Škorica v tehotenstve – dobrý nápad alebo nebezpečná chyba?

Škorica v tehotenstve je kontroverzná téma, ktorú sme sa rozhodli preskúmať. Táto voňavá korenina je známa aj vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym účinkom, ale najmä vďaka veľkému množstvu antioxidantov, ktoré obsahuje. Človek by si povedal, že je úplne bezpečná. Je ale škorica v tehotenstve dobrý nápad? Tak k tomu sa dostaneme nižšie.

 

Je škorica v tehotenstve bezpečná?

Áno, Škorica v tehotenstve je bezpečná, pokiaľ sa konzumuje v malých množstvách. Môžete si ňou napríklad dochutiť jogurt alebo ovsenú kašu. Ak by ste ju ale používali pri varení alebo pečení príliš často, prípadne ak by ste často narábali aj so škoricovým olejom, môže to viesť k istým vedľajším účinkom.
Bezpečná dávka škorice pre bežného človeka je 1 – 6 gramov denne. Tehotné ženy by sa mali držať pri nižšej dávke a rozhodne neprekračovať tento odporúčaný limit.

 

škorica

 

 

Ponúka škorica v tehotenstve nejaké pozitívne účinky?

  • Pomáha regulovať gestačný diabetes
    Počas tehotenstva sa u niektorých žien môže prejaviť gestačná (tehotenská) cukrovka. V takom prípade sa dávkovanie inzulínu mení podľa hormonálnych zmien, ktorými žena prechádza. Tieto údaje je potrebné si sledovať, pretože príliš nízka alebo príliš vysoká dávka inzulínu môže spôsobiť ešte väčšie komplikácie. Škorica v tehotenstve znižuje množstvo inzulínu, ktoré žena s gestačnou cukrovkou potrebuje.
  • Znižuje krvný tlak
    Je úplne bežné, že má žena počas tehotenstva vysoký tlak. Malé množstvo škorice môže ženám pomôcť regulovať ich krvný tlak a bezpečne ho znižuje.
  • Uľavuje od nevoľnosti
    Nevoľnosť a pocit ťažoby partia medzi najbežnejšie prejavy tehotenstva. Škorica, napríklad vo forme škoricového čaju, dokáže upokojiť organizmus a priniesť úľavu od týchto príznakov.

Ako si užiť škoricu aj v tehotenstve?

 

Ovsenná kaša

 

Na čo si dávať pozor?

Hoci sme spomínali, že v malých množstvách je škorica v tehotenstve bezpečná, predsa len si treba dáva pozor.

  • Vyvarujte sa škoricového oleja
    Poznáme odporúčanú dennú dávku škorice, no škoricový olej ešte nebol zmapovaný
  • Je náročné odhadnúť, koľko kvapiek je už priveľa. Vysoká dávka môže u tehotných žien alebo novorodičiek vyvolať nepríjemné pocity popálenia, nehovoriac o tom, že vnútorné užívanieškoricového oleja môže byť pre plod toxické.
  • Pokiaľ ide o rizikové tehotenstvo, odporúča sa škoricu úplne vysadiť
  • Dbajte na kvalitu škorice, ktorú používate!
    Čím kvalitnejšiu škoricu máte, tým je menšia šanca, že obsahuje škodlivé pridané látky. Zďaleka sa vyhnite tej “nepravej” škorici dostupnej všade. Obsahuje totiž veľa kumarínu. Určite radšej zvoľte pravú ceylónsku škoricu

Škorica

Vedľajšie účinky užívania škorice počas tehotenstva

  • Nadmerné užívanie škorice môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu.
  • Pokiaľ trpíte kardiovaskulárnym ochorením, znížte konzumáciu škorice na minimum. Škorica zrieďuje krv, čo v tomto prípade môže viesť k nadmernému krvácaniu a s tým spojeným nebezpečenstvom.
  • Držte sa ďalej od škoricových výživových doplnkov. Môžu spôsobiť tráviace problémy, zrýchliť tep a zníži hladinu cukru v krvi.

 

Tehotenstvo

 

Záver

Viac ako inokedy, v tehotenstve platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. Vidíme, že hoci sa škorica v tehotenstve považuje za bezpečnú, existujú aj riziká späté s jej užívaním. Každé tehotenstvo je iné a každá matka sa s ním vyrovnáva inak. V tomto škoricovom prípade menej je viac. 

Ak ste nastávajúca mamička prečítajte si aj aké vitamíny sa vám hodia najviac.

Odporúčané produkty2