tréingové metódy boli pokus omyl, ale aplikovali sme do tréningu štúdie z iných silových športov ktoré boli účinné a tak sa zlepšovali.

 

4.Aký je tvoj prístup k riziku pri horolezectve a ako sa snažíš minimalizovať možné nebezpečenstvá?

Ja sa venujem boulderingu tzn. lezenie do malých výšok na skalné útvary (veľké balvany) je to pomerne veľmi bezpečný šport, len povedomie ľudí je nedostatočné a odtiaľ vychádzajú neopodstatnené obavy.

 

5.Aké vybavenie je pre horolezectvo nevyhnutné a ako si si ho vyberal?

Pri boulderingu človek veľa vybavenia nepotrebuje, podstatné je mať špecializovanú lezeckú obuv, vrecko s magneziom aby sa nám nešmýkali ruku, žinienku (bouldermatka) ktorá bráni tvrdým pádom na zem, lezie sa väčšinou bez trička čiže tričko nie je potrebné a dôležité je mať na hlave čiapku (beanie)

6.Ako sa pripravuješ fyzicky a mentálne na náročné horolezecké výpravy?

Vyliezť ťažký boulder vyžaduje mať oceľovú silu ale aj myseľ, čiže väčšinu času trávim zavretý na umelej stene kde trénujem aby som zdolal svoj aktuálny projekt, okrem toho je veľmi dôležité sledovať vonkajšie podmienky, teplotu, vlhkosť a nezanedbať ani starostlivosť o kožu na prstoch ktoré sú pri výkone podstatné.

 

7.Aké boli tvoje najkrajšie zážitky z horolezectva a prečo ťa očarili?

Každý deň strávený na skalách je pre mna zážitkom keď v partii dobrých ľudí môžme posúvať svoje hranice, ale najkrajšie dni sú samozrejme tie keď sa podarí nejaký ťažký prelez, ale takých dni zas nie je až tak veľa ?

 

8.Ako horolezenie ovplyvňuje tvoj život mimo skál?

Učí ma to byť vytrvalým a presvedčeným, že aj keď momentálna situácia sa zdá byť neriešiteľná tak stále existuje riešenie, len je potrebné sa nevzdať.

 

9.Aký je tvoj postoj k ochrane prírody a životného prostredia pri horolezectve?

Bouldering mám rad pretože z môjho pohľadu ide o najčistejšiu formu lezenie tzn. s takmer žiadnym zásahom do prírody, ale určite je dôležité po sebe odniesť odpadky, aby sme v prírode nemali smetisko

 

10.Čo by si odporučil začiatočníkom, ktorí by sa radi naučili horolezectvo?

Len do toho! Skúste a presvedčte sa, aký je to zábavný sofistikovaný šport ba až životný štýl. Odporúčam záujemcov navštíviť umelú stenu v blízkosti bydliska a kvalifikovaní zamestnanci vás už budú vedieť usmerniť

 

11.Aké sú tvoje skúsenosti s používaním zázvoru a kurkumy v strave a aký vplyv majú na tvoje zdravie a pohodu?

Zázvor používam od nepamäti, väčšinou keď som chorý práve pre jeho rýchle citeľné zlepšenie zdravotného stavu. Kurkumu som začal ooužívať len prednedávnom

 

Zázvor

12.Aké sú podľa teba, hlavné zdravotné výhody zázvoru a kurkumy a ako by si tieto prísady odporučil niekomu, kto ich ešte nezačal užívať?

Podľa mojich informácií sú to hlavne protizápalové účinky, kvôli ktorým som pridal do jedálnička aj kurkumu.

 

13.Aké sú najlepšie spôsoby, ako integrovať zázvor a kurkumu do svojho jedálnička, aby boli čo najúčinnejšie a najchutnejšie?

Pre mna najviac vyhovojúca je tabletková forma, ňou viem dostať do seba väčšie množstvo jednoducho kedykoľvek, kdekoľvek, ale keď mám viac času tak si rád urobím zazvoro-kukrkumovy čajík s čerstvo postrúhaných koreňov.