Smoothie z cvikly – červená repa z trošku iného uhla pohľadu

Pri slove cvikla sa mi skôr vynorí pár spomienok z detstva ako zo súčasnosti, hlavne tie predsudky. Pamätám si, keď si mama prvýkrát doniesla domov smoothie z cvikly, no až mi zle došlo. S grimasou som sa jej spýtala, ako to môže piť.

Veď to poznáte, ako malí si nevyberáme jedlo podľa výživových hodnôt, kalorických tabuliek, či zázračných nadpozemským účinkom. Ale hlavne aby to dobre vyzeralo, voňalo a chutilo. Teraz ako starší sa už určite na jedlá, ktoré ješ, pozeráš aj troška z iného uhla pohľadu.

Stále tá spojitosť cvikla a školská jedáleň

Aj keď som červenú repu veľmi nemusela, v školskej jedálni som ju sem-tam k nejakým jedlám zjedla. Keďže školské jedálne základných škôl všetci poznáme… niekedy práve tá cvikla bola jediná úniková cesta, aby tá gumená ryba nejako prešla naším hrdlom.

No odvtedy, čo na školskom obede blbli chalani práve keď na jedálenských stoloch bola cvikla.. Vieš si asi predstaviť ako to dopadlo. Celé to schytal môj obľúbený bledomodrý svetrík, ktorý už bol viac fialový ako modrý. Odvtedy medzi mnou a cviklou bol jeden veľký rozostup.

Červená repa a jej minulosť

Poďme trošku zabŕdnuť do toho, odkiaľ táto super zelenina pochádza. Sama som úprimne bola prekvapená, že jej stopy sa našli ešte v egyptských pyramídach, na miestach starovekej Mezopotámie, cviklu dokonca spomína aj Aristoteles vo svojich spisoch.

Cvikla sa podľa všetkého domestifikovala v Stredomorí a okamžite sa vydala na púť po všetkých kontinentoch

Svoj úspech si vydobyla najmä svojou skromnosťou a nenáročnosťou na údržbu. Pestuje sa veľmi jednoducho a uchováva ešte ľahšie a najmä dlho. Cvikla ti vydrží ako zásoba vitamínov C a E, medi, zinku, jódu, draslíka, horčíka a vápnika pokojne celú zimu, aj dlhšie. Je až podozrivo zdravá – napokon, asi nie nadarmo sa hovorí:

Zdravý ako repa

Červená repa ako liek

Cviklu odnepamäti ľudia využívali aj ako liek. Už v antike sa jedla na zníženie horúčky a na zlepšenie trávenia. V súčasnosti sa dietológovia všetkých vierovyznaní predbiehajú v tom, kto napíše bombastickejšiu ódu na nenápadnú fialovú guľu so zelenými listami.

Smoothie z cvikly a šport?!

Od malička som zabŕdala do rôznych športov, no bolo to čisto pre zábavu. Potom ale prišiel ten vek, keď som skúsila aj tú posilku, aj sa začala pozerať na stravu, ktorú príjmam. Zo začiatku som samozrejme ani len nevedela čo robím.

No keď človek začne viac čítať o zdravom životnom štýle a začne sa viac zaujímať, už to potom celé začína mať zmysel. Aj keď si už myslím, že mám nejakú oblasť ohľadne zdravej výživy zmáknutú, aj tak vždy príde niečo nové, čo ma niekedy aj dosť prekvapí.

No komu by len napadlo, že cvikla ako nízko-kalorická zelenina môže nejako pomôcť pri výkone? Keď sa bližšie pozrieme na nutričné hodnoty, tak tých bielkovín veľa nemá, len nejakých 1,6g/100g v surovom stave, ale…:

Cvikla obsahuje aj látku, ktorá sa spája s (niekedy zbytočnými) obavami – dusičnany (nitráty)

Červená repa- jej pozitívne účinky na šport potvrdzujú aj výskumy

Výskumy v posledných rokoch prekvapivo ukazujú, že dusičnany môžu naše zdravie ovplyvňovať aj pozitívne. Vysoké koncentrácie dusičnanov môžete nájsť v mnohých ďalších druhoch zeleniny, vrátane špenátu a šalátu, ale obsah sa líši v závislosti od toho, kde a kedy túto zeleninu vypestovali. Červená repa zostáva najspoľahlivejším a vhodným zdrojom dusičnanu pre použitie v športe.

Konzumácia cviklovej šťavy zvyšuje účinnosť energetického metabolizmu vo svaloch – v praxi to znamená, že pri cvičeniach trvajúcich 5 – 30 minút potrebujete menej kyslíka na porovnateľný výkon, vaša únava je nižšia a regeneračná schopnosť vyššia. Dusičnany, ktoré prijmete z cvikly, telo transformuje na oxid dusnatý. Ten pozitívne ovplyvňuje funkciu vašich svalov.

Skúmala sa efektivita 15 dňového pitia cviklovej šťavy a to približne 3 decilitre denne. V deň súťaže či tréningu 2 – 3 hodiny vopred. Expert na červenú repu prof.

Andy Jones z univerzity v Exeteri bol jedným z prvých vedcov skúmajúcich účinky šťavy z červenej repy na zvýšenie výkonnosti. Cyklistom výskumníci podávali pol litra cviklovej šťavy pred tréningom. Ich výkon bol na 4. kilometrovej a 16. kilometrovej trati lepší asi o 3 percentá.

