O škorici sme už čo to popísali. Okrem jej všeobecných účinkov na zdravie celého organizmu Vám ale chceme predstaviť aj iné využitie škorice. Jej miesto totiž nie je len v kuchyni, ale aj v kúpeľni, kde sa postará o Vašu pleť (a možné akné). 

 

Hoci si asi každý z nás rád vychutná jablkovo-škoricový chlebík, škoricové latte a iné lahôdky, čo tak dopriať zážitok zo škorice aj svojej pleti?
Koža je totiž nás najväčší orgán, ktorý je neustále vystavený vonkajším vplyvom a je indikátorom nášho zdravia. Oslabená imunita sa dokáže priamo odraziť na kvalite našej kože. Našu pokožku preto musíme vyživovať nielen zvnútra, ale aj zvonka. Samozrejme, že dávno stratené akné sa objaví práve po týždennom boji s chrípkou. Akné ale nie je jediný problém, s ktorým škorica dokáže zatočiť.  

 

Ako môže škorica pomôcť?

 

1. Škorica vypĺňa jemné vrásky

Vyskúšajte: Zmiešajte 3 kvapky škoricového oleja s 2 lyžicami olivového oleja alebo vazelíny. Takýto krém alebo olejček (podľa toho, čo teda použijete), aplikujte každý večer na zvráskavenú pokožku. Dajte si ale pozor a vyhnite sa kontaktu s očami.
Škorica zlepšuje cirkuláciu krvi, preto môže jej pravidelné používanie pomôcť vyplniť jemné vrásky na tvári.

2.Škorica pomáha pri lupinách

Vyskúšajte: Zmiešajte 1 čajovú lyžičku škorice s 1 čajovou lyžičkou teplého olivového oleja a 1 lyžicou medu. Túto pastu následne vmasírujte do vlasovej pokožky a nechajte pôsobiť 15 minút, následne si umyte vlasy šampónom.
Škorica temeno výborne prekrví a zbaví starej pokožky, pričom olivový olej a med pokožku vyživia a hydratujú.

 

3. Škorica bojuje proti akné

Vyskúšajte: Zmiešajte 1 čajovú lyžičku škorice a muškátového oriešku s 2 lyžicami roztopeného medu a aplikujte na tvár. Nechajte masku pôsobiť asi 20 minút a jemne zmyte vlažnou vodou. Masku používajte 1 – 2 x týždenne.

Škorica a med vďaka svojim antibakteriálnym účinkom pomáhajú udržať pleť čistú. Škorica pokožku nielen prekrví, ale spolu s muškátovým orieškom zbaví pleť zápalov – vyrážky tak zmiznú raz-dva ? . Med zas hydratuje a  pomôže pri hojení jaziev po akné.

4. Škorica spomaľuje známky starnutia

Ako sme už spomínali, škorica pomáha vyplniť jemné vrásky. To ale nie je všetko, čo dokáže – viaceré štúdie dokazujú, že škorica zvyšuje hladinu kolagénu až na 6 hodín po tom, ako bola aplikovaná na tvár. Účinnou zložkou je Cinnamaldehyd, ktorý škorici dodáva jej chuť a vôňu. Práve ten pôsobí ako katalyzátor a naštartuje tvorbu kolagénu.

 

5. Škorica zjednocuje tón pleti

Vyskúšajte: Zmiešajte 1 čajovú lyžičku škorice, 2 lyžice jogurtu a šťavu z polky citróna a aplikujte na tvár. Masku nechajte pôsobiť 15 minút a následne zmyte vlažnou vodou.
Škorica účinne zjednocuje tón pleti, a to práve svojimi protizápalovými účinkami,  vďaka ktorým sa z tváre vytratí prebytočná červeň. Citrónová šťava pleť rozjasní a jogurt jemne hydratuje.

škorica akné

 

6. Škorica zjemňuje pleť

Vyskúšajte: Zmiešajte 1 lyžicu soli, 2 lyžice olivového oleja a 1 čajovú lyžičku škorice. Pílingom si jemne masírujte pleť asi 30 sekúnd a následne zmyte vodou.
Škorica pomáha odstraňovať mŕtve bunky v podobe suchej pleti a zlepšuje jej prekrvenie. Pleť tak rozjasňuje a zjemňuje.

 

Recept na škoricový píling

Škorica sa dá ale použiť aj na celé telo, nielen na tvár. Vyskúšajte napríklad tento rozjasňujúci a hydratačný telový píling.

Ingrediencie

  • 2 lyžice škorice
  • pol hrnčeka morskej soli alebo cukru
  • hrnček pomletej kávy (“smetí”)
  • 3 lyžice olivového alebo mandľového oleja

Všetky ingrediencie zmiešajte a je to. Píling môžete skladovať vo vzduchotesnej nádobke, ale vo sprche sa rýchlo minie ? .

Káva pomáha odstraňovať celulitídu a kofeín spevňuje pokožku. Olivový alebo mandľový olej ju zas hydratuje a vyživí. Škorica zas pomôže pri možných ekzémoch, akné na tele a celú pokožku nádherne rozjasní.

Takže najbližšie, keď si budete chystať nejaký chutný škoricový dezert, odložte si trošku z ingrediencií aj na pleťovú masku či píling. Vaša pokožka sa Vám poďakuje.

 

Slovo na záver

Ak ste sa v tomto článku dozvedeli niečo nové, možno Vás toho na našom blogu zaujme viac. Možno by stálo za to odporučiť takéto dobré rady aj rodine a priateľom, tak neváhajte a pomôžte im rozumne sa zorientovať v súčasnej životospráve aj cez odber newslettera.

Získate tak  nielen našu knihu, ale aj víkendové tipy a inšpirácie pre komplexný rozvoj zdravia.