No niečo na tom predsa len bude

Jedlá a smoothie z cvikly- chránia ti aj obsah peňaženky

Úprimne ešte pred rokom by mi ani len nenapadlo kúpiť si cviklu. Veď načo, myslela som si. Samozrejme keď som si trošku o nej prečítala, zmenila som názor.

Nezabudnem na to, ako som šla do obchodu s tým, že si konečne idem kúpiť cviklu a predsa len jej dám šancu. Veď som bola ďaleko od tých chalanov zo základky, takže moje oblečenie by malo ostať v bezpečí, hah.

Ten šok, keď som šla k pokladni a videla som koľko platím. Kuknem na blok, a že 9 centov. Pozerám na to ako obarená, že takáto superpotravina, tak lacná a z akého dôvodu ju každý ešte nemáme doma?!

Jedlá na slano, na sladko, smoothie, šťavy..

Skutočne sa z nej dá pripraviť čokoľvek. Máš chuť na niečo sladké? Urob si koláč. Máš chuť na nejaký lahodný obed? Urob si cviklový šalát alebo ju jednoducho podávaj ako prílohu. Chceš posilniť imunitu? Daj do seba žiarivo červený shot z cvikly, ktorý ti ukáže, že slovo „shot“ sa nemusí spájať len s opicou. Naozaj má neskutočne veľa využití.

cvikla

Ja som si ju napríklad skúsila dať k lasagniam a poviem ti, že to bolo nebíčko v papulke.Normálne mi vyhladlo ako to spomínam..

Cvikla rôznym spracovaním získava iné chute, rada sa nimi obohacuje. Napríklad pri pečení vždy trošku zosladne.

Keď ju zas po uvarení pokvapkáte balzamikom a olivovým olejom, dostanete sviežu, sladkokyslú chuť, ktorej sa v týchto mrazivých dňoch len ťažko vyrovná nejaký šalát z umelo pestovaných a nevoňavých španielskych paradajok.

 

Navyše, ak zoženiete rôzne druhy cvikly, šalát môže byť mimoriadne pestrý. Existuje totiž veľmi veľa druhov cvikly a niektoré farebné kombináce bývajú celkom veselé.

Smoothie z cvikly

Do pozornosti by som ale chcela dať najmä smoothies. Je to veľmi rýchla a efektívna cesta, ako všetky tie vitamíny a prospešné látky dostaneš do tela. Čerstvé, voňavé, no proste skvelé.

Všetci vieme, že hlavne teraz počas pandémie sa musíme chrániť a čo najviac posilňovať imunitu. Na imunitu vplýva samozrejme aj stres. Ktorého pre súčasnú dobu je až až.

Ovplyvnilo to životy tisíckam ľudí. Nikdy nevieme, čo nám život prinesie a preto sa aspoň pokúsme byť pozitívni a myslieť aj na seba. Urob si dobré jedlo, aj to smoothie z cvikly a nájdi si chíľu čas pre seba. Pravidelne si zapisujte do kalendára vyhradený čas pre seba a myslite na svoje zdravie.

Je to jedna z tých najdôležitejších vecí, čo máme a každým dňom sami ovplyvňujeme

Zdravý recept na smoothie z cvikly

  • 1 malá surová cvikla,
  • 1 banán,
  • 1 ČL chia semienok,
  • 1-2 cm čerstvého koreňa zázvoru/ podľa chuti Zázvorové Latte,
  • 1 šálka čistej vody.

Postup
Cviklu ošúpeme, zázvor nastrúhame a všetko spolu zmixujeme v mixéri. Cvikla je tvrdšia, preto ju musíme mixovať dlhšie. Chia pridíme po zmixovaní na koniec.

Smoothie môžeme dať na 5-10 minút do chladničky alebo pridať 2-3 kocky ľadu.

Naša novinka Pink Latte

Ak si naším dlhodobým čitateľom určite vieš, že nám veľmi záleží na kvalite našich produktov a špeciálne vyberáme výnimočné superpotraviny ako ingrediencie do našich lattečiek. Čo by to predsa bolo, keby k nim nezaradíme aj cviklu? A to je teda Superpotravina s Veľkým S.

Ak máš teda stále problém so zemitou chuťou repy a stále si na ňu nevieš zvyknúť v hocijakej podobe, vyskúšaj Pink Latte, ktoré ťa s istotou milo prekvapí.

Nachádza sa v ňom skutočne unikátne zloženie výberových ingrediencii. So základom kokosového mlieka a cukru, červenej repy, jahôd, malín, vlákniny a pravých  lupeňov z ruží urobí zo všedného popíjania naozajstný zážitok.

Tiež je pre nás obrovskou cťou, že sme pri vytváraní receptúry tohto nápoja mohli spolupracovať s Tinou Zlatoš Turnerovou, ktorá prišla s ideou ružovej farby. Mrknite aj na toto krátke video.

Smoothie z červenej repy- niečo na záver

No čo, presvedčila som ťa aspoň trošku, že máš dať cvikle šancu? Rozhodnutie je samozrejme na tebe.

Ale tak dokonca aj ja, tvrdohlavý baran, som tomu dala šancu. Musíme sa predsa o naše telo starať ako chrám a dávať mu to najlepšie, čo vieme. Veď predsa každá jedna bunka v tvojom tele existuje a bojuje len a len pre teba. Mysli na svoje zdravie, máš len jedno ?

Odporúčané produkty1